Прозорци и столарија

Член од
23 август 2009
Мислења
168
Поени од реакции
20
Искуство со готови прозорци? Испаѓа поефтино од овие по мерка, а во фаза на градење сум и не ми менуваат димензиите многу.
Фала

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
102
Поени од реакции
194
конечно нарачав прозори и балконска врата VEKА профил со MACO оков, договорено е да се монтира максимум за десет дена, па ќе видиме што и како ќе излезе.
Moite se VEKA Softline82 od ROLOMATIK Skopje, prezadovolen sum. Edinstveno jas sakav Sigenia okov.

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
253
Поени од реакции
179
конечно нарачав прозори и балконска врата VEKА профил со MACO оков, договорено е да се монтира максимум за десет дена, па ќе видиме што и како ќе излезе.
Со какво стакло се вашите прозорци? Димензии// Двојно или тројно/дебелина на стакло/дали се нискоемисиони или четири сезонски итн?
Ако не е тајна и цената доколку сакате. Поздрав
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
820
Поени од реакции
883
veka профил пет комори, механизмот иако договаравме да биде Maco вградиле Sigenia, има две стакла со четири сезони стакло, на секој прозор и вратата има и кип и се со Т пречка да добие на цврстина целата конструкција, големината на прозорите е 1800х1400 а на балконската врата 800х2300, цената излезе 97 евра од квадрат.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
375
Поени од реакции
127
Podobro kupi aluminiumski da te vidi gospod. Malku poskapo ama trae cel život.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
782
Поени од реакции
718
Дечки сакам да менувам врата занадвор, па се мислам дали да одам со Rehau или во Veka?
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
375
Поени од реакции
127
Во продолжение на мојот претходен пост еве еден линк према проиѕводите на Алумил од Грција. https://www.alumil.com/bosnia/homeowners/products/windows-doors
Ова е сајт на босанската филијала, не знам дали има и во Македонија филијала, изгледа дека нема шо по мене нема логика - има за Босна и Херцеговина и Албанија, а нема за македонија
 

Pasha

Сомнително Лице
Член од
17 април 2005
Мислења
157
Поени од реакции
2
Дечки, дали има некој искуство со Виндор од Битола кои нудат Саламандер ПВЦ или Ролпласт кој нудат пвц со Trocal окови... доколку има , да споделите мислење и искуство
 
Член од
19 јуни 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Еве да си го кажам своето искуство со Конструктор,да треба некогаш повторно да ставам пвц нема ни да поглледнам што нуди оваа фирма,значи никако!Фино убаво кога одлучив дека ке ставам од нивните прозори типчето ми се наслика утредента уште рано рано на врата за да земе мерки и за неверојатни пет дена ги имаа направено прозорите и дојдоа за монтажа(си викам топ се овие).Прва работа што не ми фати кејф е кога ги слушнав дека вработените како си прават муабет и се жалат од работата во фирмата,од типот многу работа на малку луѓе за монтажа,требало откога ке ги монтираат моите да одат уште на две места,многу ми се брзаа и не беа доволно посветени на работата.Завршија работа но ги вратив за 15мин зашто една врата многу фаќаше при затварање.Интервенираше едниот,аве вака абе онака ми објаснуваше и ја среди.Ајдеее Саламандер и Рото за една недела ги барам повторно за истата врата и уште една друга и женана у канцеларија ми вика кога ќе биле на тој реон во градот ке наминеле(не важеше тоа мерки кога земаа).Дојдоа после 10 дена и ги подесуваа вратите и ме убедуваа као ич гајле, тие врати веќе нема да прават проблем.И точно беше но еден прозор клапна во мај годинава и веднаш им се јавив бидејки бајаги имаше шмирглање на механизам при отварање и затварање.Ме исфарба таа теткицата на тел дека ке дојдат наскоро на реон кога ке биле.Еве сме декември,ни трага ни глас од фирмиштево,алооо шест месеци ги нема аво меѓувреме ми клапнаа сите прозорци и врати,ама сите.Се јавив пред две недели па се испукав со тетката и викам дека се аматеришта и срамота,за големи пари фрлени за прозори се бркаме шест месеци за сервис од 15 минути,и таа ми вика ке ти се јавиме до петок да се договориме(понеделник беше).Ѓубриња едни поминаа два петока и трет се ближи и ги нема.Се мислам дали да се обратам на Пазарна инспекција,не сакам на тој начин да ги решавам работите.Само сакам да си го испочитуваат договорот и гаранцијата пишана од нив,дебилштини едни.Некои фирми имаат 24/7 сервис и подршка а јас со смрадовиве се расправам дека новна обврска е да интервенираат побрзо,дека ке си ги оштетам прозорите вака бидејки се повеке клапнуваат и потешко се затвараат.Мислам било која друга фирма да ја одберев подобро ке беше но ја направив грешката,бидна.Профилот е Саламандер германски но монтажата и услугата се Македонски,тоа научив.80 000 се опукав кај нив за да избегнам вакви заебанции а од нив ги добив,не ми се верува дека немаат тим сервисери што работи само тоа,срамота.И секако вратите што еднаш ги подесуваа пак клапнаа.Отварајте очи,размислете убаво кој ке ви мести пвц доколку менувате прозорци бидејки тие ке ги имате 20 години минимум.Да не мислите дека ги напаѓам нив а форсирам други фирми,а воопшто немам нивни прозори,пишете и одма ке ставам слики од прозорците и од папката со гаранција и сметка од Конструктор што ја имам.
Здраво Даде, дали е тоа фирмата Конструктор од Кочани, и јас става и добро заглавив?![DOUBLEPOST=1560923658][/DOUBLEPOST]
Многу сум задоволен од соработката со конструктор и ДА они се главни дистрибутери на саламандер во мкд!
Дали е тоа фирмата Конструктор од Кочани?

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
452
Поени од реакции
238
Koga sme kaj prozori, krpenje so Gips karton okolu niv I opsivki nad niv, tuka sum,kontakt u pp

Sent from my Coolpad E502 using Tapatalk
 
Член од
19 септември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
10
Здраво на сите гледам дека има доста искуства споделени за прозори така да сакам да прашам што е подобро саламандер 3д со 6 коморен ауби сигенија или кемерлинг 6 коморен ауби сигенија.Ви благодарам
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.835
Поени од реакции
1.842
Da dade nekoj predlog sakam da zamenam 3 alumin prozori (2001god.mesteni-voopsto ne dihtovaat ..)i edna balkonska vrata so koj pvc.? Prednost Prilep...
 
Член од
1 април 2019
Мислења
44
Поени од реакции
104
Zdravo, sakam da smenam prozori pa da mi preporacate firma za mestenje. Vi blagodaram
 
Член од
16 април 2011
Мислења
21
Поени од реакции
7
Dragi Forumashi i Forumarki i site drugi izmegju !

Iam edna kompleksna situacija....

Dali nekoj ima iskustvo ili poznavanje za PVC si vnatreshni roletni.

Stanot kade sto go kupivme e od 1958, i prozorite se praveni so t.n. zabec (na nadvoresna strana od zid) i vnatre, nad prozorot ima mesto za kasa za roletni.

Dali PVC so vnatresna roletna gubi na svojstva na izolacija/cvrstina/kvalitet, ili bas naprotiv, celiot koncept od vremeto na Jugoslavija e vprocem soliden ?!

PS. Ke stam nekoe slice/presek na prozorite

1579698841956.png
 
На врв Bottom