Прозорци и столарија

Член од
17 септември 2013
Мислења
192
Поени од реакции
50
дали има некој ставено прозорци од саламандер?
Дали фирмата Конструктор salamander.com.mk е всушност официјален дистрибутер на германскиот саламандер или само името го има исто?
Дали некој има искуство со Гаелан прозорци?
Тие што имаат Рехау ставено ќе ве молам ако може да кажете кои фирми ви ги монтираа бидејќи има различни искуства со рехау во зависност од монтажерот.
Дали некој има инфо за Finesta-Bau, нудат просорци од Bauer. Дали се добри?
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Luftiranje redovno i zime i lete ne zatvaraj doma da ne disi nisto

Не.
Изгледа дека кај нас има во 99% од случаевите појавата на влага и мувла е резултат од лоша инсталација на прозорите. За инсталација на ПВЦ прозорите имало посебна процедура (РАЛ насоки) ама кај нас никој не ја применува, а вклучува користење на на посебни водонепропусни и парапропусни ленти/изолација.
Јас се распрашав изминатиов месец кај сите мајстори кои ги најдов и ниту еден немаше појма за што му зборувам.
Еве и неколку линкови кои го објаснуваат целиот процес:
http://www.iks-pavic.hr/mapa-znanja/ral-montaza.html
http://www.clubeconomy.com.mk/dokumenti/ralmontaza.pdf
http://www.komoraoai.mk/gallery/Spisanie/presing_broj_9.pdf&ei=Qc1HUu3fAcXFswavp4CoDw&usg=AFQjCNEzhxtjrGDe9YdjXu6uJ8r15o9b3A&bvm=bv.53217764,d.Yms
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Не.
Изгледа дека кај нас има во 99% од случаевите појавата на влага и мувла е резултат од лоша инсталација на прозорите. За инсталација на ПВЦ прозорите имало посебна процедура (РАЛ насоки) ама кај нас никој не ја применува, а вклучува користење на на посебни водонепропусни и парапропусни ленти/изолација.
Јас се распрашав изминатиов месец кај сите мајстори кои ги најдов и ниту еден немаше појма за што му зборувам.
Еве и неколку линкови кои го објаснуваат целиот процес:
http://www.iks-pavic.hr/mapa-znanja/ral-montaza.html
http://www.clubeconomy.com.mk/dokumenti/ralmontaza.pdf
http://www.komoraoai.mk/gallery/Spisanie/presing_broj_9.pdf&ei=Qc1HUu3fAcXFswavp4CoDw&usg=AFQjCNEzhxtjrGDe9YdjXu6uJ8r15o9b3A&bvm=bv.53217764,d.Yms
Toa do nekade si vo pravo ama treba da se koristat mrtvi kasi za da moze da se izvede operacija montaza.Kaj nas ne znam koj gi pravi tie mrtvi kasi bidejki jas se otepav od baranje ama ne najdov nikoj i seuste se se znae kako se pravi toa.Poprecizni se prozorite na izrabotka koga ima mrtvi kasi i se montiraat koga e zavrsena fasadata i maltarenjeto.Znaci se odbegnuva sekakvo valkanje na prozorcite so ostanatite raboti
--- надополнето: 29 септември 2013 во 22:27 ---
A i seto toa kosta poveke otkolku samo prozorite
--- надополнето: 29 септември 2013 во 22:48 ---
http://www.komoraoai.mk/mk/spisanie/13

strana 32
toa sto si go stavil ne moze da se prevzeme
--- надополнето: 29 септември 2013 во 22:58 ---
poseben tip na pantlika ili selotejp moze da se narece toa sto e na slikite.I mozes da zaboravis na vlez na vozduh od nadvoresna strana vo pozadinata na prozorot.Konecno nekoj da gi razgleduva rabotite kako sto treba vo nasiot gradezen sistem,malku vlog megutoa resen problem zasekogas
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ми треба совет, имам огромен проблем.
Имаме нов кревет, спална. Има механизам на дигање за под него да се чуваат ствари. Проблемот е што креветов ептен многу крцка. Значи нов е и дефинитивно не го бива + е скапо платен и рекламиран неколку пати. Кога се жалевме ни викаа дека ние сме први со таков проблем и дека проблемот е во пархетот. Сме требале да ставиме тепих под креветот. Ние ставивме парчиња тепих под најбитните делови кои го држат креветот и на почеток стварно се намали крцкањето ама после стана бетер. Чаре некое аман? Си викам да купиме тепих за да го ставиме под целиот кревет ама така да не се гледа однадвор, ама којзнае и тоа дали ќе помогне.
 
Член од
17 септември 2013
Мислења
192
Поени од реакции
50
Скоро ставав PVC прозорци па да споделам мислење со надеш дека ќе помогнам на некој кој допрва сака да става.

Скоро месец дена правев исражување на пазар, кој тип на профили постојат, тип на стакло и механизми т.е оков.

На крајот дојдов до два главни заклучоци:
1. Како и да се пвц прозорците, ќе бидат далеку подобри од дрвените, па не се залетувајте толку на бројки на хартија од типот на коефициенти на топлопроводливост и сл.
2. Побитна е фирмата т.е изведувачот т.е тој кој го крои и монтира прозорецот околку кој тип на профил се користи.

И нај шит профил да ставите ако фирмата добро го изработи, со челични појачувања и добро го монтира, топ ќе биде. И најдобар профил да ставите ако лошо е монтиран џабе е.

Секој прозорец има три компоненти:
Профил
Оков
Стакло

1. Профил
Битно е да има 1.5мм челично појачување. Коефициент на топлопроводливост да е под 1.5. Број на комори и не е нешто многу битен.
Ова е моја ранг листа, не мора сите да се согласите со неа
Прва класа на профили: Rehau (најскапи), Veka
Втора класа: Salamnder, Kommerling, Aluplast
Трета класа: KBE, Trocal, Wingo, Gaelan, Roplasto
Шит класа (турско-бугарски): Ролопласт, Winhause, Wintec, Bauer
Со една напомена дека кај Рехау Генео нема челично појачување, демек биле нов модел и немало потреба. Јас никад не би зел вакви.
Саламандер нуди 100 години гаранција дека нема да ви смени боја профилот.

2. Оков
Најбитен момент. Џаве фрлиш пари на рехау ако имаш лош око.
Ранг листа
1. Siegenia
2. Roto, Maco
3. Winkhouse

3. Стакло
80% од фирмите кај нас користат домашно стакло (еленови, 29 ноември, пинтија итн). Што и не е така лошо
1. 4 сезони стакло. Дефинитвно најдобро. Најдобра излоација.
Најскапо. Но не се препорачува за прозорци кои не ги фаќа многу сонце бидејќи ова стакло ја затемнува малку собата, Се става од надворешна страна, ги одбива сончевите зраци. Гледано од надвор на сонце не се гледа многи внатре, како огледало е . Прелива.
2. К стакло. Дефинитвно ако не може да се купи 4 сезонско мора ова. Разлика во топлинска проводливост со 4 с не е којзнае колкава ама и во цена исто така.
3. Термопан стакло, не е лошо, најефтино е. Може да се земе ова стакло заедно со надворепни ролетни и да се добие добра комбинација.

По мое надобри цена перформанси кај нас е Алупласт со Рото или Мако со 4с стакло.
Јас ставив алипласт со рото со 4 сезонско стакло и презадоволен сум. Презадоволен сум од фирмата пред се.
Екстра беа. Плавит 40% пред монатажа, остатокот недела дена по монтажа.
Имам гаранција десет години. Многу добро ги монтираа, ептен ми излегоа во пресред со се, дури и мајсторот што ги монтирање, он и ги склопувал, една цефка имав пукната во вц и таа ми ја среди онака. Се исчистија на крај.
Фирмата нема веб страна, само профил на фб, и имаа и една од најконкурентните цени тука.
Нема да пишам има за да не рекламирам тука, кој го интересира може по пп.
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
дали има некој ставено прозорци од саламандер?
Дали фирмата Конструктор salamander.com.mk е всушност официјален дистрибутер на германскиот саламандер или само името го има исто?
Дали некој има искуство со Гаелан прозорци?
Тие што имаат Рехау ставено ќе ве молам ако може да кажете кои фирми ви ги монтираа бидејќи има различни искуства со рехау во зависност од монтажерот.
Дали некој има инфо за Finesta-Bau, нудат просорци од Bauer. Дали се добри?
--- надополнето: 25 октомври 2013 во 23:32 ---
jas imam namesteno salamander 3d(so 3 diktona) i toa pred 5god.
i stvarno sum mnogu zadovolen bidejki do den denes se perfekni i nemaat izgubeno nikakov sjaj na bojata
Konstruktor e eden od dilerite i ne e edistven vo SKOPJE.mozam da kazam deka pribirav ponudi i od drugite dileri na salamander.Konstruktor bese najskap
Od druga strana mozam da vi preporacam da ne se mislite mnogu okolu izborot na Salamander
Pokraj profilot mnogu bitno e debelinata na celikot minimum da bide 1.5mm
mehanizmot ima golema uloga
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
19
Поени од реакции
9
Еве да си го кажам своето искуство со Конструктор,да треба некогаш повторно да ставам пвц нема ни да поглледнам што нуди оваа фирма,значи никако!Фино убаво кога одлучив дека ке ставам од нивните прозори типчето ми се наслика утредента уште рано рано на врата за да земе мерки и за неверојатни пет дена ги имаа направено прозорите и дојдоа за монтажа(си викам топ се овие).Прва работа што не ми фати кејф е кога ги слушнав дека вработените како си прават муабет и се жалат од работата во фирмата,од типот многу работа на малку луѓе за монтажа,требало откога ке ги монтираат моите да одат уште на две места,многу ми се брзаа и не беа доволно посветени на работата.Завршија работа но ги вратив за 15мин зашто една врата многу фаќаше при затварање.Интервенираше едниот,аве вака абе онака ми објаснуваше и ја среди.Ајдеее Саламандер и Рото за една недела ги барам повторно за истата врата и уште една друга и женана у канцеларија ми вика кога ќе биле на тој реон во градот ке наминеле(не важеше тоа мерки кога земаа).Дојдоа после 10 дена и ги подесуваа вратите и ме убедуваа као ич гајле, тие врати веќе нема да прават проблем.И точно беше но еден прозор клапна во мај годинава и веднаш им се јавив бидејки бајаги имаше шмирглање на механизам при отварање и затварање.Ме исфарба таа теткицата на тел дека ке дојдат наскоро на реон кога ке биле.Еве сме декември,ни трага ни глас од фирмиштево,алооо шест месеци ги нема аво меѓувреме ми клапнаа сите прозорци и врати,ама сите.Се јавив пред две недели па се испукав со тетката и викам дека се аматеришта и срамота,за големи пари фрлени за прозори се бркаме шест месеци за сервис од 15 минути,и таа ми вика ке ти се јавиме до петок да се договориме(понеделник беше).Ѓубриња едни поминаа два петока и трет се ближи и ги нема.Се мислам дали да се обратам на Пазарна инспекција,не сакам на тој начин да ги решавам работите.Само сакам да си го испочитуваат договорот и гаранцијата пишана од нив,дебилштини едни.Некои фирми имаат 24/7 сервис и подршка а јас со смрадовиве се расправам дека новна обврска е да интервенираат побрзо,дека ке си ги оштетам прозорите вака бидејки се повеке клапнуваат и потешко се затвараат.Мислам било која друга фирма да ја одберев подобро ке беше но ја направив грешката,бидна.Профилот е Саламандер германски но монтажата и услугата се Македонски,тоа научив.80 000 се опукав кај нив за да избегнам вакви заебанции а од нив ги добив,не ми се верува дека немаат тим сервисери што работи само тоа,срамота.И секако вратите што еднаш ги подесуваа пак клапнаа.Отварајте очи,размислете убаво кој ке ви мести пвц доколку менувате прозорци бидејки тие ке ги имате 20 години минимум.Да не мислите дека ги напаѓам нив а форсирам други фирми,а воопшто немам нивни прозори,пишете и одма ке ставам слики од прозорците и од папката со гаранција и сметка од Конструктор што ја имам.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Vo makedonija nema firma koja prodava germanski profili. Bev vo germanija do pred 3 meseca i znam sto e germanski profil. I sto e najvazno e deka 99% od plasticnite profili se uvezeni od Kina ili pak kako polufabrikat gi pravat vo tetovo, gostivar ili pak uvezeni od bugarija ili Turcija. Cenata tuka i vo germanija e ista. Duri vo germanija moze da iscenkas i 10-15% poeftino ako plakjas vo cash.
Okovot isto taka e made in China.
Licno videno zasto moja bliska rodnina go pravi izvozot od kina preku nejzinite firmi od Hong Kong. Samo napred koga se lazete barem lazete se do kraj.
Isto kako i so mnogu drugi proizvodi. Plakjate germanski ceni a dobivate "germanski" prozori proizvedeni vo Kina ili Turcija ili Bugarija.
Za zal toa e vistinata.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
И сега шо прајме :D Мајтап настрана, кажете од кај да земам ПВЦ дограма во Битола, нож до коска е дојдена работата
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
И јас сум за ставање пвц дограма, давајте предлози.
 

VEShTER

КМИЧ
Член од
5 февруари 2013
Мислења
31
Поени од реакции
12
Некој си се рекламира, а се прави невина жртва...Дечки, а што се тоа пвц прозори? А која фирма е подобра? Пластиката ваква била, таква била, шкарт била! lol

со пластика работам повеќе од 10години, имам работено во неколку фирми и за ПВЦ...па имам доволно информации и искуство за да си споделам мое лично мислење без никаква реклама за ниедна фирма.

Некои фирми давале 100години гаранција ?
- да сте живи и здрави 100години од како ке ги ставите прозорите, па после истекот на гаранцијата од мене имате гратис викендица од 600м2 во било кој дел на светот ( се сфаќаме мислам)
тоа 100 години, 50 години 600години...се е маркетинк трик, на почеток ми изгледаше како доста глупа реклама - 100години гаранција бе...ама после видов дека лесно може да се прелаже народов...па во фирмата што бев пред оваа на клиентите им викав доживотна гаранција имате...интересно, се летаа како славејчиња.

кола купувате од 30 000 еур и имате гаранција 3 години, а верувате во пластичен прозор од 100-200еур дека има гаранција 100години или доживотна гаранција? :facepalm:

Друго што прочитав... кинеска, турска, бугарска, шкарт пластика...не била баш германска? жити се?
еве за пример, ај ти лепи со овој наш стандард, со нашава плата живеј и троши во Германија...за 2 недели ке те бараме по ќошеви на некоја уличка. Цените на ПВЦто биле тука исто како во Германија?- другар, а да не не си бил ти во доичланд? да не си бил накај на Амди Бајрам крајот, па ти изгледало како доичланд?
Друго,
Ајфонот, амерички... шкарт е,не е амерички, во тајван и кореа се прави...тајвански делови - шкарт нели? а ајфонот со галакси се нумеро уно во светов, плус на телефонот ти пишува маде ин тајван, кореа - ама сепак е Американо нели?
Германските коли за поевтини пазари во светот...во Германија да не се прават?
давам глупи примери, дека такви мислења читав.

Пластика си е пластика, оков си е оков... како купувач, јас менувам прозори за да знам дека имам нешто германско дома? за да имам екстра оков кој ке ми работи додека спијам? не - мене ми е најважна изолацијата, а во ПВЦ прозорите најголемата изолација ја добивате со стакло пакетите...
Не негирам дека оковот игра разлика, секако игра за прозорот без мува да го лази да си функционира повеќе од 5год, ама пак ке се вратам на тоа дека кога купуваме ПВЦ нас ни е најбитна изолацијата, а таа се добива како што кажав преку стаклото.

Пред да купите, прашајте во неколку фирми за нивната понуда на вашите прозори, направете споредба, земете го тоа што ви одговара на џепот, а не да ви ја полнат главата секакви хиени за да ви ги земат парите.
Без писмена гаранција земете само ако е без пари, се друго ви е ризик.
Најскапото е најквалитетно... за пвц то не важи... Најскапото значи најголем сатар ви спремаат.

фала пуно lol
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Здраво,
нема да дебатирам на изминати мислења, само да се пријавам дека и јас работам со ПВЦ столарија.
Повелете...
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Да не знае некој како идат венецијанките?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
15евра квадрат бели, во друг стил(разни видови дрва) поскапи, во Проспера.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Знае ли некој која цена одат дрво алуминиум прозорите?:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom