Прозорци и столарија

Член од
6 декември 2011
Мислења
2.005
Поени од реакции
3.316
Некој дали знае што треба да направам, еден прозорец заглави во кипање не можам да го затворам? Поз
На горната пафта има клин, повлечи го надолу со штрафцигер и ќе го извадиш цело крило.
Мако е механизмот?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
247
Поени од реакции
177
На горната пафта има клин, повлечи го надолу со штрафцигер и ќе го извадиш цело крило.
Мако е механизмот?
Се работи за стари прозорци (квалитетно дрво) од 90 година..
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
5
Поени од реакции
6
Темс Холинг НИ КА КО! Влезна врата монтираа обратно, кваките на пола прозори тешко се отвораат, на еден прозор го пукнаа оковот, ролетните ги штрафеа во гипс па не држат. Квалитетот на производите им е ок, мајсторите и монтажата КАТАСТРОФА.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.791
Поени од реакции
48.619
Темс Холинг НИ КА КО! Влезна врата монтираа обратно, кваките на пола прозори тешко се отвораат, на еден прозор го пукнаа оковот, ролетните ги штрафеа во гипс па не држат. Квалитетот на производите им е ок, мајсторите и монтажата КАТАСТРОФА.
Promont Enter се нешто слично на ова.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.091
Поени од реакции
847
Decki moze malku pomos. Sakam da stavam pvc vlezna vrata. Dali e okej za vlezna vrata ako e samo pvc ili mora aluminium da bide? Ko demek pvc ne bilo okej za vlezna vrata posho ke se otvarale postojano i poarno bilo od aluminium. Prednosti i maani ako moze za dvete? Citnav nesho na net deka ovie od aluminium moze da imaat kondenzacija posho ke bide poladna.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.571
Поени од реакции
12.277
Decki moze malku pomos. Sakam da stavam pvc vlezna vrata. Dali e okej za vlezna vrata ako e samo pvc ili mora aluminium da bide? Ko demek pvc ne bilo okej za vlezna vrata posho ke se otvarale postojano i poarno bilo od aluminium. Prednosti i maani ako moze za dvete? Citnav nesho na net deka ovie od aluminium moze da imaat kondenzacija posho ke bide poladna.
И јас со ова се расправам во моментов, прочитав секакви мислења, од луѓе добив и пофалби и поплаки и за двете комбинации иако според мене најдобро е ако ти одговара да си ставиш челична, дури и кинеските што се продаваат се подобри и поефтина варијанта од алуминиум или пвц, за да имаш подобра брава на кинеските ќе си доплатиш уште 30-50 евра и ќе ти стават уште при монтажа италијанска брава и немаш проблем (ако ти е за куќа што ја фаќа сонце ќе мораш со бела кај металните врати, кафените избледуваат).

Ако не челична, од тоа што јас собрав информации подобро оди со пвц (на алуминиумските за 90тина евра доплата ставаат и термална изолација (барем на моите димензии), али повеќе луѓе најдов што се жалеа од алуминиумски отколку од пвц).

Инаку кај мене не одговараше челична (треба да кршам многу, стар е објектот и е со нестандардни висина и ширина) и ќе одам со пвц (тука гледај да е подебел челичниот профил што се става во крилото).

Кај пвц исто разгледав еден куп брендови, рехау, саламандер и века се далеку најскапи (веројатно и најквалитетни, но можеби најдобар избор за нови објекти), па после беа за 10% пониска сума комерлинг,алупласт и полскиот decco, па бугарско-германските трокал и профилинк за 20тина % поефтино од рехауто, па после со 30% пониска цена од германските се унгарскиот Spectrum или турскиот Wintec (овој го шиткаат иначе како германски, али е турски). Најдов дури и schuco со шуко оков, но овие се поскапи дури и од Рехау Генео.

Кај пвцто исто крева на врата многу ако ставиш украсен дел од Inox, во зависност од големината на тој детал знае да крене од 90тина евра па и до кај 200 евра повеќе отколку само пвц.

Оковот иста приказна, од тоа што јас истражував најдобри ти се Рото, Сигениа и Мако, па после австриските G-U и италијанските AGB, па имаш TGP турски, има некои чешки и тн.

Ако ти дава џебот оди со Рехау + Рото оков, Генеото се без метален профил и мислам дека се нова работа на пазарот па колку ќе издржат не верувам дека ќе ти каже некој, Синего и тн се со метален профил (гледај тој да е подебел), ако ти е лимитиран буџетот тогаш оди со некој од поефтините брендови, иако пак би те советувал да си земеш метална врата ако ти даваат условите (кај Проспера имаш троа поскапи врати кои се дури и со електонски заклучувања).
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.091
Поени од реакции
847
И јас со ова се расправам во моментов, прочитав секакви мислења, од луѓе добив и пофалби и поплаки и за двете комбинации иако според мене најдобро е ако ти одговара да си ставиш челична, дури и кинеските што се продаваат се подобри и поефтина варијанта од алуминиум или пвц, за да имаш подобра брава на кинеските ќе си доплатиш уште 30-50 евра и ќе ти стават уште при монтажа италијанска брава и немаш проблем (ако ти е за куќа што ја фаќа сонце ќе мораш со бела кај металните врати, кафените избледуваат).

Ако не челична, од тоа што јас собрав информации подобро оди со пвц (на алуминиумските за 90тина евра доплата ставаат и термална изолација (барем на моите димензии), али повеќе луѓе најдов што се жалеа од алуминиумски отколку од пвц).

Инаку кај мене не одговараше челична (треба да кршам многу, стар е објектот и е со нестандардни висина и ширина) и ќе одам со пвц (тука гледај да е подебел челичниот профил што се става во крилото).

Кај пвц исто разгледав еден куп брендови, рехау, саламандер и века се далеку најскапи (веројатно и најквалитетни, но можеби најдобар избор за нови објекти), па после беа за 10% пониска сума комерлинг,алупласт и полскиот decco, па бугарско-германските трокал и профилинк за 20тина % поефтино од рехауто, па после со 30% пониска цена од германските се унгарскиот Spectrum или турскиот Wintec (овој го шиткаат иначе како германски, али е турски). Најдов дури и schuco со шуко оков, но овие се поскапи дури и од Рехау Генео.

Кај пвцто исто крева на врата многу ако ставиш украсен дел од Inox, во зависност од големината на тој детал знае да крене од 90тина евра па и до кај 200 евра повеќе отколку само пвц.

Оковот иста приказна, од тоа што јас истражував најдобри ти се Рото, Сигениа и Мако, па после австриските G-U и италијанските AGB, па имаш TGP турски, има некои чешки и тн.

Ако ти дава џебот оди со Рехау + Рото оков, Генеото се без метален профил и мислам дека се нова работа на пазарот па колку ќе издржат не верувам дека ќе ти каже некој, Синего и тн се со метален профил (гледај тој да е подебел), ако ти е лимитиран буџетот тогаш оди со некој од поефтините брендови, иако пак би те советувал да си земеш метална врата ако ти даваат условите (кај Проспера имаш троа поскапи врати кои се дури и со електонски заклучувања).
Fala za opsirniot odgovor druze. Jas vekje naracav nekoja ramkata e mislam aluminium, a panelot pvc(mislam deka e 24mm debel).
Budzet ne mi e bas ogranicen, ali ne bi sakal da dadam 500evra na vrata koja ke ja gleam 2 nedeli godisno haha. Radi ova otidov na skoro najeftina varijanta, iako prvo gledav od onie koi imaat dodatoci od inoks.
Gi gleav ovie sigurnosni elektronski vrati ali realno ako nekoj saka da vleze ke vleze preku dzam.
I kaj mene e stara kuka ali ja renoviram i gledam da ne potrosam mnogu bidejki jas nema da ziveam vo nea u narednite 20-25 godini, i samo sakam da ja posredam malku. A i planiram da zimam ovdeka kaj sto sum, pa za toa ne sakam da investiram mnogu vo taa kuka vo Mk tuku samo osnovni raboti da sredam.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.571
Поени од реакции
12.277
Fala za opsirniot odgovor druze. Jas vekje naracav nekoja ramkata e mislam aluminium, a panelot pvc(mislam deka e 24mm debel).
Budzet ne mi e bas ogranicen, ali ne bi sakal da dadam 500evra na vrata koja ke ja gleam 2 nedeli godisno haha. Radi ova otidov na skoro najeftina varijanta, iako prvo gledav od onie koi imaat dodatoci od inoks.
Gi gleav ovie sigurnosni elektronski vrati ali realno ako nekoj saka da vleze ke vleze preku dzam.
I kaj mene e stara kuka ali ja renoviram i gledam da ne potrosam mnogu bidejki jas nema da ziveam vo nea u narednite 20-25 godini, i samo sakam da ja posredam malku. A i planiram da zimam ovdeka kaj sto sum, pa za toa ne sakam da investiram mnogu vo taa kuka vo Mk tuku samo osnovni raboti da sredam.
Ако не живее никој тука, а ти живееш надвор размисли си ја варијантата да ја шитнеш куќата и да купиш стан :) имам доста роднини што се низ светов, а тука имаат недвижност и најмалку главоболки имаат тие со станови, овие со куќите кога се враќаат пола одмор го поминуваат во чистење, крпење на тоа што се расипало и слични глупости.

Инаку и мене ми нудеа таква опција, алуминиумска рамка и пвц панел, не би требало да имаш проблем кога не си тука и не ја користиш толку многу, во принцип вратата паѓа со користење и кога е отворена, кога е затворена нема мака.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.091
Поени од реакции
847
Ако не живее никој тука, а ти живееш надвор размисли си ја варијантата да ја шитнеш куќата и да купиш стан :) имам доста роднини што се низ светов, а тука имаат недвижност и најмалку главоболки имаат тие со станови, овие со куќите кога се враќаат пола одмор го поминуваат во чистење, крпење на тоа што се расипало и слични глупости.

Инаку и мене ми нудеа таква опција, алуминиумска рамка и пвц панел, не би требало да имаш проблем кога не си тука и не ја користиш толку многу, во принцип вратата паѓа со користење и кога е отворена, кога е затворена нема мака.
Malku off topik. Jas samo sto ja kupiv lani i uopste ne razmisluvam za stan bidejki tuka ziveam vo stan i znam kako e ko imas sekakvi idioti okolu tebe. Imav komsii sho bukvalno vrekjite so gjubre gi ostavaa 3 dena da stojat pred vrata. Trebase da se zalam na kompanijata sho ja ureduva zgradata i plus sam ispecativ poster i go stajv na zid za da im tekne da ne go ostavaat gjubreto pred vrata. Najinteresno e sho istive bea doktori, a ostavaat gjubre da mirisa 3 dena pred vrata.

Mi spomnaa za ova deka vratata pagjala ako e samo PVC, samo me cudi kako ovde kaj mene ne pagjaat, bidejki sum ziveel na mesta po pet godini i vrata se otvara milion pati u godina i niednas majstor ne dosol :). Izgleda vo MK se raboti za los kvalitet ili losa montaza. Moite mestea komarnik na vlezna vrata kaj niv, i posle 6 meseci padna od zid, pa tatko mi go stavase pak.
Druga rabota e bidejki kukata e vo pomal grad nema mnogu izbor za pvc i stolarija pa i treba 2 nedeli da gi molis za cena da ti kazat.
 
На врв Bottom