Прозорци и столарија

Дискусија во форумот 'Архитектура, дизајн и уредување' започната од korka, 15 ноември 2011.

 1. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.219
  Допаѓања:
  36.141
  Па стаклото не е единствениот елемент на прозорот кој дава добра звучна изолација, туку еден куп други елементи кои го чинат прозорот. Во секој случај некое квалитетно термопан стакло или четири сезонско стакло би ти завршило работа.
   
 2. Curious

  Curious пичкин дим

  Член од:
  24 јули 2007
  Мислења:
  1.613
  Допаѓања:
  1.860
  ОК, што друго ми треба? Препорачај марки и производители... од ГВ сум па препорачај и кој да ми ги монтира ако знаеш.
   
 3. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.219
  Допаѓања:
  36.141
  Стилпласт, Ројал Инвест, Промонт (Aluplast се), Кулјар (Саламандер), Конструктор/Саламандер и има уште еден куп други. Најдобро е да ги контактираш, да видиш што најмногу ти одговара, па да се договорите за монтажа. Последните три ти се/продаваат од најпознати производители, а се веројатно и најскапи.
   
 4. Кикацо.

  Кикацо.

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  25
  Поарни фирми во прилеп?
   
 5. savan

  savan

  Член од:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  290
  Допаѓања:
  104
  Мој совет е да се купуваат германски профили (а не кинески и др.) и стаклото обавезно да биде термопан

  https://en.wikipedia.org/wiki/Insulated_glazing
  http://www.mrpvcsistem.rs/pvcialustolarija-blog_Termoizolaciono-staklo--Termopan-.php

  исто внимание на оковите, шарки, кваки и сл. ги сметаат за споредни ама имаат големо значење за изолација и долготраење. Најдобро и тие да бидат од германско потекло.
   
 6. bulipilot

  bulipilot

  Член од:
  6 јуни 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  2
  Здраво
  имам едно прашање:

  Кој од овие три производители на профили би бил соодветен ако се земе предвид градба со Ytong со димензии 300x250x600 значи во старт имам слепа каса или мртва каса што е битно за монтажа и за да се избегнат термичките мостови.

  1. Rehau Geneo со Maco оков,
  2. Salamander Blue Evolution со Winkhouse оков
  3. Schuco профил со Sigenia оков.
  сите со трослојно стакло 4 сезони флот К стакло со две исполни од аргон во формат 4 12 4 12 4 или
  4 16 4 16 4

  И препорачајте фирми кои можат и знаат да монтираат со RAL насоки или применуваат RAL монтажа

  Благодарам
   
 7. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.219
  Допаѓања:
  36.141
  Salamander се дефинитивно број еден на пазарот за профили, а Maco за оков. Но кога јас би бирал од овие комбинации што ти погоре си ги ставил би ја избрал првата, затоа што Maco имаат најдобри окови, а Rehau се исто така многу добри.

  Иначе би те прашал како си задоволен од градбата од Итонг? И дали живееш во куќа или во стан?:)
   
 8. bulipilot

  bulipilot

  Член од:
  6 јуни 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  2
  Здраво, Sungerot Bob,
  Најпрво фала ти за твоето мислење околу моите дилеми.
  На твоето прашање не би можел да ти одговорам сеуште од причина што градбата не е почната сеуште, треба да биде готова до крајот на месец Јули 2017, а се работи за доградба на постоечки објект ( куќа ).
  Во врска со Ytong-от можам да кажам само она што го истражував преку интернет и нивната презентација во мојот роден град Кичево, од страна на претставник на компанијата која ги увезува во Македонија од Бугаријa, https://www.xella.mk/

  Не се радиоактивни, тоа е мислење на луѓе кои го поистоветуваат Ytong-от со Siporeks.
  Siporeks-от е правен своевремено во СФРЈ или поточно во Босна, па користен е радиоактивен материјал Radon.
  Ytong-от е блок кој има повеќе од 80 години кај што е откриен во Шведска http://www.ytong.rs/istorijat_ytonga_1599.php на овој линк имаш историјат на Српски јазик е.
  sta_je_ytong_02_mn.jpg
  на оваа слика е се кажано колку помал коефициент на топлотна проводливост толку повеќе заштеда на топлинска енергија. Овде споредбата е направена со 30 цм ширина на Ytong блок.

  Се надевам дека помогнав
  Поздрав
   
  На icemaher и Sungerot Bob им се допаѓа ова.
 9. savan

  savan

  Член од:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  290
  Допаѓања:
  104
  Nekolku preyentacii na firmata Inautic od GER:

  http://www.mrpvcsistem.rs/download/Katalog_Eforte.pdf
  http://www.mrpvcsistem.rs/download/Katalog_Prestige.pdf

  na germanski e, delumno e prevedeno na srpski http://www.mrpvcsistem.rs/pvc-stolarija-eforte.php i http://www.mrpvcsistem.rs/pvc-stolarija-prestige.php

  Drugoto preku Google translate.

  Mislam deka se ispati covek da otide vo Germanija ili Avrstrija i da donese od tamu original prozorci, a ne da se maci so ovie nasive preprodavaci. Ne ynam kako bi islo toa so carinata, moyebi ne bi se isplatilo finasijski, no barem znaesh deka si kupil kvalitet
   
 10. deksamk

  deksamk

  Член од:
  1 април 2014
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  27
  Има ли некој ставено од бугарските ПВЦ профили Viva Plast и како е задоволен? За во викендица ми се па ми треба поефтина варијанта.

  Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
 11. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  21.306
  Допаѓања:
  25.445
  Прозори од надвор со политура за намештај може, така?
  или има нешто боље
   
 12. Limeta

  Limeta

  Член од:
  11 јули 2017
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  40
  Мислиш на рамката - дрвениот дел? Тој може, нема мака. А стаклото не. Ќе се измрси и не се доплакнува после.
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 13. bulipilot

  bulipilot

  Член од:
  6 јуни 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  2
  Zdravo
  Me interesira dali nekoj ima iskustvo so profil GEALAN 85 mm so troslojno staklo?
   
 14. deksamk

  deksamk

  Член од:
  1 април 2014
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  27
  Бумп

  Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
 15. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.417
  Допаѓања:
  4.876
  Дајте контакт од мајстор кој се бави со поправка на пвц врати :D
   

Сподели преку: