Проблеми со лаптоп

Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Кажи што лаптоп имаш од ибеј може да порачаме дупло се поефтини за мојов ацер аспајр 5472г имаше по 30 долара батерии

Acer е,само незнам точно кој...од дамна е купен,пред 3 години..каде да видам тоа,пишува негде ?
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Се мачев уште тогаш со драјверите 3 саати ги барав и излеа сум пропуштил некој. Ќе симнам некој скенер и ке ги инсталирам ако има некои што фалат. Иначе лаптопот е нов, е сеа прво што ми падна на ум е дека кога го купив лаптопот дечкото таму не ми кажа ништо а од после се слушнавме и ми вика да бидам искрен лаптопот е користен неколку саати за презентации и тука ми стана сумљиво. Иначе го земав 500 еура и наредниот ден гледам истиот 34,000.

Ова последново за двојадрените процесори и немаше баш некоја логика, во 2012 година не се купува лаптоп со 2 јадрен процесор. Им помина времето на тие, башка да се побрзи - нема шанси. Овој има и турбо буст и иде до 3 GHz и така.

Немој многу да очекуваш од лаптоп кои јаде и троши струја како обичен компјутер сепак лаптопот е добар за игри па терај додека можеш кога ќе падне на 12 илјади денари ќе си купиш нов и тако даље

Ако користиш фотошоп и графика не ти треба 4 јадрен ако користиш видео материјали или работиш во ТВ куќа ќе имаш бенефит од компјутерот
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Acer е,само незнам точно кој...од дамна е купен,пред 3 години..каде да видам тоа,пишува негде ?
На докумнентите на компјутерот..т.е лаптопот..можеш и на кутијата..а некогаш и на лапотппот зависи..има многу можности да провериш..
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Имате функционален и брз лаптоп кој работи беспрекорно? Не знаете што се вируси и драјвери со вашиот Ubuntu?

Не грижете се: ви го претставуваме Windows, генијалното чудо на технологијата кој ќе ви го сјебе компјутерот и таму кај што ѓаволот не може!

Windows, проблем за секое решение.
Апсолутно не се согласувам, ама сликава е закон.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Ова последново за двојадрените процесори и немаше баш некоја логика, во 2012 година не се купува лаптоп со 2 јадрен процесор. Им помина времето на тие, башка да се побрзи - нема шанси. Овој има и турбо буст и иде до 3 GHz и така.
побрзи се,да му веруваш на Дедо :D ама зборам за core i3 и core i5 процесорите. (Уствари сите верзии на core i3 процесори за лаптопи се двојадрени а се појавија на почеток на 2011 шо значи дека не му е поминато времето) тоа дека иде до 3GHz само ќе ти ја зголемува потрошувачката и помалку ќе ти трај на батерија,никаква друга разлика нема да осетиш во процесирачка моќ во спореда со core процесор со работен такт на 2.4 GHz да речиме. Има еден куп предности и стварно ми е мака да пишам,има полно страници за тестој и споредби на процесори ако сакаш можиш сам да си провериш детално,ама веќе ко си го купил со здравје да си го работиш :)
 
S

StormRage

Гостин
Проблем: лаптопов (ова шпоретов де :D ) многу грее на нормална работа... не прам муабет за игри и сл.
значи решение освен додатно ладење ми треба :D
успат Dell Inspiron N5110 R15 i5 , 4gb воа ноа
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Проблем: лаптопов (ова шпоретов де :D ) многу грее на нормална работа... не прам муабет за игри и сл.
значи решение освен додатно ладење ми треба :D
успат Dell Inspiron N5110 R15 i5 , 4gb воа ноа
Такви се Inspironot..... Само додатно ладење
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
Лаптоп купен на крајот на декември вчера ми прегреа и се исклучи! Сега ќе го носам на сервис во понеделник! :facepalm:
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
и да го носиш сега во понедeлник на сервис... :D
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Лаптоп купен на крајот на декември вчера ми прегреа и се исклучи! Сега ќе го носам на сервис во понеделник! :facepalm:
А се укључвит ?? ако си работи нема потреба да го носиш .. мојов исклучува нон стоп кога ке загрее многу па нема гајле .
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
Лаптоп купен на крајот на декември вчера ми прегреа и се исклучи! Сега ќе го носам на сервис во понеделник! :facepalm:
Нема потреба да го носиш на сервис тој се исклучил за да не прегори.
 
Член од
3 април 2012
Мислења
161
Поени од реакции
156
Ваков проблем имам: од време на време processor usage скока до 100 %, а maximum frequency паѓа на 37 %. Не правам ништо посебно да го оптоварувам процесорот до толку.
Што би можело да биде?
Malware?
Можно е да биде до кулерот? Кога ќе се случи ова, кулерот не врти. Па си мислам да не е некој вграден механизам да се намалува максималната фрекфенција на процесорот за да не се прегрее, што веројатно би довело до оптоварување од 100 %.
Башка имам WIN7, пиратиран, и стално излага тоа што замара да ја лиценцирам копијата на виндоус. Можно ли е тоа да има некаков ефект?
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
^ Можно е да е до тоа, најверојатно ми беше до некој вирус и сл., инсталирав malwarebyte, го исчистив од тие глупости и сега си работи со температура од максимум 40 степени Целзиусови.
Плус, вчера си купив и кулер Cooler Master.
Него, некој поискусен да праша, што препорачувате, дали да ја вадам батеријата и да си работам на струја?
 
Член од
3 април 2012
Мислења
161
Поени од реакции
156
Епа видиш ја го поминав и со malwarebytes, и со ad-aware и со spybot-s&d. Најдоа по нешто, воглавно tracking cookies и сега пак го имам истиот проблем.

Чекам да дојде 26 ќе си го спуштам новото убунту и раат ќе бидам..... освен ако не е проблемот хардверски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom