Проблеми со лаптоп

Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Ова тема воедно и нека биде официјална за оние кои имаат проблеми со нивните лаптопи, мислам дека нема ваква тема. Е сега мојов проблем да ви го кажам.

Ептен е фрустрирачки, значи лаптопов е нов максимум 10 дена, на него има инсталирано нов Windows, нема никаков вирус (праам вирус check многу често), 95% е празен (има само основни програми инсталирано). Она што ме мучи е, многу често (скоро повеќе од времето) лаптопов просто се мрднува: му требаат буквално 20-30 секунди за да се отвори било што кога ке кликнам. Пример ставам УСБ и дури после 20-30 секунди пишува installing driver. Или идам task manager, и дури ќе заборавам дека сум го стиснал, и после 30 секунди го пали. Стискам control panel, или она за wireless мрежи во tray иконата, абер нема брате, му требаат 30 секунди, мислиш работам на лаптоп стар 15 години. И ова трае одредено време, па после ќе се врати во нормала све како што треба. Али повеќе од времето е вака како што објаснував погоре.
Иначе перформаните се одлични, 2.4 quad core, 4GB RAM......Некој да ми објасни WTF се дешава?
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Форматирај го и сними му нов Windows 7 додека ти е тазе правен и онака немаш ништо битно ставено почекај кој знае нека ти прати некоја добра верзија симни ја и сними ја.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Можеби не е добро инсталиран Windows-от. Реинсталирај го а ако пак ти кочи значи дека е нешто хардверски
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Добра верзија е, нема потреба некој кој знае да ми прати, јас си знам :D
Иначе можно е да е лошо инсталиран Windows-от ама и немора да значи.. Ќе видам понатаму..
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Добра верзија е, нема потреба некој кој знае да ми прати, јас си знам :D
Иначе можно е да е лошо инсталиран Windows-от ама и немора да значи.. Ќе видам понатаму..
Шо лаптоп е ? Хардот та не те јебе ? Мене така ми мириса со хардот да не си имаш проблеми, нема врска што е нов. Од кај си го земал ?
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Иам и јас проблем со мојов....батеријата многу слабо држи,и тоа само фејзбук да отвориш,без игри и 300 чуда...зашто така ?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Шо лаптоп е ? Хардот та не те јебе ? Мене така ми мириса со хардот да не си имаш проблеми, нема врска што е нов. Од кај си го земал ?
HP ProBook 4530s од AMC..
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Иам и јас проблем со мојов....батеријата многу слабо држи,и тоа само фејзбук да отвориш,без игри и 300 чуда...зашто така ?
Друже бе кажи колку ти е стар лаптопов што лаптоп е ?
HP ProBook 4530s од AMC..
Па види тестирај го хардот можно е да ти прави проблеми
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Друже бе кажи колку ти е стар лаптопов што лаптоп е ?


Па види тестирај го хардот можно е да ти прави проблеми
Па 3 години е,незнам точно што лап топ е,пошто не е мој тој,на сестра ми е...:D ќе прашам и ќе кажам...ваљда батеријата е ?
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
19
Поени од реакции
9
не брзај со реинсталација,пробај да го бутираш Windows во Save Mode,така ги подига само основните драјвери и можеш да воочиш дали ке работи саглам лаптопот во тој случај,ако работи ок,бидејки имаш добар и брз лаптоп значи проблемот е подоцна предизвикан од некој софтвер можеби или некоја друга активност твоја или на тој што го инсталирал лаптопот. Доколку работи исто како при нормално бутирање тогаш веројатно има хардверски проблем некаков.Провери си и во Device Manager дали сите компоненти го имаат својот драјвер и дали работат воопшто. А нов ли лаптоп е или половен?
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Па 3 години е,незнам точно што лап топ е,пошто не е мој тој,на сестра ми е...:D ќе прашам и ќе кажам...ваљда батеријата е ?
па види прво па кажи а не само да тропаш чим е 3 години стар батерија смени му
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
19
Поени од реакции
9
кој видел аир од батерија на лаптоп,срекен си ако гледаш еден филм барем со батеријата,јас ни толку не можев со мојот па затоа не ја ни користам и поарно ми е без неа.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Ова тема воедно и нека биде официјална за оние кои имаат проблеми со нивните лаптопи, мислам дека нема ваква тема. Е сега мојов проблем да ви го кажам.

Ептен е фрустрирачки, значи лаптопов е нов максимум 10 дена, на него има инсталирано нов Windows, нема никаков вирус (праам вирус check многу често), 95% е празен (има само основни програми инсталирано). Она што ме мучи е, многу често (скоро повеќе од времето) лаптопов просто се мрднува: му требаат буквално 20-30 секунди за да се отвори било што кога ке кликнам. Пример ставам УСБ и дури после 20-30 секунди пишува installing driver. Или идам task manager, и дури ќе заборавам дека сум го стиснал, и после 30 секунди го пали. Стискам control panel, или она за wireless мрежи во tray иконата, абер нема брате, му требаат 30 секунди, мислиш работам на лаптоп стар 15 години. И ова трае одредено време, па после ќе се врати во нормала све како што треба. Али повеќе од времето е вака како што објаснував погоре.
Иначе перформаните се одлични, 2.4 quad core, 4GB RAM......Некој да ми објасни WTF се дешава?
највероватно е до некој драјвер (или за графичка или за матична) пробај да ги преинсталираш или побарај понови на интернет. Иначе не да ти кршам филм,ама кога веќе си земал нов компјутер подобро да си земеше со core процесор (иако се двојадрени далеку подобри перформанси имаат и помала потрошувачка на енергија)
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
19
Поени од реакции
9
http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/DriverDownload.jsp?lang=en&cc=us&prodNameId=5060882&taskId=135&prodTypeId=321957&prodSeriesId=5060880&lang=en&cc=us Симни си ги драјверите сите ако веке одлучиш да го реинсталираш лаптопот.Или апдејтувај некој ако ти фали,симни од нет некој програм автоматски што ке најде дали некој драјвер фали или има понов. driver-reviver1.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom