Проблеми со лаптоп

Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Јас мојов го купив пред 4 месеци и е добар али едно да ве прашам никако не можам со кабел интернет да поврззам .. дај кажете некој чаре .. на тошибата што ја имав само го ставав кабелот и имаше нет на овој нејке никако иначе станува збор за ацер аспире 5742г
 
S

Sagan

Гостин
Имате функционален и брз лаптоп кој работи беспрекорно? Не знаете што се вируси и драјвери со вашиот Ubuntu?

Не грижете се: ви го претставуваме Windows, генијалното чудо на технологијата кој ќе ви го сјебе компјутерот и таму кај што ѓаволот не може!

Windows, проблем за секое решение.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Јас мојов го купив пред 4 месеци и е добар али едно да ве прашам никако не можам со кабел интернет да поврззам .. дај кажете некој чаре .. на тошибата што ја имав само го ставав кабелот и имаше нет на овој нејке никако иначе станува збор за ацер аспире 5742г
Купи си рутер..1000-2000 денари и ке имаш ваерлес.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Купи си рутер..1000-2000 денари и ке имаш ваерлес.
имам рутер али сакам да ми е со кабел кога ми е дома .. подобар е нетот со кабел има на кантер помалце лаг
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
имам рутер али сакам да ми е со кабел кога ми е дома .. подобар е нетот со кабел има на кантер помалце лаг
Да погодам модемот рутерот ти е од т-хоме speedport w 503v ?
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
И ја го иам тој проблем ^^ имам интернет на 25 метри во кукава насекаде ама некоаш е малце послаб од интернетот на компјутерот..
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Па 3 години е,незнам точно што лап топ е,пошто не е мој тој,на сестра ми е...:D ќе прашам и ќе кажам...ваљда батеријата е ?
Треба да знаеш дека батеријата има циклуси на полнење

еден циклус=цело празнење и цело полнење

После некои 1000 циклуси батеријата го губи капацитетот и нема да ти работи како нова.

Друго дали

1) дали користиш флеш
2)дали играш игри
3)колку програми ти работат во позадина
4)колку ти е светлина на екранот

Ако сето тоа го оптимизираш батеријата ќе ти трае до 4 – 5 саати со гаранција додека на појаките лаптопи батеријата може да трае до 7 саати

Ако се празни брзо купи нова или побарај од некое другарче да ти најде.

WIN7 е прекрасен ако ти го инсталира некое цертифицирано лице и ако има административна забрана од вируси и други работи .вирусите нема да ти прават проблем.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Треба да знаеш дека батеријата има циклуси на полнење

еден циклус=цело празнење и цело полнење

После некои 1000 циклуси батеријата го губи капацитетот и нема да ти работи како нова.

Друго дали

1) дали користиш флеш
2)дали играш игри
3)колку програми ти работат во позадина
4)колку ти е светлина на екранот

Ако сето тоа го оптимизираш батеријата ќе ти трае до 4 – 5 саати до гаранција додека на појаките лаптопи батеријата може да трае до 7 саати

Ако се празни брзо купи нова или побарај од некое другарче да ти најде.

Само фејзбук и јутуб,не играм игри на тој...и се празни за 20-30 минути...

Каде,и колку пари се батериите ?
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Само фејзбук и јутуб,не играм игри на тој...и се празни за 20-30 минути...

Каде,и колку пари се батериите ?
Едно мое другарче купи батерија 8000 денари и му трае и до 8-9 саата...а за светлината на екранот,програмите у позадина не сум точно имформиран знам еднаш иззлегадвме 3 ипол филма со едно полнење на батеријата..
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
не брзај со реинсталација,пробај да го бутираш Windows во Save Mode,така ги подига само основните драјвери и можеш да воочиш дали ке работи саглам лаптопот во тој случај,ако работи ок,бидејки имаш добар и брз лаптоп значи проблемот е подоцна предизвикан од некој софтвер можеби или некоја друга активност твоја или на тој што го инсталирал лаптопот. Доколку работи исто како при нормално бутирање тогаш веројатно има хардверски проблем некаков.Провери си и во Device Manager дали сите компоненти го имаат својот драјвер и дали работат воопшто. А нов ли лаптоп е или половен?
Се мачев уште тогаш со драјверите 3 саати ги барав и излеа сум пропуштил некој. Ќе симнам некој скенер и ке ги инсталирам ако има некои што фалат. Иначе лаптопот е нов, е сеа прво што ми падна на ум е дека кога го купив лаптопот дечкото таму не ми кажа ништо а од после се слушнавме и ми вика да бидам искрен лаптопот е користен неколку саати за презентации и тука ми стана сумљиво. Иначе го земав 500 еура и наредниот ден гледам истиот 34,000.
највероватно е до некој драјвер (или за графичка или за матична) пробај да ги преинсталираш или побарај понови на интернет. Иначе не да ти кршам филм,ама кога веќе си земал нов компјутер подобро да си земеше со core процесор (иако се двојадрени далеку подобри перформанси имаат и помала потрошувачка на енергија)
Ова последново за двојадрените процесори и немаше баш некоја логика, во 2012 година не се купува лаптоп со 2 јадрен процесор. Им помина времето на тие, башка да се побрзи - нема шанси. Овој има и турбо буст и иде до 3 GHz и така.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Само фејзбук и јутуб,не играм игри на тој...и се празни за 20-30 минути...

Каде,и колку пари се батериите ?
Имаш дечки на пазар 3 продаваат ќе го кажеш моделот на батеријата и ќе ти ја најдат.

Значи има финта ако користиш Youtube да ги гледаш филмчињата без активен флеш имаш плугини како stop flash или block flash за мозила и хроме.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Едно мое другарче купи батерија 8000 денари и му трае и до 8-9 саата...а за светлината на екранот,програмите у позадина не сум точно имформиран знам еднаш иззлегадвме 3 ипол филма со едно полнење на батеријата..
Не е лошо ако немате други програми во позадина. Ама скапо е батериичето сигурно е голема .
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
зависи за што лап топ ти е батеријата ..
Кажи што лаптоп имаш од ибеј може да порачаме дупло се поефтини за мојов ацер аспајр 5472г имаше по 30 долара батерии
 

Kajgana Shop

На врв Bottom