Припадник на полицијата претепал момче до смрт! - ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ

Статус
Затворена за нови мислења.

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.726
Поени од реакции
27.705
Хипотетичко прашање:

Ако убиениот беше силувач,а убиецот го видел како пробува да силува некое малолетно девојче и при бркање го убива силувачот,дали тогаш ќе излеговте и ќе баравте стоп за полициската бруталност или ќе викавте„педофилот си го заслужи своето“?Дали тогаш ќе го тупите 130 страни и ќе баравте правда за педофилот,силувачот“.Ако Фрицл беше во Македонија и беше убиен од страна на полиција во акција дали ќе го сожалувавте или ќе викате овој е само за на бесилка?

Ако убиецот(тигарот) си одел накај дома и во куќа ја видел жена му со швалер и ја убива,дали тогаш ќе се кренеше толкава бука за тој слуај.Ве уверувам не.
Ти ја сфаќам поентата... да најверојатно немаше да излезат на протести(ни јас) а тоа е логично во ваква хипотетичка ситуација.
Да, човечки живот е човечки живот без разлика колку има грешено. Затоа се измислени затвори. Но како и да е, повеќето ќе се сложеа дека убиецот треба да одговара и работата не смее да се заташка(како што беше пробано).

Поентата ми беше дека сите вие во милион други случаи би оправдале убиство од страна на полицијата.
Не, грешиш. Или барем делумно грешиш. Сите или повеќето сигурно не би оправдале. Јас на пример, не.

Политиката ме интересира од моја 10та година, или 2001 година.
Друг да лажеш.

А дали вие имате видео дека полицаецот му ја мавал главата од клупа, или очевидци виделе, и тоа се смета за релевантно?
Не бе, лажат тие... бц има натприродни моќи и веднаш после настанот си нарача форнети од кај типката на штандот и уз пат и кажа да лаже во негова корист.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
Амебо, дечкото имал внатрешно крварење ВО ГЛАВАТА - МОЗОКОТ!!! Од што го добил тоа од што лежел на трупчето кај што го оставиле пред МЕПСО?
Вие го тврдевте тоа и пред да биде официјален извештајот. Не зборувај на памет, прочитај ги првите постови. Кога уште не се знаеше дали е алфа, дали е тигар, кое е момчето....
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
262
Поени од реакции
34
Вака моја објективна проценка е дека барем 80% од тие што се излезени се излезени без никакви политички агенди. Повеќето што ги сретнав денес имаат искусено на еден или друг начи некаков вид на полициска злоупотреба. Јасно е како бел ден дека полициски службеник ладнокрвно убил 22 годишен ЧОВЕК. Искрено не е важно дали тој бил на должност или не - тој како ЧУВАР(и по завршувањето на неговото работно време е должен на тоа) на редот и мирот на граѓаните на Република Македонија НЕ СМЕЕ да повреди човек кој не ја загрозил јавната безбедност. Проблемот лежи во тоа што Македонскиот народ не го сваќа ова сериозно. Од самиот почеток самите институции се обидоа да го прикријат целиот случај. Друг проблем е тоа што луѓето кој се организатори (или барем делуваат така) се со барања за распуштање на сите специјални полициски едниници. Според мене тоа се целосно нереални барања, затоа што би се изгубила подготвеноста за одбрана на граѓаните,а според мене реални барања би биле пред се реформи на сите овие едници со кој би се вовеле;Проверка на психичка состојба барем 2-3 пати во годината; Целосна транспарентност; Независна внатрешна контрола; Зголемување на внатрешните казни и практикување на нив, ова се само дел од пореалните барања. Покрај овие работи што ги набројав ТРЕБА СЕКОЈ ШТО ИМА НЕШТО ЧОВЕЧНО ВО НЕГО ДА ИЗЛЕЗЕ И ДА ГО ПОДРЖИ ОВОЈ ПРОТЕСТ МИРНО И ДОСТОИНСТВЕНО И ДА СЕ СЛУШНЕ НЕГОВИОТ ГЛАС ДЕКА НЕ Е ПАРТИСКИ, ТУКУ ДЕКА Е ЧОВЕЧКИ.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
525
Како членка на ВМРО, верувам дека си таму заради идеологијата, а не заради Никола или некој друг. Дали сметаш дека е во ред, некој да го извикува името на Никола, за кој ти мислиш дека треба да биде на власт, на непартизиран собир?
Имам пријатели кои дојдоа на протестот и беа вознемирени зошто очекуваа навистина да не биде политизиран. Ама бил, од одредени групи на луѓе кои протестирале.
И сега, тие групи на луѓе, не ја почитуваат таа молба, да не се политизира настанот, а јас сум виновна што прашувам дали навистина е тоа што сите го изјавуваат? Која е логиката?

Да, јас како и сите вас сакам да го одбранам лицето на убиениот, кој сега го местат дека бил виновен што полицаецот го претепал, но од искрени причини, а не од скриени и манипулаторски.

Жал ми е, навистина, што ви пречи мојата искреност.
Таму сум зашто ми се допаѓаат проектите и тоа што работи владата за да привлече инвестиции, и мене после тој инцидент значи тоталка ми е гајле дали некој ќе ме одбележи како член на било која партија, јас се изреволтирав заради тоа што животот на млад дечко згасна, и тоа на така брутален начин што неможе ни да се опише со зборови, дечкото молел за да му го поштедат животот! молел, ТЕ молам не ме тепај викал:(, како може јас да мислам сега на било што друго освен на таа трагедија, остај ти вакви правила такви правила на протестот, искочи на протестот, докажи дека си човек, а ако не излезеш најмалку што можеш да направиш е да не тролаш на оваков подмукол и долен начин. најмалку!
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Не, за среќа никој не ме плукнал до сега. Ама и да ме плукне, сепак имам повеќе од 2 грама памет и нема да изреагирам како Спасов. Релативно нормална реакција е да се изнервираш до толку што ти доаѓа да убиеш некој кога јавно ќе те понижи (а плус и со плукање), а ако додадеш на ова и дека типов (а и повеќето специјалци) се доста слаби со нервите, па и најмала навреда може да ги извади од колосек - имаш логично размислување за неговата постапка.

Сепак, ова моето е само претпоставување. Не заклучувам ништо додека Спасов или некој од осомничените не даде целосна изјава. Ама како што тргнало денес (Спасов се решил да се брани со молчење), прашање е колку ќе добиеме таква работа.
НИШТО, ама БАШ НИШТО не може да оправда прекумерна употреба на сила, злоупотребување на службена должност и убиство, и обид за заташкување на убиството и уништување докази.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Жално е што за да присуствуваат граѓани со партиски книшки од Вмро, мора да побараат дозвола од партијата, а кога ќе присуствуваат граѓани со партиски книшки од Сдсм, одма се вади муабет дека партиски бил протестов. Ебати државата, ебати..
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.224
Поени од реакции
14.561
Вие го тврдевте тоа и пред да биде официјален извештајот. Не зборувај на памет, прочитај ги првите постови. Кога уште не се знаеше дали е алфа, дали е тигар, кое е момчето....
И? Дали бевме во право? Дали сведоците испаднаа дека се во право?

Не бе чекај Котевски беше во право што рече дека немало никакви повреди..

И не кењај само, јас бев денес и бев завчера на протест, немаше никакви политички скандирања, најблиску што беше до политика беше ОСТАВКА!!! што во овој случај е и морално да си поднесе барем Костевски поради лажењето...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
Таму сум зашто ми се допаѓаат проектите и тоа што работи владата за да привлече инвестиции, и мене после тој инцидент значи тоталка ми е гајле дали некој ќе ме одбележи како член на било која партија, јас се изреволтирав заради тоа што животот на млад дечко згасна, и тоа на така брутален начин што неможе ни да се опише со зборови, дечкото молел за да му го поштедат животот! молел, ТЕ молам не ме тепај викал:(, како може јас да мислам сега на било што друго освен на таа трагедија, остај ти вакви правила такви правила на протестот, искочи на протестот, докажи дека си човек, а ако не излезеш најмалку што можеш да направиш е да не тролаш на оваков подмукол и долен начин. најмалку!
Филозофке, лично не се познаваме, да се познававме немаше да мислиш така. Јас и во самата партија сум доста активна, и на доста луѓе не им се допаѓа тоа што се трудам на секој начин да не се прават подмукли работи. Јас не сум подмукла, искрена сум.
И како што кажав, а верувам прочита, за смртта на ова момче, и за секоја друга неправдина направена од страна на алфите, МНОГУ САКАМ ДА ИЗЛЕЗАМ НА ПРОТЕСТ, но добивав денес информации кои ме спречуваат, и не само мене. САКАМ ОВОЈ ПРОТЕСТ ДА ИМА МНОГУ ПОГОЛЕМА ПОДДРШКА, а тоа ќе се оствари само доколку направиме кодекс на однесување и листа на барања. Вака делува крајно несериозно, а тоа не смееме да го допуштиме, нели? Вака ќе не изиграат, ќе бидеме дечишта што гледаат премногу филмови. Јас се заложувам за сериозност и чесност во тој протест, а мене ме напаѓате дека сум подмукла, зошто барам фино лепо замолување на сите било какви политички војници да си заминат или барем да тргнат се од себе што ја покажува нивната политичка определеност.
Не сум помалку изреволтирана од вас. Само не сакам бранејќи едно, да повредам друго.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Не, за среќа никој не ме плукнал до сега. Ама и да ме плукне, сепак имам повеќе од 2 грама памет и нема да изреагирам како Спасов. Релативно нормална реакција е да се изнервираш до толку што ти доаѓа да убиеш некој кога јавно ќе те понижи (а плус и со плукање), а ако додадеш на ова и дека типов (а и повеќето специјалци) се доста слаби со нервите, па и најмала навреда може да ги извади од колосек - имаш логично размислување за неговата постапка.

Сепак, ова моето е само претпоставување. Не заклучувам ништо додека Спасов или некој од осомничените не даде целосна изјава. Ама како што тргнало денес (Спасов се решил да се брани со молчење), прашање е колку ќе добиеме таква работа.
Ама пак го потврдуваш тоа што го кажуваме повеќето тука. Нормално е да ти доаѓаат нагони некогаш да убиеш некој кога ќе се изнервираш, јбг луѓе сме али разликата меѓу хомосапиенсот и пониските алки е баш совеста те. самоконтролата.
Како специјалец (обучена машина за убивање) дел од обуката е и воспоставување на таа самоконтрола.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.152
Поени од реакции
5.918
Абе човече..како прво, што се правиш паметен и бараш некој да ти каже официјално, кога и самиот виде дека сите неофицијално знаеме дали и што престап направил малиот па да го збрка горилата.
А се гледа дека си немал никакви проблеми со такви горили, па што не веруваш дека баш поради тоа може да те брка. Па тие за еден поглед на страна(според нив) кој ќе го испратиш кон нив прават проблеми бе.
Затоа што сите дадовте заклучоци базирани на шпекулации.

Дали ти мислиш дека од 10.000 луѓе собрани на плоштад за прослава, Мартин му упатил толку лош поглед на Спасов до толку за да овој почне да го брка и да го претепа??? :confused:
Плус тоа, Спасов бил задолжен за обезбедување на премиерот. Многу му е гајле него дали некој краде пиво или хамбургери од штанд на баскер-фест...

И да, точно. Сум немал никакви проблеми со полиција. Можеби затоа што никогаш не сум го прекршувал законот или пак затоа што полицијата си ја врши работата коректно.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
И? Дали бевме во право? Дали сведоците испаднаа дека се во право?

Не бе чекај Котевски беше во право што рече дека немало никакви повреди..

И не кењај само, јас бев денес и бев завчера на протест, немаше никакви политички скандирања, најблиску што беше до политика беше ОСТАВКА!!! што во овој случај е и морално да си поднесе барем Костевски поради лажењето...
Значи треба да дојдам, ако начекам политички транспарент или извикување да го документрам тоа и да го ставам тука? Добро. Ќе го направам тоа.
Се надевам дека моите пријатели не биле во право и дека јас ќе се уверам дека не сум била во право.
Иако Котевски е партија со мене, и јас би сакала да си даде оставка. Зошто изреагира погрешно. А никако не одбранив нетранспарентно и нелегално однесување на било кого, та власт, та опозиција. А се нагледавме многу такви работи деновиве.

Мислам дека е подобро прво да се почека да се види исходот, и кој е ставот на министерката Јанкулоска околу реформите во единиците, па ако тоа што таа го нуди, не ни одговара, ќе продолжиме да протестираме.

Би сакала барем 1 член да одговореше на моите конструктивни прашања....
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
525
Филозофке, лично не се познаваме, да се познававме немаше да мислиш така. Јас и во самата партија сум доста активна, и на доста луѓе не им се допаѓа тоа што се трудам на секој начин да не се прават подмукли работи. Јас не сум подмукла, искрена сум.
И како што кажав, а верувам прочита, за смртта на ова момче, и за секоја друга неправдина направена од страна на алфите, МНОГУ САКАМ ДА ИЗЛЕЗАМ НА ПРОТЕСТ, но добивав денес информации кои ме спречуваат, и не само мене. САКАМ ОВОЈ ПРОТЕСТ ДА ИМА МНОГУ ПОГОЛЕМА ПОДДРШКА, а тоа ќе се оствари само доколку направиме кодекс на однесување и листа на барања. Вака делува крајно несериозно, а тоа не смееме да го допуштиме, нели? Вака ќе не изиграат, ќе бидеме дечишта што гледаат премногу филмови. Јас се заложувам за сериозност и чесност во тој протест, а мене ме напаѓате дека сум подмукла, зошто барам фино лепо замолување на сите било какви политички војници да си заминат или барем да тргнат се од себе што ја покажува нивната политичка определеност.
Не сум помалку изреволтирана од вас. Само не сакам бранејќи едно, да повредам друго.
Имаше таква листа, погоре како што бараш, се вика петиција и бара распуштање на алфите и затвор за убиецот, јас ја потпишав можеш и ти може и секој и нема никаква врска со политика, и дај те молам ако си загрижена за тоа земи излези на протестот договори се со учесниците покрени иницијатива и ќе се направи се што може да се направи ама и не само на зборови.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
Имаше таква листа, погоре како што бараш, се вика петиција и бара распуштање на алфите и затвор за убиецот, јас ја потпишав можеш и ти може и секој и нема никаква врска со политика, и дај те молам ако си загрижена за тоа земи излези на протестот договори се со учесниците покрени иницијатива и ќе се направи се што може да се направи ама и не само на зборови.
А не, јас ако се нафатам на некоја работа, сериозно ја сфаќам. Не доаѓам можеби, сигурна сум зошто доаѓам и знам што ќе правам кога ќе дојдам.
А се надевам дека сите ќе осудите доколку документирам некој обоен на протестот, без разлика дали е од вмро, сдсм, итн итн итн!
Инаку, каде е таа петиција??? Сакам да ја видам и прочитам.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.152
Поени од реакции
5.918
НИШТО, ама БАШ НИШТО не може да оправда прекумерна употреба на сила, злоупотребување на службена должност и убиство, и обид за заташкување на убиството и уништување докази.
Никој не се ни обидува да оправда. Типот ќе си лежи неколку години во затвор и тоа е тоа. Уништување на докази колку што знам немаше, а заташкување на убиство - допрва ќе видиме.

Ама пак го потврдуваш тоа што го кажуваме повеќето тука. Нормално е да ти доаѓаат нагони некогаш да убиеш некој кога ќе се изнервираш, јбг луѓе сме али разликата меѓу хомосапиенсот и пониските алки е баш совеста те. самоконтролата.
Како специјалец (обучена машина за убивање) дел од обуката е и воспоставување на таа самоконтрола.
Епа дел е, ама ја изгубил. Затоа и одговара за убиство.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.576
Поени од реакции
59.273
Аха, можеби треба да глумам лудило? Тоа се бара? Од глумење лудило стигнавме таму кај што сме. Дефиниција за тролање - не ти зборувам како што ти е ќеиф? Мене не ме повредува мислењето твое или било чие. Јас не правам лажна слика за себе. Како што кажа некој погоре, на фб се пријавиле околу 8000 луѓе дека ќе дојдат, а дошле ни половина од тоа. Тоа ве загрижува повеќе, или моето искрено прашање и барање? И што не одговориш на конструктивниот предлог? Што тролаш сега па ти?
Па се мислев ама што е поентата? Ти само кликаш на одговори и штанцаш постови. Еве нек ти биде, краток одговор на „конструктивниот“ предлог:

- Прво, да кажам дека не учествувам на протестите зошто сум away и busy. Во секој случај го поддржувам протестот. Дури сум и горд на некои од моиве колеги форумџии за она прво излегување вечерта, спонтана и најнормална реакција. Додека во соседството и на други места (Италија) за слични случаи имаше се и сешто, нашата младина излезе на мирен и достоинствен протест, барајќи одговори. Некои тоа го сметаат за минус, велат дека требало насилно, јас не, мислам дека ова е начинот.

- Второ, околу масовноста, и на другиве им пишав, не знам зошто се оптоваруваат со бројки. Дали ќе биле 300 или 3000 е сеедно за мене, важна е вистинска намера и мотив, и совест.На ФБ кликаат многумина како знак на поддршка, дури и ако се далеку, не се од СК и тн...

- Да се вратам на предлогот твој: значи, дали го разбираш зборот СПОНТАНО? Се случуваат насекаде околу тебе, спонтани работи. Се случуваат спонтани протести, насекаде во светот. Луѓето бараат одговори. Луѓето се шокирани од тоа како е можно да се случи вакво нешто, во нашиот главен град, во строгиот центар, при толпа народ. Луѓето се прашуваат како е можно МВР да излезе со информација за пронајдено тело на кое нема знаци на насилство (не го напаѓам Иво, Иво е гласникот, не се убива гласникот никогаш) Луѓето се прашуваат како е можно други полицајци да го одвлечкаат телото кај МЕПСО (класичен cover-up) а да биде приведен само еден. Многу прашања сеуште се неодговорени, и се додека нема одговори, ќе има протести.

За твојот предлог, неприфатлив е од една едноставна причина: затоа што и ти размислуваш со твојата лоботомирана главичка како да се стави толпата под контрола, исто како што тоа го прават твоите политички неистомисленици. Вие сте две страни од истата паричка. За вас, мора да има договор, точки, потписи... сите да се согласиме и потоа една помала група да не води, како слепци. Да имаме точни и прецизни барања, да пееме исти песни и да изговараме исти пароли. Да не го вадиме чипот од главата. Тоа е вашето размислување, колективно.

Јас сум спонтан, и моиве колеги кајганџии, оние за кои знам дека излегоа на протести со вистинска искрена намера, се спонтани. Исто така, ние сме обични луѓе, со обични барања. Сакаме да ни се одговори како е можно. Сакаме некој да преземе морална одговорност, чин што не с еслучил во оваа држава никогаш. Сакаме нашите политички лидери да ни објаснат каде тргнало наопаку и што мислат да преземат за да не ни се случи пак. Сакаме да се чувствуваме сигурни а длабоко во нас, овој настан не направи да се чувствуваме небезбедни по нашите улици.

И нека вика кој што сака, нивно право. А ти ако не сакаш, не излегувај. Само немој да се пењавиш тука со денови.

P.S.
Ја знаеш онаа поговорката: „Ko prezivi pricace?“
Овде не има многу преживеани од подфорум политика. Кој не се расправал со Suicide Messiah не знае што е форум. Ти си во тие рамки сеуште, аматер.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom