Припадник на полицијата претепал момче до смрт! - ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ

Статус
Затворена за нови мислења.

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
525
Сеуште не е одредена казната, така да не знаеме дали ќе одговара за убиство од небрежност, или не.

И малце чудни сте ми и двајцата... Доживотен затвор? Смрт? Дали вие сте размислиле дека ако не дај боже се деси нов конфликт како во 2001ва, кои луѓе ќе бидат должни да ја бранат Македонија? Вие? Новинарите? Политичарите?
НЕ! Ќе се молите да има повеќе луѓе како него, затоа што само тие се доволно храбри или луди (бидејќи тенка е границата помеѓу тие 2) за да влезат во војна и да ја бранат државата. Затоа не избрзувајте со заклучоци.
Влегуваат во воен конфликт демек, за да си го уновчат се тоа како Стојанче бранителот, нема ни Љ од љубов кон Македонија
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.576
Поени од реакции
59.274
Зашто како што рече некој погоре, веќе се отвори нова професија во Македонија, партиски форумџија;)
Не тоа е стара професија ама мислев дека е изумрена. Што народ заврши на терапија, по какви се не дупки од форуми се префрлија само за да го извадат лебот :)
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Мене ми е страшно мило што дури сеа ја читам темава, пошто ќе сум се нервирал 2 дена за џабе ако читам тука. Па мрсење муда е омилена дисциплина на македончиња, што ми е мене чудно бе.

Нема многу да должам, на брзина да ви е јасно што е, како е и зошто нема потреба да се дискутира на оваа тема:

1. МВР и некои нејзини членови имаат преголема моќ во државава, не е прв пат да убијат човек од ќотек.
2. МВР се обиде да го турне случајов под тепих, ама среќа заради твитерашите не успеа.
3. Луѓето воопшто не се одлучни да излезат на улица, додека во други земји се менува власт заради вакви ствари - кај нас министерката не чувствувала политичка одговорност.

Ако утре ве тепаат на улица и завршите како Мартин, не е власта крива - ВИЕ сте криви што сте седеле дома додека може да смените нешто.

Да не офкате после, што било, како било.
 

laceso

Zoomj †
Член од
17 мај 2011
Мислења
422
Поени од реакции
318
Некои постови морам по два пати да ги пројдам и да ги повторам во себе и повторно мојот центар дава ерори.
Хегел не беше олку проширен на времето..
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.576
Поени од реакции
59.274
Јас не можам. Прашај некој од другите кајганџии, јас дадов се од себе за да ти објаснам.
Ајде ќе седиме така. Ќе бидеме малку, никој нема да ни биде ,,портпарол,, и секој ќе дава изјава каква ќе му падне на памет.
И на крај ќе бидеме дечишта што ништо не знаат, и нема да си ја одбраниме каузата.
Навистина, навистина добра идеа.
Па нив ги прашав...
Иначе ве жалам, искрено. Сите вие партиски полтрони. Секогаш мора да имате некој авторитет, макар портпарол. Да ви ги организира мислите, да ве среди. Да не се загубите. Ко војската на Самуил сте.

Кога ќе ми текне дека едно време бев тргнат по тој пат, морници ми лазат...
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Сеуште не е одредена казната, така да не знаеме дали ќе одговара за убиство од небрежност, или не.

И малце чудни сте ми и двајцата... Доживотен затвор? Смрт? Дали вие сте размислиле дека ако не дај боже се деси нов конфликт како во 2001ва, кои луѓе ќе бидат должни да ја бранат Македонија? Вие? Новинарите? Политичарите?
НЕ! Ќе се молите да има повеќе луѓе како него, затоа што само тие се доволно храбри или луди (бидејќи тенка е границата помеѓу тие 2) за да влезат во војна и да ја бранат државата. Затоа не избрзувајте со заклучоци.
Ќе му се суди за убиство (одземање на живот на суров, подмолен начин) за што се добива и доживотна казна во Македонија.

А моментално се молам дека има помалку луѓе како тебе во земјава. Ако од лудаци чекам да ми ја бранат земјата, а од тебе да ми солиш памет - отиде Кале во трските.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
http://www.flickr.com/photos/skopje-protests/
--- надополнето: Jun 9, 2011 1:52 AM ---
Ќе му се суди за убиство (одземање на живот на суров, подмолен начин) за што се добива и доживотна казна во Македонија.

А моментално се молам дека има помалку луѓе како тебе во земјава. Ако од лудаци чекам да ми ја бранат земјата, а од тебе да ми солиш памет - отиде Кале во трските.
Не бе, според него треба и да гласаме за наредна жртва која да биде ако му се присака на некој од нив да убие, зошто нели, они ќе ни ја бранат државата, па мора да им удоволиме сите.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Протестов постои за да се смени нешто. А нема да го смениме со спонтаност, дали ти е тоа јасно?
Протестов го организиравме спонтано, уште е спонтан и е реакција на емоциите кои тлеат меѓу младите во последните години низ Македонија.

Дојдовме до вистината со спонтаност, никој не го организира тоа - сега со спонтаност и ќе издејствуваме притисок во сите институции во Македонија за да престанат вакви инциденти (колку само мизерен, благ збор за оваа ситуација).

Ако мене ми треба овчар за да ме паси како што ги пасат на митинзи, заеби младински активизам или општо критичко мислење на масата - ако чекаме овчари, веќе не` лоботомирале.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Алооо 25 мислења избришав што сте пишувале во рок од 1 час. Ја затварам темава до сабајле, кога ќе излезат нови информации за настанов и кога ќе може да се договарате за протести и слично. И така троловите не спијат.

Кој има нешто важно да пише на темава а не е отворена уште - нека се обрати кај мене или кај админите и супермодераторите. Фала.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
Темата е повторно отворена. Но, тоа не значи дека нема да биде повторно затворена и дека политичките „спинери“ нема да бидат отстранети од форумов, ако има потреба од тоа.
 
Член од
21 мај 2011
Мислења
165
Поени од реакции
77
Ne znam kakva krivicna prujava ima izgotveno MVR,dali za ubistvo od nebreznost ili za ubistvo so predumisla???????????
A prilicno dolgo ja izgotvuvaa krivicnta prijava!!!!
I dali samo za storitelot e izgotvena krivicna prijava ili i za kolegite negovi?
 
K

kalimer0

Гостин
Ќе му се суди за убиство (одземање на живот на суров, подмолен начин) за што се добива и доживотна казна во Македонија.

А моментално се молам дека има помалку луѓе како тебе во земјава. Ако од лудаци чекам да ми ја бранат земјата, а од тебе да ми солиш памет - отиде Кале во трските.
Јас се плашам да не биде амнестиран а доживотна казна нема да добие тоа тврдам. Знам дека според законот за такво убиство заслужува но како службено лице со сите можни привилегии мислам дека ќе се извлече...
 
Член од
9 јуни 2011
Мислења
19
Поени од реакции
5
Незнам можеби е спомнато педходно има многу стани на темава но нешто што највеќе ме иритира е тоа што се вика дека ова е изолиран случај а не е така да се потетиме во 2007 специјалци што правеа во процес, во колку тепачки се откри дека учестувале полцијаци. Колку пати само имаат тепано но ние не знаеме бидејќи не се кажува на телвизија. Занм за многу случаи кога специјалци претепуваат некго и на крај судот и покрал лекарски наои дека човекот бил претепан го осудува него дека он го напднал специјалецот и дека спецјалецот бил повреден а тој здав прав. Едноставно кај нас зборот на службено лице вреди повеќе од сите физички докази. Но ова веќе ја прели чашата и мислам дека не смее да се толерира и дека под итно треба да се распуштат овие единици или да се намалат ингеренциите на полицијата. А од овој спцијалец теба да се направи пример и да се осуди на доживотна казна за да сватат сите полицајци дека се не господ да одлучуваат кој да живее
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Аман бре девојче, што не разбираш од постот, само „одговори“ си кликнала и ајдеееее тролај политики. Еве ти го уште еднаш, потруди се да го разбереш, не само да го читнеш.

Ај вака најбуквално, не сфаќам како некој се спротиставува на барање за немање насилство? Као демек у реду е бе, нека има насилство WTF?!

Друга работа, причини за вакви протести со децении се таложат, а во таква ситуација, доволен е повод за револтот да излезе на виделина (во случајов убиство на 22 годишно момче). И тој револт нема како да излезе освен со спонтано собирање, сами меѓу себе луѓето се организираат, и уште ако не па и прес да ви одржат.
А иначе, ти знаеш па мене колку ме заболе кој е на власт? Нема да не подржеле вмровците :glavavozid: Јас не сакам етикети да не подржуваат, јас сакам луѓе што го подржуваат барањето за не насилство. Пошто ти не си една од тие, уживај. Свашта значи, до каде отиде политикава..

А, и на крај, си била некогаш на протест?
Кажа сто пати дека не го подржуваш протестот, твоја работа. Ама што продолжуваш да тролаш тогаш тука? Жал ми е за тебе, најискрено, со 20 години некој толку да е опседнат со политика и ништо друго да не го занима. Извини на следново, ама девојченце, очигледно е дека немаш капацитет да сфатиш, и немам намера мојот интелект и време да ги трошам да ти објаснувам нешто што уназад ти е објаснето милион пати. Ајде терај си работа и ич нема потреба да ме цитираш, со партиски активисти не се замарам
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom