Припадник на полицијата претепал момче до смрт! - ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ

Статус
Затворена за нови мислења.

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Синоќа околу 00:40 часот на градскиот плоштад во Скопје, припадник на специјалната единица Алфи до смрт го претепал 23 годишниот Даниел од населбата Ѓорче Петров. Очевидец кој бил во тој момент присутен на “Баскер фест“, за Нетпрес потврди дека врз момчето бил извршен брутален напад.
“ Седев на клупа кога пред мене видов како припадник на специјалната единица Алфи со голема брзина брка младо момче. Момчето се сопна од еден кабел и не успеа да побегне од рацете на алфашот. Припадникот на специјалната единица почна брутално да го удира по сите делови од телото, на што момчето не пружеше отпор и за многу кратко време се струполи на една клупа. Специјалецот се исплаши дека можеби го усмрти па се обиде да го освестува и да бара вода, но по пет минути дојдоа негови колеги и со тегнење го одвлечкаа момчето накај МЕПСО, изјави очевидецот Ф.Г.
Од други очевидци кои што не сакаа нивниот идентитет да биде откриен, велат дека кога поминувале околу паркот во близина на МЕПСО, го виделе истото момче како лежи струполен на земја покриен со црна кеса , а околу него имало собрано неколку полицајци кои немо го гледале.
Од СВР Скопје велат дека излегле на лице место при што бил извршен увид. Како што изјавија за Нетпрес дечкото бил донесен од неколку лица каде што се одржувал “Баскер фест“ и дека на истото му била повикана брза помош. По извршениот лекарски преглед била констатирана смрт, но, како што кажуваат од МВР не биле забележани траги на насилство.
По наредба на на Истражен судија, телото било пренесено во судка медицина и дадено на обдукција.
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=87462&kategorija=1

Во моментов граѓани се собираат на Фонтаната во градскиот парк на протест за смртта на момчето.

http://www.plusinfo.mk/vest/4285/Gragjani-pochnuvaat-protest-vo-Gradski-park-za-zaginatoto-momche
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Сега треба некој да му го дотера паметот да го претепа и да го прати во болница за да му дојде памет да види другпат дали ќе мава брутално. Сеа треба да скапе во затвор.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Страшно... Има ли некое официјално објаснување од полицијата за тоа што се случило?
Не најдов ништо на нет.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Дарк мислам дека си од Ѓорче,да не знаеш за кој станува збор поточно,ако знаеш пиши ми ПП.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Страф и трепет се овие Алфите, бегајте што понастрана и ќутете.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Не е првпат алфите да претепуваат некој (скоро) до смрт, ама до сега не знам да решеле некој таков случај... се надевам ќе се најде кој е и дебело ќе наплати.
 

bootboy

Skopje Bootboys!!!
Член од
29 декември 2008
Мислења
624
Поени од реакции
346
Полициска држава и тортура! Се да им ебам клошарско! Нека му е лесна земјата и нека почива во мир! Смртна казна за алфашот!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Макфакс:
Четириесетина минути по полноќ на плоштадот Македонија, пред МЕПСО, од засега непознати причини починало непознато лице на возраст од 23 до 25 години, потврдија за Макфакс од СВР Скопје .

Момчето било донесено од страна на 4 до 5 лица од плоштадот, каде се одржувало Баскер фест, пред МЕПСО, бидејќи според укажувањата на сведоците, му се слошило, велат од СВР Скопје. Викната е Брза помош на лице место и констатирана е смрт.

СВР Скопје излегла на лице место и извршен е увид. По наредба на истражен судија телото е предадено на обдукција. „Работиме на утврдување на идентитеот на лицето“, изјавија од СВР Скопје за Макфакс.

Во исто време на плоштадот вчера се случуваше и спонтана прослава на одредени приврзаници на политичките партии по повод изборите, но од СВР Скопје засега немаат информации дали инцидентот е поврзан со прославата.

Според СВР Скопје првични траги на насилство нема, но обдукцијата треба да пресече за конечната причина за смртта на момчето.

Денеска на пресот на МВР, новинарка од еден медиум, кажала дека наводно видела пред нејзини очи како „Алфите“ вчера вечер тепале момче, и прашала дали досега има пријавено таков случај во полиција.

„Нема пријавено досега таков случај, ќе провериме и ќе испитаме“, одговорија од МВР и ја повикаа новинарката да даде изјава во полиција за нејзините тврдења
_______

Добро, дали момчево било со некој таму? Сигурно има сведоци кои го познаваат, да кажат што точно се случило...
Ако некој близок потврди дека навистина бил претепан од Алфи, а овие се обидуваат да замачкаат - тогаш ќе има сериозни проблеми.
 

Пики

amazing happens
Член од
10 март 2007
Мислења
1.923
Поени од реакции
37
на нет многу се рашири информацијава (особено на твитер ) , а уште на ниедна тв нема инфо ..
 
K

kalimer0

Гостин
Овие алфиве премногу си земаат слобода. "Алфа сум, јас сум законот и може да тепам сега !"
1312 !
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Кога полицаец уби момче во атина цел град се крена на нозе се испозапалија...кај нас сеир тераат дека љубе го уапсиле, да се собереме помасовно на протестот, не може алфите да убиваат луѓе низ земјава кога ќе им текне...
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Додека не се дигнат немири како во Грција кога исто така го убија тинејџерот ништо не правиме, колку и да не си крив, пред полиција си крив, поготово пред алфите.. :/
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom