Преку глава ми е од тезга бендовиии :@

Sofist?

Ула
Член од
11 јануари 2010
Мислења
160
Поени од реакции
12
Многу ме радува тоа што Демо Фест и Рок Фест како организации поттикнаа многу млади да свират со тоа што им е овозможен сопствен албум, и се повеќе и повеќе имаме оригинални бендови а се помалку тезга бендови.
E па поради тоа нивно заработување метал бендовите остануваат на улица и нормално нема да има мн оригинални бендови пошто тезгаџиите им ја земаат работата... за среќа постојат овие два феста кој ги спомна Аурора плус Мораториум и Дојди веслај инаку ќе треба цело време да седам некаде со тампони во уши...:duel:
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
E па поради тоа нивно заработување метал бендовите остануваат на улица и нормално нема да има мн оригинални бендови пошто тезгаџиите им ја земаат работата... за среќа постојат овие два феста кој ги спомна Аурора плус Мораториум и Дојди веслај инаку ќе треба цело време да седам некаде со тампони во уши...:duel:
Не остануваат на улица - не се будали да живеат од музика во земја кај што уметноста, креативноста и музиката не се ценети, само не успеваат да се пробијат затоа што немаат финансиска потпора и нивното место ќе го завземе или некој тезга бенд кој е општоприфатен и свири по локални кафичи или некое татино милениче на кое неговите ќе му платат за да успее.
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
363
Поени од реакции
261
Тезга бендови се прават за профит и само профит:smir:
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Тоа се вика Заработување.
Не, тоа се вика проституција...
А таа дејност резултира со некаква заработка...:smir:

Не мислев на геј поп/рок сцената туку на метал сцената.
Јас мислев на се што можеш да замислиш...
И пак појма немам од кај ги извади тие многу нови бендови, афторски и оргинални... :uvo:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
^Да не мудруваме сеа со дефиниции од нет за тоа што е проституција а што е заработување.
Велат музика се прави за мерак, за уживање.
Тезгарите праат музика за пари, а тие пари им праат мерак и им пружаат уживање.
Само еден чекор повеќе. Не е некоја филозофија.
И шо? Ќе ги обвинуваш?
Небиди смешен. Не ги слушам зашо ми се гнасни, али не ги обвинувам. Толку им е школата, једини начин за заработка им е шиткање ветер и магла на слепи и глуви, џабе пукаш ќорци, или уби ги, или придружи им се.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
А кој бенд не е тезга бенд, како да станат популарни ако не на тезгите , а што е тоа тезга, пеење и свирење по кафулиња? па сите познати бендови и непознати, сите секој петок сабота се во некое кафуле кое едвај собира 100 луѓе, само така можеш да живееш во Македонија, друг начин на живеење е продажба на албуми ама ОРГИНАЛИ кога тоа во Македонија НИКОГАШ
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.880
1. Типичен детски муабет, е твојот...
2. Тоа што го бара широката маса, а ти и го овозможуваш, се вика проституција.. :pusk:
3. Нема сцена, да, не ни треба да има... :smir:
Наведи ми ги детстките точки во мојот муабет, кога : тоа што го бара масата а и го овозможуваш е правење пари и вадење од калта и гомната и шанса за успех (а и обострано задоволство); А кога викате дека не ни треба да има сцена, не го ни правете муабетов и не плачете што седите во гаражи и не преземате ништо.
Btw после свирка, не сте дупени во чмар, туку полн ви е џебот...па и покрај сите предрасуди, добро е да се премине преку таа фаза, и еден ден да си се смеете на таквите демек "open mind" муабети.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Јас мислев на се што можеш да замислиш...
И пак појма немам од кај ги извади тие многу нови бендови, афторски и оргинални... :uvo:
Незнаеш од кај ги извадив? Знаеш ли дека македонската блек/дет метал, па и треш сцена е почитувана многу повеќе надвор од границите на Македонија, секако, затоа што тука тоа се смета за глупост, за дерење и врескање на наркомани!

Ние имаме многу голем потенцијал, кој е спречен да напредува поради финансиските средства.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
џабе се карате пак ќе дојде на моето пари се во прашање а и мрзата или незаинтересираноста на бендовите да воведат нешто ново
 
Член од
26 ноември 2009
Мислења
171
Поени од реакции
8
наеш ли дека македонската блек/дет метал, па и треш сцена е почитувана многу повеќе надвор од границите на Македонија, секако, затоа што тука тоа се смета за глупост, за дерење и врескање на наркомани!
Tocno nie samite kvalitetot go turkame kon periferija.Jas bi rekol na koj ne mu e preku glava od tezga bendovi jas licno ednas ili dva pati imam odeno na svirka na tezga bend i si pominav najtapa:baeh:Pa do koga avtorskite bendovi nema da se ceneti i ke im se zastanuva na patot i ke bidat kritikuvani dali pravedno dali ne nema vrska a tezga bendovite ke bidat vozdignuvani?:smir:Navistina i do slusatelite na muzikata e za avtorski bend sekogas se jade gomna a za nekoj tezgaroski nikogas ne e ni tema na muabet.Ama jas si imam edno pravilo podobr ke bidam vo avotrski bend i neka jadat gomna kolku sakaat me boli cef za site otkolku da bidam vo tezga bend i krevan do nebo za nisto.Pa neka prodolzat nasite muzicki ,:toe:,kriticari'' da si jadat gomna i taka scenata ke ni ,,raste'' a tezgi nema da ima:).Sekoj si ima svoja opredelba so ke sviri i jas ne bi mu se mesal ali tezga bendovite nemaat moja poddrska neka si napravat nesto svoe i originalno i neka pokazat deka se dostojni da zastanat na scena i da bidat slusani,a ne samo cover od ovaj i cover od onaj gluposti.AMa toa e samo moe mislenje ako nekoj se pooseka navreden se izvinuvam.
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Msv, можеш да напишеш што бендови ти слушаш?
И не си во право. Секаде и се се прави за да се задоволи широката маса и да се оствари на тој начин профит- што значи дека ако периодов се прават пари на Лејди Гага, Лејди Гага ќе се пушта по кафичи.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Тезгата е основа!Секој така почнува.....Шо се фурате овде,вие сте профи па ајде стигнавте да делите совети за тезгариве....Сакате да кажате Дамјан Пејчиноски и Јордан Манов или некои други не вредат што свират по тезги.....Тоа е за преживување, опрема...Дебитант музичар?ОДма да прави концерт на Градски ?
А без некои хитови свирка неможе да помине....Е сеа 70ти и 80ти...ќе ги свират тие песни бидејќи вредат...Што да ги свират денешниве срања???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom