Предлог за серии и кратки рецензии

Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Agatha Cristie's Poirot

Брилијантинте детективски романи на Агата Кристи за белгискиот детектив Херкул Поаро се преточени во оваа извонредна серија.
Дејството во серијата е помеѓу 1920-1975, значи нема технологии како ЦСИ туку чиста логика во откривањето на злоделата.
Љубителите на детективскиот жанр сигурно би дале позитивна оценка. Глумата е солидна, главниот лик го глуми Дејвид Зуше кој е досега најдоброто отелотворение на Поаро воопшто.
Серијата има 12 сезони, првата сезона била во 1989. Серијата, носејќи ја приказната од романите, знае да ве збуни и да ве натера и вие да ги употребите "your little grey cells".
Навистина добра серија. Кај нас се прикажува одамна, веројатно од раните деведесетти и јас долго време со прекини ја следам по телевизииве. Поаро е глумен од, како што сум прочитал, а можеби лошо сум прочитал, Дејвид Сачет. И навистина, тој е најдобриот Поаро до сега. А тоа не е мала работа, оти Поаро го глумеле и Алберт Фини и Питер Устинов и Јан Холм. Поаро е претставен како прилично екстравагантна личност, со специфични животни навики и начини на однесување, понекогаш е голем ситничар (па генијалец, мора да му фали нешто :)) во врска со многу работи како хигиената, храната, сопствениот изглед и углед. Прилично е самољубив и невешто го крие тоа. Ама сепак е симпатична филмска појава. Во оваа верзија на Поаро, гледам далечен, мошне далечен предок на Монк (Поаро нема психички проблеми, но знае да биде, одвреме-навреме голем мрчатор и цепидлака. Барем мене ми се чини дека постои некаква далечна сличност.


Во духот на оваа серија на една од нашиве тв. се прикажува и The Adventures of Sherlock Holmes, со Џереми Брет во гл. улога, кој пак, според мене, е најдобриот Холмс. Има мошне специфична појава и карактеристичен глас. Сепак, на моменти ми се чини дека сценарието е малку патетично, но сепак сметам дека е многу, многу квалитетна серија. И оваа е постара, од 80-те, и не е првпат да ја има на нашиве тв. Ја препорачувам, посебно на оние на кои им се допаѓаат серии од типот на „Поаро“. Не е голема тајна дека д-р Хаус е лик кој можеби и премногу му должи на Холмс :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Agatha Cristie's Poirot

.......
Навистина добра серија. Кај нас се прикажува одамна, веројатно од раните деведесетти и јас долго време со прекини ја следам по телевизииве. Поаро е глумен од, како што сум прочитал, а можеби лошо сум прочитал, Дејвид Сачет. .........
Ама кажете кога Хејстингс ќе рече I say, најзакон ми е, се газам од смеење.

Он топик, серијава има и препорака од мене. Јас обожавам whodunit, ja oбожавам Агата Кристи, па дали ќе ги читам нејзините дела или ќе ги гледам на филм, сеедно ми е. Серијава е многу добро направена, главниот глумец е ко измислен за Поаро. Хејстингс е такоѓе многу закон карактер.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.643
Барам предлог за ситком со кратки 20-минутни епизоди за да имам шо да гледам додека јадам :) Досега поминати: The Big Bang Theory, HIMYM, The It Crowd, Community....
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Барам предлог за ситком со кратки 20-минутни епизоди за да имам шо да гледам додека јадам :) Досега поминати: The Big Bang Theory, HIMYM, The It Crowd, Community....
The Office.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Барам предлог за ситком со кратки 20-минутни епизоди за да имам шо да гледам додека јадам :) Досега поминати: The Big Bang Theory, HIMYM, The It Crowd, Community....
Гледам со гикови сакаш серии: Chuck.
А слични на The Office (со хумор и жарн): Arrested Development, Modern Family, Club Your Enthusiasm, Party Down
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Rome.



Рим е серија од типот на историска драма која што е добитник на Бафта, Еми и Златен глобус награди а е во продукција на HBO, BBC и Rai. Во нејзе се испреплетуваат историските личности како Гај Јулие Цезар, Клеопатра, Марко Антонио и други. Но тие се само споредни ликови додека пак главни ликови се Луциус Воренус и Тит Пул, и Рим е приказна за нив нивното пријателсво нивните животни згоди и незгоди. Иако се со сосема различни карактери првиот е офицер и живее спрема строги морални норми верен е на својата жена почитува должност пожртвуваност и е точен како саат, вториот е ветеран обичен војник сосема спротивна слика доаѓа пијан на битка промискуитетен е и не му верува на системот многу. Двајцата имаат што да научат еден од друг во нивното другарство кое што ја преминува границата на смртта. Во серијата Цезар ќе изјави дека овие двајца ги сакаат боговите затоа што се авантуристи. Тоа е серија со приказна за двајца луѓе и како се вклопуваат тие во големите историски настани во древен Рим.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.643
Гледам со гикови сакаш серии: Chuck.
А слични на The Office (со хумор и жарн): Arrested Development, Modern Family, Club Your Enthusiasm, Party Down
Chuck гледана :) Office ја пробав порано не ми се допаѓа :( Овие другиве можи да ги пробам :)
 
Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
Во склад со трендот што владее последните неколку години - микс на романтика, хорор и митологијата на врколаците - MTV ја лансира новата серија Teen Wolf.
Особено кога се однесува на тинејџери, овие серии ги разбирам како метафорична порака до младите во фазата на „транзиција“ кога се затечени и збунети од психофизичките промени кои ги доживуваат и кои понекогаш ги доведуваат во конфликт со средината.

 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.358
Поени од реакции
4.882

Незнам дали некој се сеќава на серијава The Tribe..Ја емитуваа порано на МТВ 1 и ми беше една од најомилените серии..Денес случајно ја пронајдов и би ја предложил на сите =)
http://www.tribeworld.com/
 

Lucio

титула по желба
Член од
26 јуни 2006
Мислења
871
Поени од реакции
41
Се сеќавам... дека ја гледав некое време. Но потоа ми стана некако патетична, одвратна. Бесмислена.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496

Незнам дали некој се сеќава на серијава The Tribe..Ја емитуваа порано на МТВ 1 и ми беше една од најомилените серии..Денес случајно ја пронајдов и би ја предложил на сите =)
http://www.tribeworld.com/
И мојата омилена серија од кога бев мала. Саундтракот и денес го обожавам. На торент ја најде? Праќај линк по ПП.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
абе она серијана Хаус , на Фокс Лајф шо ја даваат да не знае некој точно термин кога ја даваат и во кое време?

Извинете ако не беше за овде прашањево...
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
14
Поени од реакции
3
Мој предлог за сите кои сакаат sci-fi е дефинитивно Battlestar Galactica!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom