Правење на Curriculum vitae (CV)

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
А да не се работи за писмо, а не за пријава? Ако се работи за писмо во пп пиши ми меил, ќе ти пратам пример.
Вашите пријави и апликации (CV) испраќајте ги исклучиво на англиски јазик.
вака стои огласот
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Веројатно има ваква тема ама не можев да ја најдам. Потребен ми е пристоен CV образец на македонски јазик. Доколку некој има таков образец нека го сподели, не ми е потребен некој фенси или не знам каков образец туку најобичен културен пристоен CV образец.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Веројатно има ваква тема ама не можев да ја најдам. Потребен ми е пристоен CV образец на македонски јазик. Доколку некој има таков образец нека го сподели, не ми е потребен некој фенси или не знам каков образец туку најобичен културен пристоен CV образец.
Доколку користиш Ворд 2007/2010 оди во NEW>RESUMES, имаш одлични темплејти за ЦВ-ја поделени по категории.Прочепкај, има навистина убави.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.387
Веројатно има ваква тема ама не можев да ја најдам. Потребен ми е пристоен CV образец на македонски јазик. Доколку некој има таков образец нека го сподели, не ми е потребен некој фенси или не знам каков образец туку најобичен културен пристоен CV образец.
Постоеше темава, ги префрлив мислењата во неа. Разгледај на изминатите 3-4 страни, може ќе најде нешто.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
15
Луѓе ајде мала помош!Треба да напишам МОТИВАЦИОНО ПИСМО и страната за апликација е поделена на три дела:
1.Self portayal (што се пишува тука??моја автобиографија? како треба ова да изгледа)
2.Reference to XXX company ( ???)
3. Motives and argumentation (???)
Ај ако некој пополнувал ваква форма нека ми пише ама итно ми е до вечер до 12 :confused: Фалаа
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Какви темплејти какви бакрачи...ја си напрајв сам од нула. ептен мерак ми прави, ама 3 дена сум потрошил ;) и многу ми го пофалија последниот пат кога бев на интервју без разлика шо не ме примија на работа....а ми замерија оти било на англиски, дебили....:tapp:
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Еве ти цела форма извадена од учебник од Економски факултет:

Целосно име и презиме
Дата на раѓање
Националност
Адреса на живеење
Телефон/Факс
Мобилен телефон
Е-маил
Брачен статус
Образование
Основно
Средно
Факултет
Работно искуство
Вештини ексел ворд ова она
Јазици
Хоби
Вака треба да изгледа? o_O
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Вака треба да изгледа? o_O
Да тие информации треба да ги содржи.
По можност може да внесеш препораки од претходните работни места(ако се согласат да ти дадат), и наведи време кога може да те побараат на мобилен за интервју. Да не ти се случи да те фанат на незгодно па да оставиш лош впечаток, или да те бараат 2-3 пати а да не им вратиш па да помине време и да те отсранат од канддидатите за работното место.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Да тие информации треба да ги содржи.
По можност може да внесеш препораки од претходните работни места(ако се согласат да ти дадат), и наведи време кога може да те побараат на мобилен за интервју. Да не ти се случи да те фанат на незгодно па да оставиш лош впечаток, или да те бараат 2-3 пати а да не им вратиш па да помине време и да те отсранат од канддидатите за работното место.
Е фала друже, гледам да го составам кратко, ама јасно.. :)
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Спротивмо на законот е да сд прашува за брачна состојба и датум на раѓање поради можноста за дискриминација? Или грешка сум?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Спротивмо на законот е да сд прашува за брачна состојба и датум на раѓање поради можноста за дискриминација? Или грешка сум?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Нека ме дискриминираат и малце на интервјуто за работа ќе ги тужам. Шо ги е*ам..
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Вака треба да изгледа? o_O
Тоа е од учебник, теоретски.

Ти сам процени кога би бил во слична положба, дали би сакал да читаш "преначукано" CV со милион додатоци и преувеличувања или пак некое "to the point" каде што ги листаш персоналните податоци (година на раѓање, мејл, телефон, адреса), проследено со образованието (хронолошки од последно наназад), работно искуство (хронолошки наназад) и вештини/знаења/јазици.

Можеш да имаш едно општо CV и да си правиш модификации врз него базирани на фирмата во која конкурираш.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Можеш да имаш едно општо CV и да си правиш модификации врз него базирани на фирмата во која конкурираш.
Тоа и правам, праќам и преправам. Не многу податоци и хронолошки наредено. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom