Правење на Curriculum vitae (CV)

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Софтвер сигурно има, ама кај нас сигурно не се употребува. Иначе, ако те бидува и во Notepad да го направиш ќе те викнат на интервју :)
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
И да има софтвер, мислам дека агентите за регрутирање не би си довозлиле грешки и повеќе од сигурно е дека ќе земат да ги прегледуваат сите можни пристигнати CV-a со цел да си го најдат (или не) она што го бараат.

Ако се фирма со реноме.

Ако не се...не ни треба да пуштаат оглас, нека си вработат синот/ќерката од на првиот брачед снаата по линија на бабата.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Што мислите во каков формат треба да биди CV-то? Word или PDF?

Кога бев на Jobfair имаше предавање за како треба да се прави ида изгледа едно CV и предавачот рече дека далеку попрофесионално изгледа ако се направи во PDF. А пред некое време на факултети мислам дека беше, прочитав дека многу компании имале софтвери за пребарување на клучни зборови од CV-то, а истото се правело потешко кога документот е во PDF форма. Дури и не прегледувало целосно и можно е да не добиете покана за интервју поради ова.

Некој да потврди, негира, советува?
ПОТВРДУВАМ!!!
прост пример дали сте проиметиле дека за џонсон мети и џонсон контрол бараат само во WORD да биде? зошто? па баш од таа причина. тие се едни од ретките кои користат софтвер за таа работа, кој уз пат не им е баш добар, пошто постои подобар за пребарување и во PDF ........ а мислам дека ќе се најдат уште едвај 2-3 други компании кои го користат, али за овие две сигурно е така
 
F

FARANG

Гостин
ПОТВРДУВАМ!!!
прост пример дали сте проиметиле дека за џонсон мети и џонсон контрол бараат само во WORD да биде? зошто? па баш од таа причина. тие се едни од ретките кои користат софтвер за таа работа, кој уз пат не им е баш добар, пошто постои подобар за пребарување и во PDF ........ а мислам дека ќе се најдат уште едвај 2-3 други компании кои го користат, али за овие две сигурно е така


Финтава е што многу од агенциите го користат. Софтверот е всушност направен за нив а не за работодавците.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Финтава е што многу од агенциите го користат. Софтверот е всушност направен за нив а не за работодавците.
не викам не, али тоа што го велиш е на глобално ниво. ние овде сме уште малку дечиња во тој поглед. да не зборам дека ако ништо друго агенцијата за вработување треба да одржува бар обуки за CV (CV writing), како да се користат powerful words која е нивната цел, ..... и еден куп други информации поврзани со темата.
а за софтверот, ....... обично во софтверот се ставаат зборовите што се од огласот или нивни многу слични варијации, така да во CV-то треба внимателно да се стават тие зборови
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Вака сега, кога се пријавувате за работа, кажувате дека знаете да работите со Microsoft Office бидејќи тоа е must за сите оние кои што сакаат работа, да не се лажеме.

Кога сме веќе таму, греота е да не знаете дека при Save As во Word имате опција да го направите како PDF без да превземувате софтвери од трети страни. Office 2010 го имаат тоа вметнато кај себе, додека во Office 2007 ќе треба да го превземете како додаток од официјалната страна, но и тоа се прави со еден клик повторно преку главното мени на Word-от.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Запазете во делот работно искуство кој го потполнувате: Значи не пишувајте работно искуство: келнер во Мичиген, оператор на Игри во САД, помошник готвач на брод, чистач на брод, а аплицирате за канцелариска работа.

Работно искуство е дел во кој се пишува заснован работен однос. Тоа подразбира осигурани, платени и може да се докажат со телефонски повик од новата фирма и со работни листови од Биро за вработување. Тоа е работно искуство кое се зема во обзир, друго не пишувајте ако немате, оставете го празен простор подобро одколку некој да ви го фрли св-то во канта.

Во делот практиканство и обука наведете онаму каде сте иделе без плата или сте биле ангажирани од факултет.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Ми треба CV да аплицирам за работа ако може некој да ми прати како треба да изгледа ,ако има веќе направено да ми го прати на email или некој линк да го слегнам .
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
cv na edna strana.jpg

Еве како може да изгледа цв на ЕДНА страница.

Како што кажа и леандра, во искуство ставајте ги само тие работи што се релевантни за местото за кое конкурирате. Значи ако кон курирате за сметководител, не пишувајте го вашето келнерско искуство. :)
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Прегледај го приврзокот 72372

Еве како може да изгледа цв на ЕДНА страница.

Како што кажа и леандра, во искуство ставајте ги само тие работи што се релевантни за местото за кое конкурирате. Значи ако кон курирате за сметководител, не пишувајте го вашето келнерско искуство. :)
Мене ми треба во word document само да направам copy и да го пополнам,имам јас такво правено како што ми прати ти на english.сепак фала ти .
--- надополнето: 14 септември 2013 во 08:36 ---
kazete za kakva rabota stanuva zboe i ke vi pratam CV ... btw drzam trening zapishuvanje CV i motivaciono pismo kako i baranje na rabota ... ako treba pomosh kazujte
Гледам доста е стар коментарот, па ми треба CV за вработување во салон па ако може некој word документ да ми пратиш да го пополнам и пратам.поздрав
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Мене ми треба во word document само да направам copy и да го пополнам,имам јас такво правено како што ми прати ти на english.сепак фала ти .
--- надополнето: 14 септември 2013 во 08:36 ---


Гледам доста е стар коментарот, па ми треба CV за вработување во салон па ако може некој word документ да ми пратиш да го пополнам и пратам.поздрав

Јас се извинувам што ќе ја играм улогата на адвокат на ѓаволот, но да не треба да отидеме и на интервју за тебе? Па, да работиме и за тебе?

Имаш Google, снајди се.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.136
Ке може некој да ми испрати пример како треба да изгледа CV? Благодарам однапред :)
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Смее ли да се стави слика со капа (слика од апсолвентска) на CV-то?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom