Правење на Curriculum vitae (CV)

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Еден мал детаљ за англискиот на мојот потенцијален работодавец од дамнина: причината заради која не бев примена беше што се познавало дека не сум Англичанка, т.е. изговорот ми бил многу крут.:facepalm: Тоа го кажува човек што НЕ ЗНАЕ АНГЛИСКИ.
Не личиш ли барем малку на Кејт Мос?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Си го напишав CV-то , си го прочитав и ми дојде да заплачам.Неопходно ли е таков прекрасен човек да оди на работа?!:(
клик
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
langelina напиша:
Еден мал детаљ за англискиот на мојот потенцијален работодавец од дамнина: причината заради која не бев примена беше што се познавало дека не сум Англичанка, ....​
Не личиш ли барем малку на Кејт Мос?
Ова повеќе како комплимент да го сватиш...
Англиска вс. Словенска лепота :)
--- надополнето: 7 јануари 2013 во 22:59 ---
Многу ми е интересен тој ориентален капитализам што се фура во Македонија и кога се мешаат баби и жаби.
Кандидатите не доаѓаат на разговор за лични контакти ниту доаѓаат дома кај тебе на гости, туку во фирма, на разговор за работа.
Тебе треба да ти е важно дали тој кандидат го гледаш како твој соработник во фирмата. Толку.
Дали е педер, дали чека тест за бременост, дали е во озбилна врска или истата е во криза, тоа не е твоја работа.
Ух, и мене ми е интересен тој , како што го викаш “ориентален капитализам“....
Некако научени сме да размислуваме дека “тие “ газди, директори и остали не чинат. Дека се најголеми ѓубриња, дека не искористуваат....ама пак ги молиме за работа и пари. И немаме муда да почнеме бизнис и сами да станеме газди. И ако станеме, многу често го менуваме размислувањето за работниците.....
Значи, ако НИЕ сме сопственици на бизнис, имаме проект што трае 6 месеци, незнам дали ќе примиме на конкурс девојка бремена во 5-6 месец, нели.
И да, дали е педер некој не ме интересира ( бар додека не ми бара паради, посвојувања ..), ама ако знам дека средината е таква кава што е, и ако проценам дека тој педер нема психички да издржи во таа средина, нема да го примам, нормално.....Не зашто е педер, туку зашто по неколку месеци ке треба повторно да барам нов соработник, ноив конкурс, интервју, обука.....јбт
--- надополнето: 7 јануари 2013 во 23:07 ---
Во Македонија не сум била на нормално интервју. Сите што го правеле разговорот беа ординарни простаци кои си играа капитализам, без елементарна култура и домашно воспитување.Директори на големи фирми кои не знаат да кажат „Добар ден“, кои ми се обраќаат на „ти“ уште од прва!?
Не можеме да генерализираме....Исто како што не оправдувам ако некој што прави разговор рече “ нема салам работник, све глупаци....“
Мислиш нема кандидати кои не прават исто ?

Јас лично повеке сум имал позитивно искуство при аплицирање за работа, така да не е правило
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Abe tolku molenje, CV, ova ona za sto bre, za da mu dokazuvam na nekoj kopuk demek primime na rabota, jas sum najdobar ROB od site!, ke ti rabotam najmnogu za ti da bides pobogat i da zivees poudobno a vo megjuvreme nema da prigovaram i da se lutam koga ke me gazis i omalovazuvas na rabotnoto mesto a se za 150 do 200 evra mesecno! AMA AJDE LUJGE BRE, VI SE MOLAM! ajde metla tamu begajte od makedonija, nema tamu lepce za rabotnici i ne si go gubete vremeto, zivotot, godinite popusto oti koga ke se svestite ke imate cetiriesetina pedeset godini napikano i da ne vi bide malku docna pa da kukate posle i site da vi bidat krivi.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
Abe tolku molenje, CV, ova ona za sto bre, za da mu dokazuvam na nekoj kopuk demek primime na rabota, jas sum najdobar ROB od site!, ke ti rabotam najmnogu za ti da bides pobogat i da zivees poudobno a vo megjuvreme nema da prigovaram i da se lutam koga ke me gazis i omalovazuvas na rabotnoto mesto a se za 150 do 200 evra mesecno! AMA AJDE LUJGE BRE, VI SE MOLAM! ajde metla tamu begajte od makedonija, nema tamu lepce za rabotnici i ne si go gubete vremeto, zivotot, godinite popusto oti koga ke se svestite ke imate cetiriesetina pedeset godini napikano i da ne vi bide malku docna pa da kukate posle i site da vi bidat krivi.
А, таму “ Out of MK “ не му докажуваш на некој “копук“ дека си најдобар за да те прими ?
Ваљда тој те моли да му направиш чест и да работиш кај него ?
И тој, нели нема цел да стане “pobogat i da zivee poudobno“?
:facepalm:
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Ова повеќе како комплимент да го сватиш...
Англиска вс. Словенска лепота :)
--- надополнето: 7 јануари 2013 во 22:59 ---

Ух, и мене ми е интересен тој , како што го викаш “ориентален капитализам“....
Некако научени сме да размислуваме дека “тие “ газди, директори и остали не чинат. Дека се најголеми ѓубриња, дека не искористуваат....ама пак ги молиме за работа и пари. И немаме муда да почнеме бизнис и сами да станеме газди. И ако станеме, многу често го менуваме размислувањето за работниците.....
Значи, ако НИЕ сме сопственици на бизнис, имаме проект што трае 6 месеци, незнам дали ќе примиме на конкурс девојка бремена во 5-6 месец, нели.
И да, дали е педер некој не ме интересира ( бар додека не ми бара паради, посвојувања ..), ама ако знам дека средината е таква кава што е, и ако проценам дека тој педер нема психички да издржи во таа средина, нема да го примам, нормално.....Не зашто е педер, туку зашто по неколку месеци ке треба повторно да барам нов соработник, ноив конкурс, интервју, обука.....јбт
--- надополнето: 7 јануари 2013 во 23:07 ---

Не можеме да генерализираме....Исто како што не оправдувам ако некој што прави разговор рече “ нема салам работник, све глупаци....“
Мислиш нема кандидати кои не прават исто ?

Јас лично повеке сум имал позитивно искуство при аплицирање за работа, така да не е правило
Го викам ориентален капитализам, оти најчесто газдите се понашаат во стилот „к=р ми е, двор ми е“.
Не зборувам само од мое искуство, истите голготи ги мина и една моја другарка.
И кога работеше у една фирма, бел ден не гледаше. И саботите ги работеше, а цело време беше на стенд бај. Е, кога се вработи во странска фирма, каде директори се странци, не може да се нафали. Се работи од 8-16ч, одмор ја следува колку што ја слеува, точно знае што е нејзината работа, секое прекувремено работење е платено.

Не мислам дека е лесно да се одбере работник, во земја каде за едно работно место има сигурно повеќе од 300 апликации. Но кога се работи за нешто што може повеќе или помалку секој да го научи, тогаш се’ што треба да направи работодавецот е да види дали лицето НН го гледа како иден вработен во фирмата или не.

Законот гласи дека ти не смееш да ме дискриминираш затоа што сум трудна. Точка.
Инаку, мислам дека забегавме со муабетот.
Форумџиите и форумџиките ќе имаат поголема полза ако им кажеш некои „цаки“ како да си направат добор ЦВ, отколку да ги читаат нашите „мерења“. :)
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
Форумџиите и форумџиките ќе имаат поголема полза ако им кажеш некои „цаки“ како да си направат добор ЦВ
Се согласувам :)
Мислам дека постот број 69 ( мислам дека и постот од форумџијата пред тој, а и други ) ќе им биде од корист на сите за спремање на пристојно ЦВ....што е само мал чекор до интервју.
Останувам на ставот дека психологијата е таа што ке го селектира крајниот кандидат, и затоа толку напоменувам за отфрлање на тој став на гледање како “ непријател“ кон работотавачот....
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
А, таму “ Out of MK “ не му докажуваш на некој “копук“ дека си најдобар за да те прими ?
Ваљда тој те моли да му направиш чест и да работиш кај него ?
И тој, нели нема цел да стане “pobogat i da zivee poudobno“?
:facepalm:
pa, se vrabotiv na zimi majka, ni cv ni nisto so ednostavno prasanje, baram rabota, dali mozebi vi trebaat rabotnici?, i od drugiot den trgnav vo germanska firma. pak sum rmbac, nevelam ne ama ne za 200 e, tuku 1600 do 1800 evra mesecno.
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Izrabotuvam CV i motivacisko pismo za 500 denari, makedonski i angliski jazik.
Spremam kandidati za vrabotuvanje USPEH-ZAGARANTIRAN!
Pisete na sandace-poraka.
Каков загарантиран успех? Може посредуваш и за вработување? Ако не, значи нема загарантиран успех, може ќе го средиш и ќе му кажеш што треба, но ако не си пратен од некого, тогаш за џабе е
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
....Izrabotuvam CV i motivacisko pismo za 500 denari...
...ќе ти рушам цена ;) 300 денари....
Јас качувам цена.....1.500 денари за изработка на ЦВ !
ПС За кајганџии, free of charge :)


BIOGRAFIJA
LI^NI INFORMACII
IME ........
ADDRESA ..........
EMAIL ........
TELEFON .........
VOZRAST .........
RABOTNI VE{TINI I ISKUSTVO

ххххххх
ххххххх
VRABOTUVAWE
Period 2008 .......
Kompanija ..............
Sektor: Trgovija FMCG
Pozicija Sales manager
Odgovornosti : Sledewe na proda`ba, gri`a za brend, pozicionirawe na proizvodi, koordinacija so tim za proda`ba i nabavka, sledewe na zalihi, naplata, organizirawe na marketing[ki aktivnosti,

TEHNI^KI VE{TINI
MS Office / Word, Excel, Outlook, PowerPoint /, Internet

STRANSKI JAZIK
Angliski, odli~no poznavawe i koristewe
Srpski / Hrvatski jazik

OBRAZOVANIE I OBUKI
200...-200..., Skopje
Fakultet za ......................, Univerzitet Kiril i Metodij

2004, ......
Obuka za psiholigija na proda`ba i pregovara~ki ve[tini

2007, ....
Obuka za ......
LI^NI OSOBINI
Uporen , dobri organizaciski sposobnosti, sposobnost za timsko rabotewe, precizen vo rabota i so rokovi, komunikativen

DRUGO
Voza~ka dozvola B kategorija ( 200hgodina) , aktiven voza~

--- надополнето: 9 февруари 2013 во 08:53 ---
Пропратно писмо....
(пример)

Po~ituvani,

Na osnova na Va{iot oglas za rabotno mesto ХХХХХХ, ja podnesuvam molbata za navedenoto mesto.
So ogled na moeto dosega{no iskustvo, сигурен сум deka gi ispolnuvam Va{ite uslovi.

Na слично работно mesto vo period od Х godini, se steknav so dobri organizaciski sposobnosti i obavuvav raboti povrzani so trgovija, kontrola i izrabotka na razni analizi i izve{tai.
Iskustvoto vo trgovijata i ХХХХ obukata i ХХХХ i nejzina ponatamo{na kontrola kako i kontaktite so клиенти ( и ХХХХ ) , siguren sum deka ke mi koristi vo ponatamosnata rabota.
O~ekuvam deka rabota vo etablirana kompanija kako Va{ata ke mi ovozmo`i ponatamo{en razvoj vo mojata kariera i bi mi bilo ~est da bidam del od uspe{en tim.

Vo prilog na ovoj mеil Vi dostavuvam kratka biografija.

Se nadevam deka poveke informacii za mene ke mo`am da Vi dostavam vo tekot na na{eto intervju.

So po~it,

ХХХХХ
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Што мислите во каков формат треба да биди CV-то? Word или PDF?

Кога бев на Jobfair имаше предавање за како треба да се прави ида изгледа едно CV и предавачот рече дека далеку попрофесионално изгледа ако се направи во PDF. А пред некое време на факултети мислам дека беше, прочитав дека многу компании имале софтвери за пребарување на клучни зборови од CV-то, а истото се правело потешко кога документот е во PDF форма. Дури и не прегледувало целосно и можно е да не добиете покана за интервју поради ова.

Некој да потврди, негира, советува?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Што мислите во каков формат треба да биди CV-то? Word или PDF?

Кога бев на Jobfair имаше предавање за како треба да се прави ида изгледа едно CV и предавачот рече дека далеку попрофесионално изгледа ако се направи во PDF. А пред некое време на факултети мислам дека беше, прочитав дека многу компании имале софтвери за пребарување на клучни зборови од CV-то, а истото се правело потешко кога документот е во PDF форма. Дури и не прегледувало целосно и можно е да не добиете покана за интервју поради ова.

Некој да потврди, негира, советува?

PDF и ништо друго. И кој те лаже "не прегледувало целосно и можно е да не добиете покана за интервју поради ова" нека си касне од газот...овааај...се извинувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom