Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
13
Ми се појави црн екран со порака:
Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot Device and press a key

Што треба да направам?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ми се појави црн екран со порака:
Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot Device and press a key

Што треба да направам?
Ако имаш CD или USB приклучено во лаптопот/РС, извади ги и рестартирај.

Да ја ставив на лаптоп каде што има ист оперативен систем мисла виндоус 7 ултимејт и немав никаков проблем со букви исто така во опции за јазик и за систем локале се беше поставено под дефалт така да...
Пробај копирај ги истите сетинзи што се во Region and Language, мора да се опраи.
 
Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
13
Немам приклучено ништо,пробав преку биосот да го подигнам преку хард диск,ама нешто не правам до крај или хард дискот не го бива.
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Сакам да ставам Windows 7 x64, моментално имам Windows 7 х86 па ми треба мал совет околу тоа. Имам 3 GB DDR2 RAM и AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4400+, дали ќе го биват на овај хардвер? И успат дополнително прашање... дали х64 јаде повеќе RAM и CPU од х86? Фала однапред :)
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Знае некој како да изрежам двд на двата режачи истовремено од пц-то ?
или ако има опција да го внесам цд-то да го прочита, и да изрежи 2 истовремено на двата режачи. Фала однапред :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Сакам да ставам Windows 7 x64, моментално имам Windows 7 х86 па ми треба мал совет околу тоа. Имам 3 GB DDR2 RAM и AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4400+, дали ќе го биват на овај хардвер? И успат дополнително прашање... дали х64 јаде повеќе RAM и CPU од х86? Фала однапред :)
Стај си барем 4 гига рам (или повеќе). Ништо “не јаде“ повеќе од нормално :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
А толку ли не можеш да одвоиш 15 мин за да изрежеш едно по едно? :D
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
koga ke odis na BURN stikliraj go USE MULTIPLE RECORDS i ke snimas na dvata odednas
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Стај си барем 4 гига рам (или повеќе). Ништо “не јаде“ повеќе од нормално :)
Повеќе од 4 GB неможам, матичната има 2 слота, во едниот имам мометално 2 GB a во другиот 1 GB.

Иначе заборајв да прашам, кога форматираш и кога ќе стигниш до чекорот со партициите (C,D), кое е подобро да одбериш Format или Delete? т.е која е разликата измеѓу овие 2 -.-
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Повеќе од 4 GB неможам, матичната има 2 слота, во едниот имам мометално 2 GB a во другиот 1 GB.

Иначе заборајв да прашам, кога форматираш и кога ќе стигниш до чекорот со партициите (C,D), кое е подобро да одбериш Format или Delete? т.е која е разликата измеѓу овие 2 -.-
Delete, па New, па Формат
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Немам приклучено ништо,пробав преку биосот да го подигнам преку хард диск,ама нешто не правам до крај или хард дискот не го бива.

Рестартирај го BIOS-от, и пробај пак, барај копче како clear cmos, од позади на куќиштето, или ако немаш извади ја батеријата на матичната, почекај 2 минути, стави ја пак и пробај од поново (со исклучен компјутер и од струја кабелот изваден направи го тоа)

Ако нејќе пак?

Провери ги сата кабелот, кој влага во хардот како и оној за струја дали се убаво приклучени, извади ги и стави ги, ако нејќе пак замени ги со нови, не се скапи макс околу 100 денари за двата кабли, ако повторно нема резултат приклучи го хардот на друг сата порт, ако и после тоа нејќе, пробај да сетираш редослед за бутирање во BIOS-от, ако ти е цд ромот наместен како прв, намести го хардот, ако и после ова несака нов хард!
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Немам приклучено ништо,пробав преку биосот да го подигнам преку хард диск,ама нешто не правам до крај или хард дискот не го бива.
Ти го чита хард дискот во биос?? Пример. WD160DAS (ova e western digital, 160gb). Имаш пробано со хајренс боот да видиш дали ќе ти го прочита во некое од програмчињата за работа со HDD?
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
си го изгубив инсталиционото.....може ли некој да ми најде линк да симнам SP 3......windows XP. бидејки иам постар компјутер пентиум 4 2,4GHz 1.25GB of RAm:D

1.3GB Single-Channel DDR @ 167MHz
MSI MS-7043 (Socket-1):rolleyes:
128MB RADEON 9200 SE Family:sick:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom