Помош, софтверски проблеми и совети

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
здраво :)
имам windows 7 и кога пуштам да гледам филмови преку bs player не ми ги чита македонските преводи само англиските.Како да направа да ми ги чита македонските преводи?
Не ги појавува? И пробај со GOM плеер, батали тоа BullShit плеерот
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
не бре друже па не бива зашо така?кога го имав Xp така не ми правеше сеа кинески букви ми појавуват :D
Оди во сетинзите за преводото кај што се бира боја,фонт... и таму ќе најдиш едно Cyliric, Europen и некој други пробај мени го тоа на Cyrilic или на некое друго.


А мене ми треба драјвер за мрежна карта REALTEK RL8029AS за Win XP 32bit. Само не ми давајте линкови од тие инсталерите на brothersoft и CNET зошто немам интернет на тој компјутер и неможам да го инсталирам драјверот преку нив. Фала однапред.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Оди во сетинзите за преводото кај што се бира боја,фонт... и таму ќе најдиш едно Cyliric, Europen и некој други пробај мени го тоа на Cyrilic или на некое друго.


А мене ми треба драјвер за мрежна карта REALTEK RL8029AS за Win XP 32bit. Само не ми давајте линкови од тие инсталерите на brothersoft и CNET зошто немам интернет на тој компјутер и неможам да го инсталирам драјверот преку нив. Фала однапред.
Eve za Win 2000/XP poslednite :)
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
88
Поени од реакции
15
Му е*ав мамата на компјутерот :icon_lol: Имам Win7, компјутерот беше каша попара, и решив да инсталирам се од почеток. Setup-от за виндоусот го отворив од bootable usb. Арно ама, не сум напраил формат на хдд то и сега имам два виндоуса. Исти. :/ Како да го средам едниот ? Или да мавнам се од почеток некако со формат на дискот, незнам кај сум утнал не ми даде ништо такво. На почеток само ме прашуваше нешто дали за repair / upgrade или незнам како и тоа другото за clean install. И јас второто нормално.. и сеа? :S
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Му е*ав мамата на компјутерот :icon_lol: Имам Win7, компјутерот беше каша попара, и решив да инсталирам се од почеток. Setup-от за виндоусот го отворив од bootable usb. Арно ама, не сум напраил формат на хдд то и сега имам два виндоуса. Исти. :/ Како да го средам едниот ? Или да мавнам се од почеток некако со формат на дискот, незнам кај сум утнал не ми даде ништо такво. На почеток само ме прашуваше нешто дали за repair / upgrade или незнам како и тоа другото за clean install. И јас второто нормално.. и сеа? :S
На овој прозор си утнал, клик на DriveOptions(Advanced)
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Eve za Win 2000/XP poslednite :)
Го најдов ова ама кажи ми како да ги инсталирам? Внатре има само некој системски фајлови (за мене непознат формат) :D ај помош уште како да инсталирам :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Го најдов ова ама кажи ми како да ги инсталирам? Внатре има само некој системски фајлови (за мене непознат формат) :D ај помош уште како да инсталирам :)
У DeviceManager десен клик на мрежната и
1.Update Driver
2Install from list or specific location(advanced)
3.Don't search. I will choose the driver to install
4.Have Disk...
5.Browse
Бровсаш у фолдерот кај што ти е отпакуван зипот т.е. дриверот....тој .inf фајлот го селектираш и OK.
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
88
Поени од реакции
15
И што во Drive Options? Само тоа ме интересира, па да одам да го опраам. Фала :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
И што во Drive Options? Само тоа ме интересира, па да одам да го опраам. Фала :)
Druze neznam sto diskovi imas u masinata ni kaj instaliras i dali i kade(na koi particii) imas podatoci koj nesakas da gi brises taka da na tvoja odgovornost ova i prethodno sve sto imas bitno od C particijata prefrligi na druga particija ili stik ili sto i da e....7cata gi oznacuva vaka diskovite... Primary master Disk0, Primary slave Disk1...itn...ako imas eden hard togas instaliras na Disk 0 i sea ko so razbrav imas stari particii na nego, najcista rabota e da ja izbrises taa particija kaj sto ti bil instaliran prethodno(SO eden hard na masinata i prethodno instaliraniot Win ti bil na C: togas taa particija ke ti bide u listingov Drive 0 Partition 2 poso Partition 1 e taa malata nevidlivata od 100Mb) ako imas i PArtition 3,4 itn tie ne gi cepkas,,,Znaci ako na Disk0 instaliras, treba da go dovedes Disk0 da ti stoi da e Unalocated space a toa ke go napravis ako u Drive Options gi izbrises so Delete "Drive 0 PArtition 1" so tip na particija System (ovaa particija e system reserved i 7cata ja kreira kao bekap i e so golemina od 100Mb) i slednata particija znaci "Drive0 Partition 2" so tip Primary kolkava i da ti e taa u Gbajti.
Posle selektrias Disk 0 Unalocated space i klikas NEW, ke te prasa za golemina na particijata u GB i pak ke kreira 2 particiia ne edna, prvata e mala od 100Mb i uste edna vo GB koja ke stane selektirana sto znaci na nea ke instalira Win. E sea za format ne se sekavam ama mislam cim ke kliknes Next sam ja formatira so Quick format, a ako od opciite izberes format ide so sporata varijanta na format koja gi formatira site sektori od taa particija.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.741
Поени од реакции
1.493
Ај ова може не е за овде ама незнам каде да пишам :) Вака користам едно цд веќе со месеци кога денес го ставам цд (потпишано ми е) и ми го отвара ко да е празно :( пробав на неколку компјутери исто ми јавува некое чаре има или да барам некој што го има цд да ми го даде..
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Ај ова може не е за овде ама незнам каде да пишам :) Вака користам едно цд веќе со месеци кога денес го ставам цд (потпишано ми е) и ми го отвара ко да е празно :( пробав на неколку компјутери исто ми јавува некое чаре има или да барам некој што го има цд да ми го даде..
какво цд?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ај ова може не е за овде ама незнам каде да пишам :) Вака користам едно цд веќе со месеци кога денес го ставам цд (потпишано ми е) и ми го отвара ко да е празно :( пробав на неколку компјутери исто ми јавува некое чаре има или да барам некој што го има цд да ми го даде..
Види...
http://www.softwarepatch.com/software/cd-recovery.html

Ако цд-то е изгребано понекогаш помага и полирање со паста за заби...
.. ќе земеш тоалетна хартија, неколку слоја, ќе туриш на неа малку паста и кружно (мали кругови...2-3 цм пречник) ќе триеш со не многу јак притисок... цедето треба да лежи на рамна цврста површина...процесот трае долго .... триеш го миеш, па триеш пак миеш... има раце да ти паднат...
.. ова во случај да гребаниците се плитки...

... а за другпат... на се што ти е од значение и вредно... се прави резервна копија.. никогаш не се чува само еден примерок.
Најлеста грешка што се прави кај цд/двд -ијата е потпишувањето со хемиско пенкало...гарант се оштетува фолијата на која се реже, значи потпишување со мек маркер..
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Untitled.png Имам еден многу несекојдневен проблем и тоа со фонтот едноставно системот некогаш не распознава знаци букви и останато.Пред некој ден симнав еден филм и превод од друга страна,и што да видам некои хиероглифи,имам доволно големи компјутерски познавања само незнам овде што би можело да биде проблем,сменив тема на основна,инсталирав апдејти за јазици,инсталирав нови фонтови,направив редовен чекап од евентуален malware ама ништо од тоа проблемот си останува...Дали и на некој друг му се има случено вакво нешто,и како да се реши овој проблем?
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Прегледај го приврзокот 45388 Имам еден многу несекојдневен проблем и тоа со фонтот едноставно системот некогаш не распознава знаци букви и останато.Пред некој ден симнав еден филм и превод од друга страна,и што да видам некои хиероглифи,имам доволно големи компјутерски познавања само незнам овде што би можело да биде проблем,сменив тема на основна,инсталирав апдејти за јазици,инсталирав нови фонтови,направив редовен чекап од евентуален malware ама ништо од тоа проблемот си останува...Дали и на некој друг му се има случено вакво нешто,и како да се реши овој проблем?
Прогресивно на многу од инсталациите го има овој проблем. Истиот случај и со филмовите. И кај мене го има ова, но не ми смета :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom