Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
29 август 2008
Мислења
2.643
Поени од реакции
928
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.441
Поени од реакции
1.576
Добар бесплатен password manager што може да се користи на повеќе уреди (моб + лаптоп/пц)? До сега користев LastPass, не беше сјаен, ама вршеше работа...Од вчера бесплатната верзија ја направија да важи само за еден уред. Иако не е многу на месечна база (2,5$), не знам дали вреди да ги давам тие пари ако има подобра опција што е бесплатна.
Секако дека има.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.643
Поени од реакции
928
На лаптопот имам дедицирана графичка, арно ама не ја користи па може воопшто. Постојано е на интегрираната.
Прему amd radeon software пробав да најдам нешто да го сменам тоа ама нема, BIOS има само да исклучам да си биде на интегирана цело време или на променлив мод.
Единствено чаре што најдов е мануел преку device mngr. да ја исклучам интегрираната али па така на секое палење ќе треба да се праи.
Google не ми помогна баш нешто, некој со искуство да сподели решение?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
1.992
Поени од реакции
1.471
На лаптопот имам дедицирана графичка, арно ама не ја користи па може воопшто. Постојано е на интегрираната.
Прему amd radeon software пробав да најдам нешто да го сменам тоа ама нема, BIOS има само да исклучам да си биде на интегирана цело време или на променлив мод.
Единствено чаре што најдов е мануел преку device mngr. да ја исклучам интегрираната али па така на секое палење ќе треба да се праи.
Google не ми помогна баш нешто, некој со искуство да сподели решение?
Последните драјвери ли ти се инсталирани или постара верзија?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.263
Поени од реакции
14.706
На лаптопот имам дедицирана графичка, арно ама не ја користи па може воопшто. Постојано е на интегрираната.
Прему amd radeon software пробав да најдам нешто да го сменам тоа ама нема, BIOS има само да исклучам да си биде на интегирана цело време или на променлив мод.
Единствено чаре што најдов е мануел преку device mngr. да ја исклучам интегрираната али па така на секое палење ќе треба да се праи.
Google не ми помогна баш нешто, некој со искуство да сподели решение?
Пиши кој модел на лаптоп и со која конфигурација е.
Најверојатно немаш инсталирано се од драјвери.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.643
Поени од реакции
928
Последните драјвери ли ти се инсталирани или постара верзија?
Пиши кој модел на лаптоп и со која конфигурација е.
Најверојатно немаш инсталирано се од драјвери.
Последните се, тоа беше прво што проверив.
Lenovo 110-15ISK, i3-6100U / Radeon M5 330
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.253
Поени од реакции
10.447
Да не случајно некој имал сличен проблем со blue screen и nvlddmkm.sys еророт? Барав на Гугл и некои полесни решенија што најдов беа случајно ако драјвер некој за графичка не е апјдетиран или евентуално последна верзија на Windows, ама се е апдејтирано. Некој да не случајно го решил чудово? Иначе сам се рестартира и интересно кога ќе се рестартира (поспоро од вообичаено) секад Num lock копчето е изгасено (немам појма зошто). Може да поминат 5 дена и ниеднаш да не се рестартира, може во еден ден 5 пати да се рестартира, не е дека нешто загрева или слично, во секаква ситуација може да му се случи ненадејно да се рестартира со блу скринов на сликата.

Иначе Windows 10 и Lenovo G710 лаптоп. Графички Nvidia GeForce GT 720M 2GB & Intel HD Graphics 4600, процесор Intel i-5 4200M

163146119_558327495134420_4259878490534570814_n.jpg
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.841
Поени од реакции
23.736
секад Num lock копчето е изгасено (немам појма зошто).
Се дешава баг у регулација на струја поради крашот.
Иначе, најверојатно почнуе да ти рикнуе графичката.
За да бидеш сигурен реинсталирај и стај најнов БИОС (со среќа, немаат БИОС за win10 за моделов, петардиве од Леново), ама веројатно рикнуе графичката.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.263
Поени од реакции
14.706
Последните се, тоа беше прво што проверив.
Lenovo 110-15ISK, i3-6100U / Radeon M5 330
Ај преинсталирај ги драјверите, симни ги од тука.

И направи апдејт на останатите тука https://pcsupport.lenovo.com/us/en/products/laptops-and-netbooks/100-series/110-15isk/downloads/automatic-driver-update
 
Член од
10 март 2014
Мислења
829
Поени од реакции
747
Да не случајно некој имал сличен проблем со blue screen и nvlddmkm.sys еророт? Барав на Гугл и некои полесни решенија што најдов беа случајно ако драјвер некој за графичка не е апјдетиран или евентуално последна верзија на Windows, ама се е апдејтирано. Некој да не случајно го решил чудово? Иначе сам се рестартира и интересно кога ќе се рестартира (поспоро од вообичаено) секад Num lock копчето е изгасено (немам појма зошто). Може да поминат 5 дена и ниеднаш да не се рестартира, може во еден ден 5 пати да се рестартира, не е дека нешто загрева или слично, во секаква ситуација може да му се случи ненадејно да се рестартира со блу скринов на сликата.

Иначе Windows 10 и Lenovo G710 лаптоп. Графички Nvidia GeForce GT 720M 2GB & Intel HD Graphics 4600, процесор Intel i-5 4200M

Прегледај го приврзокот 288772
И јас имам сличен проблем, 3 пати го форматирав месецов, само што кај мене е со SSD-то после 10 месеци перфектна работа со новава конфигурација се случи тоа.Security and Maintenance Restart your PC to fix drive errors, рестарт и добивам Blue screen of Death.Пробав со опцијата fix this drive потоа рестарт и ништо.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.498
Поени од реакции
5.225
Која би било причината што Хром не може да ми отвори одредена страна кога сум поврзан на домашното Wi-Fi, а ја отвора кога ќе се поврзан на интернет од мобилниот со хотспот? Се работи за Webmail Roundcube, значи e-mail client.

До вчера немав никаков проблем, вчера требаше со друг мејл да се логирам и ја промашив лозинката неколку пати, и после тоа престана комплетно да ми го отвара линкот.

Пробав со базични работи како рестарт на пц, рутер, модем, пробав и со други пребарувачи, пробав и со друг лаптоп, исто... Не отвара со Wi-Fi, a отвара со hotspot. :toe: Не сакав да чепкам proxys, DNS, IPS, firewall бидејќи не се разбирам, а како што прочитав нешто на нет, можно е до тоа да е. Што може да се направи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom