Помош, софтверски проблеми и совети

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.841
Поени од реакции
23.736
Која би било причината што Хром не може да ми отвори одредена страна кога сум поврзан на домашното Wi-Fi, а ја отвора кога ќе се поврзан на интернет од мобилниот со хотспот? Се работи за Webmail Roundcube, значи e-mail client.

До вчера немав никаков проблем, вчера требаше со друг мејл да се логирам и ја промашив лозинката неколку пати, и после тоа престана комплетно да ми го отвара линкот.

Пробав со базични работи како рестарт на пц, рутер, модем, пробав и со други пребарувачи, пробав и со друг лаптоп, исто... Не отвара со Wi-Fi, a отвара со hotspot. :toe: Не сакав да чепкам proxys, DNS, IPS, firewall бидејќи не се разбирам, а како што прочитав нешто на нет, можно е до тоа да е. Што може да се направи?
IP-то ваљда ти го блокирале. Статична ти е? Ако да, пиши им на тие раундклаб и кажи им ја адресата, ако не ти е, рестатирај рутер.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.498
Поени од реакции
5.225
IP-то ваљда ти го блокирале. Статична ти е? Ако да, пиши им на тие раундклаб и кажи им ја адресата, ако не ти е, рестатирај рутер.
Динамична ми е, според ова што го проверив:
Type ipconfig /all within a command prompt
Find the “DHCP Enabled” text and if NO you have a static IP address and if YES you have a dynamic IP address.


Рестартирав рутер неколку пати, не помага. Пробав со истата е-мејл адреса да се логирам на некој друг е-мејл клиент, како Outlook, Mail app-от за 10ка, исто така не ми отвара...Значи колку што гледам, не е проблемот само до Roundcube Webmail-от, туку самата е-мејл адреса прави проблеми.

Со интернет од мобилен си функционира се во ред, и Roundcube Webmail-от го отвара, и Outlook и Mail app, со истата таа адреса...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.261
Поени од реакции
14.702
Динамична ми е, според ова што го проверив:
Type ipconfig /all within a command prompt
Find the “DHCP Enabled” text and if NO you have a static IP address and if YES you have a dynamic IP address.


Рестартирав рутер неколку пати, не помага. Пробав со истата е-мејл адреса да се логирам на некој друг е-мејл клиент, како Outlook, Mail app-от за 10ка, исто така не ми отвара...Значи колку што гледам, не е проблемот само до Roundcube Webmail-от, туку самата е-мејл адреса прави проблеми.

Со интернет од мобилен си функционира се во ред, и Roundcube Webmail-от го отвара, и Outlook и Mail app, со истата таа адреса...
Ај пробај во incognito window, ако помине вака тогаш clear browsing data.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.261
Поени од реакции
14.702
Пробав и тоа и тоа по неколку пати, со инкогнито, со друг браузер, clear browsing date, clear cache...не помага. :cautious:
Се имаш јавено кај тие што ти го хостираат мејл серверот?
Ако ти не си менувал ништо, ова изгледа како проблем или кај операторот или кај хостингот.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.498
Поени од реакции
5.225
Се имаш јавено кај тие што ти го хостираат мејл серверот?
Ако ти не си менувал ништо, ова изгледа како проблем или кај операторот или кај хостингот.
Сеуште не, ама тоа ми е следен чекор. Пробав со гуглање да го решам проблемот, ама очигледно не може, или јас толку знам. :D

Нема да направи никаква разлика ако пробам со друг рутер, нели?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.261
Поени од реакции
14.702
Сеуште не, ама тоа ми е следен чекор. Пробав со гуглање да го решам проблемот, ама очигледно не може, или јас толку знам. :D

Нема да направи никаква разлика ако пробам со друг рутер, нели?
Ако не си го чепкал и овој тогаш сигурно не е до рутерот. Така да не, нема да имаш разлика.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.498
Поени од реакции
5.225
Ако не си го чепкал и овој тогаш сигурно не е до рутерот. Така да не, нема да имаш разлика.
Си реков да пробам и со друг рутер од друг стан. И замисли, профункционира...Си отвара без проблем. Не само Roundcube Webmail, туку и другите е-мејл клиенти.

А што е најјако, бидејќи практично само ги заменив рутерите, сега и во другиот стан (каде што сега е првобитниот рутер), отвара без никаков проблем. :LOL: ВТФ, I don't get it...

Во двата стана е различен провајдер, Телекабел и Т-хоум.
 
Член од
29 септември 2020
Мислења
28
Поени од реакции
33
Дечки ми треба помош.Имам прокет за мултипликативна декомпозиција во ексел, одлично го сработив, го проверив и во минитаб и сите вредности ми се совпаѓаат освен предвидените вредности за 8те квартали за 2021 и 22 година, односно екстраполацијa.Точно ми се сврзани во ексел и не можам никако да го средам тоа и тие да ми излезат исти,и екстраполација ми се пресметани со влечење. Ако знае некој и може да ми помогне???
 
Член од
10 март 2014
Мислења
829
Поени од реакции
747
bsod-error-0xc000021a-windows-10.jpg
Ве молам за помош, ме нервира в крај ова, дури и после свежа инсталација на оперативниот систем ова гомново повторно се појавува.Се надевам дека не е хардверски.:confused:
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
528
Поени од реакции
410

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.841
Поени од реакции
23.736
Некоја сугестија друже?Цел сомнеж ми беше во SSD-то се плашев да не откажува.
Друже поише детали треба да дадеш, лаптоп ли е, компјутер ли е, цело време ли се покажува синиот екран на старт, рандом ли е... колку се стари компонентите, кои се компонентите... чим ти се дешава по реинсталација многу поголема е веројатноста дека е хардверски проблем.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
829
Поени од реакции
747
Друже поише детали треба да дадеш, лаптоп ли е, компјутер ли е, цело време ли се покажува синиот екран на старт, рандом ли е... колку се стари компонентите, кои се компонентите... чим ти се дешава по реинсталација многу поголема е веројатноста дека е хардверски проблем.
Десктоп конфигурација е синиот екран цело време се покажува, конфигурацијава е купена мај месец лани.
AMD Ryzen 5 2600
Nvidia GeForce GTX 1060
SSD Kingston 240GB
WD 1TB
Kingston HyperX 2666 1x8GB .
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.958
Поени од реакции
16.322
Десктоп конфигурација е синиот екран цело време се покажува, конфигурацијава е купена мај месец лани.
AMD Ryzen 5 2600
Nvidia GeForce GTX 1060
SSD Kingston 240GB
WD 1TB
Kingston HyperX 2666 1x8GB .
пробај со друг торент, некоја друга верзија на виндовс. Ако не помогне сигурно е нешто хардверски, можда е ссд-то
 

Kajgana Shop

На врв Bottom