Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
14 октомври 2017
Мислења
153
Поени од реакции
62
Дали некој знај како да го исклучам тајмерот на Windows 10 секоја вечер точно во 00:00 се уклучува компјутерот.

Исто од кога ми го форматираа на Windows 10ка не сака да ми се отвара портата за CDа ставање.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.609
Поени од реакции
2.716
Дали некој знај како да го исклучам тајмерот на Windows 10 секоја вечер точно во 00:00 се уклучува компјутерот.

Исто од кога ми го форматираа на Windows 10ка не сака да ми се отвара портата за CDа ставање.
Пробај на ПЦто оди на сетинг и барај Task Sheduler и таму исклучи го , а ЦДња велиш си форматирал и да не му треба драјвер за него значи провери оди на Task Menager device и види што се бара

Sent from my SM-N986U Samsung 20 Note Ultra 5G using Tapatalk
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.115
Поени од реакции
13.186
Дали некој знај како да го исклучам тајмерот на Windows 10 секоја вечер точно во 00:00 се уклучува компјутерот.

Исто од кога ми го форматираа на Windows 10ка не сака да ми се отвара портата за CDа ставање.
Влези си во BIOS и во табот Power исклучи го автоматското палење (таму е маката)....имаш активен Wake Up

Оптиката што не ти ја чита.......нема што дополнително драјвери за оптика да се инсталираат (не е ова 98-ца), и намерно да го избришеш драјверот.......на прво наредно палење, оперативниот сам ќе си го инсталира.
Види дали е како што треба поврзана оптиката.

ПС Велиш реинсталиран ти е компјутерот и од тогаш го имаш проблемот со оптика.......чкљ верзија да не ти залепиле.
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2017
Мислења
153
Поени од реакции
62
Влези си во BIOS и во табот Power исклучи го автоматското палење (таму е маката)....имаш активен Wake Up

Оптиката што не ти ја чита.......нема што дополнително драјвери за оптика да се инсталираат (не е ова 98-ца), и намерно да го избришеш драјверот.......на прво наредно палење, оперативниот сам ќе си го инсталира.
Види дали е како што треба поврзана оптиката.

ПС Велиш реинсталиран ти е компјутерот и од тогаш го имаш проблемот со оптика.......чкљ верзија да не ти залепиле.
Го однесов на форматирање и гледам дома за CDња ставање не се отвара па ниту светка.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.115
Поени од реакции
13.186
Го однесов на форматирање и гледам дома за CDња ставање не се отвара па ниту светка.
Не е прикачено напојувањето на оптиката (ако е десктоп ПЦ) затоа не светка, не отвара и не ти го чита во оперативен.
Ако е лаптоп.....може да не е штекнат/легнат конекторот правилно од оптика на плоча.
Ако не се разбираш, да чепнеш сам......рекламирај кај "сервисерот"
ПС
.....или да не ја исклучиме и таа опција.....да рикнала електрониката на оптиката (многу малку веројатно).
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2017
Мислења
153
Поени од реакции
62
Сега пак друг проблем. Го уклучувам и не се појавува декстоп само мениа и преку нив можи до апликациите. Како да го вратам нормалниот декстоп IMG_20210127_211004.jpg
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.115
Поени од реакции
13.186
Сега пак друг проблем. Го уклучувам и не се појавува декстоп само мениа и преку нив можи до апликациите. Како да го вратам нормалниот декстопПрегледај го приврзокот 281771
Во таблет мод ти е сега.....врати го во десктоп мод
Еве видео, оди по чекорите
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
280
Поени од реакции
163
Не знам дали е за овде прашањево но ако не е преместете го во друга тема.

Кога го пуштам компјутерот црн екран е си работи се а на мониторот светлото трепка и после некое време ќе се уклучи екранот.Како може да се среди ова?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.810
Поени од реакции
23.650
Кога го пуштам компјутерот црн екран е си работи се а на мониторот светлото трепка и после некое време ќе се уклучи екранот.Како може да се среди ова?
Па ваљда мониторот нешто не е во ред и треба да го однесеш на сервис.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
118
Поени од реакции
40
Здраво дечки.
На телефонот симнав Samsung Email, но кога требаше да го поврзам со серверот на мојот мејл(Yandex mail), поради некоја причина, неможам никако да направам да работи.
Упорно ми вика дека серверот не возвраќа или дека северот не е точно внесен.
Следев инструкции од yandex support , во settings дозволив пакети од imap.yandex.com server via IMAP и од pop.yandex.com server via POP3, пробав на 2та начина и пак ништо.

За тие што имаат конфигурирано е-мејл клиенти, дали знаете каде грешам у постапкава?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.643
Поени од реакции
928
Здраво дечки.
На телефонот симнав Samsung Email, но кога требаше да го поврзам со серверот на мојот мејл(Yandex mail), поради некоја причина, неможам никако да направам да работи.
Упорно ми вика дека серверот не возвраќа или дека северот не е точно внесен.
Следев инструкции од yandex support , во settings дозволив пакети од imap.yandex.com server via IMAP и од pop.yandex.com server via POP3, пробав на 2та начина и пак ништо.

За тие што имаат конфигурирано е-мејл клиенти, дали знаете каде грешам у постапкава?
Единствено да не немаш можност за такви поставувања. Провери со супорт зашто ако се внесуваш како што ти е по инструкции тоа би било тоа. Види и дали со друг mail client ќе го добиеш истото или ќе работи.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
118
Поени од реакции
40
Единствено да не немаш можност за такви поставувања. Провери со супорт зашто ако се внесуваш како што ти е по инструкции тоа би било тоа. Види и дали со друг mail client ќе го добиеш истото или ќе работи.
Незнам, другар. Пробав скоро се. За апликацијата поврзав 2 акаунти(од Yahoо и Outlook) без никакви проблеми. Пробав и со други апликации, потполно
истото ццц.
1612218576782.png
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.643
Поени од реакции
928
Незнам, другар. Пробав скоро се. За апликацијата поврзав 2 акаунти(од Yahoо и Outlook) без никакви проблеми. Пробав и со други апликации, потполно
истото ццц.
Прегледај го приврзокот 282139
or POP3/IMAP access isn't turned on for this account.
Убаво ти вика, а како што ти реков види со супорт нивни штом така и имаш потврдено дека не е до мејл клиентот нити до погрешно подесување(успешен со друг мејл)
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
94
Поени од реакции
5
Луѓе ако знае некој нека помага незнам ни дали е за тука мислењето ама
Полагам онлајн камерата на лаптоп не ми се уклучува т.е јас се гледам ама професорка вика дека не сум бил уклучен а мене уклучена ми е камерата
Сменив одма лаптоп и пак исти случај
Што би можело да е проблемот??
Автоматски споено мислење:

Луѓе ако знае некој нека помага незнам ни дали е за тука мислењето ама
Полагам онлајн камерата на лаптоп не ми се уклучува т.е јас се гледам ама професорка вика дека не сум бил уклучен а мене уклучена ми е камерата
Сменив одма лаптоп и пак исти случај
Што би можело да е проблемот??
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
76
Поени од реакции
43
Не можам баш да се снајдам дали може некој во приватна порака да ми даде линк или насока од каде да симнам excel (бесплатно) за виндоус 7?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom