Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Дали е исплатливо да платам 800ден за кулермастер вентилатор 120мм за напајање? Овој вентилатор што го имам на spire 650 напајање брмчи а и расклатен е бидејќи виси надолу над процесор и кога брмчеше го трескав да престане:pos: Или па ако знаете поконкретно кој вентилатор е саглам за напајање пишете.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Дали е исплатливо да платам 800ден за кулермастер вентилатор 120мм за напајање? Овој вентилатор што го имам на spire 650 напајање брмчи а и расклатен е бидејќи виси надолу над процесор и кога брмчеше го трескав да престане:pos: Или па ако знаете поконкретно кој вентилатор е саглам за напајање пишете.
bilo koj kuler e saglam za napajanje sto pasuva na nego, e sea zavisi kakva opcija ima napouvanjeto vo vrska so ladenjeto odnosno inteligent fan,silent fan itn. Najubavo ke bide da si zemes nekoj od tie kulermaster blademaster ili nesto slicno so PWM za da gi kontrolira vrtezite/temperaturata na PSU.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Имам “мртов“ пиксел на екранот, совет како да го средам ова?
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Заглавен е, а изгледа и затоа често го среќавав терминот stuck pixel на google.

Пробав од тука нешто http://www.makeuseof.com/tag/best-software-solutions-to-fix-a-stuck-pixel-on-your-lcd-monitor/ ама не ми успеа...
poveli http://www.jscreenfix.com/basic.php
Znaci ke go ostavis 20min vrz zaglaveniot pixel za da zagree malce da mu dades malce pottik :) i posle ako samo od sebe ne se popravi so prst nezno ke go masiras dodeka ne iscezne sosema vo 80% od slucaite ova uspeva. Pozz
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
poveli http://www.jscreenfix.com/basic.php
Znaci ke go ostavis 20min vrz zaglaveniot pixel za da zagree malce da mu dades malce pottik :) i posle ako samo od sebe ne se popravi so prst nezno ke go masiras dodeka ne iscezne sosema vo 80% od slucaite ova uspeva. Pozz
Прочитав за тоа дека може и со нежно притискање на тој дел од екранот да се среди проблемот, меѓутоа сеуште си имам гаранција па не сакам да експериментирам. Доколку не најдам решение со некој програм подобро би ми било да го однесам да видат што му е отколку да ризикувам со притискање кое како што прочитав ако е неправилно може и пикселите околу заглавениот пиксел да ги заебе.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Прочитав за тоа дека може и со нежно притискање на тој дел од екранот да се среди проблемот, меѓутоа сеуште си имам гаранција па не сакам да експериментирам. Доколку не најдам решение со некој програм подобро би ми било да го однесам да видат што му е отколку да ризикувам со притискање кое како што прочитав ако е неправилно може и пикселите околу заглавениот пиксел да ги заебе.
Garancija ne pokriva zaglaveni pikseli, nitu pa pomalku od 3-5 mrtvi pikseli taka da toa ne bi ti preporacal servis dzbe ke se macis, samo ova e resenieto...
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Garancija ne pokriva zaglaveni pikseli, nitu pa pomalku od 3-5 mrtvi pikseli taka da toa ne bi ti preporacal servis dzbe ke se macis, samo ova e resenieto...
Аха... инаку ова JScreenFix бара лиценца да се купи, а на торент неможам да го најдам. Nvm, ќе пробам со еден друг програм па ќе пишам тука ако се среди проблемот
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Аха... инаку ова JScreenFix бара лиценца да се купи, а на торент неможам да го најдам. Nvm, ќе пробам со еден друг програм па ќе пишам тука ако се среди проблемот
epa sea edno vreme bese gaga sea nazalost se naplakja, kako i da e mozes so masaza da probas nisto ne te kosta samo vnimatelno da ne pritisnes premnogu pa da go ostetis ekranot, inace nema frka mozes slobodno da probas ne se do tolku nezni ekranite pa ako go pipnes da se rasipe ne se sekiraj....
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
epa sea edno vreme bese gaga sea nazalost se naplakja, kako i da e mozes so masaza da probas nisto ne te kosta samo vnimatelno da ne pritisnes premnogu pa da go ostetis ekranot, inace nema frka mozes slobodno da probas ne se do tolku nezni ekranite pa ako go pipnes da se rasipe ne se sekiraj....
Аман де не сум до толку, пробав и тоа само на кратко да видам како би било меѓутоа немаше резултат. Сега со една програма пробувам па ако не бидне ништо тогаш ќе притиснам повеќе, или масажа сеедно ама тоа ќе ми биде ко последна опција.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Незнам дали ова е за тука, ама земав USB модем за мобилен интернет на компјутер од т-мобајл HUAWEI Е 352 денеска, предходно имав постар модел и си работеше супер и на двата виндовска xp и 7, сега проблемот е што овој новиот модем работи на XP a не работи на win 7, значи го препознава се инсталира ама кога стискам да се поврзе вика уредот не е пронајден или е недостапен, а покажува мрежа, се работи за понова верзија на модем од оној што го имав предходно па ако може некој да ми каже некој совет што да направам за да го препознае вин 7 би бил многу благодарен, од првин мислев дека е дефект но работи на xp....
 
Член од
12 март 2010
Мислења
389
Поени од реакции
42
Имам едно прашање во врска со RAM. Дали на PC2700 може да се стави DDR 400 или ќе мора DDR 333.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom