Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
18 август 2011
Мислења
47
Поени од реакции
5
Кога го користам лаптопот без батерија, се исклучува, паѓа системот одвреме навреме. Кога батеријата е внатре, си работи нормално. Што може да е проблемот, дали сте имале ваков проблем?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.622
Поени од реакции
11.170
Што е проблемот, цел ден се мачам да аплоадирам слики на imageshack.us и megaupload.com, и не сака, сега пробувам од на цимерот компјутерот, одма ја аплоадира ???
Истото прашање пак.
 
Член од
20 јануари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво Кајганџии :)
Можеби сум нов и неискусен , во хардверот но ке научам ..Е сега прашањето ми беше , дали ако ставам 2x4 гб рам ќе се смета како 8 или 2 x4 ?И Дали е потребно да се додаваат слотови или било што .. :)
Благодарам на одговорот однапред

ПС Не можете поради SOPA ЗАКОНОТ ОД АМЕРИКА , САЈТОВИТЕ СЕ ИСКЛУЧЕНИ (МЕГАУПЛОАД , МЕГА ВИДЕО , и многу други сајтови ќе бидат исклучени)...
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Здраво Кајганџии :)
Можеби сум нов и неискусен , во хардверот но ке научам ..Е сега прашањето ми беше , дали ако ставам 2x4 гб рам ќе се смета како 8 или 2 x4 ?И Дали е потребно да се додаваат слотови или било што .. :)
Благодарам на одговорот однапред

ПС Не можете поради SOPA ЗАКОНОТ ОД АМЕРИКА , САЈТОВИТЕ СЕ ИСКЛУЧЕНИ (МЕГАУПЛОАД , МЕГА ВИДЕО , и многу други сајтови ќе бидат исклучени)...
lele ne da si neiskusen ama kako sto kaza ke naucis :) se gleda kako 8 GB ili moze da ti go javi kako 8096mb sto e sosema isto ama kako 2x4 nikako ;)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
80
Поени од реакции
23
Дали може следниот процесор AMD Sempron 140 да се користи на АМ 2 матична плоча?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.847
Член од
19 септември 2009
Мислења
80
Поени од реакции
23
Moже да добијам по едноставен одговор на пример со ДА или НЕ или може и неможе. :)тнх
 

Altair

Шмеќер
Член од
30 јуни 2008
Мислења
306
Поени од реакции
192
Користам лаптоп Lenovo Thinkpad X200 Tablet и во последно време ми се појавува некаков вид на предупредување да сум ја променал батеријата . Ако имал некој сличен проблем или знае како да се реши нека повели :D
Инаку лаптопот е купен од друга држава , а јас и баш не се разбирам толку во технологија така да ако треба да купувам нова батерија кажете ми каде да се обратам :)
--- надополнето: 23 јануари 2012 во 18:18 ---
Користам лаптоп Lenovo Thinkpad X200 Tablet и во последно време ми се појавува некаков вид на предупредување да сум ја променал батеријата . Ако имал некој сличен проблем или знае како да се реши нека повели :D
Инаку лаптопот е купен од друга држава , а јас и баш не се разбирам толку во технологија така да ако треба да купувам нова батерија кажете ми каде да се обратам :)
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Дали некој слушнал/видел усб картичка? што се става на местото на било кој УСБ порт(или се вметнува во слот на матичната)со брзина од 1.1 и протокот на информации го зголемува со 2.0?Имам еден компјутер од 2009 година и сите портови му се 1.1 (-.-) a лаптопот постар од него сите му се 2.0 Префрлам со екстерен и 70 гига од лаптоп на екстерен ги префрли за саат и нешто а за на другиот компјутер 17 саат треба да чекам.Ова го најдов на интернет така да сигурно постои само некој да ми каже ако слушнал или видел дали има кај нас...
If you have a machine with USB 1.1 interfaces the only real alternative, short of upgrading to a newer machine, is to purchase a USB 2.0 add-in card. The USB ports provided by that card will be the higher speed 2.0, while your older USB interfaces on your machine will remain 1.1.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.136
Дали некој слушнал/видел усб картичка? што се става на местото на било кој УСБ порт(или се вметнува во слот на матичната)со брзина од 1.1 и протокот на информации го зголемува со 2.0?Имам еден компјутер од 2009 година и сите портови му се 1.1 (-.-) a лаптопот постар од него сите му се 2.0 Префрлам со екстерен и 70 гига од лаптоп на екстерен ги префрли за саат и нешто а за на другиот компјутер 17 саат треба да чекам.Ова го најдов на интернет така да сигурно постои само некој да ми каже ако слушнал или видел дали има кај нас...
If you have a machine with USB 1.1 interfaces the only real alternative, short of upgrading to a newer machine, is to purchase a USB 2.0 add-in card. The USB ports provided by that card will be the higher speed 2.0, while your older USB interfaces on your machine will remain 1.1.

http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=32194
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Slegov Driver Finder na greska i se instalira i sega monitor mi e kako so precki kako star televizor
napraviv system restore..ama pak istoto .. znae nekoj so da napram da go resam problemot ? fala
--- надополнето: 24 јануари 2012 во 05:20 ---
Go smenav kabelot shiba :D xaxa
 
Член од
13 август 2008
Мислења
827
Поени од реакции
101
Mi se rasipa windosot i sega i cdata sto gi imav mi se rasipani, pa simnav windows od internet i go staviv na cd ama koga ke go pustam ne saka da se pojavi toa press any key to boot from cd a na starive cda mi se pojavuva, da ne treba nekako posebno da se snimi so nero pa da se pojavuva, za windows xp sp3 se raboti sto go simnav, a predhodno imav 2, pomos
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Mi se rasipa windosot i sega i cdata sto gi imav mi se rasipani, pa simnav windows od internet i go staviv na cd ama koga ke go pustam ne saka da se pojavi toa press any key to boot from cd a na starive cda mi se pojavuva, da ne treba nekako posebno da se snimi so nero pa da se pojavuva, za windows xp sp3 se raboti sto go simnav, a predhodno imav 2, pomos
ISO фајлот што си го симнал, или отвори го ДИРЕКТНО со PowerISO и режај од таму или отвори го ДИРЕКТНО со NERO и режај од таму (директно = десен клик - open with...)

Влези во BIOS и таму кај FIRST BOOT DEVICE намести го цедеромот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom