Помош, проблеми, прашања, совети...

LeoMessi10

Lionel Andress Messi
Член од
12 април 2008
Мислења
2.316
Поени од реакции
268
Може некој на кратко да ми објасни колку транзистори има во еден компјутер и одприлика за што служат?
--- надополнето: 24 јануари 2012 во 22:09 ---
Може некој на кратко да ми објасни колку транзистори има во еден компјутер и одприлика за што служат?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Може некој на кратко да ми објасни колку транзистори има во еден компјутер и одприлика за што служат?
--- надополнето: 24 јануари 2012 во 22:09 ---
Може некој на кратко да ми објасни колку транзистори има во еден компјутер и одприлика за што служат?
За што ќе ти е информацијава жити се? Да не полагаш нешто по електроника?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Дали некој слушнал/видел усб картичка? што се става на местото на било кој УСБ порт(или се вметнува во слот на матичната)со брзина од 1.1 и протокот на информации го зголемува со 2.0?Имам еден компјутер од 2009 година и сите портови му се 1.1 (-.-) a лаптопот постар од него сите му се 2.0 Префрлам со екстерен и 70 гига од лаптоп на екстерен ги префрли за саат и нешто а за на другиот компјутер 17 саат треба да чекам.Ова го најдов на интернет така да сигурно постои само некој да ми каже ако слушнал или видел дали има кај нас...
If you have a machine with USB 1.1 interfaces the only real alternative, short of upgrading to a newer machine, is to purchase a USB 2.0 add-in card. The USB ports provided by that card will be the higher speed 2.0, while your older USB interfaces on your machine will remain 1.1.
Пробај најди си ова: http://forum.titlovi.com/35-front-panel-pcie-to-usb-30-card-reader_t43657.html
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Здраво,
Имам Windows 7 Ultimate, и 2gb ddr2 800 Mhz рам. Сакам да ставам уште една плочка рам 1gb ddr2 e исто така но е на 667 Mhz, знам дека ќе и ја намали фрекфенцијата на другата плочка на 667, но дилемата ми е дали доколку би ја ставил и таа плочка од 1gb ќе се осети некоја позитивна разлика или поубаво ќе биде да си терам вака со едната плочка од 2gb на 800Мhz? Благодарам однапред :)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Здраво,
Имам Windows 7 Ultimate, и 2gb ddr2 800 Mhz рам. Сакам да ставам уште една плочка рам 1gb ddr2 e исто така но е на 667 Mhz, знам дека ќе и ја намали фрекфенцијата на другата плочка на 667, но дилемата ми е дали доколку би ја ставил и таа плочка од 1gb ќе се осети некоја позитивна разлика или поубаво ќе биде да си терам вака со едната плочка од 2gb на 800Мhz? Благодарам однапред :)
Da stavi uste edna plocka od 2GB ke ti se upali dual channel mode i ke osetis razlika vo performansi. Ne procitav ubavo stavi polcka od 2GB 800Mhz i ke osetis razlika. Ako ja stavis taa od 1Gb 667 nema da osetis razlika duri i pospor moze da bide...
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Мислам дека му треба 64битен виндовс 7 да би ги прочитал и искористил тие 4гб рам.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
I da nema 64Bit Windows pridobivkata ke bide dual channel, a toa e razlikata koja sto se primetuva. Pomegu 4GB ram i 3.25GB pa i nema nekoja kuznae kolku golema pridobivka ama zatoa so dual channel ima mnogu.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Имам една постара матична, се супер е матичната ама не ми работи пс/2 слотот за тастатурата со што неможам да влезам во биос. Некој начин да го поправам, некој да знае во кој дел се наоѓа електрониката за тој влез па да земам да мерам? :)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Ако имаш усб приклучоци на плочата, земи си ps2-usb adapter:

и така приклучи ја тастатурата исто во пс2 слот, а усб во усб и цепај.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.847
Постои ли HDD со HDMI излез? За да неморам цел компјутер да го носам у дневна за да гледам филм на ТВ, вака префрлам на хард дискот филмот и со HDMI кабел од дискот до телевизорот?
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Постои ли HDD со HDMI излез? За да неморам цел компјутер да го носам у дневна за да гледам филм на ТВ, вака префрлам на хард дискот филмот и со HDMI кабел од дискот до телевизорот?
o_O Ааааа Хард диск со HDMI досеа нема измислено :) Има само како плеери што личат на хардови и имаат таков излез :)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.847

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913

Kajgana Shop

На врв Bottom