Помош, проблеми, прашања, совети...

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
земав лап топ...па ме интересира колку време треба да биде на полњач ...па да го уклучам за првпат ..
ПРВО уклучи го во струја ПА ПОСЛЕ уклучи го, немој обратно (само првиот пат ова). Натмау, немаш гајле.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Вака, лаптопот пред малку се исклучи наеднаш појма неам зашто . И не сака да се вклучи. Ни свети сијаличката на лаптопот кога полначот е приклучен. Батеријата беше полна(иако максимум 20 мин држи). Па ваша проценка што може да е , каде да го однесем на поправка, ако има официјален сервис на асус во Скопје да пишете кај е ? :) .
http://www.set.com.mk/setClient/content.asp?page=reanimacija
 

SayWhaat!?

олимпион
Член од
11 јуни 2011
Мислења
109
Поени од реакции
34
се е океј , само имам проблеми со мрежната драјверите од цедето шо ми го дадода не функцуонираат -.- како да најдам сеа лап - топот е марка асус . Да барам на нет слабо ги има ... некој знае ?
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
се е океј , само имам проблеми со мрежната драјверите од цедето шо ми го дадода не функцуонираат -.- како да најдам сеа лап - топот е марка асус . Да барам на нет слабо ги има ... некој знае ?
Ако имаш wireless инсталирај го Driver Genius Professional и сам ке ти го симне драјверот ако немаш тогаш од официјалната страна ке го пишеш целиот модел
 

SayWhaat!?

олимпион
Член од
11 јуни 2011
Мислења
109
Поени од реакции
34
Ако имаш wireless инсталирај го Driver Genius Professional и сам ке ти го симне драјверот ако немаш тогаш од официјалната страна ке го пишеш целиот модел

Немам wireless на кај драјверите т. е Ethernet Controller ми се појавува како жолт прашалник... ASUS K53E < - целосно име и ако може некој нека ми прати линк кај можам драјвери да најдам...
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Немам wireless на кај драјверите т. е Ethernet Controller ми се појавува како жолт прашалник... ASUS K53E < - целосно име и ако може некој нека ми прати линк кај можам драјвери да најдам...
Што беше тешко ?

Одбери што Windows имаш 32 или 64 и таму и тоа LAN ке го симнеш
http://support.asus.com/Download.aspx?SLanguage=en&m=K53E&p=3&s=295
 

SayWhaat!?

олимпион
Член од
11 јуни 2011
Мислења
109
Поени од реакции
34
Што беше тешко ?

Одбери што Windows имаш 32 или 64 и таму и тоа LAN ке го симнеш
http://support.asus.com/Download.aspx?SLanguage=en&m=K53E&p=3&s=295
Средив тоа но може ли да игра need for speed - The run .?
Го добив овој ерор кога пробав да ја пуштам , инаку имам интегрирана хд 3000 интел графичка . ..
Failed to intialize display adapter. Please ensure your video card is compatible and the drivers for it installed. Usually this is result of missing vendor specific drivers.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Имам еден хдд wd 160гб..има димиџ сектори (damaged) со хд тун ги пронајде и се во почетокот некаде до 300-400мб. Како може тие сектори да ги оставам настрана како една одделна партиција која нема да биди достапна за виндовсот, за да можам пак да го користам хддто
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Средив тоа но може ли да игра need for speed - The run .?
Го добив овој ерор кога пробав да ја пуштам , инаку имам интегрирана хд 3000 интел графичка . ..
Failed to intialize display adapter. Please ensure your video card is compatible and the drivers for it installed. Usually this is result of missing vendor specific drivers.
nemoze ke si kupis diskretna graficka... so onboard saka da igra The Run, lol!!! Toa so nekoja nova solidna graficka pa secka The run, a ne pa so onboard graficka...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам еден хдд wd 160гб..има димиџ сектори (damaged) со хд тун ги пронајде и се во почетокот некаде до 300-400мб. Како може тие сектори да ги оставам настрана како една одделна партиција која нема да биди достапна за виндовсот, за да можам пак да го користам хддто
Пробај со HDD Regenerator и во најбрз можен рок напрај си бекап на податоците и смени си го хард дискот.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Пробај со HDD Regenerator и во најбрз можен рок напрај си бекап на податоците и смени си го хард дискот.
направен е бек ап и не го користам тој хдд додека не најдам решение како да ги отстранам тие димиџ сектори а хдд регенератор не вервам дека ке ми помогни ама ке пробам. Ми паѓа вин. доколку инсталирам, за едно 2-3 дена ми вика ц/вин/систем32 нот егзист.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
направен е бек ап и не го користам тој хдд додека не најдам решение како да ги отстранам тие димиџ сектори а хдд регенератор не вервам дека ке ми помогни ама ке пробам. Ми паѓа вин. доколку инсталирам, за едно 2-3 дена ми вика ц/вин/систем32 нот егзист.
Не ти треба Windows за HDD Regenerator, ќе бутираш со него.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Имам проблем со SanDisk Micro SD мемориска картичка од 2гига која ми е ставена на BlackBerry-ито. Неможам да снимам ништо на неа кога ќе го приклучам телефонот преку УСБ во компјутер ниту пак кога ќе ja ставам картичката на Card Reader. Кога сакам да копирам нешто ми вика дека има "...write-protection..." и или да ја сменам картичката или да ја исклучам опцијата за забрането снимање фајлови на неа... Најмногу ме нервира тоа што на интернет за овој проблем сите се потпираат на едно решение а тоа е да ја ставам картичката во еден од оние Стикови/Слотови или што знам како се викаат и да го претиснам тоа малото копче од страната што е и да го ставам на Unlock. Но јас колку што се сеќавам картичката одамна не сум ја приклучувал на таков слот, а и го немам по дома за да можам да пробам дали со тоа копче ќе се реши проблемот. Инаку ако снимам преку телефонот нешто се зачувува без проблем.

Има ли некој друг начин да се исклучи ова write-protection или...?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам проблем со SanDisk Micro SD мемориска картичка од 2гига која ми е ставена на BlackBerry-ито. Неможам да снимам ништо на неа кога ќе го приклучам телефонот преку УСБ во компјутер ниту пак кога ќе ja ставам картичката на Card Reader. Кога сакам да копирам нешто ми вика дека има "...write-protection..." и или да ја сменам картичката или да ја исклучам опцијата за забрането снимање фајлови на неа... Најмногу ме нервира тоа што на интернет за овој проблем сите се потпираат на едно решение а тоа е да ја ставам картичката во еден од оние Стикови/Слотови или што знам како се викаат и да го претиснам тоа малото копче од страната што е и да го ставам на Unlock. Но јас колку што се сеќавам картичката одамна не сум ја приклучувал на таков слот, а и го немам по дома за да можам да пробам дали со тоа копче ќе се реши проблемот. Инаку ако снимам преку телефонот нешто се зачувува без проблем.

Има ли некој друг начин да се исклучи ова write-protection или...?
Мрдни го ова:

 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Не ти треба Windows за HDD Regenerator, ќе бутираш со него.
Ок е се ова што кажа..на друг хдд ми е вин сега а и секако со хајренс бут ќе работам од хдд регенератор, како бутабилно цд ама не вервам дека ќе средам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom