Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
10 мај 2009
Мислења
88
Поени од реакции
16
најдов на ебау за $6.99 мислам дека океј цена е фала сепак :)

http://www.ebay.com/itm/New-USB-Mouse-Cable-Logitech-G5-Mouse-/330533918372?pt=Mice&hash=item4cf55b56a4#ht_1304wt_1270
Prijatele a dali vide na ebay sto pisuva odozdole kaj shipping:Not available in Macedonia.toa sigurno ne si go videl.Odi kupi si nov glusec ili pa rastrcaj se po prodavnici kaj nas.Vaka i da biva treba da go cekas kabelo od Amerika da ti stasa 2-3 nedeli.Toa ti e moj sovot pa sega ti so sakas pravi.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.622
Поени од реакции
11.170
Што е проблемот, цел ден се мачам да аплоадирам слики на imageshack.us и megaupload.com, и не сака, сега пробувам од на цимерот компјутерот, одма ја аплоадира ???
 
Член од
28 април 2009
Мислења
24
Поени од реакции
0
zdr. imam pc i lap top i sea da ve prasam dali mozhe nekako informaciite od pcto na lap topot da gi prefrlam preku nekoja opcija. preku wireles da gi prefrlam na lap topot primer muzika sliki i dr
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
zdr. imam pc i lap top i sea da ve prasam dali mozhe nekako informaciite od pcto na lap topot da gi prefrlam preku nekoja opcija. preku wireles da gi prefrlam na lap topot primer muzika sliki i dr
ке го поврзиш лаптопот со компјутерот со мрежен кабел( лан кабел ) така ке ти бидат компјутерите мрежно поврзани и ке мозеж да префрлуваж со поголема брзина отколку преку ваерлес
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
zdr. imam pc i lap top i sea da ve prasam dali mozhe nekako informaciite od pcto na lap topot da gi prefrlam preku nekoja opcija. preku wireles da gi prefrlam na lap topot primer muzika sliki i dr
ке го поврзиш лаптопот со компјутерот со мрежен кабел( лан кабел ) така ке ти бидат компјутерите мрежно поврзани и ке мозеж да префрлуваж со поголема брзина отколку преку ваерлес
Или ако не сака да комплицира, може да си ископира со некој поголем усб стик (8ГБ на пример), или уште подобро екстерен хард диск...

П.С ова е дообјаснување на постот на GavolRulz...
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
2
Здраво, веќе неколку дена имам проблем со батеријата на lap-top па ме интересира дали и некој друг имал сличен проблем или дали знае како да се реши.
Долу во редот кај што е знакчето за батерија секогаш си пишува "fully charged (100%) consider replacing your battery" и секогаш е прецртано со црвено иксче и ако не ми е приклучен во струја неможе да работи, веднаш кажува дека батеријата е празна.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Здраво, веќе неколку дена имам проблем со батеријата на lap-top па ме интересира дали и некој друг имал сличен проблем или дали знае како да се реши.
Долу во редот кај што е знакчето за батерија секогаш си пишува "fully charged (100%) consider replacing your battery" и секогаш е прецртано со црвено иксче и ако не ми е приклучен во струја неможе да работи, веднаш кажува дека батеријата е празна.
Купи си нова батерија, старата е за во ѓубре.
 
W

WildChild

Гостин
Абе кизнеј што се случува со графичкава!! :mad:
Дали е до графичката или до windows-ов...НЕ ЗНАМ! :(
Пред некој ден го преинсталирав од XP на 7.
Ама, еве од вчера почна проблеми да прави.
Ќе му текни, ќе се заеби сликата и се закочува компјутерот.
Сето е траги, измешана е сликата.
Треба да го рестартирам и да се укл., ама понекогаш и да го исклучам, па да го уклучам за да проработи.

Помош?! :(
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Абе кизнеј што се случува со графичкава!! :mad:
Дали е до графичката или до windows-ов...НЕ ЗНАМ! :(
Пред некој ден го преинсталирав од XP на 7.
Ама, еве од вчера почна проблеми да прави.
Ќе му текни, ќе се заеби сликата и се закочува компјутерот.
Сето е траги, измешана е сликата.
Треба да го рестартирам и да се укл., ама понекогаш и да го исклучам, па да го уклучам за да проработи.

Помош?! :(
Најдобро е да го носиш на сервис па да констатираат таму. Иначе вака од моја гледна точка или е Оперативниот Систем или е Графичката, но може и да е нешто друго.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.146
Поени од реакции
862
Имам два компјутера, еден постар и еден понов.
Ме интересира дали постои опција од постариот да го префрлам комплетно целиот оперативен систем сосе фајлови и се`, на новиот?
Проблемот е што стариот има 2 оперативни, Win 98 и XP, бидејќи содржи канцелариски софтвер во DOS, кој не функционира на XP (не прашувајте зошто, не го местев јас) :)

Дали ако инсталирам Windows 98 на новиот и само ги ископирам фајловите од стариот, ќе функционираат?
Прочитав нешто дека можело преку некоја програма Norton Ghost/Acronis True Image да се направи image на старото РС и комплетно да се префрли на новото.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Абе кизнеј што се случува со графичкава!! :mad:
Дали е до графичката или до windows-ов...НЕ ЗНАМ! :(
Пред некој ден го преинсталирав од XP на 7.
Ама, еве од вчера почна проблеми да прави.
Ќе му текни, ќе се заеби сликата и се закочува компјутерот.
Сето е траги, измешана е сликата.
Треба да го рестартирам и да се укл., ама понекогаш и да го исклучам, па да го уклучам за да проработи.

Помош?! :(
Истиот проблем го имав и јас , Цело лето мислев дека е од жешкото и кога ќе пуштев некоја игра веднаш закочуваше.
Прво, мислев дека е процесорот, па потоа ладењето на чипсетот на графичката, сменив паста и на процесорот и на чипсетот од графичката, ги чистев и вентилаторите и на процесорот и на графичката. На крај се востанови дека е до чипсетот на матичната.
РЕШЕНИЕ: само извадиго внимателно ладњакот на чипсетот од матичната ( за ова треба да ја извадиш цела матична плоча), Ако имаш паста отстранија старата и стави нова или само размачкаја старата, мене ова второво ми помогна, сега немам муке брат, фурам игри по цел ден. :)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
@ Word$haker - Да, можеш да направиш clone ( image ) на хард дискот со помош на програм како northon ghost ( најди Hirens Boot CD - имаш на него такви програми ) и да ја префлиш содржината на новиот PC. Таа процедура е мање-више лесна, тоа не ти е проблемот овде. Поголем проблем ќе ти биде компатибилноста. Еве неколку причини зашто: Можно е како прво да ти прават проблеми старите драјвери ( со клонирањето во пакет ќе ти дојдат и драјверите што биле инсталирани на стариот PC ), второ - ако имаш повеќе од 512 MB RAM на новиот PC и тоа ќе ти прави проблеми ( ако оставиш се под default, без едитирање ), трето - дали воопшто има драјвери за Windows 98 за новиот PC ?

Моја препорака ти е - ако немаш потреба од нов компјутер - продолжи да работиш на стариот.
Ако решиш да продолжиш со клонирањето - со среќа :).
Ако имаш вишак слободно време - пробај.

Ако програмата е напишана да работи под DOS, тогаш кој и да ја мести нема да работи на Windows XP ( XP нема "native" DOS поддршка, како што има WIndows 98 ).

Алтернативи за да пробаш да ја средиш програмата да ти работи на модерен OS: DosBOX ( DOS емулатор ), Microsoft Virtual PC ( па да инсталираш Windows 98 во виртуелна машина )

Во врска со второто прашање - на кои фајлови мислиш ? Ако мислиш на инсталираните програми - тогаш и да и не ( зависи од програмата ). Некои програми ќе работат сосема нормално, некои ќе изгубат некои сетинзи ( пример ако зачувувале некои сетинзи во Windows Registry, или во некој "забеган" file/folder ), некои нема да работат воопшто ( што најверојатно ќе биде поголемиот дел ). Не би препорачал ваков начин на "backup" на податоци.
 
Член од
9 декември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
25
Абе кизнеј што се случува со графичкава!! :mad:
Дали е до графичката или до windows-ов...НЕ ЗНАМ! :(
Пред некој ден го преинсталирав од XP на 7.
Ама, еве од вчера почна проблеми да прави.
Ќе му текни, ќе се заеби сликата и се закочува компјутерот.
Сето е траги, измешана е сликата.
Треба да го рестартирам и да се укл., ама понекогаш и да го исклучам, па да го уклучам за да проработи.

Помош?! :(
Мислам дека ти е до оперативниот систем пробај пак со xp да видиш дали ке ти го дава истиот проблем
 

Kajgana Shop

На врв Bottom