Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Ако може некој совет...одамна го немав користено двд-ромот(и режач плус), али да пуштам еден филм, кога не ми го чита. Сменив 3-4 филма и ниеден не ми ги читаше. Што може да му е? На кој начин се чисти ласерот ако уопште може да се исчисти?
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
48
Поени од реакции
5
DVD-RW Philips

Често ми се случува да имам проблем со снимање на цд-а со Nero и режачот Philips SPD2414T. Ми покажува грешка "Illegal Disc". Пробував разни цд-а и кога сака наснима кога не, не бива. Само ги почне цд-ата и ги упропасти. Барав за ова на разни форуми и Google и прочитав дека треба да го апдејтувам фирмверот, ама го проверив и тој е најнов така да таа верзија отпадна. Па ако може вие некако да ми помогнете, а инаку користам Nero Express 10 и Windows 7 Ultimate.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Скинат е едниот крај на мрежниот кабел...како може да се стави ново конекторче ? Кој може да го направи тоа ?
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Ми треба совет. Се двоумам дали да купам лаптоп или обичен компјутер... Во перформансите се комај комај исти. Ми треба ваше мислење дали е подобро лаптоп или обичен?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Ми треба совет. Се двоумам дали да купам лаптоп или обичен компјутер... Во перформансите се комај комај исти. Ми треба ваше мислење дали е подобро лаптоп или обичен?
Ако не треба да го шеташ лево-десно факт е дека е подобро десктоп од милион причини. Нема да можеш да стримаш постојано видео од него додека го носиш на плажа, во кафуле, во WC, и сл., но затоа ќе можеш поевтино да го надградуваш во догледно време, да не и се секираш на тастатурата дали ти се истурило кафе, да штекнеш поголем монитор, поевтино сервисирање и др.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Имам неколку прашања..
Со што треба да го надградам компијутеров (ако може) за да не ми сецкат додека работам. На пример сега додека пишувам на кајганава ми сецка ради то шо имам уклучено мсн и медиа плеер истовремено. Значи сакам да не сецка кога ке уклучам повеќе програми. А да не прајме муабет ако спуштам некој филм и да играм игра истовремено.. А тоа не е нетот имам супер нет.
Препорачајте ми некоја добра графичка за поефтини пари.
И уште да прашам дали секој монитор одговара на секој компијутер? Или треба некој други кабли да се мењаат, зашо на пример ако имаш од старите монитори ко шпорети што се и да сакаш да ставиш плазма ќе може?
Благодарам однапред.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ми треба совет. Се двоумам дали да купам лаптоп или обичен компјутер... Во перформансите се комај комај исти. Ми треба ваше мислење дали е подобро лаптоп или обичен?
Запрашај се дали воопшто ти е потребен тиква компјутер кој што ќе можеш да го носиш под мишка секаде. Ако одговорот е "не", тогаш купи си десктоп.

Имам неколку прашања..
Со што треба да го надградам компијутеров (ако може) за да не ми сецкат додека работам. На пример сега додека пишувам на кајганава ми сецка ради то шо имам уклучено мсн и медиа плеер истовремено. Значи сакам да не сецка кога ке уклучам повеќе програми. А да не прајме муабет ако спуштам некој филм и да играм игра истовремено.. А тоа не е нетот имам супер нет.
Препорачајте ми некоја добра графичка за поефтини пари.
И уште да прашам дали секој монитор одговара на секој компијутер? Или треба некој други кабли да се мењаат, зашо на пример ако имаш од старите монитори ко шпорети што се и да сакаш да ставиш плазма ќе може?
Благодарам однапред.
Кога веќе ти кочи компјутерот на сурфање, мсн и музика, тоа значи дека на велико си ја пречекорил временската граница на користење на еден компјутер. Со други зборови - плаче(рика ко магаре) за нов!
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Скинат е едниот крај на мрежниот кабел...како може да се стави ново конекторче ? Кој може да го направи тоа ?
Мислам дека и на пазар може да ти го направат тоа, ти треба само ново конекторче, што исто така може и на пазар да го најдеш и нема да те фати повеќе од 10 - 20 денари.
треба само клешти за кабел... не најобични
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Кога веќе ти кочи компјутерот на сурфање, мсн и музика, тоа значи дека на велико си ја пречекорил временската граница на користење на еден компјутер. Со други зборови - плаче(рика ко магаре) за нов!
Не го сваќај буквално тоа дека коче на сурфање и мсн, не дека не кочи ама сепак се усеќа по малку на некогаш. Повеќе кочи кога работам со некоја приграма или да имам уклучено музика и да играм некоја игра кочи многу. Јас си знам дека рика ко магаре за нов ама то за брзо време не бидвит, затоа прашвам дали можам некако да го надградам да е малку побрз, процерос ли треба незнам шо треба и барам некој да ми каже па лека пополека да го вратам во по добро стање.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Не го сваќај буквално тоа дека коче на сурфање и мсн, не дека не кочи ама сепак се усеќа по малку на некогаш. Повеќе кочи кога работам со некоја приграма или да имам уклучено музика и да играм некоја игра кочи многу. Јас си знам дека рика ко магаре за нов ама то за брзо време не бидвит, затоа прашвам дали можам некако да го надградам да е малку побрз, процерос ли треба незнам шо треба и барам некој да ми каже па лека пополека да го вратам во по добро стање.
Надоградба ВООПШТО нема да се исплати на таква крнтија, чувaj (т.е. собирај) пари за нов :)
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Американците си имаат изрека : "You are beating a dead horse!"
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Абе не заебавајте не ми е до толку канта. Само сум работел и на многу подобар компијутер па веднаш се чуствува разлика колку е подобро на него и дури тогаш заклучуваш дека твојот компијутер ти сецка.

Зумирајте и ќе ја видите сликава, малку ке ви е матно но се надевам се се снајдите.
 

Attachments

Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Абе не заебавајте не ми е до толку канта. Само сум работел и на многу подобар компијутер па веднаш се чуствува разлика колку е подобро на него и дури тогаш заклучуваш дека твојот компијутер ти сецка.

Зумирајте и ќе ја видите сликава, малку ке ви е матно но се надевам се се снајдите.
Не се снајдовме. -.-
Стави слика ко што треба.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Не се снајдовме. -.-
Стави слика ко што треба.
Да, ама јасно се гледа дека има Celeron процесор, и мислам дека има 1,25GB RAM. Дури и да има матична на пр со P965 чипсет (старудија, но сепак подобар од 945 чипсетот), повторно не му се исплати надоградба на компјутер стар 3-4 год. (отприлика)

@kklimeasterix Друже, чувај пари за нов!!!!!
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
534
Поени од реакции
243
Nov PC i3, geforce Gt220 1gb, 2gb ram MONITOR SAMSUNG LCD SyncMaster B2230 na momenti na monitorot dobivam kako nekakov vidovi na branovi i slikata pocnuva da mrda. Refresh rate go menuvav i na 60 i na 75 herzi problemot ostanuva. Dali moze i da e do setings-ite na grafickata ili sosema nesto drugo? Dali nekoj imal vakov problem na LCD monitor i dlai moze da mi kaze kako da go popravam ovoj problem?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom