Помош, проблеми, прашања, совети...

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Nov PC i3, geforce Gt220 1gb, 2gb ram MONITOR SAMSUNG LCD SyncMaster B2230 na momenti na monitorot dobivam kako nekakov vidovi na branovi i slikata pocnuva da mrda. Refresh rate go menuvav i na 60 i na 75 herzi problemot ostanuva. Dali moze i da e do setings-ite na grafickata ili sosema nesto drugo? Dali nekoj imal vakov problem na LCD monitor i dlai moze da mi kaze kako da go popravam ovoj problem?
Скриншот????
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Nov PC i3, geforce Gt220 1gb, 2gb ram MONITOR SAMSUNG LCD SyncMaster B2230 na momenti na monitorot dobivam kako nekakov vidovi na branovi i slikata pocnuva da mrda. Refresh rate go menuvav i na 60 i na 75 herzi problemot ostanuva. Dali moze i da e do setings-ite na grafickata ili sosema nesto drugo? Dali nekoj imal vakov problem na LCD monitor i dlai moze da mi kaze kako da go popravam ovoj problem?
Те заебава струјата и/или кабелот за мониторот. Пробај смени ги каблите што се од мониторот (тој за струја и тој што оди во графичка). Јас го имав истиов проблем, па купив квалитетен позлатен кабел (од графичка во монитор) накај 1300 ден. 1.5 метри, сега сликава е СТАКЛО!
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
se pojavuva na momenti pa duri i pri nekoja igra trae okolu 10 sekundi, nemam telefon blizu do pc-to pa da mrda slikata na monitorot kako sto znae da se desi. Inace koristam windows XP.
Убаво рече Корун, провери ги добро и двата кабли, да не се потсечени на некое место, под притисок итн.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ако користиш VGA кабел фрли го и купи си DVI кабел. Брановите ќе ги снема.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
534
Поени од реакции
243
Go odnesov vo anhoch pc-to i monitorot mi rekoa deka se e OK mozebi od zvuckite bilo toa. NO primetiv deka deckite ja podesile rezolucijata na monitorot na 1920 x 1080(maximum) dodeka jas ja podesuvam na 1440 x 900 i na taa rezolucija se slucuvaat tie branovi. Polesno mi e da rabotam na rezolucija 1440 x 900 bidejki rabotite gi pokazuva zgolemeno. Kako da gi otsranam tie branovi pritoa da ne ja menuvam saknata rezolucija???????????
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Go odnesov vo anhoch pc-to i monitorot mi rekoa deka se e OK mozebi od zvuckite bilo toa. NO primetiv deka deckite ja podesile rezolucijata na monitorot na 1920 x 1080(maximum) dodeka jas ja podesuvam na 1440 x 900 i na taa rezolucija se slucuvaat tie branovi. Polesno mi e da rabotam na rezolucija 1440 x 900 bidejki rabotite gi pokazuva zgolemeno. Kako da gi otsranam tie branovi pritoa da ne ja menuvam saknata rezolucija???????????
Па пробај со 1680x1050.
 

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
oisdhoskadpgnk.JPG Здраво,имам проблем кога гледам видео на интернет на било која веб страница сликата на видеото се деформисува се мешат боите и сликата е матна ( видете на сликата ) тоа почна да се слуцува кога му дадов апдејт на флеш плеерот и кога ке му дадам анистал на флес плеерот и кога ке го инсталирам од ново го имам истиот проблем.Го форматирав компјутерот и повторно го имам истиот проблем ке мозе ли ваша помош фала
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Да, ама јасно се гледа дека има Celeron процесор, и мислам дека има 1,25GB RAM. Дури и да има матична на пр со P965 чипсет (старудија, но сепак подобар од 945 чипсетот), повторно не му се исплати надоградба на компјутер стар 3-4 год. (отприлика)

@kklimeasterix Друже, чувај пари за нов!!!!!
OMG, дајтеми бре тро надеж хаха...
Слика нова неможам да ставам, го преминав лимитот и не можам да ја чекам 1 сат но како што кажа ти така е. Само рам имав 256мб но пред година-две му надградив 1Г. И преска беш видов една реклама од АМЦ нешо компијутер 9990 денари и лаптоп 14 000 денари. Дали тие се добри компијутери или пак не мора да се толку ефтини еден компијутер нека е најмногу 250евра. Дали со таков компијутер ќе можам да работам на раат со повеќе уклучени програми и сл?
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
И ја ги видов истите реклами XD

он топик: Немој да зимаш од АМЦ ништо, тапа се, а и тој комп. од 9900 сигурно има делови што се за у ѓубре ама ги ставаат у конфигурации за ефтина пара и прават профит.
Може некој да ти склопи нов комп? Еден фин кастом мејд. Кажи прво дали ќе зимаш СЕГА нов комп. или понатака.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
кај да најдам адаптер 2.5' -> 3.5' за хард во куќиште (да легне во 3.5' drive bay)?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.308
Поени од реакции
15.544
Има ли кулер(постар модел бил) 478 st ??? Пишав на гугл ништо не најдов...
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Go odnesov vo anhoch pc-to i monitorot mi rekoa deka se e OK mozebi od zvuckite bilo toa. NO primetiv deka deckite ja podesile rezolucijata na monitorot na 1920 x 1080(maximum) dodeka jas ja podesuvam na 1440 x 900 i na taa rezolucija se slucuvaat tie branovi. Polesno mi e da rabotam na rezolucija 1440 x 900 bidejki rabotite gi pokazuva zgolemeno. Kako da gi otsranam tie branovi pritoa da ne ja menuvam saknata rezolucija???????????
Абе стај си ја ти резолуцијата на максимум, пошо лцд мониторите вадат најдобра слика на нејтивната (макс) резолуција, т.е. овие поефтините со ТН панели, додека со ИПС е друг муабетот.

А после кај Display стави си на пример 125% за текст, икони и друго и ќе ти биде ем све поголемо, ем со стакло слика :)
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Помош!
Имам DVD режач Philips SPD2414T и едно дата двд цд ми снима за цели 45 мин. Ептен е многу.....на лап-топот кога снимам исто такво го снима за максимум 10 минути....Па сега кој се разбира повеќе нека пише дали до режачот е или пак нешто друго софтверски.
п.с. ги испробав сите верзии на неро :toe:
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
toni_zver со која брзина режеш ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom