Помош: Општи прашања, совети, трикови..

Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Ај некој ако сака нека ми објасни како се користи div тагот. Значи ме интересира кога се отвара и кога се затвара div тагот?
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Луѓе помагајте со AJAX-ов , се утепав од барање неколку дена ништо не најдов по општо, во слајдовиве има само една задача и тоа никаква е... значи ми треба да превземам инфо од некоја страна и најнормално да внесам во eden <div>, како да пратам и како да ги добијам атрибутите од JSON ...како на пример овие

(испитни задачи)

Листата од податоци за
упатствата се превзема од youtube сервис:

http://gdata.youtube.com/feeds/api/playlists/PLAE85DE8440AA6B83?v=2&alt=json

Добиената листа треба да се прикаже во табела каде за секој запис (упатство) ќе
се прикажуваат податоци за: насловот, слика од видеото, број на корисници на кои
им се допаѓа упатството (likes), датум на објавување и оценка (rating). Наведените
податоци се добиваат од следниве атрибути од JSON-објектот: title.$t, link[1].href,
yt$rating.numLikes, gd$rating.average и published.$t.
Кога со покажувачот од глувчето ќе се помине врз некоја од ќелиите каде е
прикажана оценката за видеото, треба да се прикаже „tooltip“ со содржина број на
оценувачи (raters) и соодветен атрибут од JSON-објектот gd$rating.numRaters.
Треба да се обезбеди можност за бришење на кој било запис од листата, како и
сортирање според секој од податоците што се прикажува.


ИЛИ НЕКОЈ


Да се изработи веб страница за прикажување на податоци за филмови. Во листа на
веб страницата се сместени имињата на филмовите. Над листата за фимови, треба да
има копче (Add new movie) за додавање на филмови листата. При клик на копчето,
треба да се појави дијалог во кој треба да се внесе само насловот на филмот.
При клик на филм од листата за тој филм треба да се преземат деталите од сервисот
OmdbAPI:
http://omdbapi.com/?t=ОВДЕ_ИМЕ_НА_ФИЛМОТ
Сервисот враќа JSON кој содржи повеќе детали за филмот, а од нив треба да се
прикажат следните податоци: наслов (Title), id на IMDB (imdbID), режисер (Director),
глумци (Actors), рејтинг (imdbRating) и постер од филмот (Poster). Овие податоци
треба да се прикажат под листата со филмови.
 
Член од
10 јули 2012
Мислења
87
Поени од реакции
54
Луѓе помагајте со AJAX-ов , се утепав од барање неколку дена ништо не најдов по општо, во слајдовиве има само една задача и тоа никаква е... значи ми треба да превземам инфо од некоја страна и најнормално да внесам во eden <div>, како да пратам и како да ги добијам атрибутите од JSON ...
http://jsfiddle.net/pemperle/4y2Nc/1/

Еве ти една глупост од мене, малце касно ти враќам ама тоа е. Објектот ти е логнат во конзолата, ќе треба да го разгледаш и да видиш како е организиран.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
ај некој ве молам нека ми кажи како да направам мени бар како на сликава пошо се отепав од барање на нет ама неможам ништо асално да најдам, а и мислам дека треба и некоја скрипта.
http://fotografija.com.mk/image/yiG
 
Член од
11 август 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ај некој ако сака нека ми објасни како се користи div тагот. Значи ме интересира кога се отвара и кога се затвара div тагот?
<div class="primerime">
<!--tuka e mesto za tvojot kod-->
</div>
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Сакам да ги прашам оние што работат конкретно на оваа проблематика.

Јас сум дипломиран економист и работам на струката но би сакал да се надоградам со знаење од некој програмски јазик. Кој според вас е оној што треба да го изучувам доколку би сакал да работам во развој или техничка подршка на банкарски или сметководствени програми.
 
Член од
10 јули 2012
Мислења
87
Поени од реакции
54
Кој според вас е оној што треба да го изучувам доколку би сакал да работам во развој или техничка подршка на банкарски или сметководствени програми.
Почни со Java. Многу e застапен во таа сфера
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
67
Поени од реакции
11
Здраво на сите. Имам еден проблем со java. Имам страна и сега купив хостинг но имам проблем со македонскиот фонд кој го има во java-та го покажува со прашалници на пр.: Затвори - ???????.
Останатото што е напишано со html го дава добро но со java-та прави проблем. Пробав на друг хост таму се е ок но тој е бесплатен, а ваму веќе го купив хостот. Дали има некое решение?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
@freekiller
Што точно мислиш со "java"? Јава веб апликација со некој framework (play, spring, JSP итн ) или некој applet ?
 
Член од
10 јули 2012
Мислења
87
Поени од реакции
54
Ај кажете што се користи за изработка на еден ваков сајт:
http://btsaf.com/
Сите Single-Page application-и се скоро целосно фронт-енд базирани. Tака да html, css и многу javascript. Имаш технологии конкретно за вакви работи. Конкретно за сајтов незнам што користат, али една од нај фалените и користените е angular. Сигурно нешто слично користат и тука. Ефектите за скролирањето и анимациите се пак некој jquery библиотекички, за скролирањето дури мислам дека ја користат оваа, и уште некој слични за анимации со букви. Муабетот е, веќе ти се готови повеќе од работите и останува да ги искомбинираш добро.
- не викам дека е лесно.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Сите Single-Page application-и се скоро целосно фронт-енд базирани. Tака да html, css и многу javascript. Имаш технологии конкретно за вакви работи. Конкретно за сајтов незнам што користат, али една од нај фалените и користените е angular. Сигурно нешто слично користат и тука. Ефектите за скролирањето и анимациите се пак некој jquery библиотекички, за скролирањето дури мислам дека ја користат оваа, и уште некој слични за анимации со букви. Муабетот е, веќе ти се готови повеќе од работите и останува да ги искомбинираш добро.
- не викам дека е лесно.
Јас сум инаку php програмер, главно бекенд. Имам солидни познавања од html, css, javascript и jquery. Моментално ja учам angular javascript библиотеката ама вакво нешто не можам да замислам да се направи со ангулар. Си викав да не е од оние готовите CMS некои како друпал, wordpress или нешто?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Јас сум инаку php програмер, главно бекенд. Имам солидни познавања од html, css, javascript и jquery. Моментално ja учам angular javascript библиотеката ама вакво нешто не можам да замислам да се направи со ангулар. Си викав да не е од оние готовите CMS некои како друпал, wordpress или нешто?
Зошто едноставне не видите кои библиотеки ги вчитува и се ќе ви биде јасно? Според она што велиш дека солидно го познаваш не гледам проблем само со jQuery да завршиш работа. За да не кодираш многу ѕирни дополнително jquery.onepage-scroll.js
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Зашто се користи include guard кај хеадер фајловите?
#ifndef FOO_H
#define FOO_H

// ...

#endif
на ова мислев.Читав на нет али не можам да ги разберам убаво,ако може некој на кратко да објасни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom