Помош: Општи прашања, совети, трикови..

Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Зашто се користи include guard кај хеадер фајловите?
#ifndef FOO_H
#define FOO_H

// ...

#endif
на ова мислев.Читав на нет али не можам да ги разберам убаво,ако може некој на кратко да објасни.
Се користат за да се спречи т.н double inclusion т.е да се спречи повеќекратно вклучување на хедерот во ц фајлот, ако тој веќе е вклучен. C/C++ не сака повеќекратно вклучување на хедер фајлови затоа што се нарушува т.н one definition rule (http://en.wikipedia.org/wiki/One_Definition_Rule).

Сигурно си го видел овој пример на википедија, ама е доста едноставен па ќе го постирам и овде:

File "grandfather.h"
struct foo {
int member;
};

File "father.h"
#include "grandfather.h"

File "child.c"
#include "grandfather.h"
#include "father.h"

Here, the file "child.c" has indirectly included two copies of the text in the header file "grandfather.h". This causes a compilation error, since the structure type foo is apparently defined twice. In C++, this would be a violation of the One Definition Rule.

http://en.wikipedia.org/wiki/Include_guard
 
Член од
4 август 2011
Мислења
178
Поени од реакции
517
За почетник во iOS програмирање, дали е доволно да се почне со виртуелка на Windows оперативен систем или уште од старт е потребен Apple компјутер?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
@Jas.

Не сум сигурен колку добро ќе работи на виртуелна машина Mac за развивање на софтвер, барем поновите верзии на Mac... можеби ако дадеш добри ресурси како над 4GB рам и минимум 2 јадра...
Колега работеше еден период со виртуелка на VМware користејќи готов Mac 10.7 VHD со сите конфигурации средени и плус инсталиран VMWare Tools за подобри перформанси..и генерално е ок.

Друга алтернатива би било да инсталираш Hackintosh. На линков имаш повеќе детали за тоа што е, како итн..но идеата е на PC да инсталираш Mac, со некои мали пачеви за драјвери итн. Така што компјутерот ќе работи брзо, можеби и побрзо од оригиналните Apple уреди :D
Пред да почнеш да правиш било што, треба да провериш прво дали хардверот што го имаш е компатабилен и воопшто ќе работи(Матична, процесор, графичка за десктоп, а за лаптоп провери дали некој успеал на тој модел да инсталира )

Доколку си спремен да "донираш" http://iatkos.me/ се супер, порано беа безплатни, сега прават "custom" инсталации за Mac според твојата конфигурација за да немаш никакви проблеми.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
@Martinn...
Не сум мн запознаен со Unity, но дали таа скрипта го поврза со објектот? Нели кога кликаш на објектот од десно има опции...таму некаде знам требаше да се постави постави со скриптата?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
66
Поени од реакции
25
@Martinn...
Не сум мн запознаен со Unity, но дали таа скрипта го поврза со објектот? Нели кога кликаш на објектот од десно има опции...таму некаде знам требаше да се постави постави со скриптата?
gotovo uspeav da napraam do unity bilo simnav druga verzija i sea super e :D
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
Дечки имам едно прашање до вас. Да почнам со учење прво со C или со Java? Јас сум значи почетиник. Имам веќе малку разбирање во C++. Па што би ми предложиле? :D
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Дечки имам едно прашање до вас. Да почнам со учење прво со C или со Java? Јас сум значи почетиник. Имам веќе малку разбирање во C++. Па што би ми предложиле? :D
ПА продолжи со c++, во структурното и редоследното програмирање многу слични се ц и ц++, така да, продолжиси, и мое мислење после ова почни си јава (тој е потежок за почетници) :)
 
Член од
19 февруари 2014
Мислења
130
Поени од реакции
18
Епа видете вака гледав во форумон за ГЕЈМИНГ ама не се активни 100години .....па си реков да прашам дали може некој да ми даде акаунт за ФИФА 15 да ја играм Оnline Ултимате Тим ?
 
Член од
24 април 2014
Мислења
106
Поени од реакции
110
Општо прашање : Некој помош околу прашања за екстерно по премдмет Програмски јазици ? :S
 

Kajgana Shop

На врв Bottom