Политички случувања во Обединетото Кралство- Генерална дискусија

Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.752
Поени од реакции
5.998
Франкот не е Евро. Него војна не го турка. Франкот русија не го турка со нејзиниот природен гас. А тоа е со причина смислено така - треба една ладна глава да има, меѓу врелите, самите врели глави се согласни за ова, имаат тие свој консензус. Светска Банка е во Женева, не без причина
Не е евро, точно. Војна не го турка, не е точно, бидејќи зависи на чија територија е војната. Швајцарија се откажа од својата компаративна предност (гарантирана тајност на банкарските сметки) пред другите држави и валути, ќе видиме како ќе се одрази врз франкот.

На континентот има трубуленција. Оваа турбуленција ќе се среди, тоа ли сакаш да ти го кажам? Или дека Европа засекогаш ќе пропадни и на Светот богати ќе останат само САД, Арапите, историски богатите делови од Азија - Јапонија и Јужна Кореја? А белиот човек ништо? Крај? Пошто некој монгол решил така? Резервите на Светска Банка ќе им бидат веднаш ставени на располагање на Европјаните. Исто како и по 2ра Светска, енормен раст и обнова - во само 7 години по војната тие комплетно го реновирале континентот како на него да не се беше одиграла една од најужансните етапи на човештвото.
Ако кажуваш дека има турбуленција, можеше да кажеш зашто има турбуленција, која би била причината за турбуленцијата, а не што сакам јас.
Резервите на Светска Банка колкави се, од каде им се... До каде се со имплементација и која е целта на BIS со дигиталните валути...

Зошто ти се залагаш за пад на Европа? Знаеш дека пазарот во МКД е доминантно германски? Ако потони оваа, тониме ние бетер со неа. Извини брат, одам со клишето од ваша омилена реченица овде - ама тебе Русија не те рани, исто онолку колку што не ја рани ни Украина, тоа се заблуди - поттикнати од инфериорност и се разбира поттикнати од фактот што, еве овде директ гледаме кој тоа го бранеше Британија (Европа?) до сега! Ама Франција не е крива, таа овие ич не ги мириса. Албанец нема да вражни во француските кантони на Швајцарија.
Јас сум се залагал за пад на Европа, додека ти пишуваш дека им е доцна да ги средат шќиптарите :tapp:. Јас само гледам што се случува, какви активности се превземаат и според тоа пренесувам прогнози од аналитичари, односно акција и реакција, if - then.
Тоа што системот во Холандија сака да затвори 2.000 - 3.000 фарми не е мое залагање за пад на Европа. Кога најголемиот извозник на храна во ЕУ, сакаш да го уништиш, нема друг резултат освен дека народ ќе страда за храна. Не е до мене, веруј.
Кога со години применуваш негативни каматни стапки, ти како образован од таа област, какви резултати очекуваше :cautious:. За некои аналитичари јасно беше и тоа што го кажуваат од 2014 сега се остварува, бидејќи следат принципот if-then.

За тонењето, кого повеќе ќе го боли, тој што паднал од првата скала, или тој што паднал од 9та скала :toe:

Да пишуваш дека УК која 3год. милиони граѓани ги држи на ланец но полошо од кучиња, затворени, присилени маски и вакцини, која пола свет го има под директна сопственост, не може неколку илјади шќиптари да ги стокми, е смешно и трагично истовремено, па подобро не се докажувај.

Бидејќи ми наметна некои ставови, за да има баланс еве и јас за тебе: ти си лицемер, си заминал на запад, целата твоја продуктивност, им ја даваш за пола цена, им носиш пари, а истиот тој запад со децении ги спонзорира и им помага на шќиптарите да прават тоа што тебе ти смета. Им се восхитуваш, а тие те сметаат за циган. Еве тестирај ги некој викенд, почасти ги неколку пијачки, да се опијанат, па прашај ги што мислат за Балканот.

Бонус за тебе, Власите и Шќиптарите се ко браќа, имате ист папу - ватикан, па ако толку ти смета братот, зашто не го научиш како треба ... :toe:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.134
Поени од реакции
26.907
Британците го инкриминираат свиркањето, недоличното дофрлување и вознемирувањето на жените на јавните места.

Првото прашање кое одма се наметнува, зошто оваа инкриминација ги заштитува само жените?, но ако се чита законскиот текст, се споменува зборот "жртва", а не зборот "жена". Уште еден лов по сензационализам.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.054
Поени од реакции
5.621
Британците го инкриминираат свиркањето, недоличното дофрлување и вознемирувањето на жените на јавните места.

Првото прашање кое одма се наметнува, зошто оваа инкриминација ги заштитува само жените?, но ако се чита законскиот текст, се споменува зборот "жртва", а не зборот "жена". Уште еден лов по сензационализам.
Ќе се применува месец - два додека статистиките не покажат дека главни починители се пипл оф колор. Потоа ќе се укине како расистички.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
19.297
Поени од реакции
30.230
Ќе се применува месец - два додека статистиките не покажат дека главни починители се пипл оф колор. Потоа ќе се укине како расистички.
нема воопшто да важи за црнци, само некој белец ако го фатат ќе го изгорат.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
539
Поени од реакции
1.331
Just e heads up guys , nasata stara dobra karavanot vrvi ,kucinjata si lajat.
Ziveam ovde podolgo vreme ( mislam 7 ili 8+ godini) , da minuva niz sranja zemjava , ali primer lugevo so koi funkcionirame nikoj ne ostanyva bez pari na kraj mesec, marketive se non stop polni, i lugeto vnatre seuste nasmeani, odis po ulica si ima mladi so svoite gluposti, NHS ( britanskite bolnici ) se ubedlivo vo najlosa sostojba otkako sum dosol no vo sporedba so makedonskite se fucking Diznilend ili space shuttle, u kratki crti ne mu se sekirajte ne e propadnalo mestovo :).
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.411
Поени од реакции
6.130
Just e heads up guys , nasata stara dobra karavanot vrvi ,kucinjata si lajat.
Ziveam ovde podolgo vreme ( mislam 7 ili 8+ godini) , da minuva niz sranja zemjava , ali primer lugevo so koi funkcionirame nikoj ne ostanyva bez pari na kraj mesec, marketive se non stop polni, i lugeto vnatre seuste nasmeani, odis po ulica si ima mladi so svoite gluposti, NHS ( britanskite bolnici ) se ubedlivo vo najlosa sostojba otkako sum dosol no vo sporedba so makedonskite se fucking Diznilend ili space shuttle, u kratki crti ne mu se sekirajte ne e propadnalo mestovo :).
Jas mislam deka nikoj voopsto ne se sekira, imas pogresen vpecatok.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.054
Поени од реакции
5.621
Член од
3 ноември 2009
Мислења
4.791
Поени од реакции
25.776
На кое ниво спадна некогашната Британска империја која во еден момент се протегала на 1 четвртина од светот, за денес да ја газат шиптaрски лепешки и да не смее полиција да припари во квартови кои се водени од говнокожци муслимани. :pos:
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.054
Поени од реакции
5.621
На кое ниво спадна некогашната Британска империја која во еден момент се протегала на 1 четвртина од светот, за денес да ја газат шиптaрски лепешки и да не смее полиција да припари во квартови кои се водени од говнокожци муслимани. :pos:
Пакистански банди масовно силуваат девојчиња а властите не превземаат ништо за да не искочат расисти.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.411
Поени од реакции
6.130
На кое ниво спадна некогашната Британска империја која во еден момент се протегала на 1 четвртина од светот, за денес да ја газат шиптaрски лепешки и да не смее полиција да припари во квартови кои се водени од говнокожци муслимани. :pos:
Pa sto mislis, nasive gi izmislia no go zones, taka gi sovetuvaa ovie govnava sto prodavaat demokratija, ama izgleda od gla ke im se udri na site.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.134
Поени од реакции
26.907
Морковов Хари и неговата препотентна жена, Меган, ми се најпатетичните и најантипатичните луѓе на светот. Гладни се за медиумско внимание. Онаа пак, циганката, во секоја можна прилика плаче дека Фирмата ги држела во изолација, те била жртва на насилство, те била жртва на расизам, те паднала во депресија. Пролив! Јајцата ми ги отекоа!

Признава дека убил 25 војници во инвазијата на Авганистан, а ако добијат негативен фидбек, или не дај боже некоја лоша критика поради некоја изјава, крај на светот, депресии, сечење вени и спонтани абортуси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom