Политички случувања во Обединетото Кралство- Генерална дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Хари е disgrace за фамилијата, најверојатно жена му го има свртено против нив. Тоа е кога ќе земеш жена од лоша фамилија.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Хари е disgrace за фамилијата, најверојатно жена му го има свртено против нив. Тоа е кога ќе земеш жена од лоша фамилија.
Па и фамилијата не му е нешто за пофалба, тоа што не им чини во ваквата ситуација е тоа што снаата е подеднакво изопачена, арогантна и самобендисана како нив.

Вообичаено позитивен и негативен пол се привлекуваат, но исти полови се одбиваат.

Па кога во фамилија на изопачени, арогантни и самобендисани ќе им донесеш некој кој не е од фамилијата, а е подеднакво изопачен, арогантен и самобендисан - ако не и повеќе - кој не им игра на музиката на останатите членови на фамилијата, вообичаено таквите не се добредојдени во фамилијата.

И да не заборавиме која му беше мајка на кралското синче, и нејзе не ја оставија да дише на раат, дента на нејзиниот погреб кралската фамилија се појави само после бројни критики од населението бидејќи не сакале да ја погребаат со кралски почести бидејќи повеќе не била член на кралското семејство. Несомнено и од нејзе има наследено по нешто.

Изопачени работи, затоа републиканско општество е подобро од монархија - не е идеално, но сепак е подобро.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Па каде си ти, веста е стара минимум 5 (ПЕТ) часа, истерав и ручек и попладневна дремка откако ја прочитав, а ти дури сега пишуваш.

Те прашувам бидејќи гледам Британциве ти станаа политички фетиш после 23 јуни 2016, ама на денови како денешниов ми делуваш како да си почнал да шлајфуваш :unsure: .

И што велиш, ова што им се случува на Шкотланѓаните и општо на Британците е производ на излегувањето на Велика Британија од ЕУ, или е уште само една последица на либерал-фашистичкото учење кое има земено силен замав низ Европа и Северна Америка од почетокот на 21-от век па наваму ?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Па каде си ти, веста е стара минимум 5 (ПЕТ) часа, истерав и ручек и попладневна дремка откако ја прочитав, а ти дури сега пишуваш.

Те прашувам бидејќи гледам Британциве ти станаа политички фетиш после 23 јуни 2016, ама на денови како денешниов ми делуваш како да си почнал да шлајфуваш :unsure: .

И што велиш, ова што им се случува на Шкотланѓаните и општо на Британците е производ на излегувањето на Велика Британија од ЕУ, или е уште само една последица на либерал-фашистичкото учење кое има земено силен замав низ Европа и Северна Америка од почетокот на 21-от век па наваму ?
За другите работи немам одговор, ама за едно си во право, Британската политичка ситуација ми е фетиш :D
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
За другите работи немам одговор, ама за едно си во право, Британската политичка ситуација ми е фетиш :D
За објективна критика на британската политичка сцена, тука е Најџел Фараж - ако не најзаслужниот, тогаш дефинитивно еден од најзаслужните за успехот на референдумот за излегување на Велика Британија од ЕУ.

Типот сега уште повеќе им се качува на нерви како на власта, така и на опозицијата, повеќе отколку кога беше британски пратеник во Европскиот Парламент.

Сега како водител на емисија на национална телевизија не дреме во студио, туку секојдневно си шета низ Велика Британија и емитува програма директно од јавни места каде што се собираат луѓе - вообичаено пабови, но и поголеми места за јавни дискусии.

Од една страна сега си има свои минути во национален етер, а од друга страна секојдневно е во контакт со луѓето, далеку повеќе во споредба со политичарите кои не ги поштедува ни малку од критикување. Малку по малку допира до гласачите, како преку малите екрани, така и лично, односно на лице место. Можеби нема да победи на редовни парламентарни избори и да стане премиер на Велика Британија, освен во вонредни услови како Винстон Черчил, но има формирано движење на евро-скептици и критичари на либерал-фашистичките политики како на Велика Британија, така и на други држави, кое има добри шанси да го надживее и да продолжи да расте и после него.

 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Која комедија од држава е УК. Прво излегоа од ЕУ, сега и на пат се да се растурат скроз.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.308
Поени од реакции
19.661
The UK is set to be one of the worst performing major economies in the world this year, according to the International Monetary Fund (IMF).

It says the UK economy's performance in 2023 will be the worst among the 20 biggest economies, known as the G20, which includes sanctions-hit Russia.

The IMF predicts the UK economy will shrink this year, although this is a small upgrade from its last forecast.

It also warned of a "rocky road" for the global financial system.

It follows the collapse of two US banks last month, closely followed by a rushed takeover of Swiss banking giant Credit Suisse by its rival UBS, which sparked fears of another financial crisis.

The IMF had already forecast that the UK would experience a downturn this year and be bottom of the pile of the G7 - a group of the world's seven largest so-called "advanced" economies, which dominate global trade and the international financial system. The UK topped the group in 2022 during the pandemic rebound.

It now expects the UK economy to shrink by 0.3% in 2023 and then grow by 1% next year.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742


Автоматски споено мислење:



1683203995226.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom