Политички збиднувања поврзани со коронавирус COVID 19!

Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.271
Поени од реакции
2.106
Триесет години препишуваме одредби прописи и се останато од ЕУ,толку препишуваме да друго и не правиме.Мозокот никако да го размрдаме зошто тоа не е за нас.Триесет години сме во нешто единствени а тоа е патот кон ЕУ И НАТО и тоа не само како Македонци туку и во рамки на цела држава топтан сите.
Значи сложно и единствено.
Резултатите се видливи на секој чекор.
Па баш тоа е поента, препишуваме и го имаме само на хартија (делумно). Не се до толку глупи да не воочат имплементација ако некој сака помак. Ние само ја имавме фразата ЕУ и НАТО и 0 направено.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
886
Поени од реакции
342
Па баш тоа е поента, препишуваме и го имаме само на хартија (делумно). Не се до толку глупи да не воочат имплементација ако некој сака помак. Ние само ја имавме фразата ЕУ и НАТО и 0 направено.
Не би се сложил.
Зарем немаме преведувачи па да ни требаат триесет години и пак да не препишеме се.
Прво и основно правило во Македонија е да се слушаат апсолутно за се тие што ќе дојдат од ЕУ и НАТО.Ако треба нешто да се примени и се даде наредба од НАТО и ЕУ тоа веднаш се извршува.
Еве на пример од охридскиот па се преспанскиот и тиранската платформа се е тоа спроведено(имплементирано) во целост.
Промента на името за севкупна употреба плус сите други закони со кои се подобрува статусот на Албанците,тоа ревносно се спроведе.
Сте дискриминирачки правила и прописи за Македонците во својата држава се применуваат исто така ревносно со контрола од ЕУ и НАТО.
Зошто мислиш дека и оваа администрација и сето тоа што таа го прави не е само уште едно спроведување на препораките прописите и правилата од ЕУ и нато кога се на тоа наведува.
Само човек кој не сака да види нема да види дека "нашиве"политичари спроведуваат се што им се нареди.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.170
Поени од реакции
951
A dali Rusija i Kina napravija nesto da go sprecat toa?

Nie tuka sme nebitni za niv, ti kolku i da sakas misli si deka ti se prijateli, ama ne si im interesen.
Не знам што очекуваше од Русите или Кинезите да направат, да започнат WW3 можеби!

До толку си упатена во геополитичките игри на РФ и Кина па тврдиш дека сте “небитни за нив“ или само повторуваш што беше речено на канлот Кале-1?
Никаде не сум рекол уште помалку тврдел дека ни се пријатели, кога се работи за таков калибар на империјални сили, нема пријатели и непријатели туку само интереси, е тука во таа грмушка лежи Црпе, јас само мислам дека треба да се види што е тоа во нивната политка за овој регион а што одговара на нашите интереси па да се искористи, веќе реков непријател на мојот непријател е мој пријател.
И така велиш не сум интересен а?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.152
Поени од реакции
500
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
886
Поени од реакции
342
izguben slucaj si... se gleda i po tvoite vlazni sonovi, ne znam do kolku nekoj mora da e vlezen vo film za da misli deka so corona i posledicite mu dosol krajot na zapadot. ne si svesen kako funkcionira svetot i na kakvi temeli stoi. drugo e sto tolku omraza imas kon ednata strana sto ne si sposoben objektivno da gledas na nesto, za tebe ima samo dve kategorii i nekoj ako ne e vo ednata go stavas vo drugata. jas licno voopsto ne sum na strana na SAD, sepak objektivno gledam kon toa sto se slucuva bez vrska dali mi se sviga ili ne. toa sto ne ja sakam politikata na SAD ne znaci deka sum na strana na kina ili rusija. i dvete drzavi se pokvareni i ne bi imale podobra politika da bi bile na mestoto na SAD. poznavam kinezi i strasno e kako im funkcionira drzavata. imam prijatel od kina i negov drugar ubil covek vo kina, pa so plakanje na 15.000 dolari izbegnal zatvorska kazna. kako tocno? platil 15.000 dolari na siromasen kinez za toj da se prijavi kaj policijata kako storitel na deloto. najnormalna praksa vo kina i iako imalo svedoci nikomu nisto bidejki se raboti za vlijatelna familija. ubien covek koj nemal posebno vlijanie, "nebiten" covek osuden i site zadovolni, duri i policijata, advokatite i sudijata koi tocno znaele sto se slucuva. koga imaa politika na edno dete prakaa vojska vo opstini kade sto prethodnata godina statisticki po nivna matematika imalo preku broj rodeni deca i vojnicite so kloci tretirale random trudni zeni. btw sega nekolku godini pokasno kukaat sto ne se ragaat dovolno deca... life's a bitch^^ i ovie stvari ne se od nekoja zapadna propaganda nego od ljuge koi ustvari se kinezi patrioti, no i iskreni i realni. koga edna drzava taka go tretira svojot narod lesno moze da se pretpostavi kakov tretman ke ima za tugi ljuge vo slucaj nesto da ne im odgovara.

zaradi toa ti vikam deka nema razlika, site se losi i nikoj ne ti deli podaroci duri koga za nesto ne plakas. samo ja pratat nivnata agenda. toa sto nie nemame agenda koja e dobra za nas e druga prikazna. nie sme nebitni i za nisto nemalo pregolem pritisok za da mora da padnime. nas ne ni go smeni EU imeto, pretezno makedonci go smenija imeto, poznati ni se so ime i prezime. EU samo ni kaza deka mora da go smenime imeto za da vlezime vo EU, a nase bese dali ke odgovorime so "da" ili "ne". da kazevme "ne" nemase nisto strasno da se sluci, nitu ke ni vlegoa so vojska, nitu ke ni frlea nekoja bomba. ne sedime na nafta pa do tolku da se zamaraat. realno i ne e ni golema razlikata dali nekogas ke sme vo ili nadvor od EU, i taka sekoja godina se potpisuvaat novi dogovori koi i bez clenstvo vo EU edna drzava ja priblizuvaat mnogu blisku do EU.
Добар е овој пост за одговор зошто во него има неколку тези кои се користат во современата западна пропаганда.
Прво некој се квалификува како едностран и навивач на спротивната страна а само затоа што напишал нешто кое одговара на вистината и е критички или спротивставено на Западот.Тој се прогласува како субјективен и со тоа се дисквалификува однапред. После тоа следи самопрогласување на објективност кое е теоретски апсолутен апсурд.
Како може субјект да биде објект.
Второ се оди на лични промери кои се апсолутно неважни во политичка смисла и се само една проста пропаганда па се наваедува некој да помисли и да заклучи нешто.
Трето,поистоветувањето на големите сили се прави на еден подмолен начин користејќи го поимот ИНТЕРЕС.Да сите големи сили имаат свои интереси само големата разлика е во тоа што тие големи сили имаат различни интереси за одредени региони.
На пример на Русија може да и одговара создавање на одредена голема славјанска федерација на Балканот,а тоа е сосема сптотивставено со Америанските интерси на кои им одговара создавање на фашистичка великоалбанска држава.Разликата е "мала" ама суштествена.
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
138
Поени од реакции
146
непријател на мојот непријател е мој пријател!
ЕУ-ропска почна да се разградува уште пред Брегзит, коронава само ја забрза работата, а мене како Македонец ми смета постоење на таква творба и таква роспија, која прво насилно ми инсталира квислиншка вљада, а потоа насилно ми смени и име и ми забрани да постојам како Македонец!
Уште од оној Лисабонски состанок и одлуките од истиот на секој разумен му стана јасно со каква багра си имаме работа, и еве денес по 27-28 години дочекав таква монструозна творба да се растури, и да очекувам свет кој ќе биде поправеден кој основните човекови права ќе ми ги призне и почитува како Македонец.
Ниту Русија ниту Кина не вршеше закани-уцени и не ги корумпираше домашниве политиканти за да сменат име, тоа го правеше ЕУропска.
Околу расфрлањето помош и останатите заблуди дека ЕУроспииска фрлала овде пари, имам доволно години за да знам за што се работи (уште на училиште морав да ја изучувам таа ЕУропска, тогаш економска заедница како преку преференцијали и останати механизми на ограбување и уништување ....) денес многумина гледат и тврдат дека се претвори во четврти рајх, јас само ги пренесувам нивните видувања, дури и УК стара и з...а империја тоа го тврди, а верувам дека ќе се сложиш дека Бритите ако нешто знаат тоа е да си го штитат задникот.


Имаше вест дека одлучиле да испечатат 1000 милијарди, имаше вест дека се забранува продажба на секаков медицински материјал+опрема на Македонија (затоа и овие рекетариве се обидоа да купат респиратори од Бразил....) тие пари ако ги дале нема никогаш да ги видиме (сигурно во некоја луј-витон ташна се веќе спастрени) или во краен случај ќе послужат за набавка на лубриканти тоа единствено може да купиме од ЕУропска во моментов.
FuckEU!!!
FUCKEU.png

Автоматски споено мислење:

Добар е овој пост за одговор зошто во него има неколку тези кои се користат во современата западна пропаганда.
Прво некој се квалификува како едностран и навивач на спротивната страна а само затоа што напишал нешто кое одговара на вистината и е критички или спротивставено на Западот.Тој се прогласува како субјективен и со тоа се дисквалификува однапред. После тоа следи самопрогласување на објективност кое е теоретски апсолутен апсурд.
Како може субјект да биде објект.
Второ се оди на лични промери кои се апсолутно неважни во политичка смисла и се само една проста пропаганда па се наваедува некој да помисли и да заклучи нешто.
Трето,поистоветувањето на големите сили се прави на еден подмолен начин користејќи го поимот ИНТЕРЕС.Да сите големи сили имаат свои интереси само големата разлика е во тоа што тие големи сили имаат различни интереси за одредени региони.
На пример на Русија може да и одговара создавање на одредена голема славјанска федерација на Балканот,а тоа е сосема сптотивставено со Америанските интерси на кои им одговара создавање на фашистичка великоалбанска држава.Разликата е "мала" ама суштествена.
И на Кина , на своја кожа добро осети какви превртливци и гуја из потаје се "великоалбанците".
89-.jpg
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
952
Поени од реакции
1.555
Море копитар еден ај престани да се занимаваш со мене каков сум случај, а пишувај за темата ако имаш нешто да кажеш. Мора ли на секои 2-3 страници да се внесуваш со ад-хоминем. Имаш нешто во врска со темата пишувај ако имаш нешто против мене отвори си тема и таму расправај се самиот со себе.

Тоа што познаваш 5-6 луѓе од Кина не е репер и не значи дека си експерт за Кина и останатите 1,3 милијарди Кинези, тоа што имало криминал и работи кои се случуваат никаде во Кина не биле предмет на оспорување или поинакво тврдење. Па во Макао е најголемиот светски коцкарски синдикат, коцката во Кина е најголемо зло и тоа не покажува а уште помалку докажува дека е тоа политика на Кина туку придобивка од западните цивилизации, за опиумот не знаеле додека не интервенираа...

Никаде не повикав да ги мразиш САД и неговите вазали или да ги сакаш Кина РФ или било кој друг, дај фокусирај се веќе еднаш не инсинуирај.
Тоа дали има или нема разлика помеѓу нив остави секој сам да одлучи, јас велам дека има ти не мора да се согласиш изнеси аргумент дека нема, а не да менваш контекст само за да пласираш платена пропаганда и да го напаѓаш соговорникот со конструкции. (од Авиано со авион се одземени 500.000 тестови за корона и префрлени во САД, од Москва со 14 авиони се префрлени опрема и персонал за помош на Италија - дефинитивно не се исти!)
Ова “nie sme nebitni“ можеш да го мислиш и тврдиш за себе, немој на другите да им сервираш и наметнуваш пасивизација.
Дури не повикувам да се сака Македонија туку само да не и се прави зло на Македонија и Македонците!
nas ne ni go smeni EU imeto“ е не дојдоа Марсовците и Лапонците и тие ни инсталираа квислиншка влада за да ни смени име!!!!! (кој тоа само 30 минути по инсталирањето на Талат излезе со соопштение дека му го честита изборот и го признава, кој?)
pretezno makedonci go smenija imeto“ уште една небулоза и обвинување на жртвата дека самата е виновна што е жртва а насилникот се слави како носител на слобода, имаш податоци колку од оние 600.000 Северџгани се Македонци или пак колку од тие во владата се Македонци, или така рекоа на каналот Кале-1 па не е ни важно?!
EU samo ni kaza deka mora da go smenime imeto...“ што е бе оваа, колку години имаш?
a nase bese dali ke odgovorime so "da" ili "ne"“, не, не беше ваше да менувате име, уште помалку да се договарате, ете тоа е онаа што цело време го зборам, никој нема право во име на претходните и идните генерации да му менва име и идентитет, бојкотирањето е “НЕ“ (барем малку се фокусирај), повторно да прашам тука си или ... ти сиот ум мислиш дека со пари ќе купуваш име, идентитет и достоинство?
...da kazevme "ne" nemase nisto strasno da se sluci, nitu ke ni vlegoa so vojska, nitu ke ni frlea nekoja bomba.“ зошто да влегува со војска кога е веќе влезен, зошто да фрла бомби кога инсталира власт кога сака и каква сака, која и децата ќе си ги продаде за грст долари или евра!

- темата е политички аспекти и импликации од актуелната зараза, не дека некои не настојуваат ситуацијата да ја искористат за свои цели, мислам дека твојот пост е токму во таа насока и уште еден неуспешен обид -
ocigledno ni malku ne si me pratel preku godinite na forumot. SDSM i pred da dojdat na vlast tuka na forumot kazav deka ke go smenat imeto ako dojdat na vlast bidejki bese apla ocigledno i toa ne samo za mene. zaradi toa ni na kraj pamet ne mi dojde za niv da glasam iako bev nezadovolen od politikata na VMRO. VMRO go gledav kako pomalo zlo iako tolku kradea i pravea gluposti, no ni za niv ne glasav. baska vo nekolku navrati preku godinite komentirav deka pre sum za da ne vlezime vo EU odkolku da go smenime imeto. za vlez vo NATO nikogas ne sum bil, toa e samo stetno i ne se dobiva nisto od clenstvo vo toa zdruzenie.

taka sto ne tresi gluposti deka sum sirel platena propaganda. ubavo objasnav sto covek si: imas kategorii i obavezno nekoj mora da e vo edna od niv. argumentite ti se glupavi i ustvari ne vredi da gi komentiram odnosno da navleguvam vo tie raboti. kolku samo idiotski e na primer argumentot sto kina i rusija ne barale da go smenime imeto:facepalm: zosto tie bi barale do go smenime imeto? ne se tie del od EU kade sto grcija e clenka. da bese rusija vo organizacija zaedno so grcija i za tamu da vlezime ke baraa novo ime na drzavata vo slucaj takvi da bea pravilata na organizacijata. nie sme zrtvi na grcija i na bugarija, ne na drugite drzavi od EU.

i dosta so toa deka so sila ne terale. normalno im davaat povise podrska na tie koi povise im odgovaraat, toa e normalna politika, no daleku od toa deka imale golemi napori. do tolku da im bevme bitni nemase grujo tolku vreme da bide na vlast. on so negovata retardirana politika ja donese drzavata vo sostojba narodot da glasa za nekoj kako zajko. grujo da bese hrabar koga bese na vlast trebase na narodat da mu kaze deka makedonija ima dve opcii vo vrska so EU:
1. promena na ime za eventualen vlez vo EU
2. otkazuvanje od vlez vo EU za da se zadrzi imeto

nikogas ne postoea drugi opcii, toa bese crvenata linija na grcija i so toa crvenata linija na EU, no kukavica bese grujo i ne go kaza toa iako veke posle prvite mitinzi preku nimetz bese jasno deka za nas postojat samo tie dve opcii. ne go kaza toa javno bidejki imase strav da izgubi na slednite izbori, pa glumese demek e vo pregovori i mozno e resenie so koe bi ostanele so cist obraz.

uste pred 15+ godini znaev deka samo tie ni se opciite i zaradi toa moj stav bese priblizuvanje do EU bez clenstvo, nesto nalik dogovorite koi gi imaat island, liechtenstein, island i norveska. sekako nikogas ne sme bile vo ista pozicija kako tie drzavi, no ubeden sum deka ke funkcionirase vo slucaj nie oficijalno da se otkazeme od clenstvo zaradi baranjata na grcija.

Добар е овој пост за одговор зошто во него има неколку тези кои се користат во современата западна пропаганда.
Прво некој се квалификува како едностран и навивач на спротивната страна а само затоа што напишал нешто кое одговара на вистината и е критички или спротивставено на Западот.Тој се прогласува како субјективен и со тоа се дисквалификува однапред. После тоа следи самопрогласување на објективност кое е теоретски апсолутен апсурд.
Како може субјект да биде објект.
Второ се оди на лични промери кои се апсолутно неважни во политичка смисла и се само една проста пропаганда па се наваедува некој да помисли и да заклучи нешто.
Трето,поистоветувањето на големите сили се прави на еден подмолен начин користејќи го поимот ИНТЕРЕС.Да сите големи сили имаат свои интереси само големата разлика е во тоа што тие големи сили имаат различни интереси за одредени региони.
На пример на Русија може да и одговара создавање на одредена голема славјанска федерација на Балканот,а тоа е сосема сптотивставено со Америанските интерси на кои им одговара создавање на фашистичка великоалбанска држава.Разликата е "мала" ама суштествена.
ako me gledas taka ok, tesko mozam toa da go smenam. vo sekoj slucaj po taja logika skoro sekoj tuka na forumot ima nekoja agenda.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.170
Поени од реакции
951
@nsan, пред неколку дена имаше дека тестовите (поточно тестирањто) биле толку и толку јас пренесов своја информација дека се тие од 15-20 евра, денес гледам има потврда на истото и кај Миленко, ќе го пренесам целиот текст оти изгледа сајтот му го рушит Русите!
„Аџибадем Систина“ набави 15.000 тестови за детекција на Ковид-19. Капацитетот е до 300 тестови дневно по цена од 1.200 денари.
Клиничката болница „Аџибадем Систина“ започнува со тестирање за детекција на коронавирусот (Ковид-19).
Тестирањето се врши единствено со претходно закажување термин преку телефонскиот број 02 3099500, достапен 24/7. Пациентите кои немаат закажано термин за тестирање нема да бидат примени за земање примерок. Пациентите кои ќе дојдат на тестирање треба да носат заштитна маска.
Тестот кој се користи е високопрецизен брз хроматографски тест за детекција на IgG и IgM антителата кои се создаваат од коронавирусот (COVID-19).
Комбинираната употреба на IgG и IgM тестот може ефикасно да детектира присуство на вирусната инфекција или претходен контакт со вирусната инфекција преку имунолошкиот статус на телото.
Овој тест, како нов производ на пазарот, сега се користи речиси во сите болници во Велика Британија, САД, Полска, Србија, Турција, Италија и други земји зафатени од пандемијата на коронавирусот. Научниците го тестирале првично во градот Вухан, во Институтот за вируси во Кина, каде што се потврдил како еден од најефикасните и најбрзи методи за детекција на коронавирусот.
Тестирањето е преку земање примерок од крв, а процедурата на тестирање не трае подолго од 10 минути. Примероците за тестирање на Ковид-19 се земаат во специјален пункт што е целосно одделен од останатиот дел од болницата со цел максимална безбедност и заштита.
,,Аџибадем Систина’’ има капацитети за вршење на 300 тестови дневно, а моментално има набавено иницијална количина од 15.000 тестови. Цената на тестирање изнесува 1.200 денари.
Работното време на пунктот за тестирање е од 8:00 до 15:00 часот секој работен ден во неделата вклучувајќи ги и викендите.
Резултатите од тестот се брзи, ефикасни и прецизни со точност повеќе од 92.9% и истите се добиваат два часа по тестирањето на претходно доставената е-маил адреса.


не следам никого па ни тебе, пишувај што сакаш, единствено сум алергичен на пропаганда и манипулација па некогаш регирам.

@Darling, драга моја, Калето ли сум напишал, извини мислев на руската амбасада. Извини години сум натрупал знаеш како е се случува човек и да згреши.
Јас сум еден од оние кои по цел ден чека да каналите на Калето ни соопштат како и што да мислам.
Мислам дека грандиозен потег е формирањето на министерство за вистини со оној Поповски на чело.
Знам дека без Калето ќе умреме од глад тие (заедно со клубот специјални намесници) не хранат и облекуваат, така да не се секирај се ќе биде Океј!
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
952
Поени од реакции
1.555
@nsan, пред неколку дена имаше дека тестовите (поточно тестирањто) биле толку и толку јас пренесов своја информација дека се тие од 15-20 евра, денес гледам има потврда на истото и кај Миленко, ќе го пренесам целиот текст оти изгледа сајтот му го рушит Русите!

не следам никого па ни тебе, пишувај што сакаш, единствено сум алергичен на пропаганда и манипулација па некогаш регирам.
toa se tie pomalku precizni testovi, no izgleda nekoj od podobrite. najdov artikla na germanski za takov test:

reagira vo slucaj virusot da e 4+ dena vo teloto. sekako podobro od voopsto da ne se testira.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.170
Поени од реакции
951
Прегледај го приврзокот 240458 Прегледај го приврзокот 240460

„...Вежбата ја „покажува силната ангажираност на САД кон НАТО и кон слободата и безбедноста на Европа“...вежбата доаѓа по сомневањата дали САД се уште се подготвени да ја брани Европа (Франција, Белгија, Холандија, Германија, Чешка, Австрлија, Полска, Шведска, Летонија, Литванија и Естонија).

Прегледај го приврзокот 240450

...околу 37.000 војници од 18 држави треба да учествуваат во вежбата организирана од САД... претставник на НАТО изјавил дека немало потреба да се „бараат задни намери“ во фактот дека вежбата ќе се оддржи за време на чествувањата на 75-годишнината од победата на Русија над нацистичка Германија, на 9 мај во Москва....она што е уште поконтроверзно, е тоа што вежбата ќе се изведува на самата граница со Русија, со ова уште еднаш, САД и НАТО се обидуваат преку провокации и нарушување на суверенитетот на Русија да предизвикаат глобална криза и да го втурнат светот во нови преписки помеѓу Русија и НАТО ...,,

Прегледај го приврзокот 240462 Прегледај го приврзокот 240463

...многу пари се потрошени за ова априлска/мајска авантура на НАТО- Defender Europe 20, која сигурно ќе се одржи во моментално ничкосани европски држави од пандемија од коронавирус КОВИД19, така да нема да бидам изненадена да вакцината против коронавирус „излезе“ како чудо од америчка лабораторија во април, со што Трамп ќе има дупли успех, а ние сите другите (вклучувајќи и дел од неговиот народ) ќе бидеме само колатерална штета ионака ни дадоа да се занимаваме со коронавирус и последиците, додека тие си ги тераат работите!
...прашање, дали ова коронавирусна пандемија е предходница на тоа ќе не очекува - глобална воена криза, ми е страв и да помислам :facepalm:
ова е само дополнување затоа што на некои не им е сосема јасно за што станува збор.
“ковид19 веџбање во живо“ ... “би сакал на време да не известивте“
списокот продолжува
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
6.269
Поени од реакции
17.360
Има некоја статистика од АВРМ колку е стапка на невработеност сега?

Кај Американциве бројките се застрашувачки. Три и пол милиони нови невработени за две недели.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
886
Поени од реакции
342
Вчера разговарале Трамп и Си.Тоа е добра вест.
Се надевам дека ги расчистиле одредените недоразбирања и пред се сомнежи.Кинезиве беа могу сомничави дека американските власти го имаат уфрлено вирусот во Вухан,затоа што Трамп како главна надворешнополитичка смерница му е регулирање на односите со Кина.Но после се скоро сигрурно е дека е ова масло на американската опозиција,која извлече најмногу корист од сето ова па се надевам дека Трамп и Си во разговорот тоа го расчистиле како и сите меѓусебни сомневања.
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.590
Поени од реакции
35.411
Вчера разговарале Трамп и Си.Тоа е добра вест.
Се надевам дека ги расчистиле одредените недоразбирања и пред се сомнежи.Кинезиве беа могу сомничави дека американските власти го имаат уфрлено вирусот во Вухан,затоа што Трамп ...
Според тоа сега во моментов како стојат работите, пре би поверувал во глупата теорија дека ова е кинеско био-оружје, неголи во уште поглупата теорија дека е американско.
Како и да е и двете ми се поневеројатни од официјалната, општо прифатена теорија.
 
На врв Bottom