Политички збиднувања поврзани со коронавирус COVID 19!

Член од
7 септември 2016
Мислења
5.376
Поени од реакции
7.256
Цитати :

,,...„Владата на Република Северна Македонија на својата 17-та седница го разгледа Записникот од состанокот на Координативното тело за прибирање и размена на информации за спроведување на мерките за спречување на појавата, раното откривање, спречување на ширењето и сузбивањето на коронавирус инфекцијата, одржан на 12 март 2020 година, со Листа на дијагнози на хронични состојби и Објаснувањето околу прогласувањето Пандемија од Светската здравствена организација и согласно предлозите изнесени во расправата на седницата, а со цел превенција и ширење на овој вирус, ...,,

,,...Американската влада и медиумите остро ги демантираат шпекулациите дека коронавирусот е „избеган“ од некоја нивна лабораторија за водење специјална војна против Кина, наведувајќи научни докази за потеклото на вирусот од Кина. Тие тврдат дека вирусот бил пренесен од пазарот на егзотични диви животни за прехрана во Вухан на луѓе по што мутирал и добил смртонсни димензии, но и предупредуваат дека пропагандните кампањи во кои се тврди дека „појавата на вирусот е само дел од специјалната војна на САД против Кина“ само ги ослабува напорите светската заедница да се справи со него. Составен дел на теориите за водењето на специјална војна против Кина во овој случај се и тврдењата дека „не се точни информациите за опасноста од коронавирусот“. Тој вирус според овие теории не е поопасен од вирусот на кој било грип во САД, но преку медиумското преувеличување на опасноста од коронавирусот, САД се обидуваат да и наметнат еден вид економска блокада на Кина. Според тие конспиратори опасноста од овој вирус вештачки ја имаат зголемено медиумите во САД, бидејќи според нив, во САД од октомври 2019 година до сега владее епидемија на грип од која се заразени 15 милиони луѓе а починале веќе повеќе од 8 илјади, но за тоа не известувале светските медиуми. Оттука, тие заклучуваат дека во Кина нема ниту епидемија, ниту пандемија туку „инфодемија“ (лажни вести за корона вирусот)...,,

,,...Претставничкиот дом на Конгресот на САД се подготвува за можен премин на работа од далечина поради опасност од ширење на коронавирус во американската престолнина, откако се дозна дека на значаен политичка настан неделава, имало заразени од коронавирус, се дознава од писмо пратено до сите оддели на Конгресот.

,,... во рамките на пропагандната војна меѓу Русија и Велика Британија, која во медиумите се одржува од времето на случајот со труењето на Скрипал, овој пат во некои проруски медиуми, уште на 12 февруари, беше објавена приказната дека „епидемијата на коронавирусот во Вухан во Кина ја рашириле британски агенти со вирус создаден во лабораторијата за биолошко оружје во Солзбери-Велика Британија“ кои уште во декември 2019 година ја започнале хибридната војна против Кина а на 16 јануари допатувале со авион во Вухан во Кина и го пуштиле корона вирусот со цел да ја дестбилизираат Кина.
Во овој стил, со цитирање на „руски стратешки аналитичари“ таквите медиуми известуваат малку подоцна дека според информации од јапонската телевизија „Асахи“, коронавирусот во Вухан можно е да го имаат раширено војниците на САД кои учествувале во светските воени игри што биле одржани во Вухан во Кина во октомври 2019 година, по што вирусот мутирал и станал смртоносен.За жал, теориите за коронавирусот како дел од специјалната војна што ја водат САД против Кина ја шират и политичари како министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ и претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, вклучувајќи се доброволно во пропагандната војна на Русија против САД.

,,...Глобалниот страв од коронавирусот, кој со преминувањето на паниката на европскиот континент, може да биде применет и за ширење одредено политичко влијание во предизборието, многу лесно пренебрегнувајќи ја политичката етика.
– Нивото на политичкото однесување и придржување до политичката етика во Македонија, воопшто не гарантира дека стравот од коронавирусот нема да биде злоупотребен и за претстојните избори. Во услови кога преку разни канали може многу лесно да се шират (дез)информации, речиси не може да се контролира ширењето страв од зараза на масовни собири, како на пример на изборни митинзи, па и на одзивот на изборниот ден. Кога постојат услови за злоупотреба на информации, секако, може да се влијае врз политичкото и изборното однесување на популацијата – оценува комуникологот Живко Андревски...,,
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.980
Поени од реакции
5.469
Кина пробува да се наметни како лидер во борбата со вирусот.

Со огледа дека повеќето земји ја копираат кинеската стратегија, Кина пробува да поентира на светската политичка сцена.

Другиот фактор е и исклучително брзото генетско секвенцирање на вирусот (SARS-CoV-2) кој на 10 јануари кинеските научници го предадоа бесплатно за користење за производство на тестови за болеста COVID-19.

Последниот гест со Италија, која не доби никаква помош од европските земји е уште еден во низата на напори на Кина за да ја искористи меката моќ за себе промоција како научно/економски/политички лидер во светски рамки.

Од друга страна САД се во целосна спротивност, последниот гест со кој што Трамп, со сите сили пробува да ги купи германските научници кои се најблиску до вакцина, и тоа да биде екслузива само за САД, придонесува до уште поголем расцеп во Трансатланскиот сојуз.

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
5.376
Поени од реакции
7.256
Кина пробува да се наметни како лидер во борбата со вирусот.
Со огледа дека повеќето земји ја копираат кинеската стратегија, Кина пробува да поентира на светската политичка сцена.
Другиот фактор е и исклучително брзото генетско секвенцирање на вирусот (SARS-CoV-2) кој на 10 јануари кинеските научници го предадоа бесплатно за користење за производство на тестови за болеста COVID-19.
Последниот гест со Италија, која не доби никаква помош од европските земји е уште еден во низата на напори на Кина за да ја искористи меката моќ за себе промоција како научно/економски/политички лидер во светски рамки.
Од друга страна САД се во целосна спротивност, последниот гест со кој што Трамп, со сите сили пробува да ги купи германските научници кои се најблиску до вакцина, и тоа да биде екслузива само за САД, придонесува до уште поголем расцеп во Трансатланскиот сојуз.
... не го делам твоето мислење, напротив Кина уште еднаш ни покажа на сите како нација што значи дисциплина во најтешки моменти и справување со проблемот, туку пред да кажам мое мислење дали знаеш што настан се случило на 18-27 октомври 2019 год во Вухан Кина?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.980
Поени од реакции
5.469
... не го делам твоето мислење, напротив Кина уште еднаш ни покажа на сите како нација што значи дисциплина во најтешки моменти и справување со проблемот, туку пред да кажам мое мислење дали знаеш што настан се случило на 18-27 октомври 2019 год во Вухан Кина?
Тоа воените игри ?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
5.376
Поени од реакции
7.256
Тоа воените игри ?
...Да! дали знаеш колку, кој учествувале и кој и колку биле хоспитализирани и поради конкретна здравствена тегоба како пневмонија со висока температура од непознато потекло?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.980
Поени од реакции
5.469
...Да! дали знаеш колку, кој учествувале и кој и колку биле хоспитализирани и поради конкретна здравствена тегоба како пневмонија со висока температура од непознато потекло?
Можи линкови ?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
5.376
Поени од реакции
7.256
1584295041646.png

„Military World Games “ ...

1584293488091.png 1584293529786.png

GlobalResearch
,, ...Имавме и јапонски граѓани заразени во септември 2019 година, на Хаваи, луѓе кои никогаш не биле во Кина, овие инфекции се случуваат на американско тло долго пред појавата во Вухан, но само кратко време по заклучувањето на Форт Детрик.Потоа, на кинеските социјални медиуми се појави друг напис презентирајќи дополнителни детали. Делумно се наведува дека пет „странски“ спортисти или друг персонал во посета на Вухан на Светските воени игри (18-27 октомври 2019 година) биле хоспитализирани во Вухан заради неопределена инфекција, Ако некои членови на американскиот тим на Светските воени игри (18-27 октомври 2019) се заразиле од вирусот од случајно избувнување на Форт Детрик, можно е, со долг првичен период на инкубација, нивните симптоми може да бидат мали, и тие лица лесно можеа да го „обиколат“ градот Вухан за време на нивниот престој, заразувајќи потенцијално илјадници локални жители на различни локации, од кои многумина подоцна ќе патуваа на пазарот на морска храна од каде што вирусот се шири како шумски оган (како што тоа го стори). Ова би значело практичнo невозможност за лоцирање на „нулта пациентка“ - што во овој случај никогаш не била пронајдена..

1584293647268.png 1584293677234.png 1584293790540.png

The Diplomat
,,...Воените светски игри се одржуваат на секои четири години, година пред Олимписките игри, а ги ставаат ЦИСМ и земја домаќин. ЗНСМ брои 136 членови и ја претставува втората најголема светска мулти-спортска организација по Меѓународниот олимписки комитет. Инаугуративните игри се одржаа во Рим во 1995 година, а претходните повторувања беа одржани во Загреб, Хрватска; Катанија, Италија; Хајдерабад, Индија; Рио де Janeанеиро, Бразил; и Мунгионг, Јужна Кореја.
Зимско издание на игрите започна во 2010 година и последен пат се одржаа во 2017 година во Сочи, Русија.
Игрите се одржуваат за воените спортисти да се натпреваруваат во десетици спортски настани како стрелаштво, кошарка, падобран, пловидба и пливање, како и да се изберат воени спортови како што е поморскиот пенталон.
Зимските изданија првенствено вклучуваат најразлични скијачки настани. Изминатиот октомври на Игрите во Вухан, повеќе од 9000 спортисти од над 100 земји се натпреваруваа во повеќе од 27 спортови, што е рекорден број учесници. Годинашните игри презентираа и голем број други дисциплини за прв пат игрите беа изведени надвор од воените бази, прв пат сите игри се одржуваа во ист град, за прв пат се гради Село на спортисти, прв пат ТВ и VR системите се напојуваа со 5G телеком технологија и прва употреба на целокупни волонтерски услуги за секоја делегација...,,

Портпарол на кинеската влада во четвртокот изјави дека „можеби американската армија ја довела епидемијата во Вухан“, туркајќи една од неколкуте популарни теории на заговор на коронавирус во Кина.

1584293923029.png 1584294834383.png

Military. com,
,...Haао Лијајан, портпарол на Министерството за надворешни работи, го повика вниманието на приемот во средата од страна на Роберт Редфилд, директорот на Центрите за контрола и превенција на болести на САД, дека некои Американци за кои се вели дека умреле од грип, можеби починале од коронавирусот СОВИД-19, Може да биде американската армија која ја донесе епидемијата во Вухан. Бидете транспарентни! Објавете ги своите податоци! САД ни должи објаснување!“..,,,

1584294982030.png 1584295131371.png
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.980
Поени од реакции
5.469
На ова никогаш нема да добиеме точен одговор, затоа што имаш и вакви информации


Зошто кинезите неколку дена после епидемијата, донесоа построга директива “Instructions on strengthening biosecurity management in microbiology labs that handle advanced viruses like the novel coronavirus.”

Со оглед дека општо е познато дека во Вухан има таква био лабораторија во која се вршат такви истражувања и тоа на корона вируси, со потенцијално воена употреба.

Друга работа е што досега има две епидемии на SARS произлезени од лабораторија во Пекинг, кои кинезите ги ставија за брзо под контрола.

И плус како капак, некој од кинескиве научници за екстра кеш, ги продавале животните врз кои вршеле експерименти на пазар. Еден е осуден на долгогодишна робија за истото дело.
 

kalimero456

трн во око
Член од
7 ноември 2019
Мислења
2.363
Поени од реакции
1.852
da i kina osvoi tri pati poveke zlato od rusija,e sega znaci se doaga do terminot bioloska bomba ? nemora da ja lansira dovolno e dvajca inficirani da se rasetat niz golema tolpa i tie na tie i taka odi kaj nas onaaa doktorkata dur ne se setase pet dena niz svadbi,simpoziumi i slicno skalata e na 1 zabolen da posle nea stanat 18
Автоматски споено мислење:

dobro a zosto se ne se sredi na fin nacin koga gledame deka vroduva plod vonredna sostojba na cela teritorija,mobilizacija na pozarni,jpkd,policija i karantin za edna nedela pozarnite i cisternite da gi mijat ulicite so stavanje sredstvo za dezinfekcija ,isto i jpkd ima cisterni i mobilna edinica pri opstina za spravuvanje so kriza se ke se izdezinficira pa ovde zaminaa 2 m emigranti suga imaa pa gi sredivme ,apelirame za sves NEMA SVES ima merki bezbednosni

Автоматски споено мислење:

aj da ne pletam corapi a demonstraciite vo honk konk letovo za pad na vlada moze,vlada da zadrzat i sami go stvorija so nedeli se akaa i imase nemiri
 
Последно уредено:

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
2.788
Поени од реакции
2.273
Wolrld War Z - Zombification е стварта и успешно си функционира со развојо на такозваното напредно-модерно општество.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.207
Поени од реакции
962
Цитати :

,,...„Владата на Република Северна Македонија на својата 17-та седница го разгледа Записникот од состанокот на Координативното тело за прибирање и размена на информации за спроведување на мерките за спречување на појавата, раното откривање, спречување на ширењето и сузбивањето на коронавирус инфекцијата, одржан на 12 март 2020 година, со Листа на дијагнози на хронични состојби и Објаснувањето околу прогласувањето Пандемија од Светската здравствена организација и согласно предлозите изнесени во расправата на седницата, а со цел превенција и ширење на овој вирус, ...,,

,,...Американската влада и медиумите остро ги демантираат шпекулациите дека коронавирусот е „избеган“ од некоја нивна лабораторија за водење специјална војна против Кина, наведувајќи научни докази за потеклото на вирусот од Кина. Тие тврдат дека вирусот бил пренесен од пазарот на егзотични диви животни за прехрана во Вухан на луѓе по што мутирал и добил смртонсни димензии, но и предупредуваат дека пропагандните кампањи во кои се тврди дека „појавата на вирусот е само дел од специјалната војна на САД против Кина“ само ги ослабува напорите светската заедница да се справи со него. Составен дел на теориите за водењето на специјална војна против Кина во овој случај се и тврдењата дека „не се точни информациите за опасноста од коронавирусот“. Тој вирус според овие теории не е поопасен од вирусот на кој било грип во САД, но преку медиумското преувеличување на опасноста од коронавирусот, САД се обидуваат да и наметнат еден вид економска блокада на Кина. Според тие конспиратори опасноста од овој вирус вештачки ја имаат зголемено медиумите во САД, бидејќи според нив, во САД од октомври 2019 година до сега владее епидемија на грип од која се заразени 15 милиони луѓе а починале веќе повеќе од 8 илјади, но за тоа не известувале светските медиуми. Оттука, тие заклучуваат дека во Кина нема ниту епидемија, ниту пандемија туку „инфодемија“ (лажни вести за корона вирусот)...,,

,,...Претставничкиот дом на Конгресот на САД се подготвува за можен премин на работа од далечина поради опасност од ширење на коронавирус во американската престолнина, откако се дозна дека на значаен политичка настан неделава, имало заразени од коронавирус, се дознава од писмо пратено до сите оддели на Конгресот.

,,... во рамките на пропагандната војна меѓу Русија и Велика Британија, која во медиумите се одржува од времето на случајот со труењето на Скрипал, овој пат во некои проруски медиуми, уште на 12 февруари, беше објавена приказната дека „епидемијата на коронавирусот во Вухан во Кина ја рашириле британски агенти со вирус создаден во лабораторијата за биолошко оружје во Солзбери-Велика Британија“ кои уште во декември 2019 година ја започнале хибридната војна против Кина а на 16 јануари допатувале со авион во Вухан во Кина и го пуштиле корона вирусот со цел да ја дестбилизираат Кина.
Во овој стил, со цитирање на „руски стратешки аналитичари“ таквите медиуми известуваат малку подоцна дека според информации од јапонската телевизија „Асахи“, коронавирусот во Вухан можно е да го имаат раширено војниците на САД кои учествувале во светските воени игри што биле одржани во Вухан во Кина во октомври 2019 година, по што вирусот мутирал и станал смртоносен.За жал, теориите за коронавирусот како дел од специјалната војна што ја водат САД против Кина ја шират и политичари како министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ и претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, вклучувајќи се доброволно во пропагандната војна на Русија против САД.

,,...Глобалниот страв од коронавирусот, кој со преминувањето на паниката на европскиот континент, може да биде применет и за ширење одредено политичко влијание во предизборието, многу лесно пренебрегнувајќи ја политичката етика.
– Нивото на политичкото однесување и придржување до политичката етика во Македонија, воопшто не гарантира дека стравот од коронавирусот нема да биде злоупотребен и за претстојните избори. Во услови кога преку разни канали може многу лесно да се шират (дез)информации, речиси не може да се контролира ширењето страв од зараза на масовни собири, како на пример на изборни митинзи, па и на одзивот на изборниот ден. Кога постојат услови за злоупотреба на информации, секако, може да се влијае врз политичкото и изборното однесување на популацијата – оценува комуникологот Живко Андревски...,,
Сите овие работи веќе подолго циркулираат, си можела под секој цитат да ставиш и линк до веста или анализата кој ваквите вести ги објавил.
Не дека ќе има интерес за некој подетално се информира туку за некое идно време кога некој ќе чита да знае за што се работи.
Верувам дека првиот цитат беше услов за отварање на темата ....“Владата на Северџистан на својата седница.....“, ако, ако треба да се работи на популаризација и народецот веќе треба да се навикне, па нема со децении да го превоспитуваме.

Инаку сите цитати се само вешто спакувани “анализи“ но ниту една од нив немаат потврда (барем не прифатена и на мене позната), можеби некоја од нив и да е 100% вистина но во морето на лаги и полувистини со кои сме преплавени многу е тешко да се дојде до вистината. Зошто се пласираат е веќе јасно, заради водење на пропагандна војна која станува се поочигледна, која започна со економската војна која ја објави Трамп на Кина, ова е само продолжение, дали ќе има и трет дел, сите чекаме да видиме.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.980
Поени од реакции
5.469
Италјанциве нова болница за 78 часа, со политички памфлет :)
Му се силат на единствената држава што испрати помош.


 
На врв Bottom