Политички збиднувања поврзани со коронавирус COVID 19!

Член од
23 мај 2019
Мислења
1.206
Поени од реакции
962
treba da sfatis deka so takva prosta taktika povise stetis na tvojata agenda odkolku sto si korisen, ko nekoj bot si. jasno ti e deka toa so sporedbata na cenite za testovi e fake news za da se laze narodot demek bilo poeftino vo germanija odkolku vo hrvatska. intencijata na toj fake news e nekoj da pomisli deka vo hrvatska mora da platis 100 evra za nesto sto vo germanija e 2,50, a toa e laga. tuka i nisto ne menuva test kit od juzna korea koj patem ne se ni koristi vo germanija. vo germanija testiranje e 100-250 evra, vo hrvatska istoto 100, toa se faktite i toa moze da se sporedi. koga navleguvas vo taja tema togas i diskutiraj za toa a ne za nekoj test od juzna korea koj za sega ne e dostapen ni vo germanija ni vo hrvatska, a i ne se znae dali e na ist level.

i od kade naednas muabet za neispravni testovi? testovite se ispravni, ubavo pisuva vo upatstvoto sto moze a sto ne. ako toa ti e dovolno ke go kupis toj test, ako ne ke odis vo laboratorija i ke platis 100+ evra. znaci ne e neispraven nego ne e dovolno precizen i priznavaat deka ne e dovolno precizen za da bides skros siguren. neispraven bi bil ako vetuvaat nesto sto ne go mozat, no toa ne go pravat. priznavaat sto tocno moze da doznaes so testot, a sto ne. nekoj koj e do tolku retardiran toa da ne go razberi ima pogolemi problemi vo zivotot od corona.

toa za svajcarija, norveska i island isto ti e selska taktika, i btw go zaboravi liechtenstein i uste nekoi drugi. normalno imaat drugi odnosi so tie drzavi bidejki tie drzavi imaat dogovori so EU odnosno clenkite koi se i stari okolu 50 godini, pa ubavo vo tie dogovori pisuva kako funkcioniraat vo odredena situacija. po koja logika mozes da gi stavis tie drzavi vo ista kategorija so drzavi kako makedonija i bosna koi se 20-30 godini ponazad vo kooperacijata?

realno ne vredi da se diskutira koga postapuvas so nekoja taktika a la trump. za nekoi raboti ne sme ni tolku odaleceni so stavovite, no kaj mene nema samo crno ili belo, jasno mi e deka svetot postoi pretezno od nesto izmegu.
Време е да се фокусираш и да не тролаш.
Убаво напишав дека цените на кит за тестирање во светот се продаваат за 10-20евра!
Значи и покрај тоа што се говореше за Германија, Хрватска и колку е цената на тестирање во тие земји, постои разлика помеѓу цената на кит за тестирање и цената на услуга за тестирање што се фактурира во некоја земја -затоа во Германија лекарите имаат плата од неколку илјади евра а кај нас многу помалку ама не заради цената на тест-китот или дека се таму попаметни лекарите туку заради услугата која е иста или горе долу иста!
Тоа го напишав заради тоа што имаме ситуација каде поедини компании а сега веќе и држави настојуваат преку профитерство да и понатаму ограбуваат, почнувајќи од цена на тестови, до ракавици и маски па се до респиратори и вентили за истите.
Значи поентата на моето е на профитерството и тоа што моето здравје за некого е профит, треба да цртам за да рзбереш?
(јас говорам за цена на тест-китови ти говориш за цена на тестирање, тест китот е само еден сегмент од тестирањето, значи не ја спорам цената на тестирањето во Германија, Хрватска или било каде, алооо фокусирај се веќе)

Околу Германија немој те молам, таа иста Германија и ја ускрати помошта на Италија кој е веќе платена и низа други работи кои сите ги гледат ама не и ти, според твоево излегува дека во тие спомнатите држави живеат луѓе а овде во Македонија стока, ваквото поимање на работите веќе одговара на нивната филозофија и ариевство инаку наголемо познато како нацизам, канцеларот на таа Германија дојде овде за да пропагира промена на име, така да немој за Германија те молам.
.......

...имам впечаток дека демокративе се на апарати!
Шо да праам тешки времиња настапија за демокративе, не знаат дали да почитуват упатства на големите им лидери или да си спасуваат газенце.
Од една страна маски, ракавици и друг вид на помош доаѓа од комунистичка Кина која јаде лилјаци, а од друга страна се повеќе се говори дека најголем успех во лекувањто на овој вирус се лекови против маларија во комбинација со Сумамед кој види чудо повторно пронајден во онаја социјалистичко-комунистичка ЈУ инаку позната како затвор на нородите. Кога би бил демократ јас би останал тврдо на демократските ставови и би одбил лекување со комунистички лекови па шо бидне нека бидне. Морав да искористам прилика малку да го завлечам без лубриканти - вазељин кај си море...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.189
Поени од реакции
4.423
Заборави да пишеш и дека „расизам е да се вика Кинескиот вирус, Wu-flu и слично“, дека во Јануари и Февруари имаше пофалби по медиуми за „гушни Кинез“ уличните акции и беа ставани на ѕид на срамот тоа расистите шо избегнувале контакт со луѓе пресно дојдени од Кина, веројатно да се сликаат пред Duomo di Milano.
Абе поголеми ретарди од прогресивциве ниту имало ниту ќе има.Тоа се страшно испрани мозоци,исто ко овие шо лижат шољи на сред пандемија,пошто тоа било дел од предизвикот!:confused:
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
791
Поени од реакции
1.353
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.167
Поени од реакции
524
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.206
Поени од реакции
962
Ги имаме и првите текстови кои се занимаваат со пост-корона светот.
Иако се говори за контури, сепак е рано да се земат за сериозно таквите гледања, мислам дека сеуште се води битката кои ќе бидат новите сили кои ќе го имплементираат тој пост-корона. Борбата е немилосрдна, новите сили исто и старите го користат амбиентот со епидемијата за да се позиционираат подобро.


Доминацијата на тнр. запад преку доларот и еврото веќе сега може да се рече дека е минато, каков нов монетарен систем ќе се воспостави е предмет на дискусија, имаше обиди со биткоин и други модели сите покажаа и добри и лоши страни, всушност се работи кој ќе управува а со тоа и доминира со тој нов систем има заинтересирани, не може да речеме дека нема.
Довчерашните глобализатори имаат прилика со оваа епидемија да се извлечат без да предизвикат севкупен ресет, што е добро.
.....

Куба, Кина и Руската Федерација испраќаат медицинска опрема во загрозените земји, а пееролибералниот поредок како некоја отфрлена швалерка се мисли како да наштети. РФ испраќа, во земја членка на ОТАНово и ЕУропска, воени санитарни топови “Орлан“ за дезинфекција (видео како се прави тоа) а Урсула со звуците на “Ода на радоста“ ги едуцира Италијанците и другите како нпр. Северџаните како да ... (видете сами).

Трамп се бори јуначки (јуначина нема шо) што забележал и..


Кој би рекол дека оваа пандемија ќе има толку многу влијание на сите процеси и на животот на секој од нас, уште ли има кои се прашуваат зошто се правеше замена на доларите и еврата со тврдо злато!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.667
Поени од реакции
10.811
Ги имаме и првите текстови кои се занимаваат со пост-корона светот.
Иако се говори за контури, сепак е рано да се земат за сериозно таквите гледања, мислам дека сеуште се води битката кои ќе бидат новите сили кои ќе го имплементираат тој пост-корона. Борбата е немилосрдна, новите сили исто и старите го користат амбиентот со епидемијата за да се позиционираат подобро.


Доминацијата на тнр. запад преку доларот и еврото веќе сега може да се рече дека е минато, каков нов монетарен систем ќе се воспостави е предмет на дискусија, имаше обиди со биткоин и други модели сите покажаа и добри и лоши страни, всушност се работи кој ќе управува а со тоа и доминира со тој нов систем има заинтересирани, не може да речеме дека нема.
Довчерашните глобализатори имаат прилика со оваа епидемија да се извлечат без да предизвикат севкупен ресет, што е добро.
.....

Куба, Кина и Руската Федерација испраќаат медицинска опрема во загрозените земји, а пееролибералниот поредок како некоја отфрлена швалерка се мисли како да наштети. РФ испраќа, во земја членка на ОТАНово и ЕУропска, воени санитарни топови “Орлан“ за дезинфекција (видео како се прави тоа) а Урсула со звуците на “Ода на радоста“ ги едуцира Италијанците и другите како нпр. Северџаните како да ... (видете сами).

Трамп се бори јуначки (јуначина нема шо) што забележал и..


Кој би рекол дека оваа пандемија ќе има толку многу влијание на сите процеси и на животот на секој од нас, уште ли има кои се прашуваат зошто се правеше замена на доларите и еврата со тврдо злато!
wow, како ти заклучи дека ова е крајот на доларот и еврото? Затоа што кина и русија пратиле специјалци во италија?
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
895
Поени од реакции
352
Америка ќе испечати уште 2000 милијарди долари а не првичните 1000 милијарди.Плус европскиве 1000 сега засега и останатите што ќе бараат најмалку уште 1000 значи 4000 милијарди првично.
Во прав момент ќе се испечатат овие пари,за да светот ги проголта без доларска девалвација.
Таков е планот на либералниве демократи.Цел свет во востинска вредност да ги плати нивните хартиии
Како ќе одговори светот ќе видиме,ама мислам дека освен обединети Русија и Кина заедно со голема коалиција,тешко ќе го девалвираат и ќе му ја одредат вистинската вредност на доларот.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.206
Поени од реакции
962
wow, како ти заклучи дека ова е крајот на доларот и еврото? Затоа што кина и русија пратиле специјалци во италија?
wow, ми се сони!
,... а ти како заклучи дека јас заклучив, ако заклучив што и да заклучив?
Имаш погрешна интерпретација за горе изнесеното, таму реков дека доларот и еврото дури сега има да остварат 100% слобода низ доминација и ако некој сака да профитира, време е да го продаде своето злато за долари или евра и на тој начин се приклучи на друштвото избрани!

Околу РФ специјалците во Италија, тоа ти го велиш јас само реков дека РФ испратила помош, санитарни топови за дезинфекција и....
а еве што велат овие,
се почесто гласно се размислува за пост-корона светот, еве еден текст на таа тема,
...ваквите видувања имаат и своја аргументација
Covid-19 has exposed just how broken American economy & society are – a $2 trillion package alone won’t fix it

Covid-19 dismantles the hollow commandments of European liberalism

и за крај,
“Koliko sam čuo ateističkih teista i teističkih ateista koji su prihvatili nekog sterilnog, lažnog Isusa, Boga koji prašta unaprijed sve i svašta, koji ne traži odgovornost za zlo i grijeh, koji ne traži pokoru i pokajanje nego je nekakva new age lutka s gumbima – pritisneš jedan, pa izgovori citat – ne sudite. Pritisneš drugi – pa izgovori, praštajte. Pritisneš treći – all you need is love
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.667
Поени од реакции
10.811
wow, ми се сони!
,... а ти како заклучи дека јас заклучив, ако заклучив што и да заклучив?
Имаш погрешна интерпретација за горе изнесеното, таму реков дека доларот и еврото дури сега има да остварат 100% слобода низ доминација и ако некој сака да профитира, време е да го продаде своето злато за долари или евра и на тој начин се приклучи на друштвото избрани!

Околу РФ специјалците во Италија, тоа ти го велиш јас само реков дека РФ испратила помош, санитарни топови за дезинфекција и....
а еве што велат овие,


се почесто гласно се размислува за пост-корона светот, еве еден текст на таа тема,


...ваквите видувања имаат и своја аргументација
Covid-19 has exposed just how broken American economy & society are – a $2 trillion package alone won’t fix it

Covid-19 dismantles the hollow commandments of European liberalism

и за крај,
“Koliko sam čuo ateističkih teista i teističkih ateista koji su prihvatili nekog sterilnog, lažnog Isusa, Boga koji prašta unaprijed sve i svašta, koji ne traži odgovornost za zlo i grijeh, koji ne traži pokoru i pokajanje nego je nekakva new age lutka s gumbima – pritisneš jedan, pa izgovori citat – ne sudite. Pritisneš drugi – pa izgovori, praštajte. Pritisneš treći – all you need is love
што ќе ти смени тебе ако се растури еу? место фолцваген ќе возиш руска лада? ќе пиеш руска водка и ќе јадеш кинески лилјаци?
Русите не го праат тоа од што се смилувале на италијаните, него ради маркетинг, а кинезите да се искупат за тоа што се деси. Ти ќе го бараш овој свет еден ден, ќе ја бараш еу, кога ќе нема динар овде да фрла никој за развивање и кога ќе треба да се враќаат кредити, а русите и кинезите нема да ги видиш тогаш.
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
138
Поени од реакции
146
Fuck EU ????
што ќе ти смени тебе ако се растури еу? место фолцваген ќе возиш руска лада? ќе пиеш руска водка и ќе јадеш кинески лилјаци?
Русите не го праат тоа од што се смилувале на италијаните, него ради маркетинг, а кинезите да се искупат за тоа што се деси. Ти ќе го бараш овој свет еден ден, ќе ја бараш еу, кога ќе нема динар овде да фрла никој за развивање и кога ќе треба да се враќаат кредити, а русите и кинезите нема да ги видиш тогаш.
A зошто пак некој да фрла за ''развивање"??
 
На врв Bottom