Патриотизам - вродено чувство, наметната пропаганда или...?

Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
97
Како бе не?

Дека не си македонски патриот тоа знаеме, ама имавме можност да го запознаеме гордиот тврдокорен Срб. :tv:
Ne e bas tocno ...

Jas sum samo praveden da se i Vashite postulati po mene pravilni i da imaat vrska so realniot zivot pa makar od koja partija , frakcija, nacionalnost vera pripagale jas bi bil patriota , simpatizer na istoto .

Daklem i makedonci bi branel za nivna kauza ako gledam deka e po mene logicna i Grci i Albanci i Marsovci za mene luge se luge ... ete toa e moeto vrodeno cuvstvo za patriotizam i pravednost.

Mrzam lupanej u gradi bezosnova toa vodi samo kon samodestrukcija, na narod na drzava i brat bratu neinteligentno e .

Treba po mene da se ima vrodeno cuvstvo za dobro i zlo , crno i belo se drugo e nametnata propaganda , gluposti , kurotresini i borba za poeni licni zadovolstva sto e sprotivno kon patriotizmnot po definicija kakov jas go znam.

I da Hunzite se tvoi pretci moi ne se :baeh:
 
С

Сатори

Гостин
Дали понекогаш си пробала да најдеш смисла во она што ќе го напишеш?
Никогаш.
Оставам некои други интелегентни членови да ја најдат смислата.
Ама не се обидувај да наметнеш искривена слика на патриотизмот.
Мислам дека таа улога е веќе заземена.

Млада дамо, мора да отвораме теми за да ВИ ЈА КРЕНЕМЕ националната свест и патриотското чувство затоа што се заборавивте, заборавивте кои сте и од каде потекнувате, ги заборавивте Вашите дедовци и предци и бесцелно лутате во лавиринтот наречен живот, современи сте, модерни, за Вас не е битно дали е Турчин дали Албанец, и не ви текнува дека ја мешате крвта со некој кој душман Ве гледа, ве презира и утредента се фали колку сте бедни, глупави и прости! Тој се разбира Ви е другар, многу добар другар кој работи на долготрајно Ваше уништување...Куранот му е целта....Не Ви ни паѓа на памет дека нему не му доаѓа ни на крај памет Вашите заеднички деца да не бидат муслимани!
Мора да Ве потсетиме повеќе да му дадете значење на патриотизмот и да сватите што тој всушност значи, кога утре Вашето дете ќе Ве праша на кој јазик да се моли и кон кој Господ!
Рака не давам но затоа срцето и душата се мојата Македонија! И кога го кажав ова, морници го облазаа моето тело, чувство кое тебе не ти е вродено ниту имаш доблест да го почувствуваш!
Ајде бе, оди искарај се со некој на улица.
Не можам ни да се трудам да ти реплицирам со факти.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
196
Млада дамо, мора да отвораме теми за да ВИ ЈА КРЕНЕМЕ националната свест и патриотското чувство затоа што се заборавивте, заборавивте кои сте и од каде потекнувате, ги заборавивте Вашите дедовци и предци и бесцелно лутате во лавиринтот наречен живот, современи сте, модерни, за Вас не е битно дали е Турчин дали Албанец, и не ви текнува дека ја мешате крвта со некој кој душман Ве гледа, ве презира и утредента се фали колку сте бедни, глупави и прости! Тој се разбира Ви е другар, многу добар другар кој работи на долготрајно Ваше уништување...Куранот му е целта....Не Ви ни паѓа на памет дека нему не му доаѓа ни на крај памет Вашите заеднички деца да не бидат муслимани!
Мора да Ве потсетиме повеќе да му дадете значење на патриотизмот и да сватите што тој всушност значи, кога утре Вашето дете ќе Ве праша на кој јазик да се моли и кон кој Господ!
Рака не давам но затоа срцето и душата се мојата Македонија! И кога го кажав ова, морници го облазаа моето тело, чувство кое тебе не ти е вродено ниту имаш доблест да го почувствуваш!
E tebe ti treba profesionalna pomosh. Ako postoi Bog, onda toj e naj avtenticen za toa.
Prosto da ne moze covek da veruva, deka pozadi dobar celofan zborovi, stoi tolku konzervativen, plombiran, izmacen um.
Deckite ne uspeaja radi tvojata beznacajna uloga na forumov, da te sankcioniraat so nekoj bolji post, pa eve ja, vo edna glupava forma, na ova teshko i zeshko letno popladne, go drvam na seta tvoja glupost, ogranicenost, zatupenost od prost i ne kauzalen nacionalizam.

Allah (A ne GOSPOD) da vi pomozi.

P.S. E za ova zboram ja celo vreme, a sigurno i Raziel, a sigurno e Lejdi Satori, ama koj da slusha i koj da cita... Kant bil pameten, go ogranicil znaenjeto... Ama do tolku... :( Ne cini be deca da se bide tolku "tesen"...

Za devojkava koja ja citiram u petok ke idam specijalno na dzamija i ke se pomolam za nea:) (Iako sum nevernik)
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Млада дамо, мора да отвораме теми за да ВИ ЈА КРЕНЕМЕ националната свест и патриотското чувство затоа што се заборавивте, заборавивте кои сте и од каде потекнувате, ги заборавивте Вашите дедовци и предци и бесцелно лутате во лавиринтот наречен живот, современи сте, модерни, за Вас не е битно дали е Турчин дали Албанец, и не ви текнува дека ја мешате крвта со некој кој душман Ве гледа, ве презира и утредента се фали колку сте бедни, глупави и прости! Тој се разбира Ви е другар, многу добар другар кој работи на долготрајно Ваше уништување...Куранот му е целта....Не Ви ни паѓа на памет дека нему не му доаѓа ни на крај памет Вашите заеднички деца да не бидат муслимани!
Мора да Ве потсетиме повеќе да му дадете значење на патриотизмот и да сватите што тој всушност значи, кога утре Вашето дете ќе Ве праша на кој јазик да се моли и кон кој Господ!
Рака не давам но затоа срцето и душата се мојата Македонија! И кога го кажав ова, морници го облазаа моето тело, чувство кое тебе не ти е вродено ниту имаш доблест да го почувствуваш!
Ako ova e patriotizam togas jas go secam po vtor pat, i "nus produktot" i go lepam za usta na "damata" koja ja citiram.
I da, perverzen i krajno bezobrazen sum.
I da, svesno go pravam toa.
Vakvi luge poveke zasluzuvaat bezobrazno odnesuvanje kon niv otkolku "predavnicite".
I da, albanec sum, i znam deka sega "patriotite" ke me potsetat deka ne mi e mestoto tuka, i deka ja i taka taka po default bi jadel gomna samo za da im nastetam na makedoncite.
I da, koj "ve" vrti.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
60
Никогаш.
Оставам некои други интелегентни членови да ја најдат смислата.

Мислам дека таа улога е веќе заземена.Ајде бе, оди искарај се со некој на улица.
Не можам ни да се трудам да ти реплицирам со факти.

Имаш ли факти? Слушам, слободно карај се, како да си на улица

E tebe ti treba profesionalna pomosh. Ako postoi Bog, onda toj e naj avtenticen za toa.
Prosto da ne moze covek da veruva, deka pozadi dobar celofan zborovi, stoi tolku konzervativen, plombiran, izmacen um.
Deckite ne uspeaja radi tvojata beznacajna uloga na forumov, da te sankcioniraat so nekoj bolji post, pa eve ja, vo edna glupava forma, na ova teshko i zeshko letno popladne, go drvam na seta tvoja glupost, ogranicenost, zatupenost od prost i ne kauzalen nacionalizam.

Allah (A ne GOSPOD) da vi pomozi.

P.S. E za ova zboram ja celo vreme, a sigurno i Raziel, a sigurno e Lejdi Satori, ama koj da slusha i koj da cita... Kant bil pameten, go ogranicil znaenjeto... Ama do tolku... :( Ne cini be deca da se bide tolku "tesen"...

Za devojkava koja ja citiram u petok ke idam specijalno na dzamija i ke se pomolam za nea:) (Iako sum nevernik)
Сигурна сум дека и покрај професионалноста на тимот, не ти помогнале...Продолжи да се дрвиш, и тоа каде , на форум!

Ako ova e patriotizam togas jas go secam po vtor pat, i "nus produktot" i go lepam za usta na "damata" koja ja citiram.
I da, perverzen i krajno bezobrazen sum.
I da, svesno go pravam toa.
Vakvi luge poveke zasluzuvaat bezobrazno odnesuvanje kon niv otkolku "predavnicite".
I da, albanec sum, i znam deka sega "patriotite" ke me potsetat deka ne mi e mestoto tuka, i deka ja i taka taka po default bi jadel gomna samo za da im nastetam na makedoncite.
I da, koj "ve" vrti.
А зошто толкава болка да претрпиш? Што докажуваш со тоа? Колку си ја сакаш верата?
Е па јас не сечам ништо, јас докажувам...Моите зборови те болат, Господине?
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Интересна тема во секој случај

Патриотизмот во никој случај според мене не е наследна категорија.Ако можам да направам паралела сликовите за мене тој изгледа како`` шумски расад на огревни дрва ``.
Тој ( патриотизмот) првин треба да се засади , тука најголема улога има фамилијата т.е. родителите и твоите постари .
Послем засадувањето ``младата фиданка`` треба правилно да се третира и заштити-тука настапува образовниот систем т.е. државата.
Потенцијалот таа фиданка да прерасне во убаво дрво зависи од способноста своите гранки самата фиданка подобро да ги изложи на сонцето -сопствена инцијатива и капицетет за тој патриотизам да биде во посакувана форма.
Исполнување на претходно наброените предуслови создаваат краен продукт ( веке одраснато дрво) кој да речам државата го користи во своето етаблирање, остојување и промовирање.
Патриотизмот дефиниран како љубов и посветеност кон својата земја отсекогаш бил инспирација за одење во битки за ослободување на сопствената земја, во битки за идеали, во битки за подобро утре.Но во исто време патриотизмот претставува и верба во себе, лојалност кон државата и отчетност кон истата.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
38.382
Млада дамо, мора да отвораме теми за да ВИ ЈА КРЕНЕМЕ националната свест и патриотското чувство затоа што се заборавивте, заборавивте кои сте и од каде потекнувате, ги заборавивте Вашите дедовци и предци и бесцелно лутате во лавиринтот наречен живот, современи сте, модерни, за Вас не е битно дали е Турчин дали Албанец, и не ви текнува дека ја мешате крвта со некој кој душман Ве гледа, ве презира и утредента се фали колку сте бедни, глупави и прости! Тој се разбира Ви е другар, многу добар другар кој работи на долготрајно Ваше уништување...Куранот му е целта....Не Ви ни паѓа на памет дека нему не му доаѓа ни на крај памет Вашите заеднички деца да не бидат муслимани!
Не планирав да пишувам се додека не ми се крена... се,освен националната свест.Добро бе од кога патриотизмот се поистоветува со национализмот?Како може да се збори за патриотски чувства со плукање на други нации.Додека знаев патриотизмот се дефинираше како љубов кон сопствената земја,но еве денешнава дефиниција се преименувала во омраза кон се што не е наше.Овој пост нема ни П од патриотизам,плукање,омраза,уништување.Зарем е ова доказ дека повеќе си ја сакате земјата од нас?Ако сите вака си ја сакаа,сега границите со копја ќе ги браневме.
Срамота.
Lady напиша:
Мора да Ве потсетиме повеќе да му дадете значење на патриотизмот и да сватите што тој всушност значи, кога утре Вашето дете ќе Ве праша на кој јазик да се моли и кон кој Господ!
Мистичен напиша:
Пак го измешавте патриотизмот со верата.
Таман работа:)Ова е каша попара.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Не планирав да пишувам се додека не ми се крена... се,освен националната свест.Добро бе од кога патриотизмот се поистоветува со национализмот?Како може да се збори за патриотски чувства со плукање на други нации.Додека знаев патриотизмот се дефинираше како љубов кон сопствената земја,но еве денешнава дефиниција се преименувала во омраза кон се што не е наше.Овој пост нема ни П од патриотизам,плукање,омраза,уништување.Зарем е ова доказ дека повеќе си ја сакате земјата од нас?Ако сите вака си ја сакаа,сега границите со копја ќе ги браневме.
Срамота.Таман работа:)Ова е каша попара.

Патриотизмот знае да обединува, без разлика на етничката, верската и партиската припадност, само најпрвин треба сите да се обединиме околу неговата темелна вредност - љубов спрема татковината, нашето општо добро.
Патриотизмот мора да се етаблира како нужна вредност на општеството, и да се укаже дека во врзаниот круг на предуслови за просперитет на државата, патриотизмот има исто толку важна улога како и стабилноста, економијата и образованието.
 

Ganimed

La Petite Seduction
Член од
18 јули 2008
Мислења
303
Поени од реакции
18
ajde dechki, pauza, site ste tuka nekade so pravilen stav kon rabotite, patriotizmot e del od nacionalnoto obelezje na sekoj od nas, bogami i del od nashata strast, ne veruem deka ima nekoj na forumov sho ne e patriot...

koaga se govori za osetliva tema, kako sho e Makedonija, chustvata se meshaat i granicite se preogaat, megutoa veruem sea da ste site zaedno bi svrtele edno na pesnava

sho mi e edna od nashite omileni

:smir:
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
хаха,јас каснам сега читам дел од коментариве на темава!Не знам после претходниот пост што да додадам,само би рекол да бидеме трпеливи и да се менуваме,зошто нели прво треба да се погледнеме себеси и да се поправиме,па после негативно да ги критикуваме другите!
Нели?

И сакам да додадам дека треба да се калемиш како македонец баш во вакви градови како "мојот",да осетиш на своја кожа многу неправди па после да зборуваш за тој патриотизам-национализам(како го поистоветуваат некои).Не знам луѓе уморен сум,а и од темава,и ајде да шириме малку љубов и туризам на крај на краиштата....хаха да си напрам реклама како стружанец!Ајде на плажа во Струга,зарем само Охрид има езеро???
Па ние имаме и река бе ејјјј:baeh:
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.660
Поени од реакции
28
Млада дамо, мора да отвораме теми за да ВИ ЈА КРЕНЕМЕ националната свест и патриотското чувство затоа што се заборавивте, заборавивте кои сте и од каде потекнувате, ги заборавивте Вашите дедовци и предци и бесцелно лутате во лавиринтот наречен живот, современи сте, модерни, за Вас не е битно дали е Турчин дали Албанец, и не ви текнува дека ја мешате крвта со некој кој душман Ве гледа, ве презира и утредента се фали колку сте бедни, глупави и прости! Тој се разбира Ви е другар, многу добар другар кој работи на долготрајно Ваше уништување...Куранот му е целта....Не Ви ни паѓа на памет дека нему не му доаѓа ни на крај памет Вашите заеднички деца да не бидат муслимани!
Мора да Ве потсетиме повеќе да му дадете значење на патриотизмот и да сватите што тој всушност значи, кога утре Вашето дете ќе Ве праша на кој јазик да се моли и кон кој Господ!
Рака не давам но затоа срцето и душата се мојата Македонија! И кога го кажав ова, морници го облазаа моето тело, чувство кое тебе не ти е вродено ниту имаш доблест да го почувствуваш!
"Млада" дамо, алал да ти е за постов, успеа да ме извадиш од подземниот бункер во кој што будно демнеам и чекам да им вратам на сите оние кои го нашле правиот едниствен пат во лавиринтот на животот па мислат дека можат да кажат што сакаат т.е. народно речено "тропна и остана жив". :wink:

Искрено жал ми е што ете сум живеел заблуда (што се однесува до тебе), си ме гледала како душман, а јас ете глупав каков што ме дал господ те мислев за пријателка.

Си напишала некои работи кои што по мое мислење немаат апсолутна врска со патриотизмот како поим, знам дека си факултативно образована, па не би сакал да помислиш дека ти солам памет ама ете, КЛИКНИ ТУКА и читни малку, освежи се.

Иначе не мислиме за сите дека се, да те цитирам "бедни, глупави и прости", туку само за некои одредени поединци. Жалам што ти се се пронашла токму во нив, обиди се излези од тој "лавиринт".

И, да се вратам на темава. Сите останати извините на должината на постов.

Патриотизмот мислам дека е вродено чувство во нас, јас отсекогаш сум го имал и мислам дека секогаш ќе го имам.

За да им е појасно на некои мои "бивши" пријатели (си знајш ти :wink:) да Ви појаснам дека наредно кога ќе спомнам "Мојата Држава" мислам само на Република Македонија и на никоја друга.

Јас во мојата држава, се образовав, работам, инвестирам, плаќам данок, плаќам здравствено и пензиско осигурување и тнт...

Јас за мојата држава, кажувам само убави зборови на странци, сум оптимист дека ќе има и поубави денови, ги убедувам тие што сакаат да ја напуштат дека грешат, не земав бугарски пасош и тнт...

Мислам и се надевам дека овие особини се тие на еден прав патриот, човек кој што ја сака својата држава.

Можеби за некои сум поголем македонец од македонец, а за некои никогаш нема да бидам ниту едно мало М... но тоа ич не ме засега...
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
60
"Млада" дамо, алал да ти е за постов, успеа да ме извадиш од подземниот бункер во кој што будно демнеам и чекам да им вратам на сите оние кои го нашле правиот едниствен пат во лавиринтот на животот па мислат дека можат да кажат што сакаат т.е. народно речено "тропна и остана жив". :wink:

Искрено жал ми е што ете сум живеел заблуда (што се однесува до тебе), си ме гледала како душман, а јас ете глупав каков што ме дал господ те мислев за пријателка.

Си напишала некои работи кои што по мое мислење немаат апсолутна врска со патриотизмот како поим, знам дека си факултативно образована, па не би сакал да помислиш дека ти солам памет ама ете, КЛИКНИ ТУКА и читни малку, освежи се.

Иначе не мислиме за сите дека се, да те цитирам "бедни, глупави и прости", туку само за некои одредени поединци. Жалам што ти се се пронашла токму во нив, обиди се излези од тој "лавиринт".

И, да се вратам на темава. Сите останати извините на должината на постов.

Патриотизмот мислам дека е вродено чувство во нас, јас отсекогаш сум го имал и мислам дека секогаш ќе го имам.

За да им е појасно на некои мои "бивши" пријатели (си знајш ти :wink:) да Ви појаснам дека наредно кога ќе спомнам "Мојата Држава" мислам само на Република Македонија и на никоја друга.

Јас во мојата држава, се образовав, работам, инвестирам, плаќам данок, плаќам здравствено и пензиско осигурување и тнт...

Јас за мојата држава, кажувам само убави зборови на странци, сум оптимист дека ќе има и поубави денови, ги убедувам тие што сакаат да ја напуштат дека грешат, не земав бугарски пасош и тнт...

Мислам и се надевам дека овие особини се тие на еден прав патриот, човек кој што ја сака својата држава.

Можеби за некои сум поголем македонец од македонец, а за некои никогаш нема да бидам ниту едно мало М... но тоа ич не ме засега...

Кажи ми најискрено еден пост каде што може да се забележи еднинственоста на македонските форумџии, нивни заеднички став и почитување на нивната еднинственост како што тоа умеете Вие Албанците? Нели сметаш дека нашиот патриотизам е нарушен? Дали не забележуваш дека имаме меѓусебен раздор и ако некој се бори да го каже тоа е жестоко нападнат од "останатите" кои и тоа како умеат да го линчат со сосема спротивни глупости, насочување и преименување во тотален бедник...Ме боли неединственоста, дволичноста, неискреноста и нереалното живеење на Македонците кои можат многу убаво да увидат колкава е добивката од единството и патриотизмот кон својата држава и народ од Вас...Да не одам во крајност, но кажими колкав беше бројот на Албанци кои се упатија да ја слават независноста на Косово а колкав е бројот на Македонци кои изустуваат "Ма ако сака и Грција нека се викаме, само да влезиме во НАТО и ЕУ!"
Кажи ми како да се чувствувам кога кога колегата Албанец ми го даде отказното решение и изрази големо жалење што веќе не сме колеги, НО по предлог на колегата Македонец, кој и тоа како слатко и иронично се изнасмеа? Целата ситуација за сметка на Рамковниот договор и дејствување на грбот на невиниот.
Нагоре од погорните постови можеш да го увидиш дека имам жестока борба , не толку од Албанците, тука од Македонците.
И досега можеби си бил во заблуда, но јас ке ти кажам дека не, си ми бил и ќе ми останеш пријател, тоа е твое да одлучиш, но ќе ти кажам дека и ден денес се дружам со интелектуалци, но пред се еманципирани, во кои влегуваат доста Турци и Албанци, со кои надолго ии нашироко разговараме за овие теми, и заеднички ги гледаме пропустите од душманските меѓусебни нагони (како што се изјаснив на дрскоста на нашата форумџика) и од двете страни кои надоаѓаат од немањето доволно патриотизам и почитуавање на она што ни го оставиле старците, било Македонци, било Албанци... Имаме можност кој не смееме да ја уништиме, да се спознаеме и сакаме прво себеси а потоа и другите.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.066
Јас за мојата држава, кажувам само убави зборови на странци, сум оптимист дека ќе има и поубави денови, ги убедувам тие што сакаат да ја напуштат дека грешат, не земав бугарски пасош и тнт...

Мислам и се надевам дека овие особини се тие на еден прав патриот, човек кој што ја сака својата држава.
Еко,тотално ја долови поентата која сакав да ја постирам на темава.
Да бидеш Македонец,или Албанец или што друго било,тоа е во твојата душа.
Или си,или не си.
Едноставно е.

Сфатете,сите вие со аватарчиња,со потписчиња и сите оние кои други ќе учеле како да бидат патриоти.
Не мора да се докажувате.Сите сме јаки на зборови,а со развојов на технологијата,јаки сме и на аватари и потписи.


Ако си патриот,нема да се замараш да докажуваш на некој друг.ТИ веруваш во тоа и го знаеш тоа за себе,и дозволуваш другите да си изградат мислење за твоите постапки.

Тој што стварно е нешто,не урла на сите фронтови да го докаже тоа.
Тоа го прави тој што тоа не е.
Тоа е за сите патриоти,кој иако се патриоти,се посрамотуваат самите себе со потписи ГОРД ШТО СУМ МАКЕДОНЕЦ.

Бидејќи ако за тоа да го сфатите треба да се случи Грција да ни даде вето,тогаш не е нешто во ред.
Следно,да чекам агресивност и геноцид,за да сфатите дека ја сакате и почитувате земјата?


Другата страна е за сите "учители" на патриотизмот.

Lady,јас и ти сме Македонци.
Што знаеш ти повеќе од мене?
Ништо,но сепак си земаш за право сите нас да не подучуваш за тоа колку не сме нешто,што ни самата ти не си.
Ако патриотизмот почнува од бабини приказни,а завршува со силење на форум,сите ќе бидеме патриоти.

Реално,ако некој би требало да не учи за патриотизам,тоа се сите војници и востаници низ нашата историја,кои дале нешто за својата држава.
Без разлика дали е тоа нивниот живот,богатство или пак храбро ги праќале синовите за Македонија.

Вака,јас и ти сме еднакви,така да немаш право да се ставаш над мене,или било кој друг.
Банален пример,да дојде Гоце Делчев и да збори на темава,ќе го послушам.
Тебе,и сите твои истомисленици,кои ќе ни ја дигате свеста,само би ја гледал баналноста и помодарството во нив.
За жал,тоа е тажната вистина.

Дефиниција денес за патриот - човек кој не иде на одмор во Грција.
Браво,навистина,за сите вас кои го доведовте на тоа ниво.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
16.537
Поени од реакции
1.835
Ја би те жалел. Или можеби не. Треба човек да му годи да го омаловажуваат, дискриминираат, и упорно да оди на такви места.
А зошто воопшто ти нешто би помислил за мене? Дали тебе нешто лошо или добро ќе ти се случи, доколку јас решам да појдам таму или на било кое друго место и правам што сакам и како сакам?

Млада дамо, мора да отвораме теми за да ВИ ЈА КРЕНЕМЕ националната свест и патриотското чувство затоа што се заборавивте, заборавивте кои сте и од каде потекнувате, ги заборавивте Вашите дедовци и предци и бесцелно лутате во лавиринтот наречен живот, современи сте, модерни, за Вас не е битно дали е Турчин дали Албанец, и не ви текнува дека ја мешате крвта со некој кој душман Ве гледа, ве презира и утредента се фали колку сте бедни, глупави и прости! Тој се разбира Ви е другар, многу добар другар кој работи на долготрајно Ваше уништување...Куранот му е целта....Не Ви ни паѓа на памет дека нему не му доаѓа ни на крај памет Вашите заеднички деца да не бидат муслимани!
Мора да Ве потсетиме повеќе да му дадете значење на патриотизмот и да сватите што тој всушност значи, кога утре Вашето дете ќе Ве праша на кој јазик да се моли и кон кој Господ!
Рака не давам но затоа срцето и душата се мојата Македонија! И кога го кажав ова, морници го облазаа моето тело, чувство кое тебе не ти е вродено ниту имаш доблест да го почувствуваш!
Па нормално "побогу"! Што има врска дали ќе одиш в џамија или в црква!
И уште еден човек тука кој мисли дека е посебен и предодреден да им кажува на другите нешто што веќе го знаат. Ние сите сме неписмени, па ајде ти се најде паметна да ни кажеш да си ја сакаме татковината т.е. да ги мразиме Албанците, Турците и се` друго што не се води како Македонец. Тоа за тебе е патриотизмот, па еве без грам култура и соодветно да ти вратам ... ти немаш појма што значи тој поим. Ако беше барем малку учена, ќе знаеше барем за што се зборува на темава, ќе можеше да не забегаш оф топик и ќе знаеше дека тоа за што зборуваме апсолутно нема врска со твојот страшен гнев кон сите други вери и националности.
А за болдираното ... од што нема поврзаност, неможам да го сфатам. Башка, многу ти се коси со следново:
Кажи ми најискрено еден пост каде што може да се забележи еднинственоста на македонските форумџии, нивни заеднички став и почитување на нивната еднинственост како што тоа умеете Вие Албанците?
Ме боли неединственоста, дволичноста, неискреноста и нереалното живеење на Македонците кои можат многу убаво да увидат колкава е добивката од единството и патриотизмот кон својата држава и народ од Вас...Да не одам во крајност, но кажими колкав беше бројот на Албанци кои се упатија да ја слават независноста на Косово а колкав е бројот на Македонци кои изустуваат "Ма ако сака и Грција нека се викаме, само да влезиме во НАТО и ЕУ!"
Кажи ми како да се чувствувам кога кога колегата Албанец ми го даде отказното решение и изрази големо жалење што веќе не сме колеги, НО по предлог на колегата Македонец, кој и тоа како слатко и иронично се изнасмеа? Целата ситуација за сметка на Рамковниот договор и дејствување на грбот на невиниот.
Нагоре од погорните постови можеш да го увидиш дека имам жестока борба , не толку од Албанците, тука од Македонците.
Значи, претходно цел пост посвети на омразата кон Албанците, а потоа испаѓа дека толку ги сакаш, што дури им завидуваш. Реши се ам.
И уште ова. Пак ќе ја отупам со омразата кон својот народ, но морам. Ти не си патриот дека ме мразиш мене што не мислам како тебе, но јас сум, зошто тебе и таква те сакам, дека сепак си Македонка.:smir:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.528
Поени од реакции
809
А зошто воопшто ти нешто би помислил за мене? Дали тебе нешто лошо или добро ќе ти се случи, доколку јас решам да појдам таму или на било кое друго место и правам што сакам и како сакам?
Не мислев на тебе - тебе, туку на „тебе“ хипотетички. Не се тревожи, последно што би направил е што на личности би им водел сметка кој каде оди и зошто, поготово форум ликови. :smir:
 
На врв Bottom