Патриотизам - вродено чувство, наметната пропаганда или...?

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ganimed, твоето мислење кое е избришано од темава се состоеше од една реченица, цитирам: Патриотизмот е убава работа се додека не премине во навика, и смајли :pos2: на крајот.
Можеби ти се допаѓа реченицата и ја сметаш за особено духовита и луцидна, што е нели работа на вкус, но истата, објективно гледано не е во склоп на темата, а уште помалку придонесува за збогатување на дискусијата. Поинаку постот ти е офтопик и како таков е избришан.

Нема потреба од драматизирање и тотално неосновани обвинувања.

А, вториот дел од постот е веќе нешто со содржина и поента. Дополнително потикнува дискусија. И во тоа е разликата помеѓу една офтопик реченица и издржан пост.
 

Ganimed

La Petite Seduction
Член од
18 јули 2008
Мислења
303
Поени од реакции
18
ada, za vkusovte ne se rasprava

toa sho na temava sakame da vidime(se nadevam i drugite), e pokraj tvojot neosporen intelekt i sposobnost za komunikacija, da prikazesh malce po toleranten odnos, posle se ova e otvoren forum za diskusii

inache u mojata rechenica

Патриотизмот е убава работа се додека не премине во навика, и смајли :pos2: на крајот.


ima ogromna doza na muabet, posle se ova e podforum za filizofija i psihologija(duri mozesh i tema da otvorish od taa rechenica)
a filozofijata i psihologijata ne trpat restrikcii-bi trebao da znaesh ti toa


ps.Inache i jas nema da stapnam u Grcija nikad, ama za drugive sho idat bash mi e gajle koj sho saka nek si prai
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
ps.Inache i jas nema da stapnam u Grcija nikad, ama za drugive sho idat bash mi e gajle koj sho saka nek si prai
Не си патриот во тој случај.:nenene:
Треба да ги каменуваш сите кои ќе помислат да појдат во Грција конкретно, затоа што само така ќе си, а и ќе го поттикнеш патриотското чувство во нив со надеж дека и ќе ги одвратиш од таа гнасна идеја.
Знаеш како оди тоа ... денес не се мешаме во туѓите животи и постапки, плукаме по тие кои го прават тоа, но утре сме други и им е*еме матер на копилињата кои бараат виза за Грција, бидејќи кога е во прашање нашата држава, дозволено ни е се`.:pipi:
И јас не би одела таму, но исто не би го убила тој кој мора деловно да замине таму, кој мора да оди да посети некој од својата фамилија, кој мора да оди таму да го заврши веќе запишаниот факултет. Но добро, јас не живеам за да сите ми се поклонуваат на мојот патриотизам ... је*и га.:jaj:
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
јас би го дефинирал како производ на општетството за полесно да се манимулира со народот.
далеку од тоа дека не си ја сакам земјата, нормално овде сум се родил но патриоти од стилот "За тебе живот даваме" ми е мн продаден филм.
 
С

Сатори

Гостин
Нема потреба од драматизирање и тотално неосновани обвинувања.
Нормално, тоа е работата на квази патриотите и новосоздадените промакедонски хејтери.
:nesvest:
 

Ganimed

La Petite Seduction
Член од
18 јули 2008
Мислења
303
Поени од реакции
18
Не си патриот во тој случај.:nenene:
Треба да ги каменуваш сите кои ќе помислат да појдат во Грција конкретно, затоа што само така ќе си, а и ќе го поттикнеш патриотското чувство во нив со надеж дека и ќе ги одвратиш од таа гнасна идеја.
Знаеш како оди тоа ... денес не се мешаме во туѓите животи и постапки, плукаме по тие кои го прават тоа, но утре сме други и им е*еме матер на копилињата кои бараат виза за Грција, бидејќи кога е во прашање нашата држава, дозволено ни е се`.:pipi:
И јас не би одела таму, но исто не би го убила тој кој мора деловно да замине таму, кој мора да оди да посети некој од својата фамилија, кој мора да оди таму да го заврши веќе запишаниот факултет. Но добро, јас не живеам за да сите ми се поклонуваат на мојот патриотизам ... је*и га.:jaj:
abe, bi otishol...barem ushte ednashka, onaka za seir pak-da im se naseram na nekoj spomenik nivni, ama nema da me pushtat-imam shtambilj u pasosh od Pederakisite-persona non grata, posho so ushte 15 netachni nosevme majci na vremeto u Sred Solun so natpis "SOLUN E NASH" i nazad golema Makedonija so Sonceto nashe Vergina:vozbud:


leleleee kutek jadenje, mamice mila, sho beshe toa:pos2:


anyway, koj gi ebe:uvo:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
јас би го дефинирал како производ на општетството за полесно да се манимулира со народот.
далеку од тоа дека не си ја сакам земјата, нормално овде сум се родил но патриоти од стилот "За тебе живот даваме" ми е мн продаден филм.
На кој начин преку патриотизам се манипулира народот?
И зошто е тоа продаден филм?
Дали комитите, Егејците, и сите оние борци за Македонија, страдале и умирале како заблудени, ем продадени души?

Нормално, тоа е работата на квази патриотите и новосоздадените промакедонски хејтери.
:nesvest:
Дефинирај квазипатриот и новосоздаден промакедонски хејтер.
 

tienly

Robbie, one and only!
Член од
6 октомври 2007
Мислења
60
Поени од реакции
5
Епа темава така да речам ептен ме копка веќе долго време.
Јас си ја сакам земјата,ке создавам во животов,дај боже,ке се трудам,индивидуално сепак многу малку можам,ке ја пренесам и на моите деца таа љубов...само се прашувам дали навистина постои патриотизам кај нас,или е тоа само чукање во гради?!
Епа кога Струга се исламизира по вештачки пат од СДСМ со територијалната поделба,кога во 2001 г. македонците патриоти бегаа од пушка,и др. настани јас сватив дека ние македонците сме го изгубиле онај вистински патриотизам развиван од турско време па навака,сме заоравиле што е вистински патриотизам и едноставно ова време-невреме не направи такви па дури дојдовме и во ситуација да се плашиме и за идентитетот.Сето ова ме плаши искрено и дај боже да дојде подобро време,зошто вака искрено не тераме далеку:nenene:

Jas sum do Struga! I da vistina e toa sto go zboruvas deka koga bese konfliktot vo 2001 g. rezervistite koga odea na proba im davaa puska vo raka i do niv (bez nivno znaenje) im frlaa po edna obicna petarda tie skokaa kako koj znae sto da e padnato! Zatoa znam i tvrdam deka se mn. retki tie PATRIOTI vo nasata si receno mala (no sepak golema) drzava!

...
Sakam da kazam nesto! Ne sum bil patriot, neznam dali ke bidam ako moze doprva da se stane patriot, a znam nekoi moi drugari patrioti. Sakam da prasam edno prasanje, i ako moze Ada sakam da mi odgovori? Dali patriotizmot znaci i deka ako si vo svojata rodna drzava ugnetuvan, bez pravo na glas, bez osnovni uslovi za zivot, i bez red mn. drugi raboti treba i pokraj seto toa da ostanes vo svojata drzava i da i pomognes vo vojna voeni konflikti i red drugi raboti?! Koga vo nekoja od drugite podobro razvieni drzavi ti se ukazuva moznost da stanes nekoj i nesto?! Pred se imam nekoe POSTOVANJE za starite makedonci, za slogata i uspehot koga sme bile pod Tursko robstvo. Daleku otidovte so temava bidejki site vasi tvrdenja se sveduvaat na edno isto PATRIOTIZAM--> UMRI ZA SVOJATA DRZAVA(PA MAKAR I OD GLAD, NEVRABOTENOST...) Patriotizam spored mene pretstavuva pred se SAKANJE na drzavata so celo svoe srce bez razlika kade i da si! se drugo spored mene e glupost poz.
 
С

Сатори

Гостин
Дефинирај квазипатриот и новосоздаден промакедонски хејтер.
Мафтачи на знамиња и отварачи на теми кои што со тоа ништо не менуваат, а уште помалку креваат национална свест, туку само исфрлаат „омраза“ и се ставаат во улога на спасители.

Трагични, безгласни букви во општеството.:pipi:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Jas sum do Struga! I da vistina e toa sto go zboruvas deka koga bese konfliktot vo 2001 g. rezervistite koga odea na proba im davaa puska vo raka i do niv (bez nivno znaenje) im frlaa po edna obicna petarda tie skokaa kako koj znae sto da e padnato! Zatoa znam i tvrdam deka se mn. retki tie PATRIOTI vo nasata si receno mala (no sepak golema) drzava!

...
Sakam da kazam nesto! Ne sum bil patriot, neznam dali ke bidam ako moze doprva da se stane patriot, a znam nekoi moi drugari patrioti. Sakam da prasam edno prasanje, i ako moze Ada sakam da mi odgovori? Dali patriotizmot znaci i deka ako si vo svojata rodna drzava ugnetuvan, bez pravo na glas, bez osnovni uslovi za zivot, i bez red mn. drugi raboti treba i pokraj seto toa da ostanes vo svojata drzava i da i pomognes vo vojna voeni konflikti i red drugi raboti?! Koga vo nekoja od drugite podobro razvieni drzavi ti se ukazuva moznost da stanes nekoj i nesto?! Pred se imam nekoe POSTOVANJE za starite makedonci, za slogata i uspehot koga sme bile pod Tursko robstvo. Daleku otidovte so temava bidejki site vasi tvrdenja se sveduvaat na edno isto PATRIOTIZAM--> UMRI ZA SVOJATA DRZAVA(PA MAKAR I OD GLAD, NEVRABOTENOST...) Patriotizam spored mene pretstavuva pred se SAKANJE na drzavata so celo svoe srce bez razlika kade i da si! se drugo spored mene e glupost poz.

Пак на некој начин навлегуваме во политика, но ајде нека е и така. И да се извинам што одговарам и јас, иако конкретно праша друг член.

Е, ете и јас сум од Струга и го молев татко ми да не оди по планини и брат ми да не се јавува на никаков повик, доколку го добие. А зошто? Па друга психа ме води мене. Што ако изгубев некого во тие валкани партиски игри? Кој и за која држава се бореше тогаш? Не нападна некој надворешен непријател, ненаместена војна беше без нечиј интерес и цела држава беше во опасност па зависеше од народот? На крај, победи некој? Се подобри нешто? Или се` започна и заврши кога некој друг тоа го посака?
Ете го тој помешан патриотизам. Ја сакам својата земја и треба да одам по газот на тие кои ја водат. Е нема. Ја сакам својата земја, но пред неа го сакам своето семејство и себе. Поважно ми е тие да се здрави и живи и да имаат леб, отколку глупостите што ги прават сите недоквакани кои се на власт и секојдневно обожаваат да пласираат на граѓаните секакви стресни ситуации, со кои едвај се справуваат.
Секако дека има врска врвот на државата со поимот патриотизам, дека како што се прашуваш ти, така се прашувам и јас ... патриотизам ли е тоа се` за мојата земја макар и да умрам, па и од глад доколку некој не ми каже да земам пушка за неа, а државата за мене има само едно ништо? Глупости со големо г. Тоа што сметам дека можам да го направам ќе го направам, но тоа во никој случај нема да биде на тацна мојот или животот на некој мој близок. Затоа, работите што се нормални ги прифаќам и сакам, а тие забеганите не ни сакам да ги гледам, а не па да ги правам.

п.с. Не би заминала да живеам во друга земја, иако секоја наредна година помината тука ми е се` потешка и понапорна. Иако секој нареден ден маки мачам да постигнам нешто повеќе, јас никако не тргнувам напред дека државата ме кочи, онака со рачна. Но, тврдоглава сум и цела моја иднина ја планирам тука, па макар и моите планови за мал допринос за мојата држава да ми успеат на 60 години. И да, јас скромно мислам дека тоа е поголем патриотизам од многуте други изопачени видови.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Мафтачи на знамиња и отварачи на теми кои што со тоа ништо не менуваат, а уште помалку креваат национална свест, туку само исфрлаат „омраза“ и се ставаат во улога на спасители.

Трагични, безгласни букви во општеството.:pipi:
Секој кој што сака да подигне национална свест, и кој си ги почитува симболите на својата татковина, не може да биде квази-патриот, ниту хејтер.
Дополнително, националната свест се поистоветува со љубов кон нацијата, што автоматски се коси со мразење. Омразата која се јавува е резултат на оние на кои им пречи подигањето на националната свест, и истата тие ја емитираат.

Секое плукање на обидот да се разбуди љубовта кон татковината, е плукање и врз Гоце, Питу, Мисирков и сите оние бројни патриоти кои низ животот ги водела Македонија. Плукачите се оние безгласните и трагичните. Затоа што ги плукаат делата на претходно споменатите, го спречуваат нивнот продолжеток и надградба и сакаат да посеат раздор во нешто кое е носено од и тражи љубов.
 

Ganimed

La Petite Seduction
Член од
18 јули 2008
Мислења
303
Поени од реакции
18
problemot vo Makedonija odsekogash bil predavstvoto odvnatre, i prodadenite dushi, a ne patriotizmot, pa duri i nacional patriotizmot vo sekoja zemja se ceni, megutoa postoi granica, kade sho najchesto patriotizmot preoga pod navodnici i se transformira vo zelba za zaveduvanje na tolpa luge ili glasachi, kako sakate narechete go, megutoa patriotizmot i politikata nikade ne bi trebalo da se vo ist dzeb za drapanje korist od toa.

ushte ednashka, patriotozmot e ubava i vozvishena rabota, ljubov kon tatkovinata, ne go meshajte so politika-ne zasluzuva takva kategorizacija
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Дополнително, националната свест се поистоветува со љубов кон нацијата, што автоматски се коси со мразење. Омразата која се јавува е резултат на оние на кои им пречи подигањето на националната свест, и истата тие ја емитираат.

Секое плукање на обидот да се разбуди љубовта кон татковината, е плукање и врз Гоце, Питу, Мисирков и сите оние бројни патриоти кои низ животот ги водела Македонија. Плукачите се оние безгласните и трагичните. Затоа што ги плукаат делата на претходно споменатите, го спречуваат нивнот продолжеток и надградба и сакаат да посеат раздор во нешто кое е носено од и тражи љубов.
Ада, нели и ти мразиш дел од својата нација? Нели би ме мразела мене ако ме видиш на Грчка граница? Нели ќе ме мразиш ако не излезам да мафтам со знамиња таму каде што ќе мафташ ти?
Туку тогаш, со таа постапка јас веднаш сум избришана од Македонка, па го имаш целото право на светов да ме мразиш, пцуеш, вреѓаш, омаловажуваш. Да беее, така одеше ...
А за тоа со будењето љубов кон татковината ... аман, до кога. Ти ли си таа што мене ќе ме натера да ја сакам својата татковина? Со што? Нели е тоа мој избор и можам да ја сакам или плукам колку сакам? Нели има кој да го прави тоа постојано за нас, додека ние правиме покорисни работи за државата?
Но, ако сметаш дека е тоа во ред, да некој има право некому да му кажува како да живее и што да прави со својот живот, ајде од денес јас ќе почнам да те убедувам тебе дека (на пример) абортусот е грев и не смееш никогаш да помислиш да абортираш и строго да ги критикуваш и предомислуваш сите кои ќе ти кажат дека го мислат истото. Тоа е една добра работа која се` смета дури и за грев, па ете, сакам и ти да мислиш и правиш како мене. Ќе биде во ред?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ада, нели и ти мразиш дел од својата нација? Нели би ме мразела мене ако ме видиш на Грчка граница? Нели ќе ме мразиш ако не излезам да мафтам со знамиња таму каде што ќе мафташ ти?
Се извинувам што се вмешувам. Сигурен сум дека нема да те мрази за тоа. Ама, сигурен сум дека ќе те мрази ако те види со транспарент "Да го смениме името на Македонија, името не е битно".

Тоа е разликата.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Се извинувам што се вмешувам. Сигурен сум дека нема да те мрази за тоа. Ама, сигурен сум дека ќе те мрази ако те види со транспарент "Да го смениме името на Македонија, името не е битно".

Тоа е разликата.
Јас кажувам така затоа што тоа го имам прочитано напишано од неа. Не пишувам на слепо никогаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom