Патриотизам - вродено чувство, наметната пропаганда или...?

S

Stef Bachatero

Гостин
Поточно кажано од генерација во генерација сме се повеќе разгалени.Па кој имал повеќе ние или комитите,ние или партизаните.Гладни,жедни се бореле за да створат пристојно место под сонцето за мене и тебе.Трпеле се,дури и животите ги дале,а ние со што им се оддолжуваме.А како би стекнал повеќе,ако се пишеш друга националност,од тоа што си.
Друже јас размислувам глобално и на долг рок.
Не ме интересира што било вчера и завчера,можеш ли да го смениш минатото?
Можеш ли да знаеш со конкретност што се десило вчера и да ја знаеш вистината на твоето постоење?
И кога ќе дознаеш сето тоа ќе добиеш ли одговор или ќе треба да се грижиш за побитни работи како што е да имаш пари во твојот џеб.
Како што ја граделе државата е морално за секој да придонесе нешто,без разлика на каква националност припаѓа тој/таа мора да даде нешто за возврат.
Јас тоа не го викам патриотизам/националност туку борба за живот.
Дур сме живи мора да најдеме начин како да гуркаме напред,затоа што ако немаш врски во државава не функционира ништо.
Така да патриотизмот за мене е само лажна карта за собирање гласови ништо повеќе...
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Мешаш две работи кои во коренот се исти,а во насоката се различни.Ние меѓу себе може колку сакаме да се критикуваме и исмеваме за македонштината,ама не би чуствувале навреда.

Но доколку ја навреди македонштината некој припадник на друг етнос,тогаш баш ке не заболе.
Премногу си наивен за да веруваш во ова што го кажуваш.. ама ај..
реков дека мешаш баби и жаби...


Еве последните примери од паролите и палењето на знамето на фудбалските натпревари,сигурно сваќаш на што мислам.На такви работи верувам дека никој од Македонците кои реално се чуствуваат така не би останале рамнодушни.
Епа сеа одма да ти кажам.. мене баш ме заболе дали го палеле македонското знаме албанцине на фудбалски натпревар или не, и обратно... Неписмена багра, јали македонска, јали албанска .. не ме тангира... Реално јас се чувствувам така, а верувам дека има и многу други што се чувствуваат така, јали македонци, јали албанци...Да се „палеа“ американцине на тоа шо пола свет знамето им го пали кај ќе стигне и кога ќе стигне, до сега не рогови, него се живо и диво ќе срамнеа со земја.. ама ај тоа е веќе друга тема...
Така да тоа „Реално“ треба малку пореално да го согледаш....
И знам дека нема да сфатиш, но ти како сакаш..„Нацијата, национализмот и патриотизмот се измислени категории и поими, не се природно дадени еднаш - засекогаш. Некад биле полезни и извршиле силно влијание при формирање на нациите-држави т.е. на модерните држави онакви кавки што ги познаваме денес. Тоа се детски болести во денешно време, што не значи дека некаде на земјинава топка не можат сеуште да вродат со плод. Денес се смешни и непотребни и создаваат само дополнителни проблеми и тегоби на светов што неконтролирано се движи напред без да се преиспита.
А ти реков: Наравоучение: секој е философ за она што не го познава, а мисли дека го знае само затоа што има одреден несуштински дел од сегашноста на која и припаѓа

така да.. то ти е то... а ти како сакаш.. никој ништо со сила не те тера...
Впрочем убо рекле римјаните (Цицерон) некад... „Summum jus, summa saepe injuria - Најголемото право предизвикува најголема неправда“, така и со национализмов т.е. патриотизмот и правата поврзани со ова.... помисли се малку на ова, па нека не те чуди тогаш со кое право албанците си земаат да палат македонско знаме на фудбалси натпревар, и да скандираат Голема Албанија, а од дрга страна, со кое право па ние бараме историски национален континуитет од пред Александар, барок и неокласицизам, голема македонија и сл исл.
--- надополнето: 15 јуни 2013 во 00:38 ---
Поточно кажано од генерација во генерација сме се повеќе разгалени.Па кој имал повеќе ние или комитите,ние или партизаните.Гладни,жедни се бореле за да створат пристојно место под сонцето за мене и тебе.
Оф како мешаш баби и жаби... цццц....
Да ти дојдам сеа тебе дома, и да ти ставам пиштол на чело и да ти праам финти со руски рулет, ќе мислиш на тоа како да преживееш и да ме совладаш или на тоа колкав патриот си?

Едно е нагон за преживување (тоа и животните го имаат), а друго е патриотизам, национализам.
Тука со животните сме исти.. имаме нагон за преживување, а за патриотизам и национализам секој може од дома од пред РС да филозофира за тоа колкав патриот е и што е тоа патриотизам, а што национализам.
А животните немаат сенс за дом, за заедница, за општество и држава.. така да сеа ти види и преиспитај се што е што...

Трпеле се,дури и животите ги дале, а ние со што им се оддолжуваме.А како би стекнал повеќе,ако се пишеш друга националност,од тоа што си.

А ти со што им се оддолжуваш на претците? Со тоа што им попуваш на другите какви патриоти и националисти треба да бидат и им држиш предавања за тоа што е национализам, а што патриотизам?

Ако си добар патриот и националист, онда биди верен кон „претците твои“ и излези на улица и на транспарент исплукај го бароков и неокласицизмов што се фура по Скопјево, оти твоите претци појма немале што е едното, а што другото (и тоа во време кога и едното и другото веќе во светот си создале основа и се пишувале во определена литература, за која, на жалост, нашите претци биле тотално неписмени дека сето тоа воопшто некој го запишал), а сега некој на голема врата ти ја деформира националната свест и културната наобразба за која што токму тие „претци“ за кои што ти зборуваш се бореле да ја добиеш.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Премногу си наивен за да веруваш во ова што го кажуваш.. ама ај..
реков дека мешаш баби и жаби...




Епа сеа одма да ти кажам.. мене баш ме заболе дали го палеле македонското знаме албанцине на фудбалски натпревар или не, и обратно... Неписмена багра, јали македонска, јали албанска .. не ме тангира... Реално јас се чувствувам така, а верувам дека има и многу други што се чувствуваат така, јали македонци, јали албанци...Да се „палеа“ американцине на тоа шо пола свет знамето им го пали кај ќе стигне и кога ќе стигне, до сега не рогови, него се живо и диво ќе срамнеа со земја.. ама ај тоа е веќе друга тема...
Така да тоа „Реално“ треба малку пореално да го согледаш....
И знам дека нема да сфатиш, но ти како сакаш..„Нацијата, национализмот и патриотизмот се измислени категории и поими, не се природно дадени еднаш - засекогаш. Некад биле полезни и извршиле силно влијание при формирање на нациите-држави т.е. на модерните држави онакви кавки што ги познаваме денес. Тоа се детски болести во денешно време, што не значи дека некаде на земјинава топка не можат сеуште да вродат со плод. Денес се смешни и непотребни и создаваат само дополнителни проблеми и тегоби на светов што неконтролирано се движи напред без да се преиспита.
А ти реков: Наравоучение: секој е философ за она што не го познава, а мисли дека го знае само затоа што има одреден несуштински дел од сегашноста на која и припаѓа

така да.. то ти е то... а ти како сакаш.. никој ништо со сила не те тера...
Впрочем убо рекле римјаните (Цицерон) некад... „Summum jus, summa saepe injuria - Најголемото право предизвикува најголема неправда“, така и со национализмов т.е. патриотизмот и правата поврзани со ова.... помисли се малку на ова, па нека не те чуди тогаш со кое право албанците си земаат да палат македонско знаме на фудбалси натпревар, и да скандираат Голема Албанија, а од дрга страна, со кое право па ние бараме историски национален континуитет од пред Александар, барок и неокласицизам, голема македонија и сл исл.
--- надополнето: 15 јуни 2013 во 00:38 ---


Оф како мешаш баби и жаби... цццц....
Да ти дојдам сеа тебе дома, и да ти ставам пиштол на чело и да ти праам финти со руски рулет, ќе мислиш на тоа како да преживееш и да ме совладаш или на тоа колкав патриот си?

Едно е нагон за преживување (тоа и животните го имаат), а друго е патриотизам, национализам.
Тука со животните сме исти.. имаме нагон за преживување, а за патриотизам и национализам секој може од дома од пред РС да филозофира за тоа колкав патриот е и што е тоа патриотизам, а што национализам.
А животните немаат сенс за дом, за заедница, за општество и држава.. така да сеа ти види и преиспитај се што е што...




А ти со што им се оддолжуваш на претците? Со тоа што им попуваш на другите какви патриоти и националисти треба да бидат и им држиш предавања за тоа што е национализам, а што патриотизам?

Ако си добар патриот и националист, онда биди верен кон „претците твои“ и излези на улица и на транспарент исплукај го бароков и неокласицизмов што се фура по Скопјево, оти твоите претци појма немале што е едното, а што другото (и тоа во време кога и едното и другото веќе во светот си создале основа и се пишувале во определена литература, за која, на жалост, нашите претци биле тотално неписмени дека сето тоа воопшто некој го запишал), а сега некој на голема врата ти ја деформира националната свест и културната наобразба за која што токму тие „претци“ за кои што ти зборуваш се бореле да ја добиеш.
Тоа е друга тема,и јас сум против барокот и се што прави оваа власт на штета на овој народ.А по тоа кој присуствува на протестот,па не може јас кој сум од друг град да дојдам затоа што вие кои живеете во Скопје,не излегувате во доволен број за да го подржите протестот.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Тоа е друга тема,и јас сум против барокот и се што прави оваа власт на штета на овој народ.А по тоа кој присуствува на протестот,па не може јас кој сум од друг град да дојдам затоа што вие кои живеете во Скопје,не излегувате во доволен број за да го подржите протестот.

Не ме сфати што сакам да ти кажам, а и не ме сфаќаш што ти зборувам погоре цело време...

налет...
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.101
Поени од реакции
16.306
Наметнато од опшеството како и сите останати работи кои ги наметнува опшеството како статут,кариера,пари итн.
Светот би бил далеку поинаков без границите, без влијанието на опшеството и гореспоменатите работи.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
12
Тоа е вродено чувство уште од мали нозе.Политичариве што го злоупотребуваат тоа чувство кај народот е друго.Јас под патриотизам разбирам негување на својот јазик обичаи и култура како и борба против србската,бугарската,грчката и албанската пропаганда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom