ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
абе овие саглам се... прво као недела во 8 резултати, во 8 и 45 пишува во вторник во 8... која каша попара ја прават сега не ми е јасно
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
абе овие саглам се... прво као недела во 8 резултати, во 8 и 45 пишува во вторник во 8... која каша попара ја прават сега не ми е јасно

резултати ќе имаме кога ќе се смилува Белчо-гадот!!!!!
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.913
Поени од реакции
166
да не има некој по право семинарска на Англиски ??
да позајми:smir::back:
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Цркнал читачот на обрасци луѓе :vozbud: Здравје резултати :pos2:
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
според Аце од ЕКТС резултати во петок!!!!!има да се изначекаме:tapp:
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Полагам сега следната недела за прв пат и страшно ми изгледа по некој предмет. На пример кај Мицајков вовед во право.:kesa:
 
Член од
16 ноември 2008
Мислења
103
Поени од реакции
5
Абе вовед и јас полагам сега па пак не е толку тешко. Добро сега ако учиш од а до ш тешко тебе. Прочитај по двапати па ке запамтиш (за мене така е за сите) пошо ако е со заокружвење лесно ќе е, доволно е само да ги распознајш одговорите.
Мислам не мораш да ме слушаш пошо и јас првпат полагам, ама за секој случај февруари втора шанса имаме:pos2:
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.508
Поени од реакции
2.646
Полагам сега следната недела за прв пат и страшно ми изгледа по некој предмет. На пример кај Мицајков вовед во право.:kesa:
Немај гајле друже.Памтам кога полагав пред 3 години Вовед во Право.Кога ги видов книгите од кој треба да се учи ми се лошеше.Цела книга да ја научиш нема шанси а и не се очекува да се научи цела книга.Што знам јас ги учев главните работи во книгата и на двата колоквиума на мое изненадување извадив два пати по 26 поена :) Не се секирај ке биде ехеејј прв колоквиум кога беше тоа :)
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Полагам сега следната недела за прв пат и страшно ми изгледа по некој предмет. На пример кај Мицајков вовед во право.:kesa:
абе колега, види шо е работата...сите шо завршиле, или што се втора-трета година, викаат прочитај 2 пати и немаш гајле....ама ние оти прв пат ни е, девици сме уште, па затоа ни е така страв...јас сум сигурен оти за втор колоквиум ама ич нема да се секираме...

иначе дадоа распоред....сеа уште да пишат кој во колку саат :tapp:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Дадоа распоред и за мастер...од 16-21ч. ааааа!!! трета смена од Железара.
 
Член од
17 март 2008
Мислења
58
Поени од реакции
0
Decki ce moze li nekoj da mi prati materijal za humanitarno pravo ili pak neka mi preporaca nekoja kniga ili web site zamo ve molam da ne bide na angliski zosto ne mozam sve da preveduvam mi treba okolu 30 strani materijal.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Decki ce moze li nekoj da mi prati materijal za humanitarno pravo ili pak neka mi preporaca nekoja kniga ili web site zamo ve molam da ne bide na angliski zosto ne mozam sve da preveduvam mi treba okolu 30 strani materijal.
Меѓународното хуманитарно право ги обработува четирите Женевски конвенции од 1949та година.
Првата е за ранетите и болните во вооружените сили, втората за бродоломците, третата за воените заробеници и четвртата за цивилите. Плус има 2 протокола.
За овие конвенции имаш милиони страни на интернет.

А книга од која јас учев е на Проф. Воислав Василевски - Меѓународно хуманитарно право во вооружени судири. Најубаво да ја најдеш се има во неа и ќе си одбереш. Веројатно за семинарска ти треба, па така да книгава е најдобро решение.
Гуд лак:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom