ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Mortisha, 17 јануари 2008.

 1. Mortisha

  Mortisha

  Член од:
  6 јули 2006
  Мислења:
  116
  Допаѓања:
  8
  Гледав по форумов и немаше никаде отворено тема за на правен факултет. Јас сум матурантка и ако ја положам матурата во јуни мислам да се запишам на правен мислев кој тука од форумов може да ме посоветува или да ми објасни како е да се студира на правен ?дали е добар факултетот? дали е тешко? .........................
  гледав на интернет страната ама нема ништо
  многу ќе ви бидам благодарна :pipi:
   
 2. Luka Peruzovic

  Luka Peruzovic

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  619
  Допаѓања:
  44
  Ја сум на правен. Супер ти е си имаш бодчиња од ова бодчиња од она и сигурно проаѓаш. Нема чекање две недели за резултати него истиот ден на интернет.
   
 3. Pinturicio

  Pinturicio Forza Juventus !!!

  Член од:
  22 септември 2007
  Мислења:
  1.705
  Допаѓања:
  109
 4. Ред хот!

  Ред хот! ***candy girl***

  Член од:
  6 март 2007
  Мислења:
  593
  Допаѓања:
  10
  И јас сум на Правен,прва година,и ти препорачувам да се запишеш на него:)Ова новиов систем има предности,па полесно може да се дојде до бодови и саканата оценка,но како и секогаш има и мани,кој што ни рекоа дека биле на листа за да се разрешат во брзо време.Е сега имаш и интересни и малце досадни предмети,ама со редовно учење све ќе биде ок.Инаку по 4-5 часа имаш во денот предавања,а имаш и еден слободен ден.Па ако си за,ти посакувам успешно запишување:helou:
   
  На pain_killer му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ~~БоЖиЦа~~

  ~~БоЖиЦа~~

  Член од:
  6 ноември 2007
  Мислења:
  848
  Допаѓања:
  44
  Правниот факултет ти е супер но во нашава држава перспективата од тој факултет некако се намалува порад преголемиот број на студенти.Ако сакаш нешто со закони ова она...подобро ти е политички науки и слично.А тоа дали е лесно или тешко секој факултет со своја тежина си е....И јас сакав да се запишам на тој факултет ама баш поради тоа не се запишав.
   
 6. M*O*N*A

  M*O*N*A ~*Kitekatus*~

  Член од:
  20 јуни 2007
  Мислења:
  99
  Допаѓања:
  31
  Јас тукушто дипломирав на правен,и искрено во текот на студирањето си поминав супер.Факултетот во однос на тежината е како и секој друг факултет,ако го сакаш она што го учиш ништо не е тешко и комплицирано.Има пар потешки испити,неколку зезнати професори ама ништо страшно..јас бев по старата програма која каде-каде е потешка него новава т.е. ЕКТС.. сега се е на прашања,со заокружување на точен одговор од неколку алтернативи,што е добро од аспект на тоа дека е намалено влијанието на професорот затоа што тестовите ги проверува компјутер,ама е лошо затоа што така мислам дека квалитетот на знаењето што го стекнуваш се намалува.. Но кој сака да учи ке научи,не е битен начинот на полагањето..
  Во секој случај ако правото ти е желба,запиши се на правен и не се секирај многу..
  Можда малку забегав од прашањето,но се надевам дека ти помогнав..ако имаш уште некое прашање,или некоја дилема,ако ти треба совет, слободно обрати ми се на ПП..
  Pozz..:smir:
   
 7. *LittLe heart*

  *LittLe heart* *најубави очи-ЗЕЛЕНИ*

  Член од:
  14 јануари 2008
  Мислења:
  751
  Допаѓања:
  289
  Јас сум на правен факултет и супер ми е.новиот систем ти овозможува лесно да ги поминуваш предметите.начинот на полагање е лесен уште истиот ден добиваш резултати.би ти кажала дека ако си решена нема да се покаеш:wink:
   
 8. Mortisha

  Mortisha

  Член од:
  6 јули 2006
  Мислења:
  116
  Допаѓања:
  8
  фала ви многу за информацииве баш ме поттикнавте уште повеке
  мислам ако има и др заинтересирани членови кои сакаат да се запишат на овој факултет слободно нека поставуват прашања мислам нормалноо
   
 9. Buterfly

  Buterfly *Just Fabulous*

  Член од:
  4 јули 2006
  Мислења:
  4.616
  Допаѓања:
  110
  Знам другарка ми е на Правен и само во прва година една професорка и беше построга што предава 2 предмети истовремено. Друго не се жалеше, еве сега по нова програма ќе дипломира сега, си пишува семинарски си оди на предавања многу порелаксирано од другите факултети.:helou:
   
 10. dabo

  dabo TOMOX47

  Член од:
  31 март 2008
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  21
  Едно прашање до сите студенти,а посебно до оние кои студираат на правниот факултет, Дали се точни шпекулациите дека новата академска година ке започне на 15 Септемви а сесијата од септември е преместена за на 15 Август.

  Ваков предлог знам дека имаше,кажаа и на тв но не знам дали се прифати.


  Многу ми е битно!!!
   
 11. POWER-MKD

  POWER-MKD Per aspera ad astra

  Член од:
  1 март 2008
  Мислења:
  4.656
  Допаѓања:
  572
  Да, новата академска година ќе започне на 15 Септември, затоа што Законот за високо образование претрпе такви измени и сега по ново ќе биде така. Додека, пак до сите што сега заврш(уваат)ија 3 год. и дипломираа (според ЕКТС), да спомнам дека Постдипломската академска година започнува во Ноември....Поздрав.
   
 12. POWER-MKD

  POWER-MKD Per aspera ad astra

  Член од:
  1 март 2008
  Мислења:
  4.656
  Допаѓања:
  572
  Да бе пријателке ТОП е на Правен....а за таа професорка ехеее....:helou:
   
 13. *LittLe heart*

  *LittLe heart* *најубави очи-ЗЕЛЕНИ*

  Член од:
  14 јануари 2008
  Мислења:
  751
  Допаѓања:
  289
  Топ е на правен само уште Драги(кој е на правен знае )да го превоспитаат малку зошто си игра со студентите како му текне.Иначе во глобала е супер:pipi:
   
 14. POWER-MKD

  POWER-MKD Per aspera ad astra

  Член од:
  1 март 2008
  Мислења:
  4.656
  Допаѓања:
  572
  Еј кај ти текна на него :pos2:....јас мислам дека треба да си ангажираат компанија што на време ќе ги води работите,а не да оставаат на 2-3 луѓе.
   
 15. Cappie

  Cappie Vincere non è importante: è la sola cosa che conti

  Член од:
  29 мај 2008
  Мислења:
  1.894
  Допаѓања:
  294
  ми текна да побарам тема, за правниот факултет и сеа кога ја најдов ај па да напишам збор-два. за една недела се уписите и јас планирам да конкурирам на правен факултет. според ова што го прочитав, треба да имаш редовност и ќе биде се во ред? ќе си положуваш итн...а тоа шо викате со заокружување-сите испити се така или?
  ајде поздрав, па ако биде се во ред, ќе бидеме колеги!:vozbud:
   

Сподели преку: