ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Mortisha, 17 јануари 2008.

1. Mortisha

Mortisha

Член од:
    6 јули 2006
    Мислења:
    116
    Допаѓања:
    8
    Гледав по форумов и немаше никаде отворено тема за на правен факултет. Јас сум матурантка и ако ја положам матурата во јуни мислам да се запишам на правен мислев кој тука од форумов може да ме посоветува или да ми објасни како е да се студира на правен ?дали е добар факултетот? дали е тешко? .........................
    гледав на интернет страната ама нема ништо
    многу ќе ви бидам благодарна :pipi:

2. Luka Peruzovic

Luka Peruzovic

Член од:
    27 ноември 2007
    Мислења:
    619
    Допаѓања:
    44
    Ја сум на правен. Супер ти е си имаш бодчиња од ова бодчиња од она и сигурно проаѓаш. Нема чекање две недели за резултати него истиот ден на интернет.

3. Pinturicio

Pinturicio Forza Juventus !!!

Член од:
    22 септември 2007
    Мислења:
    1.705
    Допаѓања:
    109
  4. Ред хот!

Ред хот! ***candy girl***

Член од:
    6 март 2007
    Мислења:
    593
    Допаѓања:
    10
    И јас сум на Правен,прва година,и ти препорачувам да се запишеш на него:)Ова новиов систем има предности,па полесно може да се дојде до бодови и саканата оценка,но како и секогаш има и мани,кој што ни рекоа дека биле на листа за да се разрешат во брзо време.Е сега имаш и интересни и малце досадни предмети,ама со редовно учење све ќе биде ок.Инаку по 4-5 часа имаш во денот предавања,а имаш и еден слободен ден.Па ако си за,ти посакувам успешно запишување:helou:

На pain_killer му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ~~БоЖиЦа~~

~~БоЖиЦа~~

Член од:
    6 ноември 2007
    Мислења:
    848
    Допаѓања:
    44
    Правниот факултет ти е супер но во нашава држава перспективата од тој факултет некако се намалува порад преголемиот број на студенти.Ако сакаш нешто со закони ова она...подобро ти е политички науки и слично.А тоа дали е лесно или тешко секој факултет со своја тежина си е....И јас сакав да се запишам на тој факултет ама баш поради тоа не се запишав.

6. M*O*N*A

M*O*N*A ~*Kitekatus*~

Член од:
    20 јуни 2007
    Мислења:
    99
    Допаѓања:
    31
    Јас тукушто дипломирав на правен,и искрено во текот на студирањето си поминав супер.Факултетот во однос на тежината е како и секој друг факултет,ако го сакаш она што го учиш ништо не е тешко и комплицирано.Има пар потешки испити,неколку зезнати професори ама ништо страшно..јас бев по старата програма која каде-каде е потешка него новава т.е. ЕКТС.. сега се е на прашања,со заокружување на точен одговор од неколку алтернативи,што е добро од аспект на тоа дека е намалено влијанието на професорот затоа што тестовите ги проверува компјутер,ама е лошо затоа што така мислам дека квалитетот на знаењето што го стекнуваш се намалува.. Но кој сака да учи ке научи,не е битен начинот на полагањето..
    Во секој случај ако правото ти е желба,запиши се на правен и не се секирај многу..
    Можда малку забегав од прашањето,но се надевам дека ти помогнав..ако имаш уште некое прашање,или некоја дилема,ако ти треба совет, слободно обрати ми се на ПП..
    Pozz..:smir:

7. *LittLe heart*

*LittLe heart* *најубави очи-ЗЕЛЕНИ*

Член од:
    14 јануари 2008
    Мислења:
    751
    Допаѓања:
    289
    Јас сум на правен факултет и супер ми е.новиот систем ти овозможува лесно да ги поминуваш предметите.начинот на полагање е лесен уште истиот ден добиваш резултати.би ти кажала дека ако си решена нема да се покаеш:wink:

8. Mortisha

Mortisha

Член од:
    6 јули 2006
    Мислења:
    116
    Допаѓања:
    8
    фала ви многу за информацииве баш ме поттикнавте уште повеке
    мислам ако има и др заинтересирани членови кои сакаат да се запишат на овој факултет слободно нека поставуват прашања мислам нормалноо

9. Buterfly

Buterfly *Just Fabulous*

Член од:
    4 јули 2006
    Мислења:
    4.616
    Допаѓања:
    110
    Знам другарка ми е на Правен и само во прва година една професорка и беше построга што предава 2 предмети истовремено. Друго не се жалеше, еве сега по нова програма ќе дипломира сега, си пишува семинарски си оди на предавања многу порелаксирано од другите факултети.:helou:

10. dabo

dabo TOMOX47

Член од:
    31 март 2008
    Мислења:
    78
    Допаѓања:
    21
    Едно прашање до сите студенти,а посебно до оние кои студираат на правниот факултет, Дали се точни шпекулациите дека новата академска година ке започне на 15 Септемви а сесијата од септември е преместена за на 15 Август.

Ваков предлог знам дека имаше,кажаа и на тв но не знам дали се прифати.

Многу ми е битно!!!

11. POWER-MKD

POWER-MKD Per aspera ad astra

Член од:
    1 март 2008
    Мислења:
    4.656
    Допаѓања:
    572
    Да, новата академска година ќе започне на 15 Септември, затоа што Законот за високо образование претрпе такви измени и сега по ново ќе биде така. Додека, пак до сите што сега заврш(уваат)ија 3 год. и дипломираа (според ЕКТС), да спомнам дека Постдипломската академска година започнува во Ноември....Поздрав.

12. POWER-MKD

Член од:
    1 март 2008
    Мислења:
    4.656
    Допаѓања:
    572
    Да бе пријателке ТОП е на Правен....а за таа професорка ехеее....:helou:

13. *LittLe heart*

*LittLe heart* *најубави очи-ЗЕЛЕНИ*

Член од:
    14 јануари 2008
    Мислења:
    751
    Допаѓања:
    289
    Топ е на правен само уште Драги(кој е на правен знае )да го превоспитаат малку зошто си игра со студентите како му текне.Иначе во глобала е супер:pipi:

14. POWER-MKD

Член од:
    1 март 2008
    Мислења:
    4.656
    Допаѓања:
    572
    Еј кај ти текна на него :pos2:....јас мислам дека треба да си ангажираат компанија што на време ќе ги води работите,а не да оставаат на 2-3 луѓе.

15. Cappie

Cappie Vincere non è importante: è la sola cosa che conti

Член од:
    29 мај 2008
    Мислења:
    1.894
    Допаѓања:
    294
    ми текна да побарам тема, за правниот факултет и сеа кога ја најдов ај па да напишам збор-два. за една недела се уписите и јас планирам да конкурирам на правен факултет. според ова што го прочитав, треба да имаш редовност и ќе биде се во ред? ќе си положуваш итн...а тоа шо викате со заокружување-сите испити се така или?
    ајде поздрав, па ако биде се во ред, ќе бидеме колеги!:vozbud:

Сподели преку: