Охрид

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Па имаш неколку: Рибниот ресторан (до самиот плоштад), Момир, Далга, BAD, Св. Софија...oвие ти се национални ресторани ако алудираш на тоа.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
За ресторан би ти го препорачал само Belvedere и никој друг. Се наоѓат одма до киното.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Според мене најубава плажа е Лагадин, убаво средена водата е чиста услуга супер.
Од ноќен живот би ви препорачал Hemingway ново отворено се наоѓа наспроти кадмо.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Според мене најубава плажа е Лагадин, убаво средена водата е чиста услуга супер.
Од ноќен живот би ви препорачал Hemingway ново отворено се наоѓа наспроти кадмо.
Лагадин е многу широк поим. Постојт Лагадин 9, Лагадин 10, под Лагадин се подразбират и плажана наспроти хотелот Два Бисера. Така да имаш три плажи, две под концесија, една "дива", зависит сеа на која мислиш.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Ако ме покани некоја Охриѓанка, би дошол. ;)

Туку кажи сега кои се најелитните 2-3 ресторани?!
Тоа "елитно" е релативна работа ваму кај нас во МК и Охрид.Ако си решен веќе да идаш накај Охрид не се замарај со најелитни работи.Едноставно дојди и супер ќе си поминиш.:toe:

Колку чини авионска карта Скопје-Охрид, а колку автобуска?
Скопје-Охрид не мојш со воз да дојш па камоли со авион.:helou:
Автобуската ти е околу 700 денари.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Лагадин е многу широк поим. Постојт Лагадин 9, Лагадин 10, под Лагадин се подразбират и плажана наспроти хотелот Два Бисера. Така да имаш три плажи, две под концесија, една "дива", зависит сеа на која мислиш.
Како и да е Лагадин си е Лагадин :D
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Една друга страна на Охрид...
Пред неколку дена бев во Охрид по веќе незнам кој пат ,како по навика не очекував ништо друго освен високи цени ,ладно езеро и лажно гостопримство.
Додека одев по улицата Туристичка на моето десно рамено капна нешто ,најпрвин помислив дека тоа е капка од некој клима уред ,но кога погледнав нагоре -ШТО ДА ВИДАМ...две момчиња на терасата од зградата со охридски дијалект испаничено и кукавички викаа:,,Не сум јас ,не сум јас...’’ -тоа што капна на моето десно рамено беше нивна факинг плуканка!!! По природа сум темрераментна и избувлива ,но незнам зошто се воздржав и рамнодушно си го продолжив патот.Неколку чекори понатаму слушнав гласно викање на некој човек кој беше жртва ,како и јас ,на истите момчиња кои немаа попаметна работа па плукаа по минувачите (кои во најголем број беа туристи).Си помислив:,,Требаше да отидам во Струга...’’
Следниот ден додека ја освојував калдрмата накај Плаошник ми пријде еден стар(во години) охриѓанец кој најверојатно забележа дека не го знам патот понатаму и ми предложи да го следам затоа што и тој оди во прошетка до Плаошник.Кога стигнавме таму тој почна да раскажува за тоа како има нови ископувања и нови откритија.Јас побрзав до бунарот каде што се фрлаат парички ,а тој ми објасни дека во тој бунар во минатото се фрлале живи МАКЕДОНЦИ чија крв се забележувала дури до езерото...на неговите очи се појавија солзи ,но не се осмелив да прашам зошто ,почувствував дека тоа што ми го раскажува е дел од некоја приказна пренесувана од колено на колено во неговата фамилија ,а такви и сличмни има во секоја македонска фамилија ,сите ние имаме некој предок кому сме горди ,а не ни знаеме каде му е гробот да му оставиме цвеќе.Брзо ја сменив темата и запрашав зошто некои делови од ископините се покриени ,а тој ми одговори дека тоа се мозаици.Продолжи да зборува и да раскажува за ископините ,се гледаше дека е доста информиран ,навидум туристички водич ,но се што кажа беше на нашки ,а не како што прават туристичките водичи да неможеш да ги разбереш пола од тоа што го зборуваат.Човекот ме испрати и на патот назад накај чаршијата ,јас си помислив:,,Сепак не згрешив што дојдов во Охрид!’’:smir:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Слушам охридските тур. агенции протестираат бидејќи луѓето издавале соби по 150 ден.
Па и тие граѓани како и вие живеат од туризмот !!! :tapp:
А вие пак како туристички агенции земете и понудете нешто пристојно. Демек трошкови сте имале а никој во ништо не инвестира, кога веќе ги плаќате тие трошкови парите кај одат ?
Имаме една од поскапите туристички понуди на балканов , нели ? А што толку голем квалитет нудиме за тие пари неможам да разберам.
Во Турција на пример за околу 300 евра (со автобус) или околу 500 е. (со авион) , имаш престој во хотел барем со 4 ѕвезди „all inclusive“ , а овде кај нас со тие пари вадиш еден нормален одмор , со кревет од 5 евра. Ај направете една споредба ! А пак и не гледам некои понуди низ тур. агенции од балканскиве земји или пак било каква промоција на Охрид или Македонија.
Протести а, тоа му е мајката ?! :toe:
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Искра во врска со твојот пост: Тој човек не е единствениот добронамерен и љубезен во Охрид, нив ги има многу, меѓутоа очигледно дека лошото однесување подалеку се слуша и восприема. Постојат многу луѓе во Охрид кои знаат топло, со насмевка да ве услужат и да ве информираат, да ви ја дадат онаа услуга за која имате платено и да ви дадат бесплатна, но корисна информација (во врска со туристичкиот и културно-историскиот дел на градот).
Штета што медиумите далеку повеќе им даваат простор во насловните страници на "лошите и алчни охриѓани", oтколку на луѓето кои на вистински начин си ја сфатиле работата со туристите. Со тоа се создава нереална и искривена слика на Охрид и неговите жители.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Ако ме покани некоја Охриѓанка, би дошол. ;)

Туку кажи сега кои се најелитните 2-3 ресторани?!
Еве јас те поканувам повели :) аку сакаш за тебе ке најме соба со гратис курва внатре пошо охриганиве све и свашта нудет ова е така поспецифична понуда :)
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Едни деца ми велеа дека во Охрид вака на лето не пуштале многу машки во дискотеките и кафичите пример двајца од друштво најмногу, ако си 5 6 души нема шанси да влезиш. Вистина е ова ?
Зборувам за попознатите места не за некој забатален кафич кај шо не оди никој.
 

Zodiac

Zodiac
Член од
14 мај 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
Кажете ми кои журки се сеа од денес до кај 30.. знам за Roger Sanchez и за Play TV сто ке биде у градиште.. друго нешто ?
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Едни деца ми велеа дека во Охрид вака на лето не пуштале многу машки во дискотеките и кафичите пример двајца од друштво најмногу, ако си 5 6 души нема шанси да влезиш. Вистина е ова ?
Зборувам за попознатите места не за некој забатален кафич кај шо не оди никој.
Не пуштаат бидејќи има многу гужва. А ако си имаш резервација, ќе те пуштет.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Едни деца ми велеа дека во Охрид вака на лето не пуштале многу машки во дискотеките и кафичите пример двајца од друштво најмногу, ако си 5 6 души нема шанси да влезиш. Вистина е ова ?
Зборувам за попознатите места не за некој забатален кафич кај шо не оди никој.
Може да не те пуштат ако си малолетен и ко шо кажа Петар.Иначе пуштаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom