Охрид ги губи туристите од кои преживува

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
А да го смениме насловот?

Охрид ги губи граѓаните кои живеат (живееа) во него.
Може слободно да се преименува. Со ова темпо на ислеување за некоја година во Охрид ќе живеат пензионери и партиски војници. Не само млади туку и возрасни средовечни луѓе се иселуваат од градов.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Може слободно да се преименува. Со ова темпо на ислеување за некоја година во Охрид ќе живеат пензионери и партиски војници. Не само млади туку и возрасни средовечни луѓе се иселуваат од градов.
Минатава година знам за отприлика 20 луѓе шо заминаа, познаници и слично (од кои 4 фамилии по 4 лица и фамилијарни бизниси, луѓе по 40+ години) - и уште 7 во првиов месец од 2015.Најмногу во Германија (транспорт, ИТ, медицина) и Америка и по некој во Данска и Холандија.Скопје е веќе попатна станица...А на ниво на цел Охрид којзнајт каква е бројката :(


Град на духови...
Центарот на Охрид пуст во сабота вечер

Вести | Охрид | 25.01.2015 07:00Посети : 1204
Некогаш викендите во Охрид носеа голема раздвиженост, особено во вечерните часови, кога вообичаено се бараше место повеќе по кафулињата и клубовите, а најфрекфентно беше низ центарот на градот. Денес Охрид ни малку не наликува на градот во кој некогаш имаше квалитетен ноќен живот, за што говорат и овие фотографии направени во сабота вечер околу 22.30 часот во строгиот центар.









Центарот на Охрид пуст во сабота вечер


OhridNews

© 2015 Ohridnews.com.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Минатава година знам за отприлика 20 луѓе шо заминаа, познаници и слично (од кои 4 фамилии по 4 лица и фамилијарни бизниси, луѓе по 40+ години) - и уште 7 во првиов месец од 2015.Најмногу во Германија (транспорт, ИТ, медицина) и Америка и по некој во Данска и Холандија.Скопје е веќе попатна станица...А на ниво на цел Охрид којзнајт каква е бројката :(


Град на духови...
Центарот на Охрид пуст во сабота вечер

Вести | Охрид | 25.01.2015 07:00Посети : 1204
Некогаш викендите во Охрид носеа голема раздвиженост, особено во вечерните часови, кога вообичаено се бараше место повеќе по кафулињата и клубовите, а најфрекфентно беше низ центарот на градот. Денес Охрид ни малку не наликува на градот во кој некогаш имаше квалитетен ноќен живот, за што говорат и овие фотографии направени во сабота вечер околу 22.30 часот во строгиот центар.









Центарот на Охрид пуст во сабота вечер


OhridNews

© 2015 Ohridnews.com.
Видиги бре идиоти не сликале барем ко ќе врват 2-3 луѓе хахаха Ова не само во саботта вечер туку секоја вечер беше од 9 натака ваков е плоштадов..
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
А да го смениме насловот?

Охрид ги губи граѓаните кои живеат (живееа) во него.
И јас сум за
Моја проценка Охрид нема повеќе од 30 000 жители и тие се многу. А од тие сигурно 20 000 се над 40 год
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Виспој со прва поголема тура од Данска годинава - 5000 (лани 300), следната планирани 18000.Од Април до Октомври со тури до Вевчани, Битола, Тиквеш, Маврово, Струмица + Албанија.

https://www.youtube.com/watch?v=CeVwIufDklU


Првата група на туристи од земјите на Бенелукс, кои годинава ќе одмараат на Oхридската ривиера ќе пристигне во вторник на 5-ти мај 2015 година. На Охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ за патниците на овој лет ќе биде организиран пригоден пречек.




Според најавите на домашните ин-каминг агенции, на 10-ти мај во Охрид ќе треба да пристигнат и првиот чартер авион на туроператорот „ТУИ Аркетравел“.

Податоците на туроператорите велат дека продажбата на аранжманите за Охрид бележат пораст за околу 30 проценти, споредено со истиот период минатата година. Проценките врз основа на сегашниот интерес за македонската туристичка понуда се дека во текот на летната сезона 2015 на Охридската ривиера и во Македонија ќе летуваат околу 25 илјади туристи од Холандија, Белгија и Луксембург.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.574

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
За искачување на Галичица и врв Магаро 400 денари:Прегледај го приврзокот 262769Прегледај го приврзокот 262769
Автоматски споено мислење:

За премин преку ова мовче во Градиште мостарина од 200 денари:https://markukule.mk/фото-за-да-го-поминеш-овој-мост-во-град/
Немам коментар......
Нека се надрпаат ова лето.....мрсно им дојде....само ради една причина што сме затворени. Од следна година, здравје исто ќе им биде како и до лани........копиљана само ќе им летуваат......и за тоа самите си се криви години години уназад, со нивниот таков безобразен потценувачки, препотентен однос према туристите и секако дерење на велико.
Никад не сум им идел (сем кога бев средношколец, многу одамна), нити имам намера да им идам......не е дека немам да платам, ама некој да ме краде и да ме прави будала не дозволувам. Во Дојран ќе отидам колку да се брцнам во вода, ама во Охрид не.....од принцип.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.919
За искачување на Галичица и врв Магаро 400 денари:Прегледај го приврзокот 262769Прегледај го приврзокот 262769
Автоматски споено мислење:

За премин преку ова мовче во Градиште мостарина од 200 денари:https://markukule.mk/фото-за-да-го-поминеш-овој-мост-во-град/
Количина ти е 2, значи една карта е 200 ден.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Ја живнавте темава, браос :love:
 
Член од
12 август 2020
Мислења
65
Поени од реакции
68
Градиште паркинг се наплаќа,ајде добро. Мостот 100 или 200,треба денот да го бирам да е преку недела за да пројдам поевтино. За на крај Едно мини коктелче да ми го наплатат 270.
Оваа година се офајдија,им се погоди,ама до година тешко да им оди некој. Цените се непристапни и не реални за наш стандард. Истите цени,а може и поевтино поминав лани во Будва,таму бар јод дишев.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Градиште паркинг се наплаќа,ајде добро. Мостот 100 или 200,треба денот да го бирам да е преку недела за да пројдам поевтино. За на крај Едно мини коктелче да ми го наплатат 270.
Оваа година се офајдија,им се погоди,ама до година тешко да им оди некој. Цените се непристапни и не реални за наш стандард. Истите цени,а може и поевтино поминав лани во Будва,таму бар јод дишев.
Од секогаш дереа со паркинзите а и гужва има... а видов порано срби, дечко и девојка, проучиле, автобусот до Пештани е ефтин, од Пештани со кајче одеа до Жан ( а иста тарифа е и до Оревче) ..после во 16-17х му се јавуваа на кајчарот да дојде да ги врати до Пештани... е оваа година веројатно и кајчињата дерат...
 
Член од
12 август 2020
Мислења
65
Поени од реакции
68
Какви опинци слегоја годинава и мали се цените
Епа во иднина како што ми се гледа ќе останете само вие што сте на ,,ниво,, а опинците ќе тркнат до Грчка,Алб,Ц.Г...
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.911
Поени од реакции
9.515
Епа во иднина како што ми се гледа ќе останете само вие што сте на ,,ниво,, а опинците ќе тркнат до Грчка,Алб,Ц.Г...
Ко ќе го натераш оовој народ да негласат за ВМРО и СДСМ тогаш ќе го натераш и Охрид да неојт. Јас живеам на 14 километри од Охрид па глеам да го избегавам овој период поради гужви,цени(иако скоро цела година се исти цените) итн а и немам време реално многу и можам да ти потврдам дека ние шо сме Охрид , Струга од летово најмалку глеаме. Можам да ти кажам дека и Охрид имат за 50 ден макијато Работам во угостителство и морам да кажам дека погадна година не сум имал,и то не го кажувам само јас туку и со колеги шо прам муабет не е то поради финансиската моќ туку шо психички не убија гостите шо годинава дојдоа пак ќе кажам секоја чест на 20-30% од нив Али остатокот е крш со понашање и трпение
 

Kajgana Shop

На врв Bottom