Охрид ги губи туристите од кои преживува

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
За искачување на Галичица и врв Магаро 400 денари:Прегледај го приврзокот 262769Прегледај го приврзокот 262769
Автоматски споено мислење:

За премин преку ова мовче во Градиште мостарина од 200 денари:https://markukule.mk/фото-за-да-го-поминеш-овој-мост-во-град/
А за што се буниш со фискалнава?
Во цел свет, секаде се плаќа за влез во национален парк...не гледам што е чудното.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Ako mislis na kopiljana od polska, holandija, germanija, edvaj cekam.
Колку треба да си малоумен, за клиентот да го нарекуваш копиле, онај кој ти ги остава парите тебе. Па ако зборуваш за нив така, најверојатно така зборуваш и за сите останати. Ако не ти се допаѓа не соработувај, или пак слатки ви се парите со цениве што им ги лупате на AirBnB и преку финтите со агенциите што им ги правите?

Колку Охрид има поврат на странци во 5 сезони?
Колку Охрид има поврат на домашни туристи во 2 сезони?
Дали некој знае Т од Туризам во Охрид?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.274
Поени од реакции
27.725
Колку треба да си малоумен, за клиентот да го нарекуваш копиле, онај кој ти ги остава парите тебе. Па ако зборуваш за нив така, најверојатно така зборуваш и за сите останати. Ако не ти се допаѓа не соработувај, или пак слатки ви се парите со цениве што им ги лупате на AirBnB и преку финтите со агенциите што им ги правите?
Togas toa mislenje go imas za clenot koj jas go citirav.
Zborot kopiljana bese iskoristen od nego, ne od mene.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.292
Поени од реакции
45.808
Фората е што домашните посетители не го поимаат одењето во Охрид како туризам и затоа ни е неприродно и револтира моментот кога треба да опалиме 120 денари за каубојско Скопско и уште 120 за фрапе на Гранит ебате :icon_lol:
Друго е на пример со Србуљаците или Холанѓаните, они кога тргаат во Охрид, тргаат на одмор, ние тргаме со пола уста, колку да се иде негде.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Се е до начинот на гледање на работиве...Мои пријатели изнајмија куќа во Охрид за 3 месеци и со децата буквално се преселија таму... Имаа можност да работат од дома и финансии и многу поубаво е децата да се таму него во Дебар Маало. Со други зборови, секој што има можност и прилика отиде во Охрид. Точно, има голема гужва ама има толку многу места и избор што гужвата лесно можеш да ја заобиколиш.
Охрид ваков тип на луѓе никад нема да изгуби, ќе изгуби можеби дел од тие што им пречи влезница да платат или ќе одат во Грција во јуни за 80еур со храна од КАМ.
Лани градот беше полн со странци и вистинско задоволство ми беше како се воодушевуваат со разгледувањето низ уличките.
Не плукајте на тоа што е наше, почитувајте го. Градот не го прават поединци, ама и со муабет „за мои пари ќе правам што сакам“ не поминуваме... На плажите е доволно да видиш семејства со деца небаре дошол на Свети Стефан со милион и јахта, како да е негова плажата. Се дерат по конобари, се караат за лежалки, детето ти седнува во нозе а мајката фокусирана на прерамките од купачиот.. Стока сме и во Охрид и на Маврово и во Скопје.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Toa i ti go rekov. Denesnata situacija e preslikuvsnje na sega dalecnata 92 do kaj 95 mislam koga nikade nemozese da mrdnis. Kako da gi podzaboravivte kilometarskite koloni za Grcija sekoj prodolzen vikend. Sega namesto tamu ili bilo kade sakale nejkele odat vo Oh. Jbg i Dojran e poln a realno e zabokrecina. I sega sto Dojran e nekoja turisticka destinacija?
Не знам шо си се запнал со 92 или 95та.Дефинитивно не си бил во Охрид одамна.Јас живеам во Охрид и сигурно појќе од тебе знам дека секоја година Охрид е преполн,а зенитот беше 2007ма.Не е ништо полошо изминатиов период.Едноставно треба да сватиш дека Охрид ваков или онаков секогаш ќе бидит туристички центар на државава.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.573
Поени од реакции
7.489
Не знам шо си се запнал со 92 или 95та.Дефинитивно не си бил во Охрид одамна.Јас живеам во Охрид и сигурно појќе од тебе знам дека секоја година Охрид е преполн,а зенитот беше 2007ма.Не е ништо полошо изминатиов период.Едноставно треба да сватиш дека Охрид ваков или онаков секогаш ќе бидит туристички центар на државава.
Зенитот беше 2007 пошо Црна Гора прогласи независност и србенда од инает не им ојдоа на одмор
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
„На море во Грција, ниту еден паркинг на плажите не се наплаќа. За овие пари, две пива ќе се напијам. Ќе одам пешки, 200 денари не им давам“, искоментира еден скопјанец.

Цела среќа па Грција е поголема од Полихроно и Ханиоти, и има луѓе што биле на други места па знаат дека паркингот се наплаќа С Е К А Д Е. Ако ти се ризикува да паркираш на улица, бујрум.

Also :

:( :( :(
Кутри Скопјани, оди Охрид, скапо. Оди Грција, скапо. Не е лесно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.292
Поени од реакции
78.947
Цела среќа па Грција е поголема од Полихроно и Ханиоти, и има луѓе што биле на други места па знаат дека паркингот се наплаќа С Е К А Д Е. Ако ти се ризикува да паркираш на улица, бујрум.

.
Секоја година одам на краците и паркинг не се наплаќа никаде на плажите. Буквално.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Цела среќа па Грција е поголема од Полихроно и Ханиоти, и има луѓе што биле на други места па знаат дека паркингот се наплаќа С Е К А Д Е. Ако ти се ризикува да паркираш на улица, бујрум.
Паркинг во грција ти е можеби 50/50. Јас на сите места кај што сум бил не се наплаќало, ова за плажите. Но и во Грција сигурно има многу места каде што е изгор скапо да се паркираш со кола. Исто и со Бугарија, но во Бг паркингот во најголемиот дел од местата се наплаќа (што е и логично), но има и доста бесплатни паркинзи, особено до плажите.


„Има и слободен паркинг пред рампата на кампот, но годинава е забрането паркирањето таму со цел што повеќе возила да влезат внатре и да платат по 200 денари.“
Ова е само многу глупо. Ако има бесплатен паркинг што забрануваш да се паркираат таму?

Види, во ред е да се плаќа паркинг. Сега не знам каков е паркингот, дали е среден, дали е покриен итн. 200 денари за цел ден паркирање и не дека е нешто многу скапо тбх. Иако 100 че (како што пишува дека бил) е најдобра цена. Најреална. Само ме чуди самото тоа што е пишано во самиот текст „Има и слободен паркинг пред рампата“, зашто тогаш го забрануваат? Мислам дека тоа ствара многу поголем револт од самата цена за 200 денари за цел ден.

Како и да е, нека држат нормални цени во самиот кафич, нека имаат услуга како што доликува. Тоа е најбитно. Паркинг како паркинг ќе си се плати. Ништо ново ништо чудно. Исто ко во Скопје што си плаќаме коа ни треба да завршиме нешто работа. :)




п.с Според мене најголема глупост е да се наплаќа за паркинг место, особено во комплекси, пред вакви „кампови“, пред кафичи/ресторани (ако имаат свој сопствен паркинг) итн. Сепак идам кај тебе за да ти оставам пари. Како и да е ќе ги потрошат тие 200 денари од кола на разни глупости. Дај им бесплатен паркинг, привлечи што можеш повеќе муштерии за да земеш што можеш повеќе пари. Но еве не сите мислат исто. Што знам, јас барем многу ценам кога на некое место ќе имам кај да ја оставам колата.Буџетот ми е тој како и да гледаш, тие 100-200 денари ако ништо друго ќе ги остаам како бакшиш и сигурно ќе планирам пак да отидам на истото место ако сум поминал убаво :)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
„На море во Грција, ниту еден паркинг на плажите не се наплаќа. За овие пари, две пива ќе се напијам. Ќе одам пешки, 200 денари не им давам“, искоментира еден скопјанец.

Цела среќа па Грција е поголема од Полихроно и Ханиоти, и има луѓе што биле на други места па знаат дека паркингот се наплаќа С Е К А Д Е. Ако ти се ризикува да паркираш на улица, бујрум.

Also :

:( :( :(
Кутри Скопјани, оди Охрид, скапо. Оди Грција, скапо. Не е лесно.
Не сум скопјанец, ама да ми извиниш не сум ни љубител на табиетот на охриѓани! За во Грција, не си во право, скоро никаде не се наплаќа! Елафониси на Крит, можеш ли да замислиш колку луѓе има во текот на денот? Со хектари покрај плажата е кола до кола, делумно уреден паркинг, цена НУЛА ЈЕВРА!
Во урбаниот дел, само во градовите е ограничено( тешко и место да најдеш), остатокот не се бунат дури и ако се паркираш на паркингот на хотелот за да идеш само на плажа! Замисли си ја таа сцена во Охрид, не треба повеќе!
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
Кампот е приватна сопственост, плажата не е. Затоа кампот наплаќа паркинг. Таму има вработени, вц-а, тушеви. Некако тие треба да земат плата, нели ? треба да се плати кирија. Приватна сопственост е исто како твојот, куќа, стан, нива..... Дали ако не ме пуштиш кај тебе дома да се истуширам или искењам бесплатно јас треба да плачам по сите медиуми ? Или ако ми побараш 50че за да седнам кај тебе на шолја уште поќе да те хејтам каде ке стигнам? Шо не се буните шо горивото е 73 денари, маслото 100че. Најаки се коментарите од луѓе шо никогаш не биле во Охрид, или последно 92-93та, тие се најгласни :) а незнаат Охрид кај е на мапа :) Таквите сами не се сакаат, не пак нешо друго, битно да се хејтат само. Охрид скапо е паркинг, а дом на градежници скопје не е, то е се до психата ;). Охрид скупо е кафето, ама во Ми Каса е бесплатно :vozbud::vozbud: Таквите незнаат ни дека постои таков локал во скопје...итн
 

Kajgana Shop

На врв Bottom