Охрид ги губи туристите од кои преживува

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување
A

Avenger99

Гостин
Луда Британка бре, 30 години по ред во Охрид.И годинава е тука, веќе сестрински.

ЗА ЈОХАНА ШАРП ОД ЛОНДОН ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО Е НАЈУБАВО ВО ЕВРОПА
30 години летува во иста соба во ист хотел во Охрид
Во 1981 година јас и мојот пријател Охрид го запознавме преку една реклама, во која беше рекламиран како најубаво место во Европа. Тогаш сe уште не бев мажена, но тогашниот мој пријател Хари, кој подоцна ми стана маж, веднаш се вљуби во Охрид.Тоа се случи и со мене", раскажува Шарп
Пензионерката Јохана Шарп од Лондон од 1981 година непрекинато доаѓа во Охрид, а својот одмор го поминува во ист хотел и во иста соба. Таа отседнува во "Инекс - Горица" во собата бр. 211, од која се протега прекрасен поглед кон Езерото и кон градот. За неа Охридското Езеро и Охрид се најубави во Европа, рајско место кое може само да се сонува.
"Во 1981 година јас и мојот пријател Охрид го запознавме преку една реклама, во која беше рекламиран како најубаво место во Европа. Набргу донесовме одлука да отпатуваме за Македонија и кога стигнавме во Охрид, нe пречека дожд. Дождот лееше неколку дена, но набргу времето се поправи и градот беше облеан од сонце. Такви сончеви денови немам доживеано никаде.Тогаш сe уште не бев мажена, но тогашниот мој пријател Хари, кој подоцна ми стана маж, веднаш се вљуби во Охрид.Тоа се случи и со мене", раскажува Шарп.
Кога пристигнала во Охрид, Јохана Шарп најмногу била импресионирана од луѓето што ги сретнала.
"Ме освои љубезноста на овдешните луѓе, нивната едноставност. Сите беа пријателски расположени кон нас. Јас многу читав за поранешна Југославија, а имав можност да посетам и повеќе градови, меѓу кои се Дубровник, Љубљана. Донекаде имав претстава каде ќе заминам на одмор, но кога веќе дојдов во Охрид, си реков дека тоа е вистинското место за одмор. Се здобив и со многу пријатели во Охрид, во околината, во хотелот", појаснува госпоѓа Шарп.
Нашата соговорничка, чија сестра има стан во Охрид, кажува зошто доаѓа во истиот хотел и во истата соба.

"Најпрвин, кога ќе пристигнам во хотелот, речиси сите ме пречекуваат со насмевка и ме прегрнуваат. Таа топлина која ја чувствувате во такви моменти, не можете никогаш да ја заборавите и веднаш си велите: ' Идната година повторно морам да дојдам овде на одмор'. Собата е прекрасна, јас и Хари отседнувавме во оваа соба. Има убав поглед кон Езерото. Оттука го гледам малото парче рај. Ако сакам да бидам сама, не ми пречи цел ден да седам на терасата, да го гледам Езерото. Во тие моменти ништо друго не ми треба. Собата не се разликува многу од другите, но за мене е најубава, тука се чувствувам исполнето и среќно", кажува Јохана Шарп.
Сега, како пензионерка, Англичанката што е вљубена во Охрид вели дека овде има создадено многу пријателства.
"По толку години, секогаш наоѓам нешто ново, убаво во Охрид, во неговата околина. Со моите пријатели ги обиколувам околните места, сакам да пробам нови специјалитети од македонската кујна, слушаме што ни кажуваат луѓето. Интересни ми се средбите со овдешното население. Имам чувство дека се среќни, иако сигурно имаат свои проблеми. Јас се чувствувам прекрасно, бидејќи кога живеете во Лондон каде што е многу бучно, ова ми е еден вид бегство ќто ме освежува, ми ја враќа енергијата", вели госпоѓа Шарп.
Додека била работно активна, Шарп во Лондон работела во стоматолошка ординација, потоа како државна службеничка.
На разделба на госпоѓа Јохана Шарп и посакавме во Охрид да доаѓа и во наредните три децении, на што таа, со блага насмевка, одговори:
"Можеби толку време не ќе можам да доаѓам поради законите на природата, но ако организирате директен лет од аеродромот 'Стансет' до Охрид, тогаш во блиска иднина ќе можам да доаѓам овде три до четири пати годишно. За жал, тоа беше можно само во времето кога во Охрид, пред многу години, летував преку 'Југотурс'".


http://www.vest.com.mk/?ItemID=6A5D90E4A605FF44A33522FB2B38990D
Ама ти незнаеш.. Охрѓани се такви само спрема странците, фини и љубезни ако видат дека си од Македонија ова одма се менува, стануваат арогантни, дрски, нељубезни итн итн.. Многу чуден народ, немам видено јас такви, единствени во Европа.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Госпоѓата да се прогласи за заштитен вид на Охридското езеро - раме уз раме со пастрмката и други ендемиучни организми, а по смртта телото да и се препарира и постави во центарот на Охрид.
Треба и една петиција да се направи Охрид да го смени името во Јоханово
Не!
Споменик!Јоханово 2019-та.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Ова тајнава полиција во Охрид страшна пропаганда работат

Тројца скопјани уапсени за 12 разбојништва и кражби во Охрид
Хроника
10. август 2014 - 12:02
Текст:
Макфакс
СЛЕДИ НÈ НА FACEBOOK И TWITTER

Тројца жители на Скопје осомничени дека се извршители на дванаесет казнени дела при што се стекнале со противправна имотна корист од близу три илјади евра. Лицата се приведени и против нив се поднесени кривични пријави, информира Секторот за внатрешни работи Охрид.



Пријавите се поднесени против 22-годишните М.М и Т.Е., како и против една година помладиот М.М., сите од Скопје. Пријавата се однесува на постоење основи на сомнение дека првопријавениот М.М. сторил 12 казнени дела од кои една разбојничка кражба, десет тешки кражби и една кражба, додека другите двајца сториле 12 казнени дела „помагање“.

Првопријавениот, инаку, иако имал определена мерка „куќен притвор“, го напуштил својот дом во Скопје и во текот на јули во Охрид и околните места, заедно со другите двајца ги извршиле казнените дела. Тој со употреба на физичка сила, со нож и друг алат насилно ги отворал влезните врати и прозорците, влегувал во повеќе станови и куќи, вршел пребарување и одземал пари, златен накит, фото апарати и други вредни предмети.

Скопјанецот ги користел приликите и низ незаклучени или отворени влезни врати влегувал во домовите, вешто се качувал до првиот кат и низ балконските врати влегувал и ги пребарувал собите. Со алат и насилно ги кршел буренцата од влезните врати и прозорските стакла, а во автокампот „Градиште“ со кинење на заштитната мрежа влегувал во приколките и одземал пари и сé што е вредно. На плажата „Акапулко“, на пример, го искористил невниманието на еден странски државјанин и од лежалката одзел чанта со пари, рачен часовник „Таг Хауер“ и други предмети.

Додека првопријавениот ги извршувал кривичните дела, другите двајца ги набљудувале куќите и становите, и му обезбедувале непреченост во извршувањето на тешките кражби. Тие, исто така, му обезбедиле и автомобил, како и сместување во автокампот „Градиште“.




И мало потсетување од крајот на мај

Во другите вести од земјата, со првите тури од Холандија и Белгија дојдоа и сезонските работници:

66- годишен скопјанец ограбувал гости во охридските хотели
Вести | Охрид | 25.05.2014 12:53Посети : 432
Поради постоење основи на сомнение дека е извршител на повеќе кражби, вчера СВР Охрид приведе и лиши од слобода 66- годишен скопјанец.


Приведениот, кражбите ги извршил во периодот од јануари до мај оваа година во повеќе хотели во Охрид при што се стекнал со противправна имотна корист од околу 1500 евра.





- Серијата кражби ги започнал во јануари оваа година во хотелот „Милениум“ каде извесно време го следел движењето на гостите по што искористил погодна прилика и одзел една ташна со околу 6500 денари, мобилен телефон „Самсунг-галакси“ и повеќе кредитни картички.
При неговото следно доаѓање во Охрид, кај хотелот „Дончо“ забележал поголема група странски гости. Откако влегол во хотелот, извесно време го опсервирал нивното движење. Во момент кога еден од гостите оставил ташна на масата, приведениот вешто ја одзел. Во ташната имало видео камера марка „Панасоник“ и неколку патни исправи. Тој, на сличен начин извршил кражба и во хотелот „Силекс“ каде влегол за време на доручек. Тука, забележал како една гостинка ја остава својата чанта на стол по што,разговарајќи на мобилен телефон, се приближил до чантата во која имало 400 евра, мобилен телефон, кредитни картици и лични документи и ја одзел сокривајќи ја под јакна што ја држел во рацете.
На идентичен начин, сега притворениот кражба извршил во хотелот „Милениум“ каде, за време на доручек ја искористил раздвиженоста на гостите во ресторантскиот дел. Се фокусирал на чанта оставена на маса и искористил момент на оддалечување на сопственикот и ја одзел. Во украдената чанта имало 700 евра, мобилен телефон „Нокиа“, фото апарат, кредитни картици и други документи
, информира портпаролот на СВР Охрид, м- р Стефан Димоски.





Димоски додава дека пријавениот при секое доаѓање во Охрид со неговото патничко возило „Опел-Корса“ најнапред вршел обиколка по хотелите, а потоа се одлучувал каде ќе изврши кражби. Одземените предмети ги продавал на „Бит-пазар“, а патните исправи, документите и лични предмети ги фрлал во контејнер или по пат за Скопје.


Лицето било приведено откако по обиколка низ охридските хотели го паркирало своето возило во близина на хотелот „Инекс Горица“. Против него, СВР Охрид ќе поднесе соодветна кривична пријава.



OhridNews

1


© 2014 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Ohrid: Ni Biljane, ni platna
| NOVOSTI.RS/MIROSLAV STEFANOVIĆ
Smešten na usamljenoj krečnjačkoj hridi ("vo hrid", "o hrid") i zbog takvog položaja nosi slovenski naziv Ohrid. Ljudi su gostoljubivi, voda u jezeru tokom dana menja boju, a pastrmka se švercuje iz Albanije

Zatvorite ovde celokupan tekst članka


www.sxc.hu
"Možete u Ohridskom jezeru, kao u kakvom krivom ogledalu, da vidite svoje lice, vlažno i nasmejano. A, nad vama će stalno biti sjajno Sunce kao neka ogromna zvezda. Sve ovo traje kratko, kao svaka ljubav, ali se vraća bezbroj puta". (Ivo Andrić).

Kad kažete Ohrid, odmah pomislite na njegovo jezero, mnogobrojne crkve, na čuvene bisere i naravno, na izvore gde je nekad, kako pesma kaže, lepa Biljana platno belila. Ima bisera i danas, kao i plaža na jezeru, prepun je Ohrid crkava i manastira, ali su Biljana i platno ostali u legendi. Umesto naočitih i vazda lepih ohridskih devojaka, koje su na izvorima belile platno, tamo je sada mnoštvo turista, kao i meštana koji brinu o svom zdravlju. Jer, gutljaj gotovo ledene izvorske vode je melem za dušu i telo.

Ohrid se smatra jednim od najlepših gradova Makedonije. Zajedno sa jezerom, na spisku je svetske kulturne baštine i pod zaštitom Unesk-a. Smešten je u dnu Ohridskog polja, na usamljenoj krečnjačkoj hridi, koja se uzdiže visoko iznad jezera. Baš zbog takvog položaja na hridi (’vo hrid’,’o hrid’) stekao je slovensko ime Ohrid.

"Nekom se ovaj grad možda i ne dopada, ali mi koji u njemu živimo, koji se budimo sa njegovim prozračnim zorama, slušamo eho zvona iz njegovih crkvi, za nas je on najlepši", samouvereno će turistički vodič Ljupčo Jovanovski.

Biseri i molitva

Kuda god da se u Ohridu zaputite, dočekaće vas bogata prošlost. Malo koja velika varoš, kao ova, ima toliko svetinja i toliko tragova prohujalih vekova. Jedna od njih je i crkva Sveta Sofija, monumentalni spomenik slovenske arhitekture iz 11. veka. Turisti brzo zapaze i crkvu Sv. Jovan Kaneo koja se uzdiže iznad samog jezera.

" Svakako bi trebalo posetiti crkvu Bogorodice Perivleptos, a u gradu i dve male crkve, Sv. Bogorodice bolničke i Sv. Nikole bolničkog", podseća Jovanovski.

"Crkvica Erazma Ohridskog je zaštitnik putnika i mornara, pa gotovo da nema vozača koji se ne prekrsti kad prođe pored nje".

Korak po korak Ohridom, a svuda vas dočekuju tragovi burne istorije i gostoljubivi ljudi. Reći će vam da obavezno pohodite i manastir Sveti Naum u kojem se čuvaju mošti ovog sveca. Mnogo je vernika koji, kad dođu u manastir, prislone glavu na kivot, najviše kako bi se ratosiljali raznih boljki. U okolini manastira je bezbroj vrela od kojih, najvećim delom, nastaje Ohridsko jezero. Tamo, na struškoj strani, ono će prigrliti Crni Drim.

Kad dušu zadovoljite razgledanjem svetinja, a vi pravac pa u staru čaršiju. Reka turista je tamo. Vri kao u košnici. Kafići, zanatske radnje, poslastičarnice sa raznovrsnim kolačima, restorani sa nacionalim jelima. I, naravno, čuveni biser. Mnogi ga prodaju, pa čak i časovničari, ali samo dve porodice u Ohridu imaju recept kako se pravi. One čuvaju tajnu o tome kako se, zapravo, od krljušti ribe plašice, koja se lovi u jezeru, priprema emulzija sa kojom se premazuju materijali, oblikovani u raznim veličinama... Pravi biseri nisu baš jeftini, ali zato godinama traju.

Čudo prirode, biser turizma, oaza zdravlja, lepote i uživanja. To je Ohridsko jezero. Jedno je od najvećih i najdubljih. Njegovom slivu pripada 40 reka. Boja njegove vode se menja od izlaska do zalaska sunca. Kad je dan sunčan, prozračnost jezerske vode dostiže čak 22 metra!

"Nema turista koji, kad doputuje u naš grad, ne pita za ohridsku pastrmku, poneko i za jegulju", primećuje Ljupčko Jovanovski.

"Eh, nekad je pastrmke bilo u izobilju. Posle su počeli da je nekontrolisano love, pa je usledila zabrana. Kod nas jeste, u Albaniji nije, pa se sada pastrmka odatle švercuje. U nekom od privatnih restorana, posebno na Svetom Naumu, možete da je naručite, ali tražite da vam pripreme na ohridski način, sa začinima i crvenim vinom".

Kuće nad jezerom

Mnogo je tragova antičke civilizacije u Ohridu. U podvodnim istraživanjima jezera pronađena je keramika iz bronzanog doba i ostaci nekadašnjih drvenih kuća.

"Nikad neće presahnuti istraživanja o bogatoj prošlosti našeg grada", uveren je Jovanovski.

"Mikov grad je rekonstruisan, i nalazi se na putu za Sveti Naum, odmah posle mesta Peštani. Utvrđeno je da su, pre mnogo vekova, kuće bile od blata i grana. Pojedine su oblepljivali mešavinom blata i suve trave, a krovove od grana su prekrivali trskom koje i danas ima u izobilju u jezeru".

U staroj čaršiji su autentične kuće. Neobične građevine i neobična arhitektura. U srcu grada, u samom centru, je drvo cinar. Raste već devet vekova, i zaštitni je znak grada.Njegova relikvija.

Ponudiće vam u ohridskim restoranima domaće specijalitete, obavezno će vam savetovati do idete do Biljaninih izvora, pa i do Samuilove tvrđave. Srednjovekovno je to utvrđenje, smešteno na dva brda, na najvišim tačkama grada. Ako leti planirate da doputujete u ovaj grad, ne propustite manifestaciju “Ohridsko leto”. Obilje je muzike, pozorišnih predstava, raznih umetničkih ostvarenja. U crkvi Sv. Sofija jedno veče je posvećeno dobitniku “Zlatnog venca” Struških večeri poezije.Pogledajte i antički amfiteatar, a kraj spomenika Ćirilu i Metodiju ćete sigurno proći.

Ohrid je vazda bio neponovljiv, ušuškan, nekako stidljiv, prelep, a skroman. Takav je i danas. Ali, uvek gostoljubiv. Toplina juga ovde nikad nije manjkala.

Uživanje na plažama

Ima Ohrid veliki broj plaža na kojima gosti, ali i meštani uživaju od ranog proleća do kasne jeseni. Najpopularnija plaža je Kuba libre, jer je na njoj odlična usluga i dobra zabava, ali su dobro posećene i ostale plaže: Gradište, Ljubaništa, kao i one u selima Trpejca, Peštani, Lagadin, Sveti Stefan... Grad ima i veći broj hotela i dovoljno mesta u privatnom smeštaju.

Legenda o Deda Čunu

Kako su nastali Biljanini izvori? Prema legendi, u zamku iznad jezera živela je vila Ezerka koja je gospodarila jezerom i uznemiravala ribare. Prevrtala je kajake i vraćala ribe u jezero. Jednog dana je otela i Biljanu, unuku deda Čuna. Devojka je celu noć plakala i od njenih suza su stvoreni izvori.

Deda Čun je napravio kajak koji vila Ezerka nije mogla da prevrne, spasao je unuku. Veliki kajak, čija je forma jedinstvena u svetu, dobio je ime “deda Čun”, pa je kod Biljaninih izvora postavljen jedan takav čun koji krasi okolinu.

http://www.b92.net/putovanja/komentari.php?nav_id=895191

Текст како текст убав но прочитајте ги коментарите под текстот кој убав од поубав.Често читам и коментари на booking.com луѓето од цел свет најчесто се презадоволни и од сместувањето и од градот и од цените. Очигледно само ние сме криви дрва. И не дека не ни се допаѓа поради некој особени причини туку не ни се дипаѓа затоа што е наше. А нели уште од мали нозе сме учени дека се друго е супер освен нашето.

Еве еден коментар кој кажува се:

Bio sam dole 6 puta, 3 puta za novu godinu i 3 puta preko leta. Uvek sam se lepo proveo. Putujem dosta i nisam pristalica vracanja na isto mesto, vec uvek zelim videti nesto vise i nesto novo. Ali u Ohridu ima necega sto vas vuce da ponovo dodjete... Poznajem ga i volim maltene kao svoj rodjeni grad. Jednostavno je fascinantan...
(mix, 3. septembar 2014 13:02)
 
Последно уредено:

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.399
И пак се враќаме на старото. Никој не вика дека не е супер како место. Во оваа колумна нема НИШТО за економскиот аспект и тоа што добиваш за парите како ТУРИСТ.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
И пак се враќаме на старото. Никој не вика дека не е супер како место. Во оваа колумна нема НИШТО за економскиот аспект и тоа што добиваш за парите како ТУРИСТ.

Затоа има во коментарите кои туристите ги оставиле а се под текстот. Новинар може да пише што сака но сепак личните искуства се сепак порелевантни. Прочитај барем некој од нив пишува и за цените и за гостопримливоста.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.399
Koliko nas Ohridjani vole, sam sam se uverio. Tamo sam svakog septembra. Jednom sam sa suprugom kupovao grozdje na pijaci. Kad je prodavac cuo da govormo srpski, rekao je: "A, ne. Necu da vam prodam moje grozdje!" Supruga i ja smo se iznenadjeno pogledali u cudu, a prodavac nas je lepo uzeo za ruke i rekao: "Pokazacu vam gde je grodzdje najsladje." I odveo nas cak na drugi kraj pijace i rekao, pokazujuci na tezgu: "Evo, ovde kupite, tu je najsladje!"

Се е кажано. Или охриѓани даваат газ на србите пошто ова на македонец нема да му се деси во Охрид.
Абе чувајте си ги, Срби, Холанѓани, небитно... битно дека македонец во Охрид пречесто се чувствува како македонец у Атина. Дури и у Атина мислам дека се погостољубиви пошто тераат бизнис.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Успеа од 50 коментари да ја најдеш реченицата. Респект стварно. Јас несакам да убедам некој кој бара да најде влакно во јајцето. Секогаш и секаде може да се најде критика. Еве јас сум Македонец па секогаш ама секогаш сум бил угостен , пречекан испратен со сите мерифети. Минатата година добив соба се поглед на езеро и тоа три креветна ја плаќав како двокреветна. Вилата вриеше од странци , всушност само јас бев Македонец но сепак ја добив најдобрата соба. Но многу е битно како и ние се однесуваме како гости. Кога ќе се јавиш да резервираш каков тие пристапот, кога си таму каков однос имаш и слични работи. Неможе да мислиме дека за 10 евра треба на некој на глава да му се качиме. Тоа е доста често односот на луѓето од Скопје (секако ова на оние кои обично се бунат за негостопримство) идат во Охрид здивеени од тоа асфалтот во Скопје и мислат дека со 100 евра во џеб се фатиле на господ за ..... Јас сум милијарда проценти сигурен дека секој Македонец, Скопјанец, Битолчанец бил добро пречекан но на крај од него зависи дали и понатаму ќе биде добродојден. Што мислиш зошто некој Скопјани секаде јадат ќотек не само во Охрид туку било каде што ќе се појават? Тоа е резултат на онаа „моќ„ која ја осеќат затоа што идат од главен град и милслат готово ние сме боговите. Секако лошо е што Охриѓаните особено оние младите генерализират па автоматски ги стават сите Скопјани во ист кош. И тоа не ми се допаѓа но да се каже вака така за Охриѓани врз основа на барање на влакно во јајцето е претерано.
За цените веќе е излишно да се разговара. Еве го другар се врати од Јуненистан бил негде на Јонското Море мислам и плаќал по 30 евра на ден за нешто што не е ништо посебно.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
Минатата недела бев во Охрид со семејството. Прва туристичка посета после 8+ години.
Впечатоците одлични. Сместени бевме во апартман во стариот дел, одличен апартман комплетно опремен, кујна, тв, две спални, внатре се ново. Газдите љубезни, дури ни рекоа попладне станува топло, пуштајте си ја климата.
Што се однесува за рестораните, нормално не ги посетивме сите но речиси сите имаат оставено мени со ценовник пред влезот, па имав прилика да ги прелистам и цените се сосема се адекватни за услугата и местоположбата. Нормално е дека некои се поскапи некои поефтини, но никаде не забележав некои екстремни отстапувања. Онаму каде што бевме сосема коректен дочек и однос, како во било кој ресторан било каде. Што не може да се рече истото и за гостите. Она што го чув во еден ресторан „абе ај донеси сметка да ти платам“ доволно кажува за нивото на култура на некои од гостите.
Во самиот центар има тинекс и рамстор, малку понатаму макси и каммаркет, сите со стандардниот асортиман и цени, така да било кој муабет дека се кревале цените не држи вода. Не забележав високи цени ниту по малите дуќанчиња низ стариот дел, исти цени како и секаде. Маалсконо дуќанче кај мене во населба е поскапо од тие таму.

Што се однесува до знаменитостите, на потегот самоилови кули, плаошник и канео, никаде не се наплаќа влезница. Ова место да е некаде во Франција или Италија, без 30 евра за влезници не ни помислувајте да припарите. Е сега таму со влезницата ќе добиете и брошурче и можност да си купите некоја книга со целосен опис на местото што го посетувате. Некаде можете да си најмите и водич, а некаде плеер со слушалки со водич снимен на неколку јазици. Е токму тоа е она што го нема во Охрид. Летоци, книшки или што и да е со информации каде и што да посетите. Не забележав никаде да има некакви организирани прошетки со водич по некои од знаменитостите во Охрид и околината.
Сите знаеме дел во Охрид има 365 цркви. Епа каде се ако ги има? Нема ниту една публикација со информации за нив. Па да има обележано тури, штознам 10 цркви од ранохристијански период. 10 цркви од византиски период. 10 цркви во кои уште се држи служба... Може да се смислат еден куп такви тури што ќе ги привлечат туристите на едночасовни, полудневни, дневни прошетки. Можеби по хотелите и има некои организирани понуди, не знам, но низ градот не видов нешто такво. Било кое друго туристичко место во светот преплавено е со разно разни понуди од секаков, ги има каде и да се свртите.
Проблем е и паркингот. Тоа што нема место за коли не е толку страшно но ниту една локација нема соодветен паркинг за туристички автобус. Па како да се прошетаат туристите кога нема автобусот каде да им застане?

Ништо не забележав од сите оние негативни работи споменати во темава што ја следам речиси од почеток. Тоа не значи дека ги нема, но сепак се само исклучоци а не правило.
 
C

cige

Гостин
Да, се согласувам до некаде, дека треба стратегија, дека треба нешто да се смени....Ама времињата кои ти ги кажуваш беа времња кога со мајка ми и татко ми одевме по 2 пати годишно на летување и еднаш на зимовање, а еве сега 5 години скоро ни еден одмор не сме истерале. Тоа беа времиња кога секој имаше, и јас паметам во недела поручек беа редици за враќање од Љубаништа и Трпејца. Ама Охрид ништо не доби од тие гужви. Реално да си правиме муабет, тоа беа туристи кои ќе се распостелеа на плажа со скара и со патлиџаните пиперките, половината беа сместени кај роднини пријатели....Мислете како сакате, сфатете ме како сакате, ама доста беше од такви "туристи". Тие не беа златни времиња, тоа беше хаос. Пошто Охрид освен гужва, не доби ништо.
И да, примитив е во Охрид да се инвестира и во друго поле освен во туризмот. Не може град од 50 000 жители да се издржува од туризам. Пошо градот пропаѓа бидејќи нема од што да се живее преку зима, колку само Охриѓани се иселени од градов, жално е.
А сега ова задоволство ме чинеше 200 денари. 50 денари за колата и по 30 денари од човек за да се качиш на Галичица

 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Од блогот на двајца туристи (патеписци) кои го шетаат светот задржувајки се на едно место 91 дена. Летово се во Македонија стационирани во Скопје, но успеале да поминат три дена во Охрид. Дечките се благо кажано ИМПРЕСИОНИРАНИ од Охрид. И тоа пази не се тоа момци што не виделе повеќе од селата во Јунанистан туку момци кои го шетаат целиот свет така да имат изградено одличен критериум што чини што не чини. Факт е и очигледно е дека Охрид само на нас не ни чини особено не на нашите агенции кои по потрага од ситен профит не бираат методи и начини секое лето да го оцрнат Охрид. Секако дека не е се сјајно и дека има место за критика но тажно , жално и неправедно е да се споредува Охрид со некој си села во Јунанистан. Зошто Охрид е многу повеќе од тоа.

More Pictures from Ohrid

For such a small city, Ohrid has a lot to offer. We’ve already written about the lakeside promenade, thechurches, the hiking, the traditional crafts, and the fortress, and here are some more of our favorite Ohrid sights.


At the top of the old town is an ancient theater, dating from 200 BC, meaning that it was built well before the arrival of the Romans. In days gone by, it was used for both gladiatorial battles and public executions, but today it’s a venue for musical and theater performances. [Location]


One of the best examples of traditional Macedonian architecture in Ohrid is the Robevi family house. This large building is split into identical halves, one for each of the two Robevi brothers. The dwellings were completely walled-off from another, except for a shared third-story room where the two families could hang out together. Today, the house is the location of the worthwhile Ohrid City Museum, which displays mostly archaeological exhibits. [Location]


Sveti Kliment Ohridski is Ohrid’s main pedestrian drag, and the top spot for shopping and strolling, and we were shocked by how crowded this street gets in the evenings. After the sun goes down, there’s always something fun happening here, whether it’s impromptu musical performances, break-dancers, or girls just standing around with giant snakes wrapped around their necks. [Location]


Ohrid is known as a place of leisure, and every summer night sees traditional bands take the stage at a number of restaurants around the city. We went to Kaj Četkarot partly because the food was supposed to be good, but mainly because of the band performing Macedonian folk on the tiny courtyard stage. I’d be hard-pressed to decide whether I enjoyed the music or my turli tava more. [Location]

After three days, we had started falling in love with Ohrid, and it was upsetting to leave. Don’t get me wrong: Skopje is nice, too, but this is a really special place. During the bus ride home, we weren’t just talking about all the fun things we’d seen and done, but also about the things we still planned on doing. Because we knew, it was just a matter of time before we’d return to Ohrid.

http://macedonia.for91days.com/more-pictures-from-ohrid/

Патем кој го интересира за Охрид може уште да чита во Блогот на момците.
 
C

cige

Гостин
Иди во Наџак кај општина центар сркни една телешка да те види Господ :icon_lol:
Патетични се Наџак, нарачуваш голема мешана салата и ти ја наплаќа по 120 денари од човек. А келнерот од кај знае дека сите на масата јадат од салатата.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Патетични се Наџак, нарачуваш голема мешана салата и ти ја наплаќа по 120 денари од човек. А келнерот од кај знае дека сите на масата јадат од салатата.
Не сте му се бендисале на келнерот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom