Отказ од работа

Член од
2 март 2016
Мислења
219
Поени од реакции
127
Дечки, работам во МкДоналдс Германија ама некако со саатите не зафркаваат малку. Малку саати ни дадоја. Ме интересира дали ако продолжат така ќе можам да дадам отказ од работа, односно да си заминам без некакви последици?
Консултирај се со адвокат од Германија али биди спремен да си платиш малку по солено за правниот совет, тие не се како нас за правен совет да земаат ич пари :D
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
7.637
Поени од реакции
17.251
Пример јас у САД пред 5 год платив 100$ за 20 мин средба. :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.447
Поени од реакции
3.891
Дечки, работам во МкДоналдс Германија ама некако со саатите не зафркаваат малку. Малку саати ни дадоја. Ме интересира дали ако продолжат така ќе можам да дадам отказ од работа, односно да си заминам без некакви последици?
Ги боли кур Мекдоналдс за отказ... Уште истата недела можат да најдат нов работник.

А и секако ако немаш доволно саати значи дека имаат дури и премногу вработени, така што не би им недостигал.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
934
Поени од реакции
246
Да, имаат повеќе од доволно вработени и си играат со нас како што сакаат. Ме пишва на распоредот ЦЕЛИ 5 сати, замислете, и после три саати ми вика нема гужва можи да си одиш.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
550
работам 9 години во една фирма и сега сакам да одам на одмор на крај на месецов и не ме пуштаат, немало кој да ме замени. им кажав уште во март месец дека ке одам а во едно и уплатив веке аранжман и они од март месец до сега не можеа тој проблем да го средат. добро, си давам отказ. како да го направам тоа најпаметно за да си отидам на одмор а во едно и да го испуштувам отказниот рок од 1 месец? најдобро ке е јас мислам да си земам тие 10-12 дена боловање, ама ај пак сакам да испаднам фер за да не сум гнаса како што се они и да ја изиграм работава како што треба. значи можам уште утре да идам и да им кажам веке не работам тука не доагам само да ми дадете некој совет дали тоа може некако законски да се изигра?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.242
Поени од реакции
2.310
работам 9 години во една фирма и сега сакам да одам на одмор на крај на месецов и не ме пуштаат, немало кој да ме замени. им кажав уште во март месец дека ке одам а во едно и уплатив веке аранжман и они од март месец до сега не можеа тој проблем да го средат. добро, си давам отказ. како да го направам тоа најпаметно за да си отидам на одмор а во едно и да го испуштувам отказниот рок од 1 месец? најдобро ке е јас мислам да си земам тие 10-12 дена боловање, ама ај пак сакам да испаднам фер за да не сум гнаса како што се они и да ја изиграм работава како што треба. значи можам уште утре да идам и да им кажам веке не работам тука не доагам само да ми дадете некој совет дали тоа може некако законски да се изигра?
ако си им кажал уште од дамна од март ко шо викаш ич да не те боли... ако сакале ке го решеле проблемот ако несакале немало да се замараат ко у твојов случај... одмор ти следува по сите закони и неможе они да ти определуваат кога ти да земеш одмор.. тоа се прави на писмено барање со потпис официјално. друго - ако нема кој да те замени значи им требаш и вредиш за тоа работно место башка 9 години не се за фрлање - и да најдат друг нема да се вклопи во работата толку добро ко што ја знаеш ти... кажи им фино лепо и поштено дека имаш уплатено и дека од тогаш до тогаш идеш на одмор...

инаку алтернатива за отказ има секад.. со самото непојавување 3 дена на работа без да се најавиш претходно или без да дадеш образложение по автоматизам ти прекинува работниот однос.. може и спогодбено да биде со договор а може и да го запазиш отказниот рок кој што е обично 15 дена или месец дена...
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
550
значи се што е од моа страна да биде процедурално е направено. им кажав тоа уште во март, и тогаш ми рекоа усмено ок е оди. штом ми потврдија нормално си упплатив за одмор. значи за тоа имам и сведоци т.е. колегите што беа во канцеларија. имам и транскрипта од скајп каде што разговарав со шефот и каде што ми рече дека е во ред. исто така немаме на писмено барање за одмори туку имаме систем и преку комп. ги поплнуваме сите такви барања. барањато ми е пополнето уште во март ко што кажав. значи се е нај професионално направено и запазени се сите процедури.

значи како што разбрав по закон ми следува одмор, и јас едино треба тој одмор да го најавам, а дали они ке го одобрат или не не е битно, јас законски можам да си го земам кога сакам?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.730
Поени од реакции
619
Колку е јако, бев да си дадам отказ и не само што ми го одобрија одморот туку и плата ми покачија, и тоа прилично голема сума.
Значи не си правник/економист по професија :):)
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
550
не бе, програмер сум, ама таков маткач, не од тие амбициозните.
 

Glu

Член од
23 ноември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ако може некој да ме посоветува. Договорот ми завршува на 12.01.2018г. Сакам да го прекинам порано но ми рекоа дека најрано можат да ми потпишат спогодба на крај на декември. Има ли некој начин да го заобиколам ова? Причините ми се мала плата и не ми одговара работното време нема кој да ми ја зема малата од градинка
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.778
Поени од реакции
37.244
Бреј какви идиоти да те искористат уште еден месец и после се чудат зошто сите седат дома, а не прифаќаат да работат на вакви работни места.

Напиши изјава дека поради лични проблеми сакаш предвреме да го прекинеш договорот. Таман месец пред крај на договор како што е по закон за да го известиш работодавецот дека го прекинуваш договорот. Ако не успее вака тогаш не оди редовно на работа, напуштај кога треба малата да ја земаш од градинка и самиот ќе ти даде отказ.

Sent from my Xiaomi Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.239
Поени од реакции
4.954
Ги боли кур Мекдоналдс за отказ... Уште истата недела можат да најдат нов работник.

А и секако ако немаш доволно саати значи дека имаат дури и премногу вработени, така што не би им недостигал.
Братучед ми работеше во Мекдоналдс пред неколку години но напушти оти платите биле многу мали во споредба со гњавењето ... по некое време се премисли пак се врати на работа но по некој месец повторно напушти ![DOUBLEPOST=1511453610][/DOUBLEPOST]
Бреј какви идиоти да те искористат уште еден месец и после се чудат зошто сите седат дома, а не прифаќаат да работат на вакви работни места.

Напиши изјава дека поради лични проблеми сакаш предвреме да го прекинеш договорот. Таман месец пред крај на договор како што е по закон за да го известиш работодавецот дека го прекинуваш договорот. Ако не успее вака тогаш не оди редовно на работа, напуштај кога треба малата да ја земаш од градинка и самиот ќе ти даде отказ.
YOU ARE FIRED :LOL:
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.699
Поени од реакции
3.631
Ако може некој да ме посоветува. Договорот ми завршува на 12.01.2018г. Сакам да го прекинам порано но ми рекоа дека најрано можат да ми потпишат спогодба на крај на декември. Има ли некој начин да го заобиколам ова? Причините ми се мала плата и не ми одговара работното време нема кој да ми ја зема малата од градинка
Види си го договорот што си го потпишал во делот за отказен рок.
Ако не направиш спогодбен раскин, теоретски има право да те тужи ( исто како што и ти имаш право да го тужиш работодавачот ако тој ти даде отказ брз причина)
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.299
Поени од реакции
4.509
Ако може некој да ме посоветува. Договорот ми завршува на 12.01.2018г. Сакам да го прекинам порано но ми рекоа дека најрано можат да ми потпишат спогодба на крај на декември. Има ли некој начин да го заобиколам ова? Причините ми се мала плата и не ми одговара работното време нема кој да ми ја зема малата од градинка
Епа види во договорот колку е отказниот рок, има дел кај што пишува ако вработениот дава отказ колку време однапред треба да го извести газдата со барање за отказ (може да е до 3 месеци во најлош случај)
 
На врв Bottom