Отказ од работа

Член од
9 април 2006
Мислења
3.346
Поени од реакции
1.536
Ич да не им се замараш. Усно не фигурира никаде, тоа не смеат да го користат како причина. Ако договорот бил на еден месец, ти си го работела, се што е плус и усно исто како да не постоело.
Мислам дека грешно ја разбра ситуацијава. Она имала (писмен) договор за еден месец но усно го раскинала и не го одработила. И сега сакаат да ја тужат. Значи не е работава дека го изработила месецот, па усно ја замолиле уште некое време да остане (по истекот на договорот) и дека на тие не се појавила, па да речеш нема што да се замара и дека тој усен договор не и важи, и дека се е во ред штом си го одработила договорот.
 
Член од
18 јули 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Договорот ми беше на неопределен период но да, сепак, требаше да кажам месец порано дека ќе си одам, а јас им кажав една недела порано. Се на се, изработив таму само две недели.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.015
Поени од реакции
2.562
Тој член е за заштита на работодавецот (чл.82 од ЗРО) и во никој случај не го ослободува работникот од одговорност
Треба работодавецот ко бааги да е напнат или нешто ,не сум начекал пример досега да тужат работник за ваков случај.
 
Член од
18 јули 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Која чест е ова за мене, една сум од поретките случаи во земјата.
 
Т

Триптико

Гостин
Која чест е ова за мене, една сум од поретките случаи во земјата.
Нема да те тужат уживај. Може само да не ти платат за тие две недели и толку е. Ова твоево е еднострано раскинување и СМЕЕШ да го направиш. Попаметно ќе било писмено да наведеш јас таа и таа го раскинувам дог за работа од следниве причини... И, ако имаат архива, да и речеш на тетката да ти удри архивски... Ајде биднало веќе, ништо страшно.
 
Последно уредено од модератор:

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
8.867
Поени од реакции
13.508
Ако во договорот е наведен отказен рок неможе туку така да напушти работа кога сака, т.е. неможе еднострано да го раскине договорот.

Зависи од договорот кој го има потпишано ама имаат основа за тужба.
 
Т

Триптико

Гостин
Досега сменив мн фирми и никаде не фигурираше отказен рок. Буквално никаде. Сигурно и барале да рашири нозе, па да стане шеф на рецепција...таа одбила и сега за повредено его ќе се силат со тужби.
 
Член од
18 јули 2015
Мислења
2
Поени од реакции
2
Која чест е ова за мене, една сум од поретките случаи во земјата.
Ne sakam da te plasham mome, ama jas imav slicno iskustvo kako tvoeto. Go napustiv navodno "neosnovano " rabotnoto mesto pred otkazniot rok. Se zavisi od dogovorot sto si go potpisala, gi poznavam veke mnogu dobro rabotodavcite vo nasata cudesna zemja. Veruvaj ako ti se zakani so tuzba, najverojatno imas osnova za tuzba. Spored clenovi od nasiot zakon kako sto rabotnikot e zastiten, taka i rabotodavecot e zastiten.Taka sto formalno-pravno i te kako moze da te sjebe na sud. Ne ti go kazuvam ova za da te isplasam ili nesto slicno, tuku jas imav slicno iskustvo kako tvoeto. Se zavisi od gazdata, ama ako ti pisal deka ke te tuzi, ke te tuzi veruvaj mi i najverojatno ke dobie bidejki ti si taa sto si go prekrsila dogovorot. Za zal vo vakvi situacii zakonot gi stiti rabotodavcite. Ako najde dobar advokat seriozno moze da te oderat na sud, se zavisi do kade e spremen da odi, a pravna osnova ima. Moj sovet neka ti bide ova iskustvo za nareden pat i koga potpisuvas otvaraj cetiri oci i usi, vo ovaa drzava se moze! Na zdravje neka ti e, ili odi spogodi se so rabotodavecot ili najdi dobar advokat sto ke te izvadi. Ama vo nikoj slucaj ne sedi so skrsteni race, soveti na forum mnogu mnogu nema da ti pomognat. Zatoa sto nie ne znaeme sto pisuva vo toj dogovor, ama toj na tebe ne za dzabe ti se zakanuva so tuzba.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.032
Поени од реакции
3.232
Рече си имала договор за месец а излегува дека имаш на неопределено. На неопределено мора отказен рок по закон и да се почитува на писмено или договорен отказен рок со потпис од двете страни дека тој законски од месец дена е сведен на 1,3,7... усен договр е неважечки или не знам ќе ти требаат сведоци и такви работи... Тие ти прекинале поради неидење три денови но тоа е за да не ти платат за цел месец. Значи ти си вработена таму но за беспари до навршувањето на тој месец за кој ако сакаат да тужат ќе те тужат дека си ги оштетила со неидењето на работа. Демек си им направила проблеми со тоа што непланирано останале без работник и такви работи. Читајте што пишува во било каков договор не се тоа само формални работи и удри потпис па после се случуваат вакви работи.
 
Член од
18 јули 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Значи тоа е тоа, да почекам да стигне тужбата, да видам со колкава сума ќе ме теретат па да фаќам одма адвокат. Фала фала до сите
 
Член од
18 јули 2015
Мислења
2
Поени од реакции
2
Значи тоа е тоа, да почекам да стигне тужбата, да видам со колкава сума ќе ме теретат па да фаќам одма адвокат. Фала фала до сите
Vo sustina da! Gledaj nekako da se spogodis preku advokat, ama tesko deka ke go dobies slucajot.Posebno ako ne si povrzana partisko-politicki .
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
8.867
Поени од реакции
13.508
Досега сменив мн фирми и никаде не фигурираше отказен рок. Буквално никаде. Сигурно и барале да рашири нозе, па да стане шеф на рецепција...таа одбила и сега за повредено его ќе се силат со тужби.
Епа еве кај мене фигурира. Неможеш да тврдиш дека никаде не фигурира. Све зависи од нејзиниот договор.
 
Член од
18 јули 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Закани во стилот на ако се прават грешки ќе се крати 20 посто од плата, или пак изрази како ,,ќе ве убијам", ,,ќе ве сокршам", ,,не ми се обраќајте бре алооо"
 
Т

Триптико

Гостин
Закани во стилот на ако се прават грешки ќе се крати 20 посто од плата, или пак изрази како ,,ќе ве убијам", ,,ќе ве сокршам", ,,не ми се обраќајте бре алооо"
Слободно пријави и тужи го, ако те тужи тој. Па ќе видиш која тужба е потешка ;) Види со колеги, колешки дали ќе прифатат да бидат сведоци. Само немој да се чудиш, ако сите како пизди ќутат.
 
На врв Bottom