Отказ од работа

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Klaudija S., 18 јули 2015.

 1. Bibo

  Bibo

  Член од:
  9 април 2006
  Мислења:
  3.033
  Допаѓања:
  1.145
  Мислам дека грешно ја разбра ситуацијава. Она имала (писмен) договор за еден месец но усно го раскинала и не го одработила. И сега сакаат да ја тужат. Значи не е работава дека го изработила месецот, па усно ја замолиле уште некое време да остане (по истекот на договорот) и дека на тие не се појавила, па да речеш нема што да се замара и дека тој усен договор не и важи, и дека се е во ред штом си го одработила договорот.
   
 2. Klaudija S.

  Klaudija S.

  Член од:
  18 јули 2015
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  1
  Договорот ми беше на неопределен период но да, сепак, требаше да кажам месец порано дека ќе си одам, а јас им кажав една недела порано. Се на се, изработив таму само две недели.
   
 3. Manga

  Manga

  Член од:
  21 април 2006
  Мислења:
  6.896
  Допаѓања:
  2.161
  Треба работодавецот ко бааги да е напнат или нешто ,не сум начекал пример досега да тужат работник за ваков случај.
   
 4. Klaudija S.

  Klaudija S.

  Член од:
  18 јули 2015
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  1
  Која чест е ова за мене, една сум од поретките случаи во земјата.
   
 5. Триптико

  Триптико Гостин

  Нема да те тужат уживај. Може само да не ти платат за тие две недели и толку е. Ова твоево е еднострано раскинување и СМЕЕШ да го направиш. Попаметно ќе било писмено да наведеш јас таа и таа го раскинувам дог за работа од следниве причини... И, ако имаат архива, да и речеш на тетката да ти удри архивски... Ајде биднало веќе, ништо страшно.
   
  Последно уредено од модератор: 18 јули 2015
 6. Топче

  Топче Арсеналиста

  Член од:
  18 септември 2010
  Мислења:
  8.596
  Допаѓања:
  12.790
  Ако во договорот е наведен отказен рок неможе туку така да напушти работа кога сака, т.е. неможе еднострано да го раскине договорот.

  Зависи од договорот кој го има потпишано ама имаат основа за тужба.
   
 7. Триптико

  Триптико Гостин

  Досега сменив мн фирми и никаде не фигурираше отказен рок. Буквално никаде. Сигурно и барале да рашири нозе, па да стане шеф на рецепција...таа одбила и сега за повредено его ќе се силат со тужби.
   
 8. Biljana89

  Biljana89

  Член од:
  18 јули 2015
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  2
  Ne sakam da te plasham mome, ama jas imav slicno iskustvo kako tvoeto. Go napustiv navodno "neosnovano " rabotnoto mesto pred otkazniot rok. Se zavisi od dogovorot sto si go potpisala, gi poznavam veke mnogu dobro rabotodavcite vo nasata cudesna zemja. Veruvaj ako ti se zakani so tuzba, najverojatno imas osnova za tuzba. Spored clenovi od nasiot zakon kako sto rabotnikot e zastiten, taka i rabotodavecot e zastiten.Taka sto formalno-pravno i te kako moze da te sjebe na sud. Ne ti go kazuvam ova za da te isplasam ili nesto slicno, tuku jas imav slicno iskustvo kako tvoeto. Se zavisi od gazdata, ama ako ti pisal deka ke te tuzi, ke te tuzi veruvaj mi i najverojatno ke dobie bidejki ti si taa sto si go prekrsila dogovorot. Za zal vo vakvi situacii zakonot gi stiti rabotodavcite. Ako najde dobar advokat seriozno moze da te oderat na sud, se zavisi do kade e spremen da odi, a pravna osnova ima. Moj sovet neka ti bide ova iskustvo za nareden pat i koga potpisuvas otvaraj cetiri oci i usi, vo ovaa drzava se moze! Na zdravje neka ti e, ili odi spogodi se so rabotodavecot ili najdi dobar advokat sto ke te izvadi. Ama vo nikoj slucaj ne sedi so skrsteni race, soveti na forum mnogu mnogu nema da ti pomognat. Zatoa sto nie ne znaeme sto pisuva vo toj dogovor, ama toj na tebe ne za dzabe ti se zakanuva so tuzba.
   
  На Keljav му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.956
  Допаѓања:
  3.086
  Рече си имала договор за месец а излегува дека имаш на неопределено. На неопределено мора отказен рок по закон и да се почитува на писмено или договорен отказен рок со потпис од двете страни дека тој законски од месец дена е сведен на 1,3,7... усен договр е неважечки или не знам ќе ти требаат сведоци и такви работи... Тие ти прекинале поради неидење три денови но тоа е за да не ти платат за цел месец. Значи ти си вработена таму но за беспари до навршувањето на тој месец за кој ако сакаат да тужат ќе те тужат дека си ги оштетила со неидењето на работа. Демек си им направила проблеми со тоа што непланирано останале без работник и такви работи. Читајте што пишува во било каков договор не се тоа само формални работи и удри потпис па после се случуваат вакви работи.
   
  На Триптико му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Klaudija S.

  Klaudija S.

  Член од:
  18 јули 2015
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  1
  Значи тоа е тоа, да почекам да стигне тужбата, да видам со колкава сума ќе ме теретат па да фаќам одма адвокат. Фала фала до сите
   
 11. Biljana89

  Biljana89

  Член од:
  18 јули 2015
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  2
  Vo sustina da! Gledaj nekako da se spogodis preku advokat, ama tesko deka ke go dobies slucajot.Posebno ako ne si povrzana partisko-politicki .
   
  На Keljav му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Топче

  Топче Арсеналиста

  Член од:
  18 септември 2010
  Мислења:
  8.596
  Допаѓања:
  12.790
  Епа еве кај мене фигурира. Неможеш да тврдиш дека никаде не фигурира. Све зависи од нејзиниот договор.
   
 13. Brav

  Brav

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  310
  Допаѓања:
  302
  @Klaudija S. за каков лош однос и закани станува збор?
   
 14. Klaudija S.

  Klaudija S.

  Член од:
  18 јули 2015
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  1
  Закани во стилот на ако се прават грешки ќе се крати 20 посто од плата, или пак изрази како ,,ќе ве убијам", ,,ќе ве сокршам", ,,не ми се обраќајте бре алооо"
   
 15. Триптико

  Триптико Гостин

  Слободно пријави и тужи го, ако те тужи тој. Па ќе видиш која тужба е потешка ;) Види со колеги, колешки дали ќе прифатат да бидат сведоци. Само немој да се чудиш, ако сите како пизди ќутат.
   

Сподели преку: