Отказ од работа

Член од
19 март 2011
Мислења
1.364
Поени од реакции
2.504
Да ми го раскинаа договорот и еве што ми пратија:


Вие како редовно вработена на неопределно работно време со бр. на договор 02-68 од 19.06.2015 година, Ве известуваме дека Ви го откажуваме истиот заради неоправдано изоставување од работа 3 последователни дена, согласно член 82 ст.1 ал: 1 од ЗПО.

Истотака заради непочитување на одредбите на гореспоменатиот договор, Ве известуваме дека ќе бидете ТУЖЕНА
Рече во некој хотел си се вработила или сеедно, не е битно..Поентата ми е како е можно уште прво потпишување договор да ти е на неопределено...? Прв пат слушам за вакво нешто...Ова испаѓа- си била на интервју, ти рекле почни од утре и еве ти одма решение за стално...
Ти во случајот не си почитувала отказен рок од еден месец па 3 дена не си се појавила на работа и тоа ти е законски отказ...И убаво ти рекле ќе те тужат затоа што вакви договори се откажуваат спогодбено...Си требала барање за престанок на работен однос да напишеш и да наведеш на пример од лични причини дека сакаш да си идеш и да му го дадеш таму на одговорниот за човечки ресурси и да чекаш одговор...Ќе си имаш сеа работа со тешки говеда и копуци кои немаат трошка милост...
Уште првиот ден изгледа си покажала потенцијал јак, па решение ти дале...
 
Последно уредено:
Член од
18 јули 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Имам колега кој исто напушти работно место заради лошиот работен однос од страна на работодавецот па ако сака да сведочи би било одлично. Но во право си, оние кои се се уште таму вработени не верувам дека би сведочеле во моја корист.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
305
Упорно само
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.446
Поени од реакции
18.488
Прво - прочитај си го договорот што си го потпишала ! - ко шо пиша тој над мене

Второ - во повеќето договори за работа има член каде што ако не се појавиш на работно место 3 дена по ред без образложение , автоматски добиваш отказ.Ако го има овој член во договорот сето друго паѓа во вода.Испробано - функционира.
Во право си, но тој член и да го нема во договорот го има во Општиот колективен договор кој важи во стопанството (ако фирмата нема направено посебен колективен договор), и дури и во Законот за работни односи, ако не се лажам. Но тоа е за да ги заштити работодавците кои во тој случај би можеле да го прекинат работниот однос пред истек на договор без спогодба, што на инаков начин не би можеле да го направат.
Слободно пријави и тужи го, ако те тужи тој. Па ќе видиш која тужба е потешка ;) Види со колеги, колешки дали ќе прифатат да бидат сведоци. Само немој да се чудиш, ако сите како пизди ќутат.
Тешко дека може да добие на суд за мобинг на основ на само сведочења. Колку што се сеќавам, за да може да тужи, треба прво писмено да го извести одговорниот за заштита од мобинг кој секоја фирма треба да го има дека врз неа е вршен мобинг од лицето X, по што одговорниот треба да го предупреди лицето Х да го промени однесувањето. Ако и покрај тоа мобингот продолжи, тогаш она би можела да ја тужи фирмата или поединецот кој го вршел мобингот. Плус - нема никаков писмен траг дека е вршен мобинг врз неа, ниту аудио/видео запис.
А и доколку тужи и го изгуби спорот, што многу веројатно ќе се случи во нејзиниот случај, после тужениот може да и опне пријава за клевета. И тужењата така ќе одат до недоглед...
 
Т

Триптико

Гостин
@Zlatikevichius ти најде да збориш како оди процедура. Пишуваш тука "реномирана фирма нуди работа..кој сака да работи нека се јави на маил..." Исти кур си ко овој што се сили...ќе ја тужел. Нашол женско, плус млада, па ќе дига галама. Не постои лице задолжено за пријавување мобинг. Во кој свет живееш? Газдата е и директор и секретарка и правник и економист и СЕ во фирмата. Ќе пријавела, па овој ќе го предупредел да престане?!? Вакви приказни ни во основно не поминуваат. Со сведочење и тоа како ќе биде издржана тужбата. Еден лаже, двајца лажат...е не може цела фирма да лаже, само господинот да е во право, нели?
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
498
Поени од реакции
959
Имам колега кој исто напушти работно место заради лошиот работен однос од страна на работодавецот па ако сака да сведочи би било одлично. Но во право си, оние кои се се уште таму вработени не верувам дека би сведочеле во моја корист.
Јас да сум на твое место, би гледал да ја рачистам работата без судење иако е скоро неизбежно. Пробај јави им се и рачисти со убаво, во кои ќе наведеш што/како и зошто не си можела да дојдеш пред да покренат тужба. Да не ме сфатиш погрешно, не викам дека не си во право или не си згрешила, ама тоа ми е единствено логично решение без да имаш нервози или пак непотребни судски трошоци, можеби ќе се смилуваат. Пробај, ништо не губиш.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.446
Поени од реакции
18.488
@Zlatikevichius ти најде да збориш како оди процедура. Пишуваш тука "реномирана фирма нуди работа..кој сака да работи нека се јави на маил..." Исти кур си ко овој што се сили...ќе ја тужел. Нашол женско, плус млада, па ќе дига галама. Не постои лице задолжено за пријавување мобинг. Во кој свет живееш? Газдата е и директор и секретарка и правник и економист и СЕ во фирмата. Ќе пријавела, па овој ќе го предупредел да престане?!? Вакви приказни ни во основно не поминуваат. Со сведочење и тоа како ќе биде издржана тужбата. Еден лаже, двајца лажат...е не може цела фирма да лаже, само господинот да е во право, нели?
Еве ти го законот за заштита од вознемирување на работно место, па прочитај си.
http://www.mtsp.gov.mk/WBStorage/Files/mobing_zakon.doc
Јас на памет како тебе не зборувам. ;) А знаеш ли колкумина од лицата што до пред неколку месеци тужеле за мобинг во Македонија откако е донесе законот го добиле спорот? Само тројца! Толку.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.699
Поени од реакции
3.631
Не си играјте, не е така едноставно да тужиш за мобинг.
Ако не ја испочитуваш процедурата, 100% губиш на суд !

Секоја фирма ( освен нели, човек-фирма), по закон мора да има донесено процедура за заштота од мобинг и поставено одговорно лице. И да нема фирмата, ако дојде ред за на суд, ке си направи, и пошто се работи за интерен документ, ке му стави датум на документот од пред 6 месеца и ке биде покриен за на суд.

Понатаму, ако вработен има мобинг, мора да пријави ПИСМЕНО, со забелешка -каков вид на мобинг, од кое лице и сл.

Девојчево, колку што сваќам од постот, нема направено ништо такво, туку уште првиот месец на работа, при потпишано договор за неопределено време, го раскинува еднострано, без писмено образложение, без отказен рок. Едноставно - не иде на работа. Законски -крива е ! Друга работа е дали работодавачот ќе се заебава со судски работи или не.

@Klaudija S. Не се заебавај со тужби за мобинг, немаш ни теоретски шански да добиеш. И да повикаш бивш ( бивш !!!) колега да сведочи, газдата ќе повика 5 сегашни вработени и ќе те побие.
Гледај да ја испеглаш работата со убаво, а ако дојде до суд, консултирај се со адвокат
 
Т

Триптико

Гостин
@Zlatikevichius така така, бајки во кои ни деца не веруваат. Терај со "светски реномирана фирма нуди работа, плата боли глава...ама јебеш га, тајно е" и уживај. Не важи закон во оваа држава, џабе цитираш. Кој има пари, тој е во право и чао.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.446
Поени од реакции
18.488
@Zlatikevichius така така, бајки во кои ни деца не веруваат. Терај со "светски реномирана фирма нуди работа, плата боли глава...ама јебеш га, тајно е" и уживај. Не важи закон во оваа држава, џабе цитираш. Кој има пари, тој е во право и чао.
:facepalm:[DOUBLEPOST=1437405852][/DOUBLEPOST]
Не си играјте, не е така едноставно да тужиш за мобинг.
Ако не ја испочитуваш процедурата, 100% губиш на суд !

Секоја фирма ( освен нели, човек-фирма), по закон мора да има донесено процедура за заштота од мобинг и поставено одговорно лице. И да нема фирмата, ако дојде ред за на суд, ке си направи, и пошто се работи за интерен документ, ке му стави датум на документот од пред 6 месеца и ке биде покриен за на суд.

Понатаму, ако вработен има мобинг, мора да пријави ПИСМЕНО, со забелешка -каков вид на мобинг, од кое лице и сл.

Девојчево, колку што сваќам од постот, нема направено ништо такво, туку уште првиот месец на работа, при потпишано договор за неопределено време, го раскинува еднострано, без писмено образложение, без отказен рок. Едноставно - не иде на работа. Законски -крива е ! Друга работа е дали работодавачот ќе се заебава со судски работи или не.

@Klaudija S. Не се заебавај со тужби за мобинг, немаш ни теоретски шански да добиеш. И да повикаш бивш ( бивш !!!) колега да сведочи, газдата ќе повика 5 сегашни вработени и ќе те побие.
Гледај да ја испеглаш работата со убаво, а ако дојде до суд, консултирај се со адвокат
Кажи му го ова на овој над мене.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Добро би било да се чуе приказната и од другата страна па да се носи заклучок или да се суди.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.693
Поени од реакции
13.952
Ле, ле мајко јас кога ќе отворам тема за мојов отказ. Добив три месеци платено отказен рок,така било законски
бидеиќи имам повеќе од 20 години стаж, поточно накај 40 години.
Но прашање: Ако сакам да тужам кога тоа да го сторам (ова ми е важно и кој знае нека одговори или нека праша некој познат или кај треба,или дадете адреса јас да прашам).Има ли законски рок,дали може сега да се поднесе тужба во суд,или откако ќе помине отказниот рок. Сега под отказен рок дали се уште се водам како вработен. Тој завршува на 1 септември.
Потоа не знам што следува,веројатно раздолжување таму и потоа пријавување во завод.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.699
Поени од реакции
3.631
Ле, ле мајко јас кога ќе отворам тема за мојов отказ. Добив три месеци платено отказен рок,така било законски
бидеиќи имам повеќе од 20 години стаж, поточно накај 40 години.
Но прашање: Ако сакам да тужам кога тоа да го сторам (ова ми е важно и кој знае нека одговори или нека праша некој познат или кај треба,или дадете адреса јас да прашам).Има ли законски рок,дали може сега да се поднесе тужба во суд,или откако ќе помине отказниот рок. Сега под отказен рок дали се уште се водам како вработен. Тој завршува на 1 септември.
Потоа не знам што следува,веројатно раздолжување таму и потоа пријавување во завод.
Абе, чичко Анчо, зависи за што имаш добиено отказ. На основ на што сакаш да тужиш ? Дали можеби имаш отказ од технолошки причини ?
Инаку, колку што јас знам, нема ограничување за отказ по основ на колку години стаж имаш...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.829
Поени од реакции
10.588
Но прашање: Ако сакам да тужам кога тоа да го сторам (ова ми е важно и кој знае нека одговори или нека праша некој познат или кај треба,или дадете адреса јас да прашам).Има ли законски рок,дали може сега да се поднесе тужба во суд,или откако ќе помине отказниот рок.
Чичко Анчо, мој совет би бил да не си ги фрлаш парите по адвокати, ќе те исцедат како лимон а мала е веројатноста да добиеш (посебно не против олигарх како што е Минчо).

Сега под отказен рок дали се уште се водам како вработен. Тој завршува на 1 септември.
Да, уште се водиш како вработен и ти тече стаж.

Потоа не знам што следува,веројатно раздолжување таму и потоа пријавување во завод.
После тоа ќе те префрлат на завод, каде ќе земаш 50% од платата една година, а после 40% од платата се до пензионирање. Барем вака беше порано кога татко ми примаше надоместок до пензионирање, сепак распрашај се во ПИОМ да не има измени.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
934
Поени од реакции
246
Дечки, работам во МкДоналдс Германија ама некако со саатите не зафркаваат малку. Малку саати ни дадоја. Ме интересира дали ако продолжат така ќе можам да дадам отказ од работа, односно да си заминам без некакви последици?
 
На врв Bottom