Отказ од работа

Член од
18 јули 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Добровечер,

Ви пишувам бидејќи ми треба правен совет од Вас.

Имам 23 години и пред три недели се вработив во еден хотел како рецепционистка. Меѓутоа, поради лошиот однос и заканите од страна на работодавците ја напуштив работата, но наместо да изработам уште цел месец како што беше наведено во договорот, јас изработив уште неколку дена и, неспособна да издржам повеќе на тоа работно место си заминав. Па сега работодавците ми се закануваат со тужба. Би сакала да знам што да правам во ваква ситуација и кој би бил најлошиот исход од сето ова.

Однапред Ви благодарам.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.030
Поени од реакции
3.225
Не си даде писмен отказ туку само едноставно не се појави повеќе на работно место? Требало да испечатиш два листа со твој потпис, текст нешто како „поради лични причини не сакам да продолжам со работа бла бла“ и му дадеш на одговорното лице. Должни се да го примат истиот и се потпишат и на твојот и на примерокот што останува кај нив во архива. А ако само не се појави на работа никогаш повеќе не знаеме што си потпишала. Види што пишува во тој примерок што мора да го имаш, дали има текои работи ставено за не придржување кон истиот. Ако нема ништо не може да те судат но ако си потпишала дека треба да направиш нешто пред да напуштиш работа ако сакаш тога гледај таму што има...
 
Член од
18 јули 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Да, пишува во членот од законот дека требало ги известам еден месец порано. Но, усмено се договоривме да изработам уште некој ден. Изработив да, но сега проблемот е што потоа повторно ме барале на мобилен за да изработам уште плус некој ден но јас бев надвор од државата.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.030
Поени од реакции
3.225
И сега немаш на писмено дека спогодбено има раскин на договор за работа од тој и тој датум и не си повеќе вработена таму?
 
Член од
18 јули 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
За жал не, прво работно искуство ми беше ова во нашата чудесна земја, требаше да се потковам подобро со информации за работен однос, но ете...
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.030
Поени од реакции
3.225
За жал не, прво работно искуство ми беше ова во нашата чудесна земја, требаше да се потковам подобро со информации за работен однос, но ете...
Не знам што да речам, не сум правник да знам кои правни мерки можат да покренат против тебе ако сакаат но од друга страна ако те тужат за не одење на работа сигурно може да дадеш против тужба зошто тоа било (мобинг, прекувремени неплатени саати, .... ), најдобро да се советуваш со адвокат пред било што да покренеш а и да си подготвена на тоа што тие можат да покренат. Не знам што би побарувале од тебе зошто ете според нив не си се појавила на работа иако официјално не си имала дадено отказ но најдобро дај го истиот што побрзо на писмено. Мора да сите овие работи бидат официјални а не само на збор. И тие треба да имаат документ а и ти за кога се пријавиш повторно во аврм.
 
Т

Триптико

Гостин
За жал не, прво работно искуство ми беше ова во нашата чудесна земја, требаше да се потковам подобро со информации за работен однос, но ете...
Ич да не им се замараш. Ако си млада не значи дека си глупава. Усно не фигурира никаде, тоа не смеат да го користат како причина. Ако договорот бил на еден месец, ти си го работела, се што е плус и усно исто како да не постоело. Јас работев во фирма на договор месец за месец. Секој нареден се продолжуваше на половина од претходниот. Последниот што требаше да се продолжи, не го направија тоа. Работев до крај на месецот, исто немаше ништо. Си најдов нова работа, го завршив тој месец и без да кажам, следниот ден бев во новата фирма. Ми се јавија во 9 наутро, мислејќи дека сум болен, сум се успал или нешто се случило. Можам да им ги замислам фаците кога сфатија дека се одјебани :D Кога ме прашаа зошто, едноставно им реков: Договорот не ми го продолживте, а денес е 1ви. Ме одјавија со 31ви и никому ништо.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
2.956
Поени од реакции
2.890
Да, пишува во членот од законот дека требало ги известам еден месец порано. Но, усмено се договоривме да изработам уште некој ден. Изработив да, но сега проблемот е што потоа повторно ме барале на мобилен за да изработам уште плус некој ден но јас бев надвор од државата.
многу си се исплашила за ништо, ако до толку е работата дојдена, до толку да се плашиш, оди врати се на работа, седни на столот и крени ги нозете на пулт, кога ке дојде некој муштерија, не го еби, нека чека , речи со фраерот зборувам, сакале нејќеле сами ке те избркаат, па после ти опни им тужба.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Јас на твое место би ги пријавил во социјлна и пазарна инспекција, исто така би ги пријавил за мобинг.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.699
Поени од реакции
3.631
Добровечер,

Ви пишувам бидејќи ми треба правен совет од Вас.

Имам 23 години и пред три недели се вработив во еден хотел како рецепционистка. Меѓутоа, поради лошиот однос и заканите од страна на работодавците ја напуштив работата, но наместо да изработам уште цел месец како што беше наведено во договорот, јас изработив уште неколку дена и, неспособна да издржам повеќе на тоа работно место си заминав. Па сега работодавците ми се закануваат со тужба. Би сакала да знам што да правам во ваква ситуација и кој би бил најлошиот исход од сето ова.

Однапред Ви благодарам.
Прво - прочитај си го договорот што си го потпишала !
Види дали е стандарден договор и не ? Дали има некој член во договорот кој се однесува на едностран раскин од твоја страна.

Инаку, да не те плашам, ама, исто како што работник може да тужи работодавец ако го избрка пред истек на договор ( и патем ќе го добие на суд ) , исто така и работодавецот може да те тужи, по истиот основ. Затоа и служи писмен договор, нели ?
Ова ретко се случува, ниедедна озбилна фирма не губи време со тоа, ама ако се заинати - теоретски може. Барем јас знам таков случај.

Полошо е доколку имаш нестандарден договор, каде , на пример, работодавец има ставено член дека тој вложува во тебе ( обука или сл.) и дека во случај на неоснован отказ од твоја страна си должна да му ги надоместиш сите направени трошоци.
Во оваков случај - конслултирај се со адвокат !

ПС- совет за другпат, или давај отказен рок согласно договорот/законот, или вади боледување....
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.015
Поени од реакции
2.561
Прво - прочитај си го договорот што си го потпишала ! - ко шо пиша тој над мене

Второ - во повеќето договори за работа има член каде што ако не се појавиш на работно место 3 дена по ред без образложение , автоматски добиваш отказ.Ако го има овој член во договорот сето друго паѓа во вода.Испробано - функционира.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.699
Поени од реакции
3.631
Прво - прочитај си го договорот што си го потпишала ! - ко шо пиша тој над мене

Второ - во повеќето договори за работа има член каде што ако не се појавиш на работно место 3 дена по ред без образложение , автоматски добиваш отказ.Ако го има овој член во договорот сето друго паѓа во вода.Испробано - функционира.
Тој член е за заштита на работодавецот (чл.82 од ЗРО) и во никој случај не го ослободува работникот од одговорност
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.242
Поени од реакции
2.310
по автоматизам ако 3 дена не се појавиш на работно место ти прекинува работниот однос. тоа стои и во законот, усно договорена работа не ја важат никаде затоа што твојата приказана дали измислена или не е исто толку точна колку и нивната измислена или не, затоа и се потпишува договор, мој совет ти е прво да провериш у завод дали сеуште ти трае договорот, најпрво убаво ти кажаа погоре прочитај точно што ти пишува во договорот за вработување и не се секирај ниеден газда не се замара со тужба за прекин на работен однос за работникот пошто ако му викнеш било каква инспекција дали трудова дали пазарна финансиска инспекција или каква и да е ке му најдат некоја забелешка за да го казнат.
 
Член од
18 јули 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Да ми го раскинаа договорот и еве што ми пратија:


Вие како редовно вработена на неопределно работно време со бр. на договор 02-68 од 19.06.2015 година, Ве известуваме дека Ви го откажуваме истиот заради неоправдано изоставување од работа 3 последователни дена, согласно член 82 ст.1 ал: 1 од ЗПО.

Истотака заради непочитување на одредбите на гореспоменатиот договор, Ве известуваме дека ќе бидете ТУЖЕНА
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
305
Да ми го раскинаа договорот и еве што ми пратија:


Вие како редовно вработена на неопределно работно време со бр. на договор 02-68 од 19.06.2015 година, Ве известуваме дека Ви го откажуваме истиот заради неоправдано изоставување од работа 3 последователни дена, согласно член 82 ст.1 ал: 1 од ЗПО.

Истотака заради непочитување на одредбите на гореспоменатиот договор, Ве известуваме дека ќе бидете ТУЖЕНА
Тепаниот тепан е работава. Него има да паднеш на суд како попче.
 
На врв Bottom