Општи дискусии за игри

J

joli1

Гостин
Од Парадокс? Europa Universalis 4, Crusader Kings 2, Stellaris... HoI4 ме мрзи да ги учам темплејтите за армиите а и многу ми е railroaded, ВСВ и тоа е тоа.
Мене па прва Paradox игра ми беше Hearts of Iron 3, многу типци со кои што играв ми велеа дека е најтешка Paradox игра, но Europa Universalis и Crusader Kings далеку посложени и потешки делуваа.

Hearts of Iron 4 е далеку полесна игра од нејзините претходници, нема многу замарање со местење корпуси за да има supply flow и supply у глобала, инванзии, местење војска на граници, battle plan-ови и слично е само неколку клика, освен потребното микроменаџирање на дивизии за encirclement и слично.

Едина мана на Hearts of Iron 4 е тоа што многу основни механики од играта не беа ставени на почетокот, дури и некои кои што ги имаше у Hearts of Iron 3 и Darkest Hour (Hearts of Iron 2), па Paradox Interactive како компанија штанца DLC-иња кои се прескапи за тоа што го нудат (focus tree за одредени држави, неколку нови дивизии и некоја основна механика од постарите Hearts of Iron игри). Добро е тука е Steam Workshop па уз разноразни модови не се чуствува потреба толкава за DLC-иња.

Ако имаш желба за учење и за заебавање, пиши ми слободно ќе се склопиме, без разлика дали ја имаш на Steam или не.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.300
Поени од реакции
19.633
Мене па прва Paradox игра ми беше Hearts of Iron 3, многу типци со кои што играв ми велеа дека е најтешка Paradox игра, но Europa Universalis и Crusader Kings далеку посложени и потешки делуваа.

Hearts of Iron 4 е далеку полесна игра од нејзините претходници, нема многу замарање со местење корпуси за да има supply flow и supply у глобала, инванзии, местење војска на граници, battle plan-ови и слично е само неколку клика, освен потребното микроменаџирање на дивизии за encirclement и слично.

Едина мана на Hearts of Iron 4 е тоа што многу основни механики од играта не беа ставени на почетокот, дури и некои кои што ги имаше у Hearts of Iron 3 и Darkest Hour (Hearts of Iron 2), па Paradox Interactive како компанија штанца DLC-иња кои се прескапи за тоа што го нудат (focus tree за одредени држави, неколку нови дивизии и некоја основна механика од постарите Hearts of Iron игри). Добро е тука е Steam Workshop па уз разноразни модови не се чуствува потреба толкава за DLC-иња.

Ако имаш желба за учење и за заебавање, пиши ми слободно ќе се склопиме, без разлика дали ја имаш на Steam или не.
Мене прва игра од нив ми беше HoI2, феноменална игрица, ја рипнав 3ката, 4ката ја пробав но ми се гледаше ко да немам многу место за експериментирање а и како што пишав горе, секоја ЦК/ЕУ/итн игра е различна од друга, додека ХоИ се се врти околу спремање за ВСВ и самата ВСВ.

Даа дефинитивно, нивната политика со ДЛЦ иако ја разбирам до некаде сепак е апсурдна и прескапа. А и новиве игри ко намерно да ги пуштаат со работи кои претходната ги имала за да наплатат после 30ЕУР ДЛЦ.

ХоИ ја немам на Стим (само ЦК2 и ЕУ4), инаку секако зошто да не, ако сакаш ќе се пробаме уште сега.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Hoi2-Darkest Hour изданието.

Ck2

EUIV не толку, баш ја гледав на стим комплетната со сите ДЛЦ-а сега на попуст, кошташе 150 евра (тоа е со попустот). Е што е многу многу е.

И најдобара од сите- Victoria 2, но само со модови, во ванила издание никако.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.218
Поени од реакции
22.392
Од Парадокс? Europa Universalis 4, Crusader Kings 2, Stellaris... HoI4 ме мрзи да ги учам темплејтите за армиите а и многу ми е railroaded, ВСВ и тоа е тоа.
ЗАради тие темплејти многу сакам да ги научам игриве да ги играм (под учење подразбирам да земам да тргнам агресивно во офанзива наместо да седам да се бранам од комшии и од востаници цело време) ама слабо ми иде. На ЕУ4 би и дал уште една шанса ако не ќе си играм само РТС.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.642
Ние пристапивме професионално и темелно, лесно се наоѓаат замерки така ;)
Во секој случај знај дека вреди за тие пари. Без разлика на се Death Stranding сепак пружа уникатно искуство.
Denes ja zavrsiv. Me fati 50tina saati. Iako dosta turbulenten period ja pocnav, sepak svrtev i dve drugi igri izmegu. Znae da e overwhelming ako se zainatis so side misii.

Nemam uste zborovi. Mnogu uzivav vo prikaznata i cel toj worldbuilding. Dosta razlicno i unikatno iskustvo. Nekako pozitivna igra mi bese, iako tematikata i bese totalno obratno neli. Ostavam sega malku da marinira u mozok.

Srekjna nova decki :)
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Denes ja zavrsiv. Me fati 50tina saati. Iako dosta turbulenten period ja pocnav, sepak svrtev i dve drugi igri izmegu. Znae da e overwhelming ako se zainatis so side misii.

Nemam uste zborovi. Mnogu uzivav vo prikaznata i cel toj worldbuilding. Dosta razlicno i unikatno iskustvo. Nekako pozitivna igra mi bese, iako tematikata i bese totalno obratno neli. Ostavam sega malku da marinira u mozok.

Srekjna nova decki :)
Солидна е, уште подобра е кога ќе маринира во мозок верувај ми. Среќна нова :)

 
  • Љубов
Reactions: wot

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.416
Поени од реакции
4.248
Сабајлево го свртев првиот дел на Hedon, сега играм Bloodrite, вториот дел...
Оценка....7,5 од 10.
1641103760617.png
Ќе кажам...интeреснен арт стајл тн кристалпанк.
And you play as a big tiddy half demon half orc girl..
Да да да.
Општо кажано по релакс од Blade of Agony или Nightmare Reaper...добра ствар со оглед дека првото од тие ..треба да биде тешко? а второто го заглавив или на багирано ниво или на пусти глупости....да бидам искрен процедурално креирани нивоа...ех...рнг понекогаш е ептен кучка....
Назад на Hedon...
прво проблем...
"the one with the shield"v од watch mojo
1641104101411.png
Нема што да објаснувам. Повеќе како ирититација ама тоа ти е тоа..
второ...ninjas.
1641104537596.png
И ќе се надоврзам на тоа..имаш некои ептен спазматични анимации на непријатели , што ќе имаш тешкотија да ги погодиш...ограничување на 2д спрајтови претпоставуам
1641104357239.png 1641104583582.png
Релативини ситнурии...
за позитивната страна
Оружјата функционираат ОК...
1641104732419.png
Иако не изгледа како сачмарка..ова е тоа. Да , барем драго ми е што имаат излезено од кутијата со некои од нив.
Друго...некои околи се прилично убави за очите...(пак можда оти Blade of Agony имаше некоја..депресивна и бетонска/камена атмосвера...
1641104961040.png
1641105009289.png
Што друго...некои моменти делуваат како од Serious Sam...други...повеќе како некоја Б класа хорор игра(не се до толку страшни , ама ќе пројдат 5-10 минути без акција... рестото е во ред-читаш текстови со информации...и бараш или правиш “клучеви за да напредуваш„
Крајна оценка-да, ја препорачувам
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.218
Поени од реакции
22.392
Сабајлево го свртев првиот дел на Hedon, сега играм Bloodrite, вториот дел...
Оценка....7,5 од 10.
Прегледај го приврзокот 318119
Ќе кажам...интeреснен арт стајл тн кристалпанк.
And you play as a big tiddy half demon half orc girl..
Да да да.
Општо кажано по релакс од Blade of Agony или Nightmare Reaper...добра ствар со оглед дека првото од тие ..треба да биде тешко? а второто го заглавив или на багирано ниво или на пусти глупости....да бидам искрен процедурално креирани нивоа...ех...рнг понекогаш е ептен кучка....
Назад на Hedon...
прво проблем...
"the one with the shield"v од watch mojo
Прегледај го приврзокот 318120
Нема што да објаснувам. Повеќе како ирититација ама тоа ти е тоа..
второ...ninjas.
Прегледај го приврзокот 318122
И ќе се надоврзам на тоа..имаш некои ептен спазматични анимации на непријатели , што ќе имаш тешкотија да ги погодиш...ограничување на 2д спрајтови претпоставуам
Прегледај го приврзокот 318121Прегледај го приврзокот 318123
Релативини ситнурии...
за позитивната страна
Оружјата функционираат ОК...
Прегледај го приврзокот 318124
Иако не изгледа како сачмарка..ова е тоа. Да , барем драго ми е што имаат излезено од кутијата со некои од нив.
Друго...некои околи се прилично убави за очите...(пак можда оти Blade of Agony имаше некоја..депресивна и бетонска/камена атмосвера...
Прегледај го приврзокот 318125
Прегледај го приврзокот 318126
Што друго...некои моменти делуваат како од Serious Sam...други...повеќе како некоја Б класа хорор игра(не се до толку страшни , ама ќе пројдат 5-10 минути без акција... рестото е во ред-читаш текстови со информации...и бараш или правиш “клучеви за да напредуваш„
Крајна оценка-да, ја препорачувам
Играва што конфигурација бара ? 486 или пентиум 1 ?
 
  • Хаха
Reactions: ob1

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.416
Поени од реакции
4.248
Играва што конфигурација бара ? 486 или пентиум 1 ?
Не претерано висока. Но нека не те превари лоу тех, некои од овие бумер шутер се мид то хај спецификација. Blade of Agony загреа доста...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.218
Поени од реакции
22.392
Не претерано висока. Но нека не те превари лоу тех, некои од овие бумер шутер се мид то хај спецификација. Blade of Agony загреа доста...
Вин -7, 10 би поддржале вакво нешто ?
2 дена барам на нет некое едноставно решение за да можам Џенералс да ги играм на Вин 10. Све се некој комплицирани каде што треба да чепкам по систем32 а не би. Ако знаеш некој совет добредојден е :icon_mrgr:
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.416
Поени од реакции
4.248
Вин -7, 10 би поддржале вакво нешто ?
2 дена барам на нет некое едноставно решение за да можам Џенералс да ги играм на Вин 10. Све се некој комплицирани каде што треба да чепкам по систем32 а не би. Ако знаеш некој совет добредојден е :icon_mrgr:
Срање чоече јас сум на виндовс 10. Играте изгледа стара ама е пуштена релативно скорешно (прв дел првично излезен мај 2019...)... blood rite исто така нова.
Blade of Agony е исто нов како риворк..
Се од некој...ривајвал на бумер шутери.(DUSK, Amid Evil, Nightmare Reaper, Project Warlock, HROT, Wrath Aeon of Ruin...и некои други)....
А за постари олд гуд ..и Blood, Duke Nukem и Shadow Warrior имаш добри портирања од GOG...Quake 1 исто така има некој порт некој демек тежок риворк...
Машината ми е макс спецификации за играње на Првиот Evil Within...4gb VRAM графичка, 6 јадра процесор...
Ама е више аут оф дејт.....
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.635
Поени од реакции
2.600
Како ви се допаѓа новата ФИФА ?
мене ова ми се деси - https://www.youtube.com/watch?v=3sSaq73krxE
Добра е ама некад знае да забагира на глупости и еднашка на договор трансфер - Ребич замена за Мартинели и 20м ми укочи и нејкеше да се скипнува. во главном интересна е ама слична ми е и на другите фифи од предходните години..
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Користи некој Game Pass од XBox? Ја нема Македонија на листата. Мора VPN за тоа или има друг трик?
Дај помогнете се мачам за пристап долго време.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.209
Поени од реакции
78.751
Го играм ова година-две (има и физичка tcg верзија). Иновативни механики и WH сетинг - тоа и беа добрите страни. Постои три години. На 31-ви јануари ќе ја гасат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom