Општи дискусии за игри

Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Насловот кажува.
Тоа што не е за во темата препораки за игри, гејминг војни ќе оди овде. Можи и некоја анализа/рецензија (без препорака) на игра ако нема посоодветна тема. Кратките рецензии (со препорака) обично одат во препораки за игри, а подолгите во соодветниот подфорум.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
128
Пааа општо кажано сакам игри и играм игри исто така. Иначе јас многу општо гледам на работите кога се во прашање игрите и ги играм најопштите игри. Општо, оваа општа дискусија добро би ни дошла на сите.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Пааа општо кажано сакам игри и играм игри исто така. Иначе јас многу општо гледам на работите кога се во прашање игрите и ги играм најопштите игри. Општо, оваа општа дискусија добро би ни дошла на сите.
Бавно палиш, а? Читни два пати можи ќе тргни.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.559
Поени од реакции
2.290
Иначе јас многу општо гледам на работите кога се во прашање игрите и ги играм најопштите игри
Бавно палиш, а? Читни два пати можи ќе тргни.
Assholes :icon_mrgr

Vecerva ke ja probam Amnesia The Dark Decent, sobra dobri kritiki...Poshtuvam Frictional Games radi toa sto oni postuvaat Lovecraft tematika :)

Nema nekoj taka dobar izbor na survival horror stvari vise...I RE i SH sve se amerikanizira...Gi utupuvaat igrive do maks za toa Amerikancite so dvocifren IQ da mozat da go velicat Halo i sranjata od toj tip kao kulturen fenomen...

I me nervira sto ne eksperimentiraat so stvarive...Mislat ako nekoja formula im uspee i posle ke go prodavaat istoto sranje povtorno, KOTOR1 bese remek delo KOTOR2 - gubre, Bioshock remek delo kako po gameplay taka i po prikazna koja ima epten izvrteni vrednosti i retoriki, Bioshock 2- gubre
Metal Gear Solid e primer kako edna igra moze od 1998 do denes da generira razlicen nacin na gameplay dodavajki eden kup novini vo sekoe prodolzenie...ili Mass Effect istotaka
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.332
Ни рецензија ни анализа..нешто друго....

PC гејмингот изгледа само живурка, одамна нема некој стварно добар оригинален (не франшиза) наслов, годишно на прсти од едната рака се бројат квалитетните наслови, тоа пред се се должи на фаворизацијата на конзолите, мада и таму скоро се е франшиза.

Сите критики 99% се состојат за убавината и маните на графиката, за самата игра, приказна, игривост, оригиналност на идејата скоро и да не се посветува внимание....јбг....една игра е хит ако во себе ги има сите елементи заедно....

Изгледа играчката индустрија ја има зафатено криза на безидејност....
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Ни рецензија ни анализа..нешто друго....

PC гејмингот изгледа само живурка, одамна нема некој стварно добар оригинален (не франшиза) наслов, годишно на прсти од едната рака се бројат квалитетните наслови, тоа пред се се должи на фаворизацијата на конзолите, мада и таму скоро се е франшиза.

Изгледа играчката индустрија ја има зафатено криза на безидејност....
Пц гејмигот умира не бавно и болно, туку толку брзо што не се осеќа ни болката.... Што остана на ПС? WOW, Civilization..... Колку екслузиви излегоа за ПС ништо ич, немаат веќе ќар од ПС се што излегува е хбох, пс3 друго остало ти е катастрофа.

Нели гледаш и крајзис што беше само на пс, ќе ја има и на конзоли, еднистевно нешто што остана добро на комјутер е фармата од фацебоок.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.559
Поени од реакции
2.290
Hahaaau sto ve gledam chudni PC gamingot umiral...
Sto mu fali na multiplatform gamingot?
- Dead Rising 2 ide za PC,
- Front Mission sto e cista konzolaska franshiza ide op na PC,
- Metal Gear Rising - Metal Gear Franshizata sto 9 godini ja nema na PC
etc etc etc.....Sto treba Portal ili Crysis da gi drzat kako ekskluzivitet za PC i da imaat prosecna retail i digital prodazba i eden kup torrenti ili da gi istavat za pazar od preku 100 miljoni prodadeni konzoli.
Kaj sto se parite tamu se i igrite. Zasto pola ekskluzivi zaminaa od PS3 na multiplatform za lepe oci ili vidoa deka Microsoft grabna ogromen kolac od pazarot
 

alexo187

It's strictly business.
Член од
12 септември 2008
Мислења
96
Поени од реакции
11
Пц гејмигот умира не бавно и болно, туку толку брзо што не се осеќа ни болката.... Што остана на ПС? WOW, Civilization..... Колку екслузиви излегоа за ПС ништо ич, немаат веќе ќар од ПС се што излегува е хбох, пс3 друго остало ти е катастрофа.

Нели гледаш и крајзис што беше само на пс, ќе ја има и на конзоли, еднистевно нешто што остана добро на комјутер е фармата од фацебоок.
Види го за ексклузиви зборува... Значи ти само halo и alan wake ги играш... ќе испадне некоја мултиплатформска а ова не чини штом е мултиплатформска игра не ја играм јас.
Фенбојче
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Joey не кажа ништо лошо за multiplatform игрите :) А тоа дека ПЦ gaming-ot умира уште не се знае, но сепак повеќето комpании избегнуваат да прават игри и за конзолите и за ПЦ, а пак некои како Ubisoft игрите за ПЦ некогаш ги даваат неколку месеци подоцна. Среќа што сеуште има некои екслизиви и за ПЦ но сите се RTS и Turn based игри како што CIV5 и SC2 кои се франшизи и не би успеале на конзолите.
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
Најмногу ми е криво за смртта на поинт енд клик авантурите . На времето се утепуев од играње , штета .
Денес се ко игла у сено.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.376


Ја памтите играва ? :) Јас сигурно ја памтам, зш е единствената игра шо сум ја играл, а никош не сум ја свртил. Сум кинел живци, шо требит, како требит, ама џабе. Остаја 1месец да одморит, пак уклучи ја, барај барај шо требит да напрам, и само успеав џојстикот да го скршам на PS1. :(

Се работи за игра каде вие го играте Ralph Wolf и треба да му украдите неколку овци на Sam Sheepdog (го мразам тоа глупо куче:mad:). Ако ги сакате Looney Tunes (имат некој шо не ги сакат?), сигурно ќе ви се допадне играта, затоа што и во играта не заостануваат познатиот нивни хумор.

ps. Онака да прашам, ја имат некој свртено играва? :)
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.235
Поени од реакции
304


Ја памтите играва ? :) Јас сигурно ја памтам, зш е единствената игра шо сум ја играл, а никош не сум ја свртил. Сум кинел живци, шо требит, како требит, ама џабе. Остаја 1месец да одморит, пак уклучи ја, барај барај шо требит да напрам, и само успеав џојстикот да го скршам на PS1. :(

Се работи за игра каде вие го играте Ralph Wolf и треба да му украдите неколку овци на Sam Sheepdog (го мразам тоа глупо куче:mad:). Ако ги сакате Looney Tunes (имат некој шо не ги сакат?), сигурно ќе ви се допадне играта, затоа што и во играта не заостануваат познатиот нивни хумор.

ps. Онака да прашам, ја имат некој свртено играва? :)
Јас ја свртев, уште на времето :D
До кај имаш стигнато, можеби можам да ти помогнам?? :))

Btw, некако многу површни и лесни ми изгледаат денешниве игри... земете да играте Mafia I или Hitman, па да видите што е игра. Се пукаш во куќа и си на 12 здравје, 1 куршум значи смрт, а немаш savegame :vozbud:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.744
Поени од реакции
1.843


Ја памтите играва ? :) Јас сигурно ја памтам, зш е единствената игра шо сум ја играл, а никош не сум ја свртил. Сум кинел живци, шо требит, како требит, ама џабе. Остаја 1месец да одморит, пак уклучи ја, барај барај шо требит да напрам, и само успеав џојстикот да го скршам на PS1. :(

Се работи за игра каде вие го играте Ralph Wolf и треба да му украдите неколку овци на Sam Sheepdog (го мразам тоа глупо куче:mad:). Ако ги сакате Looney Tunes (имат некој шо не ги сакат?), сигурно ќе ви се допадне играта, затоа што и во играта не заостануваат познатиот нивни хумор.

ps. Онака да прашам, ја имат некој свртено играва? :)
Леле, не ми се верува, баш го упалив првиот левел од играва сега на јутуб, и на све се потсетив од кога ја играв пред околу 9 години...Баш сега ќе ја симнам за на емулаторот, да си вратам сеќавања :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Види го за ексклузиви зборува... Значи ти само halo и alan wake ги играш... ќе испадне некоја мултиплатформска а ова не чини штом е мултиплатформска игра не ја играм јас.
Фенбојче
Фанбојче? Кај спомнав алан вејк или рич? А да не се нафаќаме колку подобри игришта има на конзоли што на пц не излегле. Ете еден пример ред дет редемшн!!! ОГОРМЕН хит што светло за на пц нема да види. Да почнувам да набројувам колку игри излегуваат порано на пц, дури и по пола година унапред?
 

alexo187

It's strictly business.
Член од
12 септември 2008
Мислења
96
Поени од реакции
11
Прочитај си го горниот пост, според него само ексклузивите се игри.
Кај спомнав алан вејк или рич?
Јас ги спомнав како ексклузиви.
А да не се нафаќаме колку подобри игришта има на конзоли што на пц не излегле. Ете еден пример ред дет редемшн!!! ОГОРМЕН хит што светло за на пц нема да види.
И обратно.
Да почнувам да набројувам колку игри излегуваат подоцна на пц, дури и по пола година?
Тука си во право.

Пиратеријата го убива пц гејмингот, не го убива немањето на пц ексклузиви.
 
На врв Bottom