Нови возачки дозволи

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
sasence19 напиша:
polagav na 23 god. so hyundai getz,poloziv od prv pat se no imav vrski i na poligon i na gratska i na testovite. komisijata koja bese sostavena od 3 clena mi bese dobro poznata i im bese prethodno kazano deka mora da pominam zasto imav kupeno nova kola i mi sedese vo garaza pre bidejki nemav dozvola i nemav vrska od vozenje osven napred nazad i levo desno.
i taka mi kazaja 2 prasanja na testot no se znaev i se brzo nauciv i da vozam i site znaci , se razbira za moe dobro.
bidete pozdraveni i nemojte da kupite kola a da nemate vozacka pozdrav
ps. ne ljubam da stavam tocki vo recenicite:smir:
Toa ти е како марфиев закон, кој нема интерес за кола и зда вози обично добива кола па принуден е да пложи за да не му стои во гаража а тие што едвај чекаат да везат да возат кола и одма кога ќе им се пружи можноста полагаат, немаат секогаш кола на располагање а уште помалку нивна лична.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Министерството за внатрешни работи од 1 октомври ќе отпочне со издавање на нови лични карти и возачки дозволи за граѓаните . Цената на образецот на новата лична карта ќе биде 190 денари, а цената на образецот на новата возачка дозвола е 280 денари. Фотографирањето на граѓаните ќе се врши при нивното аплицирање, соопшти МВР.
Граѓаните на Скопје за добивање на информации и закажување на термин за аплицирање за нови лични карти и возачки дозволи можат да се информираат на бројот 0800 192 92. На истиот број, граѓаните што се жители на други градови и места во Македонија засега ќе можат да добиваат само информации, а се прават напори што побрзо да се создадат услови истите да можат и да закажуваат термин за аплицирање, се вели во соопштението од МВР.
Досегашните лични карти граѓаните согласно законските прописи ќе треба да ги заменат во период од три години, а возачките дозволи во период од пет години почнувајќи од октомври годинава.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
А старите ќе важат така? Или потполно ќе бидат нови за сите не е важно дали си ја извадил во септември или мај 2007 или 2006? Ако е така ај одма да ѕвониме за термин..
И фала богу да сменат тоа плавите картончиња не ги бивет веќе
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
А старите ќе важат така? Или потполно ќе бидат нови за сите не е важно дали си ја извадил во септември или мај 2007 или 2006? Ако е така ај одма да ѕвониме за термин..
И фала богу да сменат тоа плавите картончиња не ги бивет веќе
Убаво си пишува:

Досегашните лични карти граѓаните согласно законските прописи ќе треба да ги заменат во период од три години, а возачките дозволи во период од пет години почнувајќи од октомври годинава.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.458
Ајде, редно време е со лични карти и возачки дозволи по европски стандарди да бидат и жителите на РМ.
Возачката треба да ја добијам откако ќе положам испит, така да немам гајле :)
А личната карта ми трае уште 7-8 месеци, па верувам дека нема да има гужва за вадење, и плус до тогаш ќе научат да работат државните службеници во задолжени за изработка на лични исправи.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Абе лична карта и возачка не се некои работи кои требаат итно како пасоши, башак сите имаа фора од три за личните и 5 години за возачките, како и да е јас би бил многу благодарен вококлу некој извади слика со димаензиите на обрасците и ми каже како е со гужва за менување и процедура односно дали се вади ден два или подолго се чека.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.458
Слика би требало да има во утрешното онлајн издание на Вест. Во печатеното издание има многу лоша слика, или кај мене залутал лошо отпечатен примерок од списанието.
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Само нешто менуваат, се нешто им текнува.
Таман извадив возачка сега да ја менувам :pos: Ма ќе го искористам максималниот период за замена, барем да ја искористам малце оваа.
А тоа за личните карти одамна се спомнуваше, ама еве сега ги менуваат. Имам слушнато нешто како визит карти ќе биле?! :pos2:
Е сега незнам дали е само дезинформација. Ќе видиме во весник ако ги има.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Да да како визит карти ќе се ама со вграден чип и ќе бидат по европски стандарди како што налага ЕУ
Личните карти се дел од потребните промени за олесување и целосно укинување на визниот режим.
Возачка немам а лична карта на лето ќе си изваам од новиве :) како што кажа Tonchie ќе им оставам и јас време да се испраксаат :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Sepak e rabotava SELO GORI BABA SE CESLA........se nesto se fakaat za raboti koi nemaat nikakov prioritet. Kolku znam vo promet se seuste i onie "istoriski" plasticni licni karti, pa nikogo muva ne go lazi. Pola vozila vo MKD imaat na raka napisani reg.tablicki, pa nikomu nisto. Vo Zap.MKD duri ima i provokativni, pa nikoj ne se voznemiruva. Najobicen dokument da pobaras , ko da apliciras za Marsovska viza.
Licnite karti i vozackite se posledna dupka na svirceto...pred toa treba MNOOOGU DRUGI RABOTI DA SE SREDAT.
POSTOJANO SE BEGA OD VISTINSKITE PROBLEMI.......ABE KAJ NAS NE SE ZNAE KOJ E KOJ T.E. SE MUVA I SUTO I ROGATO, NEMA NIKAKVA EVIDENCIJA...GRANICITE NI SE KO STARO DUPNATO SITO....................
PAK KE NAEBAT....... VO REDOVI , CEKANJE I MALTRETIRANJE SAMO ONIE NA KOI IM E BITNO DA BIDAT LEGALNI GRAGJANI....PLAKACI NA DANOK.....,a za sto vo vozvrat obicno dobivaat samo SIPAK....:)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Sepak e rabotava SELO GORI BABA SE CESLA........se nesto se fakaat za raboti koi nemaat nikakov prioritet. Kolku znam vo promet se seuste i onie "istoriski" plasticni licni karti, pa nikogo muva ne go lazi. Pola vozila vo MKD imaat na raka napisani reg.tablicki, pa nikomu nisto. Vo Zap.MKD duri ima i provokativni, pa nikoj ne se voznemiruva. Najobicen dokument da pobaras , ko da apliciras za Marsovska viza.
Licnite karti i vozackite se posledna dupka na svirceto...pred toa treba MNOOOGU DRUGI RABOTI DA SE SREDAT.
POSTOJANO SE BEGA OD VISTINSKITE PROBLEMI.......ABE KAJ NAS NE SE ZNAE KOJ E KOJ T.E. SE MUVA I SUTO I ROGATO, NEMA NIKAKVA EVIDENCIJA...GRANICITE NI SE KO STARO DUPNATO SITO....................
PAK KE NAEBAT....... VO REDOVI , CEKANJE I MALTRETIRANJE SAMO ONIE NA KOI IM E BITNO DA BIDAT LEGALNI GRAGJANI....PLAKACI NA DANOK.....,a za sto vo vozvrat obicno dobivaat samo SIPAK....:)
Конкретен точно е дека има уште такви дрги проблеми ама не се согласувам со тебе дека прво то треба да го средат па после ова, бидејќи знам дека се може се паралелно да се средува и терба паралелно да се средува, не смее за сметак на едно друга да се запоставува.
Инаку на знам дали си во тек со настаните до крајов на годинава тра да заврши дигиталното поврзување на сите гранични премини со сите полициски станици, така да ако некој излезе од држава тоа по компјутерски пат ќе се евидентира и ќе го знаат во централа. Новите Пасоши, ЛК и возачки се дел од целата оваа дигитализација и поредовна евиденција.

Само нешто менуваат, се нешто им текнува.
Таман извадив возачка сега да ја менувам :pos: Ма ќе го искористам максималниот период за замена, барем да ја искористам малце оваа.
А тоа за личните карти одамна се спомнуваше, ама еве сега ги менуваат. Имам слушнато нешто како визит карти ќе биле?! :pos2:
Е сега незнам дали е само дезинформација. Ќе видиме во весник ако ги има.
Слатка мала новите возачки и ЛК беа најхавени уште пред година дена, е сега ако ти не си знаела тоа твој проблем , па кажуваш дека само менуваат нешто ко ќе им текне.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
jas sum za novi licni karti bidejki starata ne mi e mnogu licna na 10 pati isperena i ne ja nosam a toa so cipovite i peralnata neznam kako ke funkcionira bugrite nemat cip na l.k pa pak se vo eu
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
jas sum za novi licni karti bidejki starata ne mi e mnogu licna na 10 pati isperena i ne ja nosam a toa so cipovite i peralnata neznam kako ke funkcionira bugrite nemat cip na l.k pa pak se vo eu
Абе ти ќе ти стават чип, па сега ти можеш во микробранова да ја ставиш личната и да го уништиш чипот, никој нема ништо да ти каже ако картицата ти паднала во вода, или пак си поминал низ многу силно магнетно поле.
 
Член од
28 септември 2007
Мислења
215
Поени од реакции
0
Го поздравувам овој потез.
Не се согласувам со тврдењата дека ова не е важно.
Ако сакаме влез во Европа ни требаат документи со европски квалитет.
На крајот на краиштата и немора поради Европа туку и поради нас самите е добро да имаме модерни документи.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Па добро е конечено, една година немам ЛК ја чекав оваа новата сега да си извадам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom